Aktuálně: 4 849 inzerátů175 233 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

Potvora vyhazuje

Rosa-nosa (neregistrovaný) 23.07.2023, 14:58:21 xxx.xxx.3.145

Dobrý den, máme 17-letého valacha a je strašně hyperaktivní ikdyž pohybu má hodně. Včera mě při vyjížďce cestou domů začal brutálně vyhazovat. Co se v takovém případě dá dělat? Mám použít mírně bičík na zadek? Nikdy jsem na to nebyla a vlastně ani nikdy node mě nedostal ale upozornit že něco dělá špatně by se asi mělo. Nejhorší je že býval docela v klidu šlo to s ním ale poslední dobou začal takto jančit. Jediné co mě napadá, že by za to mohl ječmen který dostává teď na přilepšenou. Nějaké zkušenosti?

kometa
kometa (4246 příspěvků) 23.07.2023, 15:01:13 xxx.xxx.147.163
Rosa-nosa:

Dobrý den, máme 17-letého valacha a je strašně hyperaktivní ikdyž pohybu má hodně. Včera mě při vyjížďce cestou domů začal brutálně vyhazovat. Co se v takovém případě dá dělat? Mám použít mírně bičík na zadek? Nikdy jsem na to nebyla a vlastně ani nikdy node mě nedostal ale upozornit že něco dělá špatně by se asi mělo. Nejhorší je že býval docela v klidu šlo to s ním ale poslední dobou začal takto jančit. Jediné co mě napadá, že by za to mohl ječmen který dostává teď na přilepšenou. Nějaké zkušenosti?


Jak dlouho ho máte? Nemá zdravotní problém? Vaše zkušenosti? Co říká trenér?

Ne, s ječmenem to nejspíš nesouvisí. Proč jste mu ho začali dávat?

Anonymní (neregistrovaný) 23.07.2023, 16:39:54 xxx.xxx.164.121

Hlavně ne ten bičík. Pokud 17 letý kůň vyhazuje a není to jen z radosti a energie, je problém zdravotní, špatně přiježděný, vadíte mu Vy jako jezdec….možností je hodně ale brutální vyhazování značí problém.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 23.07.2023, 16:45:07 xxx.xxx.0.1
Rosa-nosa:

Dobrý den, máme 17-letého valacha a je strašně hyperaktivní ikdyž pohybu má hodně. Včera mě při vyjížďce cestou domů začal brutálně vyhazovat. Co se v takovém případě dá dělat? Mám použít mírně bičík na zadek? Nikdy jsem na to nebyla a vlastně ani nikdy node mě nedostal ale upozornit že něco dělá špatně by se asi mělo. Nejhorší je že býval docela v klidu šlo to s ním ale poslední dobou začal takto jančit. Jediné co mě napadá, že by za to mohl ječmen který dostává teď na přilepšenou. Nějaké zkušenosti?


Vyhazování bývá projev protestu proti něčemu, např.:

- protest proti bolesti či nepohodlí, např. od nepadnoucí výstroje → nezhubl náhodou od posledního pasování sedla, když dostává ječmen “na přilepšenou”? Nebolí ho něco (záda, zuby, počínající artróza …), zvlášť pokud zhubnul? 

- protest proti zádrži - kůň se při návratu z vyjížďky už vidí doma u žlabu, ale když se tam chtěl dostat rychleji, jezdec ho přibrzdil otěžemi a kůň energii, kterou chtěl vrhnout dopředu poslal nahoru do hrbáků.

- protest proti pobídce vpřed - to jsou ti koně, kteří vyhazují místo nacválání (zde nepředpokládám).

Taky to může být nahromaděná energie, nebo nahromaděné emoce. Když píšete, že má pohybu dost, myslíte jen pod sedlem, nebo i dostatek času ve výběhu s dalšími koňmi? Neměnilo se v poslední době něco ve složení stáda, personálu ve stáji, stylu a množství práce s koněm?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 24.07.2023, 10:10:13 xxx.xxx.27.178

To je hrozná potvora no, neuvěřitelné .D

Co se takhle nejdřív zamyslet nad tím, proč to dělá, než ho hnedka ztřískat?

Já myslela, že tenhle móres “musí poslechnout za každé okolnosti, jinak bude, už vymizel” ☹️

Chtělo by to se začít trošku zajímat o teorii jezdectví a psychologii koně, otevře se Vám hned úplně jiný a nový svět, kde budete bádat do konce života.

A ne, fakt to neznamená, že si na této cestě kůň bude dělat co chce.

Ale přísná jsem teprve až když vyloučím veškeré možnosti, které by koně mohly trápit. Kůň je zvíře, které velmi často dlouho mlčí, když má nějaký diskomfort, a Vámi popsaný příklad, obzvlášť když se objevil takhle znenadání u tak starého koně, pravděpodobně nebude výmysl nevyřáděného mozku.

Anonymní (neregistrovaný) 31.12.2023, 20:18:32 xxx.xxx.168.136

Dobrý silvestrovský večer. U nás ve stáji máme zase kobylu mršku kousavou, nedávno pokousala ošetřovatelku a to dost nepříjemně, dá se s takovými koni něco vůbec dělat?

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 01.01.2024, 06:20:02 xxx.xxx.210.59
Anonymní:

Dobrý silvestrovský večer. U nás ve stáji máme zase kobylu mršku kousavou, nedávno pokousala ošetřovatelku a to dost nepříjemně, dá se s takovými koni něco vůbec dělat?


Ano, držet koně ve vhodných podmínkách a vychovat. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.