Aktuálně: 4 674 inzerátů176 915 diskuzních příspěvků17 789 uživatelů

Králík pije svoji moč

fríský
fríský (8 příspěvků) 06.08.2023, 17:25:27 xxx.xxx.34.77

Dobrý den, přečetla jsem si na internetu, že když králík pije svoji moč,tak že mu chybí minerály - zatím to beru jako informaci s rezervou.  Chtěla jsem se tedy  prosím Vás zeptat - zda-li Je to tedy pravda nebo by to mohlo být něco jiného ?  Děkuji za odpověď.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 06.08.2023, 17:37:00 xxx.xxx.147.163
Rapotačka:

😲jak ji pije?


To by mě taky zajímalo. Čistě technicky.

Viděla jsem krávu, která pila moč od jiné nebo samce, kteří ochutnávají moč od samic kvůli identifikaci fáze říje, ale pití vlastní moči?

kometa
kometa (4357 příspěvků) 06.08.2023, 17:40:33 xxx.xxx.147.163
fríský:

Dobrý den, přečetla jsem si na internetu, že když králík pije svoji moč,tak že mu chybí minerály - zatím to beru jako informaci s rezervou.  Chtěla jsem se tedy  prosím Vás zeptat - zda-li Je to tedy pravda nebo by to mohlo být něco jiného ?  Děkuji za odpověď.


Jóó, na internet může napsat kdokoliv cokoliv.

Viz výše.

Rapotačka (neregistrovaný) 06.08.2023, 17:44:21 xxx.xxx.224.165

Čekám, snad nás poučí

nebo si ten poučný článek přečte pomalu,

ještě jednou a …

Bendy (neregistrovaný) 09.08.2023, 12:10:15 xxx.xxx.168.52

Vážená.
Souhlasím s tvrzením, že králík znečištěné pití močí pít nebude. Osobně, když to zjistím, hned misku pořádně vymyju. U králíků mj. existuje tzv. požírání vlastních výkalů – cerkofagie V trávicí soustavě býložravců žije značné množství symbiontů napomáhajících trávení celulózy (některé druhy bakterií a kvasinek). Ze savců např. nutrie, zajíci, králíci, morčata aj. požírají vlastní kašovitý trus (tzv. cekotrofní trus), který je v tenkém střevě využíván jako zdroj důležitých nutričních látek a obsahuje i symbionty.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 09.08.2023, 12:34:52 xxx.xxx.147.163
Bendy:

Vážená.
Souhlasím s tvrzením, že králík znečištěné pití močí pít nebude. Osobně, když to zjistím, hned misku pořádně vymyju. U králíků mj. existuje tzv. požírání vlastních výkalů – cerkofagie V trávicí soustavě býložravců žije značné množství symbiontů napomáhajících trávení celulózy (některé druhy bakterií a kvasinek). Ze savců např. nutrie, zajíci, králíci, morčata aj. požírají vlastní kašovitý trus (tzv. cekotrofní trus), který je v tenkém střevě využíván jako zdroj důležitých nutričních látek a obsahuje i symbionty.


Co je cerkofagie? A myslím, že trávení celulózy probíhá v tlustém střevě (v případě přežvýkavců v bachoru), které je osídlené i patřičnou bakteriální mikroflórou. Určitě ne v tenkém. Tam žádná mikroflóra není, protože se jedná o trávení enzymatické.

Jenom upřesnění.

acher
acher (673 příspěvků) 09.08.2023, 13:34:42 xxx.xxx.222.196

Vznik cékotrofů je umožněm dvojí činností tračníku.Ten oddělí fermentovaný obsah slepého střeva s vysokým obsahem živin (bílkoviny,vitamíny skupiny B ,vitamín K,které vznikají ve slepém střevě na substrátu z krmiv s nízkým obsahem živin) od balastu s vyšším obsahem vlákniny a vytvoří měkké a tvrdé bobky.Měkké bobky králík požírá přímo od konečníku a zpracovává v žaludku a tenkém střevě,čímž pokrývá potřebu vitamínů B a K plně nebo z velké části a částečně i potřebu bílkovin asi 20%.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 09.08.2023, 13:41:38 xxx.xxx.147.163
acher:

Vznik cékotrofů je umožněm dvojí činností tračníku.Ten oddělí fermentovaný obsah slepého střeva s vysokým obsahem živin (bílkoviny,vitamíny skupiny B ,vitamín K,které vznikají ve slepém střevě na substrátu z krmiv s nízkým obsahem živin) od balastu s vyšším obsahem vlákniny a vytvoří měkké a tvrdé bobky.Měkké bobky králík požírá přímo od konečníku a zpracovává v žaludku a tenkém střevě,čímž pokrývá potřebu vitamínů B a K plně nebo z velké části a částečně i potřebu bílkovin asi 20%.


Já měla zato, že cekotrofie je kvůli lepší využitelnosti právě té celulózy. Protože mi přijde, že tady králíka příroda trochu ošidila. Vždyť i prase je na tom se stavbou tlustého střeva (myslím konkrétně slepé a vzestupný tračník) mnohem líp. A to je všežravec, který si může živiny doplnit i jinak. Zatímco králík je fakt vegetarián závislý jenom na  příjmu rostlinné potravy.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 09.08.2023, 15:11:25 xxx.xxx.147.163
acher:

https://www.vets4pets.cz/tipy/25

O trávení byl pěkný článek v Chovateli,pokud ho najdu,dám odkaz,ale i zde je to pěkně popsáno,tak nemá smysl to přepisovat.Napsala jsem ve zkratce co pamatuji z článku MVDr Matrince o výživě a krmení.


Děkuji.

O antiperistaltice slyším poprvé. A o schopnosti vytvářet bílkoviny také. My jsme se učili, že to dovedou pouze nálevníci, žijící v bachoru přežvýkavců. Proto se přežvýkavci můžou přikrmovat močovinou. Která by králíka nebo koně zabila.

Ale třeba to králík vychytal tou cekotrofií. Za našich let se králíci nijak důkladně neprobírali. Bavili jsme se jenom o myxomatóze a králičí syfilidě. Ani mor u nás tenkrát ještě nebyl.

A zajímala by mě ta zvláštní oblast tlustého střeva.

Pokud vím, tak se každé tlusté střevo dělí na slepé, tračník (vzestupný, příčný, sestupný) esovitou kličku, konečník a řitní otvor.

A k trávení celulózy dochází právě v tom slepém střevě a vzestupném tračníku. Pokud jsou tyto úseky na to zařízené - viz ten králík, kůň, morče, prase. Masožravci nezvládnou. U člověka je to docela diskutabilní, protože naše slepé střevo nestojí za nic, ale tračník je docela zajímavý (má tenie a haustra, která u masožravců chybí).

acher
acher (673 příspěvků) 09.08.2023, 18:57:39 xxx.xxx.222.196

Když čtu různé články třeba právě v Chovateli,je tam často i psáno,že to či ono ještě nebylo dopodrobna probádáno a třeba nákres toho tlustého střeva s označením kde se co asi tráví jsem zatím nikde neviděla,ale  co není, může být.Člověk se stále něco učí a nachází něco nového.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 09.08.2023, 19:04:39 xxx.xxx.147.163
acher:

Když čtu různé články třeba právě v Chovateli,je tam často i psáno,že to či ono ještě nebylo dopodrobna probádáno a třeba nákres toho tlustého střeva s označením kde se co asi tráví jsem zatím nikde neviděla,ale  co není, může být.Člověk se stále něco učí a nachází něco nového.


Samozřejmě. Já se taky pořád učím.

Ale přemýšlím, proč by králík požíral měkké bobky kvůli bílkovinám. Vždyť kůň je na tom podobně (teda ohledně trávení celulózy líp, protože má právě nejen slepé střevo, ale i velký vzestupný tračník).

Trávení bílkovin přece začíná v žaludku (případně předžaludku) a končí v tenkém střevě u všech zvířat.

Ale třeba to má králík jinak.

acher
acher (673 příspěvků) 09.08.2023, 19:31:10 xxx.xxx.222.196

Bílkoviny ,jak uvádí Martinec, získává asi z 20%,takže to bude takový"vedlejší produkt".Hlavně jde asi o vitamíny B a K a aminokyseliny.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 09.08.2023, 19:50:56 xxx.xxx.147.163
acher:

Bílkoviny ,jak uvádí Martinec, získává asi z 20%,takže to bude takový"vedlejší produkt".Hlavně jde asi o vitamíny B a K a aminokyseliny.


Ale vitamíny se přece můžou vstřebat hned  (i když pokud vím, v B vitamínech jsou soběstační jenom přežvýkavci). A ty aminokyseliny taky. 

acher
acher (673 příspěvků) 09.08.2023, 20:07:28 xxx.xxx.222.196

No ale když si je králík sám vyrobí ve slepém střevě,tak tam(moje teorie) je asi nevstřebá a musí projít opět do žaludku a tenkého střeva.Žádný podrobnější výklad proč a jak jsem nikde nečetla,takže jen moje teorie.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 09.08.2023, 20:19:31 xxx.xxx.147.163
acher:

No ale když si je králík sám vyrobí ve slepém střevě,tak tam(moje teorie) je asi nevstřebá a musí projít opět do žaludku a tenkého střeva.Žádný podrobnější výklad proč a jak jsem nikde nečetla,takže jen moje teorie.


Ale proč by je neměl vstřebat? Na to je přece střevní sliznice zařízená. U všech zvířat. I lidí.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 10.08.2023, 13:45:41 xxx.xxx.147.163
acher:

Vždyť píšu moje teorie a jaká je vaše?


Však já je píšu taky. Přesněji řečeno, to nejsou moje teorie, ale informace , které jsem si odnesla ze školy + ty, co jsem vyčetla po ní. A co se mi potvrzuje při pitvách, když mám porovnání zažívacích aparátů u různých zvířat. Tak mi to do těch teorií zapadá.

Třeba Fyziologie hospodářských zvířat od Jelínek, Koudela.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.