Aktuálně: 4 586 inzerátů178 035 diskuzních příspěvků17 801 uživatelů

Pořízení hříběte

Laceka (neregistrovaný) 29.07.2023, 08:52:46 xxx.xxx.2.345

Dobrý den, ráda bych od vás dostala radu. Od známé mám nabídku na koupi hříběte. Ještě není na světě, ale jeho rodiče dobře znám, jezdívala jsou na obou. Bude to kříženec Welsh cob x ČT. A hodně váhám jestli do toho jit, zatím mám jednoho svého koně a to nemám od hříbátka, takže nevím zda hřibě zvládnu. Na jednu stranu jsem po tom vždycky toužila mít koně od hříběte a vychovávat jej dle obrazu svého a na druhou stranu jsem bez zkušeností s hříbětem takže bych ho mohla snadno zkazit 😟 jaké jsou klady a zápory? 🐎

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 29.07.2023, 11:00:52 xxx.xxx.40.140

Tiež som si rezervovala žriebä, keď ešte ani nebolo na svete. Kobyla sa tvárila ako jalová, nakoniec prekvapenie vyprdla na moje narodeniy, žrebčeka, ako som chcela 🙂

Medzitým som dostala do daru iné žriebä, ryšavú kobylku, podľa tradície, takže budú nakoniec dvaja 😀

Výhody- sú to hucule, plemeno, ktoré milujem a ktorému rozumiem (si myslím).

Rodičov poznám, pokojná povaha, žrebec je nová krv, ale aj po ňom podedili skvelú povahu, sú to čistokrvné kone, takže viem dohľadať pôvody až do roku páně 1920…Je v nich kus histórie, pravda, aj vo forme fjordov a Rokoša (kríženec koňa Przewalského a bilgorajskej kobyly, koho toto napadlo..)- ale aj toto patrí k histórii chovu huculského koňa na Muráni.

Vyrastajú v zmiešanom stáde v horách- nebude problém ich začleniť inam medzi iné kone.

Budú čistý list- neskazené, nezbuzerované ľuďmi, bez zlých návykov, pravda, bez akýchkoľvek návykov- hoci kobylke som už dvíhala kopýtka, miluje škrabkanie, nechá sa ošetrovať bez fixácie (iné žriebä jej odhryzlo kus chvosta- áno, aj to sa stáva)- tu nečakám žiadny problém kým bude malá, ale aj tak- je to kobylka, isto bude mať svoj názor na niektoré veci.

Žrebček je plachý, je druhý najmladší v stáde, už nebolo času ho ňuňať, narodil sa keď tam nikto nebol, je to ešte taký pavúčik, uvidíme, s chlapcami je väčšinou lepšia dohoda.

Také žriebä potrebuje naučiť dať si ohlávku, vodiť, zastaviť, možno krôčik zacúvať, dvíhať nôžky, držať nôžky na korektúry…a to je asi tak všetko.

Ideálne je ich naučiť odchádzať od koní, to je obrovské plus.

A trošku vychytať výživu.

Samozrejme kvalitne odčerviť.

Na vybudovanie vzťahu máte minimálne tri roky, záleží, kam žriebä pôjde a ako ste si poradili s prvým koňom.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 29.07.2023, 11:35:28 xxx.xxx.40.140

Prakone neznášajú tupý dril, buzeráciu, chápu rýchlo, keď zistia, čo je odmena, pochvala a pamlsok- no problem.

Ešte dávnejšie som mala dokonca troch chlapcov, to isté stádo aj plemeno, jeden bol extrémne plachý, na prvé korektúry som ich sedovala, sedovali sa aj na prevoz (viezli sa 200 km a bol to zároveň odstav, predtým sa ešte vypálili)- nezískali zlú skúsenosť, aj plachý sa oťukal a má super majiteľov, vlastne všetci, nemohla som si ich z rôznych dôvodov nechať, na nich bol krásne vidno, že sú každý iný povahovo, neskôr, to už boli vo veľkom stáde, keď mali dva-tri mesiace na pokoj od ľudí (ale vedeli sa vodiť, dávať nohy, atď.) som pri nich mala trénerku na pozitívku, pár krát, celý “výcvik” spočíval v nasadení ohlávky, pripnutí vodítka, pár krokov smerom od koní, späť ku koňom a potom sme dvíhali nohy, navoľno, mohli odísť kedy chceli, postáli, boli to dobrí chlapci. Ten plachejší rýchlo znervóznel- nesilila som nič, času sme mali habadej.

Welsh cob- skúsenosť nemám, to sú ale myslím trošku krvnatejšie zvieratá, no stále je to trošku prakôň.

Teplokrvné žriebä by som nechcela- to by ma unudilo k smrti, tomu kým niečo v tej veľkej hlave docvakne, to trvááá a trváááá 😀

DarcysBay
DarcysBay (9 příspěvků) 29.07.2023, 14:06:56 xxx.xxx.105.15
Odpověď na příspěvek uživatele Laceka z 29.07.2023, 08:52:46

Zdravím, loni v lednu jsem si přivezla 9 měsíčního hřebečka a neměnila bych😊 Náš první kůň byl irský cob, 11 let, a s tím pořád “bojujeme”, protože povahou je spíš plňas…no výjimka potvrzuje pravidlo.Ale mladej je skvělej, po vymezení hranic, jako že přes člověka se nechodí, kdyby trakaře padaly a jiný různý blbosti, co se mu v hlavě vyrojily úplně přepnul a je milionovej. Rozhodně se nenadřu, jako s tím prvním. Ale záleží na Vás, jak si věříte, protože zkazit se toho dá mraky a pak babo raď… Znám taky jednu co chtěla hříbátko a pak nemohla ke kobyle do výběhu bez biče… napravuje se pak velice špatně a dlouho. Ale pracuju u koní a lidi umí zkazit i dospělýho koně. Nebo mit po ruce někoho, kdo už nějaký mimino vychoval a s tím se radit. Je to těžký rozhodnutí, já svého nelituji tak snad ani Vy nebudete. Hodně štěstí!

Laceka (neregistrovaný) 30.07.2023, 06:27:07 xxx.xxx.2.345

Děkuji za povzbuzující zprávy! 

Horsana: zamluvila jste si nenarozené hříbě a ono se pak narodilo přímo na vaše narozeniny? To je opravdu silný příběh, krása 🐎 

Asi do toho nakonec půjdu protože jsem se ještě včera domluvila s kamarádkou, zkušenou koňařkou, která mi slíbila, že by mi s výchovou klidně pomohla. 🐴

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 30.07.2023, 15:03:53 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Laceka z 30.07.2023, 06:27:07

Jj, presne tak, zrebcek sa narodil fakt na moje narodeniny a bol to šok, lebo sme si mysleli, že kobyla je jalová a graviditu na nej nebolo vôbec vidieť. 

Rozhodne nemôže mať iné meno, ako Dar 🥰

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 31.07.2023, 09:56:23 xxx.xxx.198.226

Máte s koňmi zkušenosti a dneska těžko získáte větší zkušenosti s hříbaty jinak než že si nějaké pořídíte. Rozhodně doporučuji a chválím dozor zkušené osoby, která už pár hříbat v ruce měla.

No a pokud by se vám v mezičase naskytla možnost juknout na pár lidí, jak pracují s mladými koňmi, jak jim vysvětlují požadavky, jak učí pochvaly a reakce na pokyny, jak předcházejí problémům, tak tu příležitost nepromarněte, nasávejte, očumujte. A klidně koukněte i na nezkušené lidi a poučte se z jejich chyb (tj. “aha, na tohle musím jinak, tady se hříbátko naučilo nepříjemný zlozvyk”).

Exddie (neregistrovaný) 17.08.2023, 12:17:31 xxx:xxx.1731:d7db

Nebudu resit to, zda na to mate zkusenosti nebo ne (osobně si myslim ze pokud mate kone a aktivne se tomu věnujete, budete mit dobreho trenera ktery vam bhde moci zavkazde situace poradit, tak asi proc ne), ale rada bych se zamerila na plemeno, co jste psala – welsh part breed, čt s welsh cobem. Mám koně z uplne stejné kombinace, a znám nekolik dalších koní identického plemene. Není to vhodný kůň, jako první hříbě. Řekla bych, že v 80% případů to není ani vhodné plemeno na prvního koně obecně. Jsou to tvdrohlaví, vytrvalí koně, kterým nestačí hranici vytyčit jednou, ani dvakrát, ale neustále. To, že ho jeden den něco naučíte neznamená, že druhý den se budete potýkat se stejným problémem, a možná ještě dalších pár týdnů. A to mluvím vážne ze zkušenosti – jak s dospělým wpbr, tak i s hříbětem wpbr. Je to samozřejmě jedinec od jedince, ale kdybych věděla to co teď, do tohoho plemene bych nešla. Bude vás to nejspíše stát hodně úsilí, trpělivosti (to samozřejmě u každého koně..). Být vámi, kouknu po jiném koni (plemeno), a tohoto si nechám až na “potom” ;)


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.