Aktuálně: 4 589 inzerátů178 050 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Lama

Jurash Novotňas (neregistrovaný) 10.08.2023, 07:36:29 xxx.xxx.105.225

Dobrý den, zamilovali jsme se v ZOO do lam. Trochu jsme se o ně začali zajímat a překvapilo nás, že jsou i dostupné na inzercích, takže asi nejsme jediní. A teď mě zajímá dá se chov lamy přirovnat k chovu koní nebo ovcí? Co se týče krmení nebo nároku na prostředí ? Děkuji.

Saga
Saga (357 příspěvků) 10.08.2023, 11:14:17 xxx.xxx.167.183

Tady jsem našla takový článek pro zájemce, který víceméně potvrzuje, co jsem se o lamách dozvěděla od chovatelky. 

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-lamy-a-alpaky-v-domacim-chovu-nesnaseji-prilis-uzavreny-prostor-40000289

Já sama lamy nechovám, ani jsem nikdy nechovala, ale seznámila jsem se s chovatatelkou alpak, tak mi pár informací dala.  Alpaka je stejně jako ovce nebo kůň stádové zvíře, není možné mít jen jednu. Je lepší mít buď jen samce (kastráty ideálně), nebo samice. Lepší to nemíchat dohromady. Jsou chované pro vlnu, tedy musíte mít někoho, kdo vám je ostříhá a ideálně udělá i paznehty. Přirovnala bych je tedy spíše k ovcím, než ke koním. Paní chovatelka mi sdělila, že její alpaky nesnáší vlhko, zvláště dlouhodobé deště apod. Že když je mizerné počasí, zavírá je. O krmení jsme se nebavily, to nevím. Třeba je tu nějaký chovatel, co poradí fundovaněji. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 10.08.2023, 13:05:44 xxx.xxx.147.163
Saga:

Tady jsem našla takový článek pro zájemce, který víceméně potvrzuje, co jsem se o lamách dozvěděla od chovatelky. 

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-lamy-a-alpaky-v-domacim-chovu-nesnaseji-prilis-uzavreny-prostor-40000289

Já sama lamy nechovám, ani jsem nikdy nechovala, ale seznámila jsem se s chovatatelkou alpak, tak mi pár informací dala.  Alpaka je stejně jako ovce nebo kůň stádové zvíře, není možné mít jen jednu. Je lepší mít buď jen samce (kastráty ideálně), nebo samice. Lepší to nemíchat dohromady. Jsou chované pro vlnu, tedy musíte mít někoho, kdo vám je ostříhá a ideálně udělá i paznehty. Přirovnala bych je tedy spíše k ovcím, než ke koním. Paní chovatelka mi sdělila, že její alpaky nesnáší vlhko, zvláště dlouhodobé deště apod. Že když je mizerné počasí, zavírá je. O krmení jsme se nebavily, to nevím. Třeba je tu nějaký chovatel, co poradí fundovaněji. 


Tak krmení se od těch ovcí lišit asi moc nebude. Pořád je to přežvýkavec.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 10.08.2023, 23:31:30 xxx.xxx.40.140

Lamy potrebujú zvýšenú starostlivosť, spešl krmivo, furt sa tomu niečo musí dávať, selén, vitamíny, kadejaké vakcíny, strihať to, robiť tomu tie pařáty…a je to blbé jak troky 😁

Aspoň teda alpaky, čo poznám ja.

Jurash Novotňas (neregistrovaný) 11.08.2023, 06:01:31 xxx.xxx.105.225

Takže obecně vzato je péče o lamu ještě  náročnější než o koně. Tak to raději ty ovečky…

Saga
Saga (357 příspěvků) 11.08.2023, 06:54:12 xxx.xxx.167.183

V případě, že chcete nějaké nenáročné zvíře a nezajímá Vás produkce masa, mléka nebo vlny a nepotřebujete na něm jezdit nebo tahat, doporučuji kamerunky. Kamarádka má, jen tak pro radost, ne na chov a produkci. Nemá je ani doma u baráku, ale ve vedlejší vesnici, tže kontrola spíše občasná a ne každý den, má je takhle už roky a spokojenost. Hezké nenáročné na chov a radost udělají. Rozhodně jednodušší než lama, osel nebo kůň!

kometa
kometa (4408 příspěvků) 11.08.2023, 11:54:56 xxx.xxx.147.163
Jurash Novotňas:

Takže obecně vzato je péče o lamu ještě  náročnější než o koně. Tak to raději ty ovečky…


Mně to přijde srovnatelné. Kamarádka koním pořád podstrojuje, vitamíny, minerální látky a další doplňky, kovář každé 2 měsíce, veterinář a fyzio dle potřeby, dokonce je i holí, aby se při práci zbytečně nepotili (a některým nechává na zadku srdíčko).

Ale ne každý to tak má, pravda.

Horsana to asi srovnává s huculy, to je jiná kategorie.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 13.08.2023, 12:14:08 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.08.2023, 11:54:56

To nie, ale proste manipulácia s tými alpakami, čo poznám, je o hubu, treba to uloviť, povaliť - lebo sa im injekcie pichajú im kdesi snáď do stehna, alebo kde, žily tomu idú kadejako, sedácia na zuby je príšerná, dg gravidity- sonda sa zasúva cez taký plastový bazmek do rekta, lama pri tom leží a treba ju fixovať…pritom to vreští a kope…no ďakujem pekne 😀

Priamo chovateľ odporúčal vakcináciu proti klostridálnej infekcii a tuším leptospiróze, odčervovací protokol je tam iný a tak vôbec…čo ja viem…načo to chovať ? 

Ale teda berte to tak, že nemám rada alpaky a ani sa mi nepáčia, tie druhé, také tie väčšie, elegantnejšie, to sú pekné zvieratá, ale s tými nemám osobnú skúsenosť, vidím ich vždy iba v nejakom zvieracom kútiku, alebo pri jednej reštaurácii, kde sú v takom hnusnom výbehu bez tieňa spolu so schvátenými somármi  ☹️

Kameruny- zase poznám iba strašne hlúpe zvieratá a v kuse bľačia, kupodivu nedávno som bola prizvaná ku dystokii u mladej kamerunky, ovca prežila, jahňa nie.

Super su quessanstké ovce, ale to tiež bľačí ako o život, no tie sú celkom k ruke a nie sú blbé 🙂

Ale- zmenila som názor na somáre, ten, čo som s ním v pravidelnom kontakte sa ukázal ako úžasný tvor , predtým chodil po farme navoľno, často zmizol v lese na pol dňa, občas sa ohlásil, toho uspať na kastráciu, to bol tiež zážitok…

No ak bol v stajni nejaký kôň na box reste, somár ho chodil zabávať, často sa hrali celé hodiny a somár chodil pravidelne za ním, to som veľmi ocenila.

No a teraz, keď som tam bola naposledy, tak sme potrebovali s niekým dať mlaďocha, čo prišiel z kliniky po vytĺkaní zuba, so svojou ženou nemohol, mala žriebä a ešte s nikým nebola a somár šiel s pacientom do výbehu a potom sme dali s matkou  a žriebäťom somára samého- tá kobyla je ostrá huculka, no bez problémov k nemu pustila žriebä stala sa z nich taká nejaká rodina, až sme sa smiali, že malá začne híkať 😀

Nakoniec sme dali k nim aj pacienta a hucula na neho bola véééľmi prísna, dobrý týždeň nemohol ani pozrieť smerom k žriebäťu, somár bol od prvej chvíle schválený ako vhodný kandidát ku žriebäťu, to bolo veľmi zaujímavé.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 13.08.2023, 12:17:34 xxx.xxx.40.140

Ak píšem hlúpe zviera, samozrejme tým myslím v porovnaní s inými, nechcem haniť nijaké plemeno, ale proste keď sa každý deň nosí krmivo pre ovce a kozy na jedno miesto a kameruny bľačiac bežia do inej ohrady, tak…🙄

kometa
kometa (4408 příspěvků) 13.08.2023, 13:16:59 xxx.xxx.147.163
Horsana:

Ak píšem hlúpe zviera, samozrejme tým myslím v porovnaní s inými, nechcem haniť nijaké plemeno, ale proste keď sa každý deň nosí krmivo pre ovce a kozy na jedno miesto a kameruny bľačiac bežia do inej ohrady, tak…🙄


Náš ošetřovatel na školním statku se takto dost nelichotivě vyjadřoval o perličkách. Že slepice není problém zahnat do nočního oploceného výběhu, kde je i kurník, ale perličky nepochopily.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.