Aktuálně: 4 589 inzerátů178 042 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Předkupní právo

Míša95
Míša95 (2 příspěvků) 01.08.2023, 07:18:58 xxx.xxx.220.146

Ahoj všem, prosím o rady/zkušenosti ohledně předkupního práva. Před 3lety jsem prodala 15 let starou kobylu, kterou jsem měla naučnou na fajn vyjížďky. Svezla sama i děti a jezdila bez udidla. Měla jsem 2 kone, tak kvůli času jsem ji prodala za 25 000 paní, která se u mě učila jezdit a chtela si koupit kone a dat ke mě do ustajeni. Teď po 3 letech už ji kobyla nebaví a chce ji prodat za 45 000 ( předkupní právo mam ve smlouvě). 

 Jenže. Kobyla dostala prašivinu, zestárla a paní ji jezdecky zkazila, možná i fyzicky protože jezdila jen na padu (v sedle se bala). Mám nějakou možnost požadovat maximálně tu částku, za kterou jsem ji prodala já?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 01.08.2023, 07:33:54 xxx.xxx.41.33

Nemáte. O ničem takovéme se nepíše v OZ. Je to případně jen na dobré vůli prodejce, je to jeho majetek.

Nemá ze zákona ani povinnost prodat Vám coby bývalému majiteli , i když je to ve smlouvě …jelikož nad tou je zákon. 

Jednou jste dala kobylu z rukou a musela jste počítat, že kůň může dopadnout jjakkoli….tohle není výčitka, ale konstatování.

Takže za mne buď budete respektovat cenu, nebo prodá jinému.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 01.08.2023, 07:38:54 xxx.xxx.41.33

Oprava, teď jsem se dovzdělala , předkupní právo být může legální , pokud je ve smlouvě dobře ošetřeno , omlouvám se.

I tak to ale nic nemění na tom, že cenu neovlivníte, majitelka smlouvu dodržela a dál pravomoci smlouvy ani zákona nesahaji , bohužel.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.