Aktuálně: 4 570 inzerátů178 101 diskuzních příspěvků17 803 uživatelů

Luňák hnízdící v blízkosti káně?

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 19.07.2023, 11:07:10 xxx.xxx.226.6

Pokud se tu vyskytne někdo přírody hodně a ptačích dravců znalý, ráda bych se zeptala. K mojí radosti se na kopci nad námi uhnízdil Luňák. Loni si tam jen tak kroužil, letos očividně už zahnízdil. Slýchám ho tam a vídám pravidelně. Ale! Ale! V jeho blízkosti bydlíkuje někde i káně. Byla tam první, bydlí tam min. od doby, co jsme se nastěhovali. No ale je možný, že vedle sebe - takhle relativně natěsnačku  - můžou fungovat? Nevadí si? Nekonkurují si? Jdu s čoklema a slyším luňáka a zároveň v tom samým sektoru káně. Nic poplašnýho, ani z jedný strany, normální hlasy. 

Tak kdyby někdo věděl, budu ráda. 

Zdeněk Vermouzek (neregistrovaný) 19.07.2023, 12:39:54 xxx.xxx.229.118
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 19.07.2023, 11:07:10

Dobrý den, různé druhy dravců v krajině normálně koexistují. Může se stát, že silnější třeba přiměje slabšího, aby si posunul hnízdo někam opodál. Dochází i k predaci na hnízdech, že jeden druh mláďaty toho druhého nakrmí svá vlastní mláďata. Vše tohle jsou ale normální přírodní procesy, kvůli kterým se není důvod znepokojovat. Různé druhy dravců u nás žily odpradávna. Pokud se nyní vracejí a žijí poblíž sebe, je to jen dobře. 

S pozdravem, Zdeněk Vermouzek

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 19.07.2023, 12:54:13 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Zdeněk Vermouzek z 19.07.2023, 12:39:54

Dobrý den, pane Vermouzku, moc díky za odpovědi. 

Mně to přišlo jen divné tím, že jsou opravdu v těsném sousedství. Jasně, vlk, liška, medvěd - pořád jeden prostor, takže stejný princip. Ale tady oni jsou jak v paneláku 😀 a to hnízdo je právě oproti noře savců otevřený prostor, kam je ten přístup mnohem snažší. Právě kvůli těm mláďatům mi to přišlo podivný, že - ten jeden tomu druhému je de facto naservíruje. Přišlo mi to zvláštní , být spolu a sdílet spolu teritorium takhle úplně těsně.  Ale podle všeho tak nějako prostě koexistují. Luňák se rozhodl zabydlet a káně halt to akceptovala. Uvidíme příští rok.

Xerxova
Xerxova (805 příspěvků) 19.07.2023, 13:08:37 xxx.xxx.235.72

pokud je dost potravy, problémy nebudou… Luňák je pokud vím skoro výhradní mršinožravec, živí se na zbytcích úlovků jiných dravců, na sražených zvířatech v příkopech a na úhynech mláďat na pastvinách, káně je skoro výhradně myšilovka (a když nejsou myši, tak je to taky mršinolovka).

Nevím, jak u vás, ale tady je myší ažaž

Anonymní (neregistrovaný) 19.07.2023, 13:13:39 xxx.xxx.6.285
Odpověď na příspěvek uživatele Zdeněk Vermouzek z 19.07.2023, 12:39:54

Óóó sám pan ředitel ČSO (české společnosti ornitologické). Super 👌

kometa
kometa (4414 příspěvků) 19.07.2023, 16:16:55 xxx.xxx.147.163
Xerxova:

pokud je dost potravy, problémy nebudou… Luňák je pokud vím skoro výhradní mršinožravec, živí se na zbytcích úlovků jiných dravců, na sražených zvířatech v příkopech a na úhynech mláďat na pastvinách, káně je skoro výhradně myšilovka (a když nejsou myši, tak je to taky mršinolovka).

Nevím, jak u vás, ale tady je myší ažaž


Zrovna dneska mi luňák červený přelítnul nad hlavou. Bohužel jsem zrovna řídila, tak jsem se jenom kochla. Ale i tak to stálo za to.

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 20.07.2023, 13:27:54 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 19.07.2023, 16:16:55

Je krásnej, že jo? Já jsem tak ráda, že se k nám přistěhoval. Prvně jsem ho viděla loni. Kroužil na polích u Žatce´. No a pak zanedlouho jsem ho opakovaně viděla pohybovat se na loukách u silnice za naším Domečkem. Ani by mě nenapadlo, že se letos nastěhuje natrvalo. Ráda ho poslouchám, když jdeme pod ním s ohaříkama. 

Antonín Řimák (neregistrovaný) 28.07.2023, 21:51:53 xxx.xxx.71.4

Nevěřím na výskyt Luňáka,který je zde popisován…Je to tažný pták a jeho výskyt  v ČR je tak minimální,že jeho určení je věcí zkušeného ornitologa…Pokud se jedná o lokalitu výskytu s vodními zdroji,potom je pravděpodobnost tohoto Luňáka /pochopitelně hnědého!/možná,jelikož tento dravec rád loví ryby…Pochopitelně se rád zdržuje v přítomnosti volavek,které láká voda pro rozmanitost potravy…Za Luňákem červeným by se musel milovník dravců vydat až za Vihorlat,jinde jej nezastihne…Luňák hnědý doplatil mimo chemizaci zemědělství na hlupáky “myslivce”,kteří tyto ptáky stříleli bezdůvodně dlouhá léta,tak jako včelojedy ,káňata a jiné druhy… Řimák

JardaPecival
JardaPecival (367 příspěvků) 28.07.2023, 22:59:29 xxx.xxx.228.63

Co by to teda u nás mohlo lítat? Rozpětí min. 1m a ze spodu napříč křídlem světlý(skoro bílý) pruh? Fotku bohužel žádnou nemám, když tak zkusím co nejdřív odfotit. Letos se objevil až zhruba teď, v tomhle období.. Pozoruju zhruba 3roky nazpět..

kometa
kometa (4414 příspěvků) 01.08.2023, 12:19:22 xxx.xxx.147.163
Antonín Řimák:

Nevěřím na výskyt Luňáka,který je zde popisován…Je to tažný pták a jeho výskyt  v ČR je tak minimální,že jeho určení je věcí zkušeného ornitologa…Pokud se jedná o lokalitu výskytu s vodními zdroji,potom je pravděpodobnost tohoto Luňáka /pochopitelně hnědého!/možná,jelikož tento dravec rád loví ryby…Pochopitelně se rád zdržuje v přítomnosti volavek,které láká voda pro rozmanitost potravy…Za Luňákem červeným by se musel milovník dravců vydat až za Vihorlat,jinde jej nezastihne…Luňák hnědý doplatil mimo chemizaci zemědělství na hlupáky “myslivce”,kteří tyto ptáky stříleli bezdůvodně dlouhá léta,tak jako včelojedy ,káňata a jiné druhy… Řimák


Já ho viděla jenom z auta, ale výrazná vidlice v ocase… Třeboňsko.

Espiro
Espiro (355 příspěvků) 01.08.2023, 12:30:05 xxx.xxx.207.140

Tak já u nás taky pozoruju luňáka (netroufnu si říct kterého) u jednoho rybníka. Vídám pár a ano, volavky se tam vyskytují taky. Takže to bude hnědý?

Xerxova
Xerxova (805 příspěvků) 01.08.2023, 12:31:42 xxx.xxx.235.72

Luňák je v posledních letech běžně k vidění, jejich počet narůstá - z oblastí, kde se pohybuji byl nejprve na Českolipsku, ale nyní už je vidět i na Liberecku. Kde jsou časy, kdy jsem z nich byla nadšená v Británii, že je u nás nevidím…

Zrzavci
Zrzavci (2947 příspěvků) 01.08.2023, 12:38:06 xxx.xxx.33.59

Já si myslím, že tohle si člověk nesplete:

https://vsestudy.cz/2007/05/lunak-cerveny-kriticky-ohrozeny-dravec-lovi-v-okoli-vsestud/

a přesně tenhle pták , ověřila jslem si to i zvukově, tady prostě hnízdí.

Edit - jestliže se vyskytuje v uváděných Všestudech, tak u nás to má výrazně lepší. A víděla jsem ho i u toho Žatce, myšleno opravdu u města.

kometa
kometa (4414 příspěvků) 01.08.2023, 12:44:57 xxx.xxx.147.163
Zrzavci:

Já si myslím, že tohle si člověk nesplete:

https://vsestudy.cz/2007/05/lunak-cerveny-kriticky-ohrozeny-dravec-lovi-v-okoli-vsestud/

a přesně tenhle pták , ověřila jslem si to i zvukově, tady prostě hnízdí.

Edit - jestliže se vyskytuje v uváděných Všestudech, tak u nás to má výrazně lepší. A víděla jsem ho i u toho Žatce, myšleno opravdu u města.


Právě. Ta vidlička mi prostě utkvěla v paměti. To ostatní si už nevybavím.

kometa
kometa (4414 příspěvků) 01.08.2023, 12:53:21 xxx.xxx.147.163
Zrzavci:

Je krásnej a opravdu si myslím, že ne nějak lehce zaměnitelnej. S kání těžko.


Těch tady lítá dost. + pochop a občas mořský orel. A samozřejmě poštolka. Tak si myslím, že mám něco nakoukáno.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.