Aktuálně: 4 885 inzerátů174 929 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

BŠO nebo choďák?

Terven
Terven (102 příspěvků) 10.08.2023, 10:54:52 xxx.xxx.110.191

Zdravím vespolek, po odmlce přicházím se starou známou klasikou - naštěstí nemám nick Anička878 či tak něco 🤣

Chtěla jsem se zeptat znalejších na postřehy - máme-li aktivní, turisticky založenou rodinu s malými dětmi a zahradou, spíše začátečníky bez větších zkušeností se psy - přijde vám jako menší přehmat choďák nebo BŠO? Resp., kterýho z těch dvou byste doporučili?

Pokud se vám chce napsat, že ani jednoho, tak tomu rozumím 😀nicméně některá plemena prostě neprojdou a já o tom nerozhoduju. Osobně bych se klonila spíš k BŠO, ale možná je to ovlivněné tím, že jsem potkala klidné a mírné jedince, zatímco choďáky znám převážně reaktivní magůrky. BŠO mi přijde pro začátečníka takovej měkčí…nevím, jak to říct. Ale osobní zkušenost s těma plemenama nemám, proto se ptám.

Případně ještě nějakej tip, ale musí to být pes v podobném typu, vlčí, chlupatej…ne placatka, ne krátkosrstá kolie …AUO by byl vzhledově ideál, ale naštěstí není ve hře právě proto, že by byl těžké sousto. 

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 10.08.2023, 11:02:49 xxx.xxx.235.72

a ta lapina by neprošla?? Přeci jen mám pocit, že je to jednodušší plemeno na běžný provoz, než ovčáci a vzhled je stejný “chlupatec s ušima nahoru”

keriton
keriton (478 příspěvků) 10.08.2023, 11:05:33 xxx:xxx.422c:b9b2

Taky bych intuitivně šla z těchto dvou do BŠO. Nejlepší by mi přišlo, kdyby ta rodina navštívila nějaké chovatele obojího a udělali si představu, co to plemeno obnáší. 

Terven
Terven (102 příspěvků) 10.08.2023, 11:14:33 xxx.xxx.110.191
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 10.08.2023, 11:02:49

Nevím, možná jo. Ale tam by asi byla na překážku ta větší hlučnost, o které se všude píše. 

balu
balu (1562 příspěvků) 10.08.2023, 11:19:09 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele Terven z 10.08.2023, 10:54:52

BŠO jsem neměla, tak nemůžu srovnávat. Ale máme druhou chodku. 

Ta první byla klidnější, tato je energičtější. Do aktivní rodiny by se hodila. K dětem  i všem lidem je jemná (samozřejmě po překonání štěněcího kousacího období). Na zahradě od malička hlídá, je to spíš alarm, ale zbytečně neštěká. Když začne, tak fakt o něco jde a dokáže se “domluvit”, ukázat, co je za problém.  Má potřebu být neustále se svým člověkem, všechno s ním dělat, pomáhat, a když to nejde, např. natíráme chatu, panička je na lešení, tak chodka sedí pod lešením aby na paničku viděla a čeká. Ráda si hraje, zbožňuje balóny a balónky, pískací hračky, přetahování. Pořád něco kouše - dřevo, parůžek, bohužel i kameny,… Ráda hrabe, ale naštěstí neokusuje keře - měli jsme strach, jak zpracuje rododendrony a jiné dřeviny. Spí venku i uvnitř, podle nálady a podle toho, co se kolem děje (v zimě spala doma a když jsme si ji loni v létě dovezli, tak s ní mamka spala v kotci, aby si zvykla. No zvykla si tak, že ji mamka na podzim musela přemlouvat, aby spala uvnitř. 

Ta rodina by měla chtít klidnější štěně, i když i naše byla klidnější a nejmenší štěně, a je z ní neúnavná temperamentní fena. Je ale fakt, že se pomalu zklidňuje (má 14 měsíců). Myslím že začátečník se vztahem ke psům choda v pohodě zvládne. Ale neznám ty lidi, nevím, jestli jsou schopni být pro psa autoritou. Někdo to nedokáže i když se snaží…

Buggyra
Buggyra (3236 příspěvků) 10.08.2023, 11:22:49 xxx.xxx.198.226

Hodně se tu (na iF) radívá velký špic (skoro lapina), vlčí špic. Třeba by to bylo ono, ať se na nějaké podívají. Já o těch špicíčkách zase nic nevím, tak třeba dopíše někdo znalejší. To jen že jsem si vzpomněla, že to psávali.

acher
acher (662 příspěvků) 10.08.2023, 11:24:19 xxx.xxx.222.196

U nás ve vsi jsou 2 choďáci feny.Milé,poslušné,ovladatelné.A 4BŠO.Fena,ta je bezproblémová a 3 psi.No to je katastrofa.Když je mám míjet s naším psem,tak se majitelky klidí hodně mimo cestu,psi vyvádějí a majitelky je mají co držet.Na druhou stranu jsme potkali psa BŠO v parku a ten byl v klidu.Se psem se pozdravili,očuchali,sice si nechtěli hrát,ale žádné vyvádění.Tak nevím,jestli je to povahou nebo spíš majitelkami.

eena
eena (176 příspěvků) 10.08.2023, 11:27:40 xxx.xxx.231.241

a kólia dlhosrstá ? Aktívny, rodinný, inteligentný, super k deťom …  No viem “vlk” to nie je … Z tých dvoch, ktoré máte vo výbere - no ja neviem poznala som iba pár jedincov - a akosi ani jeden mi k vášmu zadaniu nesedí. No ak by som mala vybrať ja z tých dvoch (pre vás) tak skôr BŠO - ale ozaj veľmi záleží na konkrétnom jedincovi a ako vždy od výchovy, ktorú dostane

acher
acher (662 příspěvků) 10.08.2023, 11:29:28 xxx.xxx.222.196
Buggyra:

Hodně se tu (na iF) radívá velký špic (skoro lapina), vlčí špic. Třeba by to bylo ono, ať se na nějaké podívají. Já o těch špicíčkách zase nic nevím, tak třeba dopíše někdo znalejší. To jen že jsem si vzpomněla, že to psávali.


Velkého špice má syn,často jsem s ním jezdila na výstavy a různá setkání a špiclíci byli vždy bezproblémoví.Alespoň ti velcí,co jsme se s nimi potkávali.Synovýmu je už 12,5,je čilý,poslušný i děti poslouchá,neutíká a když děti nezavřou bránku,tak se drží maximálně okolo plotu.Se psy je bez problémů,pokud si na něj nějaký nezačne vyskakovat,to si zase líbit nenechá.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 10.08.2023, 11:29:35 xxx.xxx.226.6

Já jsem taky měla štěstí na příjemný chodstvo - i když ne z vlastní zkušenosti, jen z okolí - a pravda feny to byly vždy. Se dvěma se aktivně cvičilo, milý holky, stejně tak jako ty, které jsem tak nějak potkala. A  stejně tak musím říct, že BŠO které jsem tak jako potkala, byli příjemní psi. Jen se u ni říká, že jsou někteří takový jako plašani. Já potkala ty normoš.

No takže rada na prt, to je mi jasný 😀

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (774 příspěvků) 10.08.2023, 11:29:56 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 10.08.2023, 11:24:19

Jenže to chování u majitelek, které potkáváte a klidí psa kilometr daleko, není často dáno charakterem psa, ale charakterem psovoda. 

Ten BŠO může mít super povahu, ale pořídil si ho nýmand.

To je halt úděl moderních plemen.

Jediné, kde tenhle přístup chápu, je u silných reaktivních plemen (rotvajler, staff apod.)….u psů výše zmíněného typu jde na 90 % jen o neschopnost psa vychovat.

Terven
Terven (102 příspěvků) 10.08.2023, 11:31:15 xxx.xxx.110.191
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 10.08.2023, 11:22:49

Díky, špic si myslím, že nebude to pravý- vzhledově už je trochu dost jinde - moc chlupů, zaniká v nich psí postava, kouká z nich jen  špičatej čumák…osobně to taky nemusím, každej holt máme ideál psí krásy jinde. Lapina je sice taky špic, ale v porovnání třeba s vlčím se mi líbí o dost víc 🙂

Nicméně si myslím, že špicové jsou mimo hru. 

Terven
Terven (102 příspěvků) 10.08.2023, 11:37:04 xxx.xxx.110.191
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 10.08.2023, 11:29:35

Je jedno, že je to rada na prt, šlo mi spíš o postřehy. Vůbec nerozporuju, že je to hlavně o přístupu majitele a že když je majitel ignorant, nepomůže ani svěcená voda. Na druhou stranu se geny nevyčůrají, žejo…u těch choďáků se mi zdá-a i jsem to četla - že každej pes, jiná ves. Nevyrovnaný povahy od reaktivních třeštiprdel po klidný vyrovnaný psy. 

O té labilitě u BŠO jsem taky slyšela, ale tak nějak mám zažito, že oproti třeba NO jsou to mírnější povahy.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 10.08.2023, 11:40:49 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Terven z 10.08.2023, 11:37:04

Asi, když nad tím tak přemýšlím, ten BŠO bude asi lepší volba. Pocitově, kdybych si měla vybírat jako začátečník, tak bych asi sáhla sem, ani nevím proč. Ale vybírat, dobře vybírat, i když to už dneska platí všude, že jo. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (774 příspěvků) 10.08.2023, 11:44:18 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 10.08.2023, 11:40:49

Osobně nemám s BŠO přímo zkušenost jako majitel, ale plánuji si ho ve velmi blízké budoucnosti pořídit. Ze zasvěcených kruhů mám potvrzenou informaci, že je to z těchto “vlkoušovských plemen” nejsnáze cvičitelné plemeno, které unese, když tejden ležíte s horečkou v posteli a nezcvokne se z toho….pokud si ho teda nenaučíte na každodenní tří a víc hodinové aktivní procházky…tu případnou nečinnost snese ze všech nejlépe.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 10.08.2023, 11:49:36 xxx.xxx.226.6

V místě mýho bývalýho bydliště si ho jako prvního psa pořídil jeden maník a byla to moc příjemná dvojka. Nebyl to nějakej vyloženě cvičitel a fungovali opravdu hezky. 

Sem si teď díky tomu vzpomněla na ftipnou historku s tímhle týpkem v době, kdy byl Rumíček malý rozverný ščenátko a “vzal mi kramle” před barákem a mazal někam lumpačit, já za nim běžela a vyhrožovala mu hlasitě že: “Počktej ty zrzavej spratku, až tě chytim roztrhnu tě jako hada!” nebo něco podobnýho a ozvalo se z úst tohodle týpka něco v tom duchu, že už radši bude hodnej, když to slyší. Von byl totiž taky rezatej 😀 😀 

Lily
Lily (163 příspěvků) 10.08.2023, 11:54:58 xxx:xxx.7c75:ebf6
JanaJanaJanaJana:

Jenže to chování u majitelek, které potkáváte a klidí psa kilometr daleko, není často dáno charakterem psa, ale charakterem psovoda. 

Ten BŠO může mít super povahu, ale pořídil si ho nýmand.

To je halt úděl moderních plemen.

Jediné, kde tenhle přístup chápu, je u silných reaktivních plemen (rotvajler, staff apod.)….u psů výše zmíněného typu jde na 90 % jen o neschopnost psa vychovat.


Co jsem poznala ty, co se klidí na km daleko, tak je to dáno reaktivitou psa. Viděla jsem choďáka, co vříská, když je pes poblíž a opravdu bych neřekla, že to je chyba majitel. To samé jsem viděla i u BŠO. 

U obou plemen se snadno dá vychytat reaktivec, když má člověk smůlu. Osobně bych do toho nešla, pokud chtějí vyrovnaného psa. Nebo hodně hledat a vybírat. Vybrat opravdu sebevědomé rodiče s dobrou povahou a modlit se. 
BŠO potkávám více vyrovnaných jedinců a ne tolik reaktivních jak těch choďáků. Šusta o tom prohodil pár slov o tom, že mu chodí hodně choďáků s reaktivitou a BŠO zase s bázlivostí, co jsem tam pochopila z toho, co říkal. Ale chodí mu tam samozřejmě i jiná plemena, ale bavíme se teď o těhle dvou. 

Dlouhosrstá kolie je za mě nejlepší volba do všech rodin, kde nejsou sportovci a chtějí normální psa k dětem, který nepotřebuje extra výchovu. 
Kolie se vídá k adopci fakt málo a řekla bych, že za to může i její povaha. Tak přizpůsobivého psa člověk jen tak nenajde. Vím, že pro mnohé je ten vzhled stopka, ale je to škoda.
Polovině lidí, co mají bully bych doporučila dlouhosrstku. 
Pro mě ta povaha dlouhosrstek není, mně se hrozně líbí ty teriéří rysy v mém minibulíkovi, ale já jsem masochista. 😀 

acher
acher (662 příspěvků) 10.08.2023, 12:15:13 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 10.08.2023, 11:29:56

No třeba rotvíků znám několik a přitom jsou poslušný,když se potkáme,tak se sice psi nijak nekontaktují,feny ano,ale zase se můžeme bavit a psi sedí a čekají.

U těch BŠO jsem netvrdila ani,že je to povaha ani neschopnost majitele,jen,že ani jeden s naším psem vklidu nemine.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.