Aktuálně: 4 589 inzerátů178 050 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Dušnost u koní - rady a typy

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 15.08.2023, 08:32:08 xxx.xxx.198.226

V první řadě je potřeba důkladná diagnostika, tj. pozvat veterináře odborníka na dýchací aparát a nechat vyšetřit tak důkladně, jak to jen jde (níže článek).

Vyloučit alergie, které se dají řešit třeba přestěhováním koně nebo eliminací alergenu, když to jde.

Vyloučit akutní potíže jako jsou cizí předměty, otoky, překážky v dýchacích cestách, léčitelné záněty.

A pokud tedy diagnoza zní skutečně lidově řečeno “dušnost”, odborně snad nejnovější označení je RAO - Recurrent Airway Obstruction - opakující se zúžení dýchacích cest, a nelze eliminovat příčinu (protože dušnost jako taková je příznak), potom nastupuje tlumení onoho příznaku, a to zpravidla kortikoidy (blíže v článku).

https://equichannel.cz/clanky/zdravi-a-veterinarni-pece/astma-u-koni

Největší podíl na úspěchu terapie má ovšem management, jak je již zmíněno v článku. Tj. pokud máme koně náchylného, je vhodné udržovat ho v bezprašném prostředí, podle jeho možností nejlépe ve venkovním ustájení, kropit prašná místa, vlhčit jakékoli prašné krmivo (vč. píce), zabránit náhlým změnám teplot (vytápěná stáj x mrazivý výběh), udržovat ho v dobré kondici, tj. nikoli obézního, a tak dále.

Jako podpůrná terapie se dá použít “solná jeskyně” (existuje i mobilní verze v podobě přívěsu) .

Dále také inhalace, stejně jako u lidí, již se vyrábějí i speciální inhalační masky pro koně.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 15.08.2023, 09:20:40 xxx.xxx.147.163
Jesie:

Ahoj,

napadlo mě založit diskuzi pro rady a typy u dušného koně,co funguje nebo je naopak vyhozené peníze.


Prosím tipy, ne typy.

Jinak viz Buggyra.

Saga
Saga (357 příspěvků) 15.08.2023, 10:54:45 xxx.xxx.167.183

Buggyra to shrnula naprosto skvěle! Já přidám pár rad z praxe. Dušného koně jsem měla deset let. S touto diagnozou jsem ho již kupovala, majitelé nic netajili, znala jsem prostředí z kterého kůň šel.

U předchozích majitelů byl kůň na noc v boxe, stlaný slámou, k tomu dostával pouze volně ložené seno, přes den výběh. Nedostával žádné žlabové krmení, ani vit min, prostě nic. Byl obézní.

Po příjezdu k nám šel na pastevko, tenkrát ještě první rok bez přístřešku, v dalších letech už s přístřeškem s hliněnou podlahou. Jako podestýlku jsme zkoušeli slámu, piliny, všechno ho dráždilo, tže jsme se na stlaní vybodli a bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat. Přes pastevní sezonu, byl na trávě, když jí byl nedostatek, chodili jsme každý den na zelené krmení. Seno dle prašnosti, pokud bylo ok, dostával ho jen tak, pokud bylo prašné, kropili jsme nebo máčeli, dle stupně prašnosti a koňových projevů. Výživářem sestavena krmná dávka pro tlouštíky a k tomu přidán vit. C, později MSM (kůň byl senior), kupa bylinek na odhleňování, některé jsem sama sbírala a sušila. 

Dle potřeby jsem přidávala tyto doplňky:

https://www.kamir.cz/krmny-doplnek-hamba-vet-leovet-700-g

Hamba vet zejména na jaře a  na podzim. Pomáhal, zlepšení bylo vidět hned po první dávce. Při aktuním zhoršení zejména v zimě a na jejím sklonku, kdy prostě bylo jen seno, jsem volila tento:

https://www.kamir.cz/provet-broncho-dychaci-cesty-1-l

Zlepšení bylo opět vidět po první dávce.

Vyzkoušela jsem i jiné přípravky, ale žádný neměl takový účinek jako tyto dva, tedy jsem je prostě vyzkoušela 1x a pak už se k nim nevracela. Tyto dva jsem používala opakovaně.

Dále bylo nutné s koněm pracovat, sice lehce, úměrně věku, ale bylo nutné odhleňovat plíce. Naštěstí jsem nikdy nemusela shánět inhalátor ani jsme nikdy nemuseli použít kortikoidy. Nikdy jsem tu neměla odborného veta, jen svou teréní vetku, která prostě konstatovala dušnost, poradila, co mohla a dál jsem si to prostě nastudovala sama. Koník se dožil 30ti let a dušnost nebyla to, kvůli čemu odešel. Welfare a vhodně zvolená krmná dávka dělá divy!


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.