Aktuálně: 4 581 inzerátů178 021 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Krmení koní

Elmíra (neregistrovaný) 11.08.2023, 07:51:20 xxx.xxx.174.235

Ahoj, tak jsem si koupila hřebce, plňase. Po koupi neměl skoro břicho, slabý krk a skoro žádný zadek. Byla to vyhublina a samá kost, téměř půlrok nic nedělal. Byl pouze na pastvě bez příkrmu. Začli jsme s ním pomaličku pracovat na jízdárně a přidali jsme i procházky do lesa. První měsíc jsme mu dávali jenom oves ráno a večer a k tomu seno a trávu. Všechno bylo v pohodě. 

Teď jsme mu začali dávat ještě víc ovsa a pomalu přidávat práci na jízdárně i v terénu. Najednou se mu ale začalo dělat břicho. Snížila jsem seno a trávu na minimum a pracujem pořád stéjně. Ale výsledek není dobrý. Kůň nemá žádný krk ani zadek a velké břicho. Každý kdo ho vidí hned říká, že má moc velké břicho. Nejhorší na tom je, že mu jdou pořád vidět žebra, protože má břicho dole a vzadu! Mohli byste mi někdo poradit kolik a čeho mu mám dávat,aby neměl takové břicho a jak s ním mam pracovat,aby se osvalil? Budu všem moc vděčná za rady.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 11.08.2023, 08:05:15 xxx.xxx.198.226

1) koně nechte vyšetřit veterinářem a fyzioterapeutem, vet by měl vyšetřit vředy a klidně by mohl vzít sono, pokud do toho chcete investovat. Nechte si zkontrolovat sedlo, zda sedí jak má.

2) pořiďte si trenéra - pokud ten kůň běhal, tak lépe trenéra, který má zkušenost s ex-dostiháky

3) nechte si sestavit krmnou dávku výživářem.

Vyřešit takovou situaci ke spokojenosti vás a koně totiž nejde po internetu. Odborníci, kteří vám tuto situaci budou pomáhat řešit, budou potřebovat daleko více informací, než jste tu popsala. Problém může totiž tkvět v kombinaci mnoha faktorů. A třeba i za pomoci odborníků zjistíte, že vlastně problém nemáte, jen to postupuje trochu jinými cestami a nebo pomaleji, než byste čekala. Ono totiž zvykání koně na nové prostředí je jedna věc a remodelace muskulatury je jiná věc, obojí vyžaduje čas a dobrou praxi.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 11.08.2023, 08:13:37 xxx.xxx.198.226

Jinak tedy čistě na základě toho, co jste popsala se dá vyčíst toto: kůň má zvýšené nároky na energii, protože se ocitl v novém prostředí, což je pro něj stresová situace. Dobře, že dostal příkrm, hodil se mu. Pak dostal i lehkou práci, což zvýšilo opět jeho nároky na energii, takže samozřejmě začal víc žrát, navíc nastala příprava na zimní období, takže koně mají tendenci se vyžírat do kulí (nezapomínat na energ. náročnost línání). Objem jeho vnitřností se zvětšil, aby pojal zvětšený objem přijímané píce, což je v pořádku, a esteticky neblahým výsledkem je zvětšené břicho. Ale vy po koni nebudete chtít ani olympijské ani dostihové výkony, takže zvětšené břicho je fakt jen estetický problém. 

Vy jste zareagovali tím, že jste sebrali objem, čímž jste koni hrábli do největšího energetického příjmu dne, a nahradili jste část objemu dalším ovsem (nepíšete, v jaké formě, a jestli víte, že ho zvládá dobře zpracovat), čímž jdete naproti trávicím problémům a pochopitelně progresivní ztrátě hmoty u koně, protože abyste nahradili sebranou píci jádrem, museli byste toho jádra krmit hodně (a záměrně neříkám, kolik, protože je to ve vašich podmínkách nonsens). První pomoc za mě v tuhle chvíli je vrátit koni adlibitní příjem píce a když nic jiného, kontaktovat aspoň toho výživáře. Bude-li to dobrý výživář, zeptá se vás hned na management, zuby, odčervení, diagnostiku vředů, anamnézu.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 11.08.2023, 08:25:01 xxx.xxx.147.163
Elmíra:

Ahoj, tak jsem si koupila hřebce, plňase. Po koupi neměl skoro břicho, slabý krk a skoro žádný zadek. Byla to vyhublina a samá kost, téměř půlrok nic nedělal. Byl pouze na pastvě bez příkrmu. Začli jsme s ním pomaličku pracovat na jízdárně a přidali jsme i procházky do lesa. První měsíc jsme mu dávali jenom oves ráno a večer a k tomu seno a trávu. Všechno bylo v pohodě. 

Teď jsme mu začali dávat ještě víc ovsa a pomalu přidávat práci na jízdárně i v terénu. Najednou se mu ale začalo dělat břicho. Snížila jsem seno a trávu na minimum a pracujem pořád stéjně. Ale výsledek není dobrý. Kůň nemá žádný krk ani zadek a velké břicho. Každý kdo ho vidí hned říká, že má moc velké břicho. Nejhorší na tom je, že mu jdou pořád vidět žebra, protože má břicho dole a vzadu! Mohli byste mi někdo poradit kolik a čeho mu mám dávat,aby neměl takové břicho a jak s ním mam pracovat,aby se osvalil? Budu všem moc vděčná za rady.


Viz Buggyra.

Nejdřív bych začala veterinářem a trojkombinací - zuby, krev, odčervení. U plňasů není od věci zvážit i ty vředy.

Potom výživář.

A pak trenér - nevíme, jak umíte jezdit. 

Protože pokud nemá pořád žádný krk ani zadek, tak je problém buď v krmení (málo nebo ho nedokáže využít - viz výše) nebo ve způsobu ježdění.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 11.08.2023, 10:29:35 xxx.xxx.50.195
Odpověď na příspěvek uživatele Elmíra z 11.08.2023, 07:51:20

Vše bylo již anpsáno, ale proč proboha jste koni sebrala objem? Na základě jaké domněnky?

Máte konec prázdnin, zimu před sebou, je víc než fajn koni dát možnost se nafutrovat objemu. (ideálně ad libitum)

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 11.08.2023, 10:34:17 xxx.xxx.198.226

No protože to je takový úzus u sportovních koní, že jako “aby netahali břicho”. Jenže se už zapomíná na to, že ta krmná směs pro sporťáky má úplně jiné parametry (a cenu), než hrstka ovsa, že mají ti sporťáci trochu jiný management, no a nakonec i trochu jinou přípravu. Navíc moderní trendy jdou už dávno jiným směrem, ale to se k zapřísáhlým “my to vždycky dělali takhle” nedostalo. Slečna pouze postupuje podle rad zkušenějších, holt zřejmě má kolem sebe lidi “ze staré školy”.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 11.08.2023, 11:37:10 xxx.xxx.147.163
Buggyra:

No protože to je takový úzus u sportovních koní, že jako “aby netahali břicho”. Jenže se už zapomíná na to, že ta krmná směs pro sporťáky má úplně jiné parametry (a cenu), než hrstka ovsa, že mají ti sporťáci trochu jiný management, no a nakonec i trochu jinou přípravu. Navíc moderní trendy jdou už dávno jiným směrem, ale to se k zapřísáhlým “my to vždycky dělali takhle” nedostalo. Slečna pouze postupuje podle rad zkušenějších, holt zřejmě má kolem sebe lidi “ze staré školy”.


Dneska už přece spousta sporťáků chodí i do výběhu s trávou. Naštěstí.

Elmíra (neregistrovaný) 12.08.2023, 18:21:45 xxx.xxx.174.235

Velmi děkuji za názory. To je pravda, že kolem sebe mám lidí ze staré školy ale budu to teď ještě řešit s jedním mladším výživářem, tak dám vědět jak jsme dopadli. Ještě jednou díky!

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 13.08.2023, 14:43:02 xxx:xxx.881e:d77d
Odpověď na příspěvek uživatele Elmíra z 11.08.2023, 07:51:20

Hlavne mu, preboha, neberte seno. 
Vôbec, najlepšie by bolo poradiť sa s výživárom, ktorý vám poradí ako koňa kŕmiť, zjavne úplne predstavu nemáte. 
Podľa popisu by to chcelo aj kvalitne odčerviť, s tým vám poradí veterinár.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.