Aktuálně: 4 581 inzerátů178 016 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Kůň nereaguje na pobídky

Dorota barová (neregistrovaný) 20.07.2023, 06:48:33 xxx.xxx.235.198

Zdravím,

mám nového koně a za boha ho nemůžu přimět do klusu. Na pobídky se akorát naštve a pohodí hlavou, pak ke konci už zkouší couvat. Zkoušela jsem přidat bič, i v důraznější pobidce za holeň, za celou hodinu se mi to podařilo jednou na pár kroků. Jezdila jsem i tlacivejsi koně, ale tohle je extrém a nevím, co s tím. Kůň je kontrolován vetem a v pořádku, cajky taky… Jen asi dva měsíce nejezdil… Jak postupovat? Nebo zkusit aby ho popohnal někdo ze země?  .Děkuji.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 20.07.2023, 07:26:38 xxx.xxx.60.159

Pokud nevíš proč situace vzniká, tak jediná slušná odpověď je najít si trenéra. Přijít na to, proč kůň nereaguje na pobídky a tím se i nabídne odpověď, jak koně naučit, aby reagovat na pobídky.

Ad kontrolován vetem - jak přesně kontrolován? Pokud je to kůň, který už nějaký pátek jezdil, spíš bych si tipla na zdravotní potíž/bolesti. A spíš kůň jen citlivě ukazuje, že fakt nemůže.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 20.07.2023, 07:40:27 xxx.xxx.147.163
Dorota barová:

Zdravím,

mám nového koně a za boha ho nemůžu přimět do klusu. Na pobídky se akorát naštve a pohodí hlavou, pak ke konci už zkouší couvat. Zkoušela jsem přidat bič, i v důraznější pobidce za holeň, za celou hodinu se mi to podařilo jednou na pár kroků. Jezdila jsem i tlacivejsi koně, ale tohle je extrém a nevím, co s tím. Kůň je kontrolován vetem a v pořádku, cajky taky… Jen asi dva měsíce nejezdil… Jak postupovat? Nebo zkusit aby ho popohnal někdo ze země?  .Děkuji.


Viz evcusik. Nejdřív důkladná kontrola vetem - ideálně ortopedem, případně i fyzio. Opravdu cajky sedí? A nakonec trenér.

Tohle se od klávesnice vyřešit nedá, když neznáme vás ani toho koně. Možná by napovědělo video.

Proč asi 2 měsíce nejezdil? Je to váš kůň?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 20.07.2023, 09:18:51 xxx.xxx.21.53

Ortoped i fyzio ano. Zdravotně ro mohou být i vředy.

Nicméně nevíme, jak jezdite Vy. Najděte si trenéra nebo aspoň někoho, kdo to dokáže rychle rozklíčovat.

Jo a třetí věc-dost tady těch problémů kolikrát začíná na zemi. I tam by bylo fajn si zrevidovat , jestli vše funguje , jak má.

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 20.07.2023, 17:46:40 xxx.xxx.60.135

No tak kromě výše uvedeného:

Dělá to všude? Venku i na jízdárně?

Dělá to jen tobě? Nebo i dalším jezdcům?

Umí naklusat na hlasovou pobídku ze země na lonži?

Při pohybu na lonži, jaký je jeho pohyb? Jeví se vše v pořádku?

Nebyla výměna výstroje?

DianaDSJ
DianaDSJ (6 příspěvků) 23.07.2023, 07:30:09 xxx.xxx.0.1

Koně jsou zvířata, která se učí v okamžiku povolení tlaku. Takže co se pravděpodobně stalo, když jste několikrát s novým koněm zkoušela naklusat: dáte pobídku holeněmi a kůň nic neudělá, nebo začne házet hlavou nebo začne couvat a vy jste v tu chvíli přestanete pobízet. A kůň si to normálně po koňsku vyhodnotil třeba jako – hele, když jsem zacouval/hodil hlavou tak mě přestala mě pobízet, tak to udělám znovu. Když to takhle uděláte 3-4x, tak máte koně se kterým nenaklušete. 

Je fajn, jestli máte někoho zkušenějšího ve svém okolí, aby si na takhle pokaženého koně sedl, aby ho znovu navedl na správné pobídky. Anebo trenéra, který vás navede ze země. 

Za mě bych zkusila k pobídce holení přidat poklepání bičíkem na pleci nebo za holení. Dvě důležité věci jsou pobídkou “nepřekvapit a nepřepálit” – aby se kůň nezačal bránit (to jsou ty chvíle, kdy jezdec dává špatně pobídky a nakonec mu ujedou nervy a koně uhodí moc a tak dostane koně, který neví co se po něm chce a navrch se ještě bojí že bude bit) a hlavně s pobídkou přestat až ve chvíli kdy kůň zareaguje správně. Tj. Dám pobídku holení do klusu, když kůň nezareaguje, přidám poklepání bičíkem a s pobídkou přestanu při prvním klusovém kroku. 

Dalším problémem, díky kterému někdy koně nechtějí naklusat je neklidná ruka a drncání v hubě – soustřeďte se, abyste měla otěže přiměřeně v kontaktu s hubou a koně neuhodila udidlem, když nakluše, nebo zkuste naklusat na volné otěži. Možná se vám to už stalo, protože házení hlavou je jedním z typických příznaků tvrdé ruky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.