Aktuálně: 4 763 inzerátů176 574 diskuzních příspěvků17 781 uživatelů

Mula

Anonymní (neregistrovaný) 07.09.2023, 14:12:42 xxx.xxx.244.209

Dobry, setkal se nekdo z vas s krizencem osla a konce tzv. mulou? Jaci jsou na jezdeni, spolehlivy?

kometa
kometa (4345 příspěvků) 07.09.2023, 14:22:45 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Dobry, setkal se nekdo z vas s krizencem osla a konce tzv. mulou? Jaci jsou na jezdeni, spolehlivy?


Osobně ne, ale v zemích s obtížným horským terénem se využívají poměrně často. Akorát je tam po oslovi předpoklad samostatného rozhodování - vpřeloženo tvrdohlavosti. Ale to je i hucul, že jo.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 07.09.2023, 15:08:20 xxx:xxx.98cb:28af

Jestli vládnete angličtinou, poslechněte si srovnání koně s mulou v tomhle videu: https://www.youtube.com/watch?v=tPrxXbaRmSI

Hlavní problém s mulami v našich podmínkách je ten, že se tu nechová dostatek oslích hřebců v dostatečné kohoutkové výšce, takže jsou odchované muly převážně malé (velikost poníka) a tím pádem nevhodné pro dospělého jezdce. A pak taky, že málokdo je schopný na to napasovat sedlo - běžné koňské prostě na mulu (ale ani na osla) nesedí.

Anonymní (neregistrovaný) 09.09.2023, 13:04:50 xxx.xxx.164.121

Měla jsem kamarádku čechošvýcarku, která jezdila drezuru. A hodně mi překvapila, když  říkala, že k tomu používají převážně muly, které jsou lépe ovladatelné a klidnější než koně. Ona se naopak divila, že u nás o mulu nezavadíte 

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 11.09.2023, 10:13:27 xxx.xxx.198.226

“se k tomu používají” - to myslíte k drezuře? To jste si možná nerozuměly nějak v pojmech, mula se rozhodně pro drezuru nijak hojně nepoužívá, a to ani v zahraničí. Je totiž stavbou těla a temperamentem k drezuře nevhodná. Resp. k vyšší sportovní drezuře, samozřejmě. Ale i příznivci klasické drezury si vybírají plemena k tomuto účelu šlechtěná, zejména barokního typu. Tak si spíš myslím, že se jedná o nějaké nedorozumění.

Muly se využívají hojně k terénnímu ježdění a v některých oblastech k pracovnímu ježdění. K tomu jsou velmi vhodné, pohybují se krátkými kroky a nezvedají tolik nohy od podkladu, proto jsou pohodlnější a jistější při pohybu v terénu. To jsou v podstatě opačné požadavky než mají lidé na drezurní koně  (kde je vyžadována vyšší akce končetin a energický kmih, schopnost se snadno podsadit a podobně).

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 14.09.2023, 10:03:35 xxx.xxx.198.226

Vidíte, pro mě novinka, nečekala bych od muly nějaký pohybový projev hodný sportovního výsledku v dnešní době mávání nožičkama. Jdu se podívat na YT. Ale v CZ jsem o tom samozřejmě neslyšela. Možná skutečně zahraničí, kde mají rozumný chovný materiál…

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 14.09.2023, 10:13:05 xxx.xxx.198.226

No tak jsem bohužel nenašla muly nikde jinde než na drezurách řekněme Z úrovně… A jejich pohybový projev odpovídal přesně tomu, co bych čekala. Ačkoli ano, kouká se na ně krásně, jsou šikovné, ale nějaká vyšší úroveň drezury,  to by byla spíš náhoda, že by se tam mula osvědčila ve sportu.

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 15.09.2023, 10:09:02 xxx.xxx.40.140

Tak hlavne muly nemohli súťažiť v oficiálnych súťažiach s koňmi, v UK bol prvý Wallace the Great, mula, čo našli vyhodenú za dedinou kdesi v Írsku, mal istý drezúrny talent a majiteľka viedla kampaň, aby sa muly mohli účastniť oficiálnych súťaží s koňmi, svoje prvé preteky, kde súťažil s cobmi a poníkmi nakoniec Wallace vyhral 🙂

V USA, kde je múl nepomerne viac, lebo sa oddávna osvedčili ako nosné aj ťažné zvieratá  a zvieratá do horského terénu to je asi inak, oni majú aj svoje westernové kategórie, ako kone, tipujem, že teda aj klasická drezúra atď. 

Amishovia krížia belgické kobyly so somárom a sú z toho hyper super krásne ťažné muly.

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 15.09.2023, 11:07:17 xxx.xxx.198.226

Tak taky nemáte informace o tom, že by se ve sportu za těch 5 let nějak prosadili. To je jako když drezuru jezdí holčiny na irských cobech nebo belgicích. Je to krásné, ti koně umějí, ale do vyššího sportu to prostě nebude, a že by si někdo založil drezurní stáj s chladnokrevníky, o tom jsem tedy neslyšela. A to mi právě vyplynulo z poznámky tady přispěvatelky, že si ty muly na drezury vybírají záměrně, což je podle mě zřejmě nějaké nedorozumění - oni třeba učí na mulách základy, protože muly budou jistě perfektní provozní koně. Ale divila bych se, kdyby někdo s mulami (množné číslo) programově závodil v drezuře.

Možná v US mají nějaké závody “muly proti mulám”, stejně jako v hunterových disciplínách zpravidla soutěží americká plemena a KWPN se tam asi hromadně nehlásí. Tak třeba mají kategorie těchto soutěží pro muly, nakonec soutěže určené pouze pro poníky různých kategorií jsou již standardem.

No neříkám, že nemůže být. Jen by mě to překvapilo, vzhledem k předpokladům toho zvířete 🙂

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 15.09.2023, 12:16:20 xxx.xxx.40.140

No do vyššieho športu určite nie, ale o tom tu nepadlo ani slovo, iba o drezúre, ťažko sa môžu presadiť medzi koňmi, čo mávajú nohami, až to pekné nie je.

A pleasure a tieto odvetvia nesledujem, no tam mali muly vlastnú ligu, v USA, už veľmi dlho, čítala som článok, kde sa autor zamýšľaľ, prečo u múl a ich jazdcov nie je toľko “peanut rollers”, ako u QH v týchto súťažiach, v podstate sa takmer nevyskytovali.

A bol tam prezentovaný názor, že ak už sa niekto odhodlá prijazďovať mulicu, tak že je to asi špeciálny človek a že to zviera má rád, takže ho nebude trápiť, že tí muličiari sú proste iní ľudia, než klasickí western people.

efe
efe (1086 příspěvků) 15.09.2023, 15:37:12 xxx.xxx.199.5

V US jezdí muly Cowboy Dressage, soutěží i s koňmi.

https://www.google.cz/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fcowboydressagemules%2F&psig=AOvVaw2YzUIAl_dd2HRTmrm_SGPL&ust=1694871313451000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBAQjRxqFwoTCIiB0ObdrIEDFQAAAAAdAAAAABAE

https://www.google.cz/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Famericanmuleassociation.org%2Fworld-cowboy-dressage&psig=AOvVaw2YzUIAl_dd2HRTmrm_SGPL&ust=1694871313451000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBAQjRxqFwoTCIiB0ObdrIEDFQAAAAAdAAAAABAV

Anonymní (neregistrovaný) 15.09.2023, 16:05:06 xxx.xxx.164.121

Když jsem se to o mulách od jamarádky švýcarky dozvěděla, bylo jí asi 17 let. Takže to je hrozně moc let. A řekla bych, že žádné vyšší soutěže nejezdila, ani o tom nijak nemluvila, tak blíž nevím.

Ještě jsem si vzpomněla, že jsem četla, že snad ve Španělsku, nebo někde tam chovali speciální bílé muly, které tahaly kočár panovníka.

Shodou okolností jsem pak v televizi viděla dokument o tradicích jižních zemí a o tom, že obnovují tradice. Okrajově se o kočáru zmínili a byl záběr na průvod panovníka a fakt ty dlouhé bílé uši nešlo přehlédnout. 

Jinak, já viděla naživo jednou v zoo. 😀

Anonymní (neregistrovaný) 15.09.2023, 16:06:55 xxx.xxx.164.121
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.09.2023, 16:05:06

Omlouvám se, píšu jak blázen z auta. Tak aspoň viděla jsem naživo mulu v zoo. 🤫

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 18.09.2023, 08:54:36 xxx.xxx.198.226

Nu dobrá, ale požadavky cowboy dressage a sportovní nebo klasické drezury se skutečně celkem liší, již v základech, jak si tak o tom čtu. Tam zřejmě může mula skutečně prorazit. Pravda, že jsem westernové drezury vůbec nevzala do úvahy - ale to by asi švýcarská kamarádka zmínila, kdyby jezdili westernovou drezuru.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.