Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Lehání koně

Anonymní (neregistrovaný) 05.08.2023, 12:24:41 xxx.xxx.263.183

Poradí mi někdo jak naučit koně na povel lehat. Moc by mě zajímalo jak se to muže naučit. Nebo neznáte nějaké internetové stránky na toto téma? Moc děkuji.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 05.08.2023, 14:56:05 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Poradí mi někdo jak naučit koně na povel lehat. Moc by mě zajímalo jak se to muže naučit. Nebo neznáte nějaké internetové stránky na toto téma? Moc děkuji.


Proč? Jenom jako cirkusový trik?

Kdysi jsem četla o slonovi, který byl zvyklý na poklepání na zadní nohu si sednout. Jednou táhl cirkus městem, pěšky a za oním slonem to jeden řidič nestihl dobrzdit a lehce do slona ťuknul. A slon se posadil… Řidič přežil, auto ne.

Já jsem asi suchar, ale po koni chci, aby byl ovladatelný a základně přiježděný. A při kování a ošetřování klidně stál. Nepotřebuji, aby si lehal.

Anonymní (neregistrovaný) 06.08.2023, 07:49:27 xxx.xxx.263.183
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.08.2023, 14:56:05

Ano, v podstatě jo, nemá to žádný praktický význam jenom jsem chtěla naučit kobylku nějakýmu kousku 🙂 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 06.08.2023, 08:13:21 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Ano, v podstatě jo, nemá to žádný praktický význam jenom jsem chtěla naučit kobylku nějakýmu kousku 🙂 


Ono jde taky o to, že se to může obrátit proti vám. Že si kůň bude lehat třeba pod sedlem. Když si vytvoří podmíněný reflex a vy dáte nevědomky příslušnou pomůcku.

Většinou se to učí poklepáním na nohu a tahem za otěž nebo vodítko. Zjednodušeně. A může se stát, že ho do nohy na vyjížďce klepne větvička nebo vy zatáhnete nechtíc za otěž a budete ležet.

Před léty vyprávěla kamarádka, jak si její kamarád koupil vyřazeného kaskadérského koně. Na pohodové vyjížďky. Což, to on byl. Ale taky byl zvyklý, že na výstřel padne “mrtvý” k zemi. I jeli takhle jednou kolem lomu, tam se zrovna odstřelovalo a kůň “umřel.” A prý to trvalo 2 roky, než reflex vymizel.

My koně učili spíš na rozevřený deštník, chrastící kyblík, šustící pláštěnku, nastupování a vystupování z pneumatiky, projít vlajícími fáborky a tak. To mi přijde užitečnější.

Doron
Doron (1908 příspěvků) 06.08.2023, 12:27:16 xxx.xxx.24.252

Taky jsem jezdila na vysloužilým kaskaderským koni, učili ho se na pobídku  vzpínat.

Jednou v takový blbý situaci, zavřený závory, vlak, vedle nás vejtřaska, za námi autobus, jsem znervózněla, vzala ho asi nějak blbě za hubu a už to bylo …


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.