Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Osel

Venďa (neregistrovaný) 08.08.2023, 09:08:09 xxx.xxx.36.267

Dobrý den, toto téma řadím mezi koně. S koňmi nějaké zkušenosti mám, ale co mám děti už s nimi nejsem tak v kontaktu, žádné stáje, ježdění atd. Ale teď se mi nabízí možnost koupit oslici na které by mohli jezdit děti, zvyklá na děti. Je pětiletá. Unese i 60 kg člověka? Nevím zda tu má někdo zkušenost s osly?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 08.08.2023, 09:29:51 xxx.xxx.27.178

Řeší se to tu dokola, pořád.

Stádové zvíře není vhodné chovat v jednom ks,  ovce a koza je znouzectnost a často to není dostačující.  To už byste, milá Venďo, mohla vědět od koní, když s nimi máte ty zkušenosti. Zvíře není hračka pro děti.

Osel unese vzhledem ke svojí váze hodně, je to neskutečný dříč, měl by však nosit ideálně max . 20 % své váhy. Takže 60 kg by bylo ideálně pro jedince většího vzrůstu a těch u nás moc není.

Doron
Doron (1908 příspěvků) 08.08.2023, 09:36:38 xxx.xxx.24.252

Líbí se mi ten poitouský, takový ten velký francouzský 🥰.

Ti by se mi hodili k briardovi , ale musela bych mít vozík, na šedesát už určitě nezhubnu..

To by byl styl 🤣.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 08.08.2023, 09:38:18 xxx.xxx.147.163
Venďa:

Dobrý den, toto téma řadím mezi koně. S koňmi nějaké zkušenosti mám, ale co mám děti už s nimi nejsem tak v kontaktu, žádné stáje, ježdění atd. Ale teď se mi nabízí možnost koupit oslici na které by mohli jezdit děti, zvyklá na děti. Je pětiletá. Unese i 60 kg člověka? Nevím zda tu má někdo zkušenost s osly?


Viz JanaJana….

Mít jednoho osla je totéž jako mít jednoho koně. Neboli špatně od začátku.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 08.08.2023, 09:40:07 xxx.xxx.198.226

Mám zkušenost s oslíky a těžko říct, když nevíme, co je to za oslici. Jsou oslové, kteří zvládnou 60 kg celkem i jako pravidelnou zátěž, ale k těm se rozhodně většina české populace neřadí. Takže spíš takhle od boku bez dalšího bych řekla NE.

Druhá věc je, že jestli máte jakousi základní zkušenost s koňmi, tak vězte, že s osly je to v tomhle úplně stejné - je to zvíře stádové, a držet osla bez oslího kamaráda/více kamarádů je trápení toho zvířete.

Třetí věc je, že i když máte jakousi základní zkušenost s koňmi, i tak není snadné pořídit si koně “domů”. Naopak bych řekla, že je to přímo nesnadné. U osla počítejte s nesnadností tak o čtvrtinu větší, protože prostě osel je v našich končinách dost neobvyklé zvíře, a proto třeba už jen sehnat na něj padnoucí postroje je pořádná výzva. Natož třeba sehnat kováře, který zná specifika.

No a poslední věc v řadě těchto nešťastných náhod je, že žádné zvíře nepatří do ruky dětem. Ona ta oslice bude hodná týden, 14 dní (nebo taky ne), a pak dětem vysvětlí, zač je toho loket (zlomený), a protože to není žádný šlechtěný tolerantní koník, ale osel, může to taky velmi citelně vysvětlit vám, pokud nad vaším společným počínáním (myšleno vás a dětí) nebude držet odborný dohled někdo, kdo je značně zkušený alespoň ve výchově a výcviku koní.

Prosím nepořizujte si zvíře na vození pro děti a děti nechte za daleko příznivějších podmínek (pro ně, pro vás i pro ta zvířata) docházet do nějakého jezdeckého kroužku.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 08.08.2023, 09:55:38 xxx.xxx.27.178

Ještě jsem kdesi kdysi četla, že koně jsou daleko náchylnější k laminitis než běžný kůň….dokáže mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit? K tomu by se pak vázal i trochu jiný management než má běžný kůň.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 08.08.2023, 10:05:01 xxx.xxx.198.226

No pokud bych měla srovnávat, tak jsou náchylní jako záživný poník. Prostě jsou uzpůsobení pro vyždímání maxima z potravy, takže z vydatné potravy vyždímou vydatně. V dnešní době vlastně v podstatě normální primitiv z tohoto pohledu 🙂 A ano, tím pádem teda osla budu menežovat jako shetlanda a nikoli jako KWPN.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 08.08.2023, 10:06:29 xxx.xxx.147.163
JanaJanaJanaJana:

Ještě jsem kdesi kdysi četla, že koně jsou daleko náchylnější k laminitis než běžný kůň….dokáže mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit? K tomu by se pak vázal i trochu jiný management než má běžný kůň.


Asi jste chtěla napsat osli.

Co si pamatuji, tak ano, jsou náchylnější, protože pocházejí z podmínek dosti nehostinných. A tudíž si opravdu vystačí s málem a s porostem nevydatným.

Podobně, jako když poníka nebo hucula vypustíte “bez varování” na bohatou jarní pastvu. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.