Aktuálně: 4 885 inzerátů174 912 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Parciální ruptura vazu v kolenu

Mce (neregistrovaný) 15.07.2023, 17:59:17 xxx.xxx.189.248

Dobrý den, 

zajímaly by mě vaše zkušenosti s natržením (ne úplným přetržením předního vazu v koleni). Jak dlouho vám u psů trvalo, než se toto diagnostikovalo, od výskytu problémů? Případně za jak dlouho od diagnostiky byla provedena operace? A ideálně i příznaky - jak přesně pes kulhal, po zátěži, po klidu, po celou dobu, případně v nějakém období?

Nechávali jste psa vyšetřit vícero ortopedy pro jistotu? 

A čekala psa v budoucnu operace i druhé nohy? 

Věřím, že spoustu odpovědí bych ještě před par měsíci našla na ifaune, ale bohužel..

Díky za zkušenosti. 

impact
impact (409 příspěvků) 15.07.2023, 18:18:06 xxx.xxx.18.159

Já měla fenu s natrženým vnitřním kolenním vazem, pokud si tu diagnózu dobře pamatuju. Neoperovala jsem, protože fenka byla dost blázen a operace by byly vyhozený peníze z okna. Dali ke tenkrát klidovej režim a tuším sedmitýdenní kůru Hyaluronanu, injekčně. Tenkrát jí bylo po úraze tuším devět nebo deset let a dožila naprosto v pořádku 16,5 roku. Pravda, pak jsem tam dávala kůru každej rok. Ze začátku kvůli ochraně, pak kvůli artróze. Ale vzhledem k nulové výživě v první třetině života a požehnanému věku už se artróza dala předpokládat tak jako tak. Běhala jak čamrda celej život a moooooc návštěv mi její věk na procházkách odmítalo věřit. 😀

Mce (neregistrovaný) 15.07.2023, 18:41:42 xxx.xxx.189.248

U nás se jedna o ani ne 5 let starou temperamentní fenu, sportovně vedenou. Blázen je to teda taky, ale když se nedá jinak, tak klidový režim zvládneme. Bylo mi řečeno, ze po rekonvalescenci bez omezení. 

Problémy začaly před více než půl rokem. Střídala se období - období kulhani, období odlehcovani, období kdy byla úplně v pohodě (to bylo vždycky nejdelší). Klidových režimů mela za tu dobu několik, a fakt poctivých. Doted to bylo vždy diagnostikováno jako něco jiného - většinou nataženy sval. 

Až teď verdikt natržený přední křížový vaz (nevím teda, jestli je to stejná diagnóza jako u vás). A doporučena jedine operace, ze jinak téměř stoprocentně dojde k úplnému prasknutí, a pak je to akutní a ještě horsi operace. Teď teda čekáme na vyšetření ještě jedním ortopedem, a v te době době čekání to člověku nedá, a hlodá to, jestli je to opravdu ono.  

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 15.07.2023, 19:42:01 xxx.xxx.0.1

Moje zkušenosti jsou poměrně obsáhlé, přitom šlo jen o jedno zvíře (je to ale před 20 roky). Příznaky částečné ruptury - fena měla problém vstát, rozejít se, v pohybu by si pak člověk ničeho nevšimnul. Ve stoji odlehčovala nohu na špičku tlapky. Konzultace s více vety, klidový režim. nezabralo to. Došlo na operaci, při ní se zjistil i urvaný zadní vaz, takže náhrada obou vazů, jinak by koleno nedrželo. Po striktním pooperačním klidovém režimu chvilkové zlepšení, fena pak zase problém se stejnou nohou. Na doporučení samotného operatéra konzultace a další operace, tentokát u prof. Nečase v Brně, který dal koleno definitivně do pořádku - problémem byl urvaný meniskus, prý k tomu mohlo dojít už při prvních potížích s natrženým vazem.

Asi za rok, dva? feně ruplo koleno na druhé noze, zase jeden z vazů (teď už nevím který) a meniskus, tentokrát už poučení ortopedi zvládli vše na 1* u nás na klinice.

Závěr? Dnes jsou už úplně jiné diagnostické možnosti, metody. Určitě bych konzultovala s více ortopedy. U 5leté sporťačky (copak máte za plemeno?) bych se asi přikláněla k operaci, která vyřeší vše a budete mít klid. 

Anonymní (neregistrovaný) 15.07.2023, 19:56:03 xxx.xxx.189.248

Jo mě doposud ani nenapadlo, ze bychom neoperovali, bylo mi vlastně řečeno, ze je to jedina možnost. Nevím jaké byly dříve metody? Teď by se jednalo o metodu operace TTA. 

Jen na doporučení chovatelky prave čekáme na vyšetření ještě jedním ortopedem, abychom měli jistotu, ze je ta diagnóza správná. 

Fena je stafordšírký bulteriér. 

Příznaky u nás podobné - nejhorší je to po klidu, k večeru a po ránu. Občasné odlehčování i při pohybu (ale ne vždy). Někdy vyloženě chůze po třech, a když bylo nejhur, tak fena ani nevyskocila na gauc či postel - ale v tu chvíli to bylo prave diagnostikováno jako namozeny sval na zádech, jakoby nad ocasem, ale je pravda, ze na dotek toho místa reagovala bolestivě. Nicméně je to vždycky období pár dnů, pak se to srovná úplně a je to dobu klid, než se to zase projeví. 

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 15.07.2023, 20:20:09 xxx.xxx.0.1

Budu držet palce! 🙂 Hlavně bacha i na menisky. Dřívější metody? Už si to moc nepamatuju, ale TTA nebylo, myslim, ze to bylo neco na principu TPLO v plínkách.

Arbora
Arbora (304 příspěvků) 16.07.2023, 10:21:41 xxx.xxx.0.1

Mám odpoerovaného psa metódou tplo a urćite by som do toho išla znovu. Pajdanie sa vracalo aj po kľudových režimoch a vlastne taký ten ozaj poctivý kľudový režim(teda päť minút na vodítku a domov), sa mi podarilo dodržať až po operácii. Rtg, sono, 100% diagnózu potvrdil magnet. Operovala sa asi mesiac po diagnostike, za tri mesiace (plus-mínus) už bola takker v bežnej záťaži. Operovala som, pretože v kolene už bola artróza, ktorá by skôr, či neskôr robila problémy. Fena mala asi 6 rokov. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 19.07.2023, 13:08:44 xxx.xxx.130.20

Ja muzu pridat jen pribeh kamarada a jeho labraduraka. 

Pes v plne lovecke zatezi, denne vyuzivan pro myslivost. Po roce veku zacal po odpocinku pajdat na jednu nohu, vzdy to behem chvilky rozchodil, v zatezi nebylo poznat nic. V prvni chvili si veterinar myslel ze je to dusledek blbe pichnute narokozy pri RTG kycli. Ale nelepsilo se to ani po nekolika mesicich. Kdyz jsem ho po te dobe videla ja, mel problem s obema nohama (panicek to nevidel, prava byla vyraznejsi, tak levou prehledl) a mel oproti predku na sve denni pemzum pohybu pomerne slabe zadni nohy.

Po vysetreni ortopedem se ukazala parcialni ruptura prednich kolennich vazu na obou nohach. Psovi bylo kousek pres 18 mesicu. Odoperovali se obe nohy naraz, ciste na vyjimku - zarucila jsem se ze opravdu zvladnou klidovy rezim a naslednou rehabilitaci, mame s vetem trochu nadstandartni vztahy.

Tri mesice po operaci dostal pes kuru Bonharenu a ted po roce dalsi. Je opet v plne zatezi, nekulha, lita daleko vic nez pred tim (slova majitele), ma vetsi chut do prace (a ze uz ji pred tim mel na rozdavani). 

Do budoucna se pocita s pravidelnym Bonharenem a casem s Librelou, protoze preci jen nejaka artroza tam diky prodleve mezi urazem a operaci vznikla. Ale to je hudba budoucnosti. 

Pája (neregistrovaný) 14.09.2023, 10:54:44 xxx.xxx.25.96
Odpověď na příspěvek uživatele Mce z 15.07.2023, 18:41:42

Dobrý den, 

můžu se zeptat jak vám to dopadlo? Mám něco u sportovně vedného psa. Také není jisté, že je to od kolene. Odlehčuje pravou nohu, pravé koleno horší má… ale také zjišťuji.. nemá všechny příznaky na křížové vazy… 

Arbora
Arbora (304 příspěvků) 14.09.2023, 11:36:30 xxx.xxx.131.25
Pája:

Dobrý den, 

můžu se zeptat jak vám to dopadlo? Mám něco u sportovně vedného psa. Také není jisté, že je to od kolene. Odlehčuje pravou nohu, pravé koleno horší má… ale také zjišťuji.. nemá všechny příznaky na křížové vazy… 


máte RTG, sono? Vyšetrenie od ortopéda? To vám povie diganózu takmer s istotou. 

Mce (neregistrovaný) 22.12.2023, 13:33:24 xxx.xxx.189.248
Odpověď na příspěvek uživatele Pája z 14.09.2023, 10:54:44

Dobrý den, 

u nás to byla nakonec opravdu ruptura předního křížového vazu v kolenu (nechávali jsme kontrolovat dalším ortopedem). Fena byla v srpnu operována, při operaci zjištěno, ze to byla úplná ruptura, ne částečná. 

Bohužel doted to řešíme. Šrouby a implantát drží, kde mají. Ale bohužel stále neprobíhá osifikace kosti tak, jak by měla 😔. Dávali jsme bonharen, taky nepomohlo, a teď se konzultuje a řeší, co dál. Nemáte prosím někdo zkušenost s tímto? Třeba i u jiné operace, úrazu?

Verun
Verun (728 příspěvků) 24.12.2023, 00:07:00 xxx.xxx.220.12

TTA rapid, přetržení předního zkříženého vazu , přesné zaměření u RTG, (úhly a.t.d.) 

ortoped to pozná, udělá několik testů a je to tam, vy to můžete poznat, že s pes sedá s narovnanou nohou, lze dohledat na you tube. ..

Rekonvalescence cca asi 6 týdnů na vodítku jen vyčurat , vykakat , počumět a domu, pes nohu zatěžuje. pak asi tak, co si pes řekne(musíte počítat i s cestou zpět)  , ale stále na vodítku.

Mohu srovnat s operací při zlomené noze a toto bylo lepší, ale koleno stejně neohybá v celém rozsahu, před operací také ne, už tam byla artroza. Do budoucna se chystám nechat zrentgenovat, co se tam děje + tu zlomenou…tam se nechával kov. 

Anonymní (neregistrovaný) 03.01.2024, 12:46:18 xxx.xxx.203.230

Dobrý den, mám podobný problém u 11letého psa. Poradíte někdo dobrého ortopéda nejlépe v Hradec Králové nebo Pardubice . Děkuji za odpověď 

Heduš14 (neregistrovaný) 10.01.2024, 09:42:19 xxx.xxx.203.230

Zdravím, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl v operaci křížového vazu podle TPLO a TTA co se týče ceny a rekonvalescence. Včera jsme byly na ortopedii a diagnóza je parciální ruptura křížového vazu. Zatím nám byla doporučená vzhledem k vysokému věku fyzioterapie, kloubní výživa a kontrolní rentgen za 1 až 2 měsíce. Podle toho se rozhodne zda se bude operovat nebo ne. Děkuji za odpověď 

Verun
Verun (728 příspěvků) 10.01.2024, 10:52:39 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Heduš14 z 10.01.2024, 09:42:19

vše lze dohledat na netu i s videi na you tube. TTA  rapid je asi podle mě modernější metoda, bude asi i vzhledem k materiálům dražší, ale o metodě si musí rozhodnout ortoped, ona se ne každá pro každého hodí…když třeba nejsou vhodné úhly kloubů, kvalita kosti a.t.d. 

cena TTA na specializované klinice, 30kg pes, před asi 4-5 lety 20 tisíc. 

edit: Porovnání chirurgických metod řešících LCC (rupturu předního zkříženého vazu v kolením kloubu). | MetropoleVet Praha

Heduš14 (neregistrovaný) 10.01.2024, 15:44:34 xxx.xxx.203.230
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 10.01.2024, 10:52:39

Děkuji za odpověď, byly jsme na ortopedii v Českém Brodě a operace TPLO za 35tisíc (TTA už nedělají) +předoperacni vyšetření. Na internetu je informací spoustu, ale moc tomu nerozumím a mám z toho hlavu jak pátrací balón. Osobně bych raději volila metodu TTA, ale to budu muset zkonzultovat na jiné ortopedii. Zatím jsme dostali doplněk ke kloubní výživě alavis canabiflex a máme zkusit fyzioterapie, aby se mu zpevnily vazy a nasvalila noha. Pak se uvidí co dál. 

Verun
Verun (728 příspěvků) 10.01.2024, 16:05:11 xxx.xxx.220.12

jsou to poměrně invazivní metody, co zkusit jen náhradu vazu, když je psík starý

ona se mu tam udělá za ty dva měsíce  artroza , kloub se tím zpevní, ale rozsah hybnosti bude mizerný…asi bych nečekala, kloubní výživa je 😄 , taky jí dávám, ale asi efekt je velmi malý, jsou i injekce hyaluronanu , tam je účinnost lepší a efektnější. 

Heduš14 (neregistrovaný) 10.01.2024, 16:22:10 xxx.xxx.203.230
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 10.01.2024, 16:05:11

Náhrada vazu by u něho asi neměla cenu jedná se o belgického ovčáka a je to pošuk, takže by mu to asi s největší pravděpodobností brzo prasklo znovu. Zkusím to zkonzultovat ještě na jiné veterině a zeptám se na ty injekce. Jinak koleno mu drží zásuvkový test byl negativní. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.