Aktuálně: 4 939 inzerátů174 352 diskuzních příspěvků17 752 uživatelů

Kocour - selhání ledvin

aki (neregistrovaný) 25.07.2023, 19:21:37 xxx.xxx.23.48

Zdravím, náš kastrovaný kocourek 3 roky má selhání ledvin. Zjistili jsme to tak, že nechtěl jíst, to bylo to hlavní, chodil hodně pít. V záchodě byly dlouhodobě veliké hroudy moči, to jsme bohužel zaspali a netrklo nás to.. Bere Pronefru, vyvazovač fosforu. 

Léčba začala ledvinovou dietou, infuze. Kocour je veliký mazel, zlatíčko, neviňátko, na veterině kam jsme bez problémů dřív neustále jezdili se z něj stal ale hrozný agresor - do žíly si to zavést nenechá, takže jsme dávali kapačky do podkoží (které prý nejsou tak účinné), ale teď už si nenechá dát ani to, kousnul mě a velice silně se brání. Když přijedeme z veteriny tak vyleze z přepravky a už je z něho zase totální zlatíčko..

Dlouhodobě je na Entizolu, je hrozně mladý, nemohl mu ledviny oddělat ten dlouhodobý Entizol?? Čtvrtka ráno a čtvrtka večer, minimálně rok, možná víc. Měl průjmy, vodové a s krví, přesná příčina se nezjistila, na tomhle prášku byl ok. Příčinu ledvin nevíme, prý se to zjistit nedá (nevím jaké se dají udělat testy a jestli se dá všechno vyloučit, ale u něj to asi ani nepůjde kvůli agresi), dá se ta příčina vůbec nějak zjistit, aby se neléčily jen ledviny, ale vyřešil se zdroj toho problému jestli nějaký je?

 Nemá někdo zkušenosti, co dál by se dalo dělat, co dělat, co nedělat, abysme si ho tu udrželi ještě dlouhé roky? Vyplatí se jet / volat o rady někam na přímo specializovaného veterináře na ledviny, jestli nějaký je? Za nějakým ho vézt? Nebo je postup našeho veterináře správný a nic lepšího se nedozvíme? 

Dávali jste kapačky (infuze) doma, dá se to zvládat, snáší to kočky bez agrese? 

Ureu měl naposledy 60, kreatinin nevím, odběry další nás čekají (bude muset dostat prášek na oblbnutí, krev si vzít nenechá..)

aki (neregistrovaný) 25.07.2023, 20:20:02 xxx.xxx.23.48
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 25.07.2023, 19:23:16

Nevím co je to za nemoc, to se dá chytit jen venku? Máme ho dva roky jenom doma.

Dělaly se krve na tu ureu apod., to by veterináře nenapadlo tahle nemoc kdyby ta možnost byla?

Bodlinka
Bodlinka (981 příspěvků) 25.07.2023, 21:12:12 xxx.xxx.44.80
Odpověď na příspěvek uživatele aki z 25.07.2023, 20:20:02

od jiné kočky, ale inkubační doba je krutě dlouhá a tři roky je takový oblíbený věk vzplanutí té nemoci

veterináře nemusí napadnout spoustu věcí, jsme jen lidi. jde o to, že tři roky je skvělý věk na nějaké patologie spojené s FeLV, ale ne na selhání ledvin kvůli věku. Takže to musí mít nějakou příčinu a FeLV je jedna z možností. Pak samozřejmě můžeme mluvit o různých vrozených vadách, cystách a podobně. To by nám zase řeklo sono

Je to celkem důležité pro nějakou dlouhodobou prognózu. 

aki (neregistrovaný) 26.07.2023, 10:07:11 xxx.xxx.23.48
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 25.07.2023, 21:12:12

Dočetla jsem se že inkubační doba může být týdny nebo déle, ale že by byla dva roky? Dva roky ho máme jenom doma, takže se s žádnou kočkou nikde nesetkal a nezdá se mi, že by jakákoliv nemoc měla inkubační dobu dva roky... A myslím, že ho máme doma dokonce už 2,5 roku

Bodlinka
Bodlinka (981 příspěvků) 26.07.2023, 17:14:24 xxx.xxx.36.70
Odpověď na příspěvek uživatele aki z 26.07.2023, 10:07:11

inkubační doba je asi v tomhle připadě špatný termín, ale prostě kočka může být FeLV pozitivní roky, aniž by to na ní bylo vidět. A tři roky je takový běžný věk vypuknutí viditelné nemoci

A selhání ledvin je jeden z možných příznaků té nemoci.

Jako to vaše zvíře potřebuje vyšetřit moč, bylo by fajn i sono a ten test na FeLV už by se v tom někde ztratil. 

aki (neregistrovaný) 26.07.2023, 19:37:59 xxx.xxx.23.48
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 26.07.2023, 17:14:24

Aha.. No já jsem se veterináře ptala, jestli to nemůže být způsobeno nějakou nemocí / problémem, o kterém nevíme a říkal že ne, že je přímo změna fyziologicky na té ledvině, že je problém přímo s nimi. Že to od ničeho jiného nemá. 

Sono jsme dělali už několikrát

Moč teď budeme odebírat a dávat na vyšetření

Elima (neregistrovaný) 26.07.2023, 20:08:38 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele aki z 25.07.2023, 19:21:37

Dobrý den, můj kocourek měl taky dlouhodobě průjem bez zjevné příčiny, bral Entizol,  paní doktorka nám potom doporučila kapičky Virovet a Imunovet, co je užívá, tak je po problému. Jasně, selhání ledvin nevyleci, ale pomůžou celkově. Kocourkovi přeji ať se drží ❤️

Ariska
Ariska (47 příspěvků) 19.11.2023, 10:53:49 xxx:xxx.75aa:e567

Mám kocoura  15,5 let. Měl průjem a zvracel, nejprve dostal něco na trávení, to bylo k ničemu a pak byl léčen antibiotiky, pak byl týden OK a hrál si. Dnes opět průjem, zvracení. Můžou to být ledviny? Je nějaká naděje na léčbu, nechci ho (ani sebe) trápit ☹️ samozřejmě půjdu na veterinu asi na krev.

Celý život měl spíš zácpu, tak mě to překvapilo.

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 19.11.2023, 11:24:57 xxx.xxx.63.255
Odpověď na příspěvek uživatele Ariska z 19.11.2023, 10:53:49

Arisko, zdravím. To může být cokoli, třeba “jen” rozházená mikroflóra po ATB léčbě. Bez klinického vyšetření, základní biochemky (krev i moč) a hematolky, ev. UTZ se nepohnete dál. Držím moc pěsti. Měla jsem kocoura se selháním ledvin. Teď mám pro změnu kocoura - diabetika.

Ariska
Ariska (47 příspěvků) 19.11.2023, 11:31:45 xxx:xxx.75aa:e567
Fikovnice:

Arisko, zdravím. To může být cokoli, třeba “jen” rozházená mikroflóra po ATB léčbě. Bez klinického vyšetření, základní biochemky (krev i moč) a hematolky, ev. UTZ se nepohnete dál. Držím moc pěsti. Měla jsem kocoura se selháním ledvin. Teď mám pro změnu kocoura - diabetika.


Díky moc, po antibiotika to asi není, protože to vypadá stejně jako před léčbou. Já vím , je to věštění z koule 😪

kometa
kometa (4198 příspěvků) 19.11.2023, 12:01:06 xxx.xxx.147.163
Ariska:

Mám kocoura  15,5 let. Měl průjem a zvracel, nejprve dostal něco na trávení, to bylo k ničemu a pak byl léčen antibiotiky, pak byl týden OK a hrál si. Dnes opět průjem, zvracení. Můžou to být ledviny? Je nějaká naděje na léčbu, nechci ho (ani sebe) trápit ☹️ samozřejmě půjdu na veterinu asi na krev.

Celý život měl spíš zácpu, tak mě to překvapilo.


Viz Fikovnice. Vyjmenovala vám správně, jaká vyšetření chtít.

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 19.11.2023, 12:01:13 xxx.xxx.63.255
Odpověď na příspěvek uživatele Ariska z 19.11.2023, 11:31:45

Držím moc pěsti! U nás šlo o chalupového kocoura a přišli jsme na to pozdě. Typický je zvýšený příjem vody, hubnutí, nechutenství, pak zvracení, v pozdějších fázích začne zvíře čpět močovinou…

Sehnala jsem pak pro tohoto kocourka i nějaký humánní lék, ale už bylo pozdě… 😢 Ten lék snad ještě někde doma mám, ale bude už příšerně expirovaný, jinak bych Vám jej nabídla.

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 19.11.2023, 12:06:01 xxx.xxx.63.255
Fikovnice:

Držím moc pěsti! U nás šlo o chalupového kocoura a přišli jsme na to pozdě. Typický je zvýšený příjem vody, hubnutí, nechutenství, pak zvracení, v pozdějších fázích začne zvíře čpět močovinou…

Sehnala jsem pak pro tohoto kocourka i nějaký humánní lék, ale už bylo pozdě… 😢 Ten lék snad ještě někde doma mám, ale bude už příšerně expirovaný, jinak bych Vám jej nabídla.


Jednalo se o esenciální aminokyseliny, ale zaboha si nemůžu vzpomenout na název léku. Teď by se IF hodila…tam jsem to psala. Bylo to příšerně drahé a my z toho využívali snad jen dvě nebo tři tbl. Myslím, že šlo o preskripčně vázaný lék.

Edit: Právě má zchátralá paměť cosi vyprodukovala!😂 Jednalo se o Ketosteril.

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 19.11.2023, 12:09:09 xxx.xxx.63.255

Ještě dodatek: U 15,5 letého kocoura bych tu renální insuficienci i očekávala.😢

Náš tím onemocněl nějak ve věku 12 let a byl uspán, když mu snad nebylo ještě ani 13 let - obyčejné vesnické “plemeno”.

Další edit: Kdyby to tedy bylo selhání ledvin, prognosticky hodně napoví hodnota kreatininu.

Ariska
Ariska (47 příspěvků) 19.11.2023, 12:44:42 xxx:xxx.75aa:e567
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 19.11.2023, 12:09:09

Moc děkuji, ty odchody jsou těžké. 

Díky za nabídku léků, ale já bych stejně bez veterináře léky nedala.

Taky mám kocoura  “voříška”. Tak zítra volám na veterinu , pak se ozvu.

Obrázek
hmn
hmn (1026 příspěvků) 19.11.2023, 13:19:09 xxx.xxx.8.11

pro ledvináře jsou doplňky stravy :

- Ipakitine (vychytává fosfor)
- Amin Avast (aminokyseliny)…dávala jsem svému kocourovi ledvináři a ta změna po nasazení byla famózní, ale byl mladší
- pronefra (tam jsem účinek neviděla)
a další

Toto vše mi doporučili veti

ale v prvé řadě je nutno určit diagnózu, viz výše
bych řekla bezodkladně

Fikovnice
Fikovnice (4302 příspěvků) 19.11.2023, 13:39:51 xxx.xxx.63.255

On ten Ketosteril je defakto vylepšený AminAvast. Já měla u mého kocoura schváleno jeho použití od dr.; teda sama jsem jej předepsala a také komplet zaplatila. Ale jak jsem psala, využívali jsme jen minimum tablet.

Ipakitine jsme dávali, pak také hodně léky proti zvracení. Ale to předbíhám; nejprve je nutná diagnostika nemoci kocourka.

Ariska
Ariska (47 příspěvků) 21.11.2023, 18:02:01 xxx:xxx.75aa:e567

Hlásím,  že jsme se vrátili s kocourem z veteriny. Krev má prý jako miminko 🤗 ostatní také ok.

Takže atb, dieta. Veterinářka ještě říkala, že může mít zbytnělá střeva (netuším  , jestli píšu správně) a že se to blbě zjišťuje.   Tak snad s námi ještě chvíli vydrží.

Anonymní (neregistrovaný) 23.11.2023, 07:51:33 xxx.xxx.180.26
Ariska:

Hlásím,  že jsme se vrátili s kocourem z veteriny. Krev má prý jako miminko 🤗 ostatní také ok.

Takže atb, dieta. Veterinářka ještě říkala, že může mít zbytnělá střeva (netuším  , jestli píšu správně) a že se to blbě zjišťuje.   Tak snad s námi ještě chvíli vydrží.


Super, tak buďte ráda za to jak to teď je, určitě vám ještě dlouhá léta vydrží.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.