Aktuálně: 4 832 inzerátů175 311 diskuzních příspěvků17 762 uživatelů

Zahadna nemoc

Kerys (neregistrovaný) 10.09.2023, 21:15:37 xxx.xxx.2.267

jsem moc zvedavy na vase postrehy. Strycovi vychcipali vsichni kralici a to bez priznaku nemoci. Par hodin pred uhynem jeste zrali a po par hodinach jakoby ochrnuli na zadni koncetiny. Pak se jeste vlekli po prednich ale chvili na to s nimi byl amen. Muselo to byt neco nakazliveho, pocty mrtvych zde radeji nebudu psat ale zbyl mu jenom jeden! Popadali behem jednoho dne. Kralici byli naockovani. Cim vydesinfikovat kralikarnu? Asi utrati i toho jednoho prezivsiho a necha chvili kralikarnu “vycichnout” a vydesinfikuje ji.

Fikovnice
Fikovnice (4343 příspěvků) 10.09.2023, 21:42:13 xxx.xxx.61.49
Bodlinka:

záhadná nemoc je mor králíků.


Fakt? Nepřu  se, v králičích nemocech se nevyznám, ale toto jsem teď vygooglila a o ochrnutí tam nepíšou…?

V závislosti na průběhu králičího moru se objevují následující příznaky:

Perakutní průběh: Králíci uhynou během několika hodin bez výrazných příznaků. /To by odpovídalo průběhu u zadavatele, ale co to ochrnutí?/

Akutní průběh: Oční víčka, uši a rty nemocných králíků výrazně napuchnou. Tyto útvary jsou způsobeny zadržováním vody (edémem) na hlavě. Objeví se hnisavý výtok z očí a nosu, králík má horečku a častěji kašle. Králíci hynou asi po dvou týdnech, protože kvůli silnému otoku nemohou přijímat dostatek potravy.

Chronický průběh: Králíci trpí pouze mírnými příznaky. V oblasti hlavy a genitálií se tvoří uzlíky a mírný edém. Pokud uzlíky prasknou, vytéká z ran infekční tekutina. Králíci tento průběh zpravidla přežijí. 

acher
acher (664 příspěvků) 10.09.2023, 22:12:55 xxx.xxx.222.196

Akutní průběh: Oční víčka, uši a rty nemocných králíků výrazně napuchnou. Tyto útvary jsou způsobeny zadržováním vody (edémem) na hlavě. Objeví se hnisavý výtok z očí a nosu, králík má horečku a častěji kašle. Králíci hynou asi po dvou týdnech, protože kvůli silnému otoku nemohou přijímat dostatek potravy. Chronický průběh: Králíci trpí pouze mírnými příznaky. V oblasti hlavy a genitálií se tvoří uzlíky a mírný edém. Pokud uzlíky prasknou, vytéká z ran infekční tekutina. Králíci tento průběh zpravidla přežijí.

Toto je myxomaóza.

acher
acher (664 příspěvků) 10.09.2023, 22:14:32 xxx.xxx.222.196
Kerys:

jsem moc zvedavy na vase postrehy. Strycovi vychcipali vsichni kralici a to bez priznaku nemoci. Par hodin pred uhynem jeste zrali a po par hodinach jakoby ochrnuli na zadni koncetiny. Pak se jeste vlekli po prednich ale chvili na to s nimi byl amen. Muselo to byt neco nakazliveho, pocty mrtvych zde radeji nebudu psat ale zbyl mu jenom jeden! Popadali behem jednoho dne. Kralici byli naockovani. Cim vydesinfikovat kralikarnu? Asi utrati i toho jednoho prezivsiho a necha chvili kralikarnu “vycichnout” a vydesinfikuje ji.


Králíci byli naočkováni.V jakém stáří a jakou vakcínou.Jinak jak píše Bodlinka  mor.

Jelikož jsem se s morem párkrát setkala,stačilo aby noví králíci byli řádně naočkovaní.Králíkárnu jsme vybílili vápnem.

Kerys (neregistrovaný) 11.09.2023, 06:40:15 xxx.xxx.2.267
acher:

Králíci byli naočkováni.V jakém stáří a jakou vakcínou.Jinak jak píše Bodlinka  mor.

Jelikož jsem se s morem párkrát setkala,stačilo aby noví králíci byli řádně naočkovaní.Králíkárnu jsme vybílili vápnem.


Očkování proti moru byli, čím to netuším ale předpokládám že veterinář snad zvolil správný lék? 😲 kokcidióza to nemůže být?

kometa
kometa (4256 příspěvků) 11.09.2023, 07:44:21 xxx.xxx.224.101
Kerys:

Očkování proti moru byli, čím to netuším ale předpokládám že veterinář snad zvolil správný lék? 😲 kokcidióza to nemůže být?


Vakcína (ne lék) monovalentní? Ne, kokcidióza to být nemůže. Ještě by to mohla být otrava - ale takhle rychlá a čím?

acher
acher (664 příspěvků) 11.09.2023, 12:39:09 xxx.xxx.222.196
Kerys:

Očkování proti moru byli, čím to netuším ale předpokládám že veterinář snad zvolil správný lék? 😲 kokcidióza to nemůže být?


Pokud byli očkovaní kombinovanou vakcínou,čímž veterináři očkují nejčastěji,tak z vlastní zkušenosti pokud je velký tlak infekce,tyhle vakcíny moc nedrží.A hlavně záleží v jakém stáří byli očkovaní pokud po 10. týdnu a ještě lépe ve 12.,ale pokud byli očkováni mladší,tak se musí přeočkovat.Bohužel moje zkušenost je,že celá řada chovatelů vůbec neví,jak staré králíky očkuje a pak se diví,že jim to pochcípe.

Rychlý průběh ukazuje na klasický mor.Mor 2 tak rychlý průběh nemívá.

Fikovnice
Fikovnice (4343 příspěvků) 11.09.2023, 13:08:37 xxx.xxx.61.6
Fikovnice:

Fakt? Nepřu  se, v králičích nemocech se nevyznám, ale toto jsem teď vygooglila a o ochrnutí tam nepíšou…?

V závislosti na průběhu králičího moru se objevují následující příznaky:

Perakutní průběh: Králíci uhynou během několika hodin bez výrazných příznaků. /To by odpovídalo průběhu u zadavatele, ale co to ochrnutí?/

Akutní průběh: Oční víčka, uši a rty nemocných králíků výrazně napuchnou. Tyto útvary jsou způsobeny zadržováním vody (edémem) na hlavě. Objeví se hnisavý výtok z očí a nosu, králík má horečku a častěji kašle. Králíci hynou asi po dvou týdnech, protože kvůli silnému otoku nemohou přijímat dostatek potravy.

Chronický průběh: Králíci trpí pouze mírnými příznaky. V oblasti hlavy a genitálií se tvoří uzlíky a mírný edém. Pokud uzlíky prasknou, vytéká z ran infekční tekutina. Králíci tento průběh zpravidla přežijí. 


https://www.zoohit.cz/magazin/mala-zvirata/pece-o-zdravi-malych-zvirat/myxomatoza-kralici-mor

Jak to tedy je? Článek píše o “Myxomatóze (králičím moru)”?

Proto jsem to citovala. Údajně článek psala vetka, tak jsem usoudila, že jde o tutéž nemoc. Takže to je blbě?

kometa
kometa (4256 příspěvků) 11.09.2023, 13:21:44 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

https://www.zoohit.cz/magazin/mala-zvirata/pece-o-zdravi-malych-zvirat/myxomatoza-kralici-mor

Jak to tedy je? Článek píše o “Myxomatóze (králičím moru)”?

Proto jsem to citovala. Údajně článek psala vetka, tak jsem usoudila, že jde o tutéž nemoc. Takže to je blbě?


To je teda hodně blbě! Myslím, že slečna veterinářka je vymyšlená a jedná se hlavně o reklamu na Zoohit.

Že prý vakcinace není nutná, pche!

Myxomatóza - původcem je Myxovirus, příznaky odpovídají těm v článku. To jediné je tam dobře. Má chroničtější průběh, typické otoky na hlavě a kolem pohlavních orgánů.

Mor - původce nějaký calicivirus, průběh akutní až perakutní. Večer nakrmím, ráno leží všichni nožkama nahoře.

Proti obému rozhodně očkovat a jak psáno výše, lépe monovalentní vakcínou.

Fikovnice
Fikovnice (4343 příspěvků) 11.09.2023, 13:26:29 xxx.xxx.61.6
kometa:

To je teda hodně blbě! Myslím, že slečna veterinářka je vymyšlená a jedná se hlavně o reklamu na Zoohit.

Že prý vakcinace není nutná, pche!

Myxomatóza - původcem je Myxovirus, příznaky odpovídají těm v článku. To jediné je tam dobře. Má chroničtější průběh, typické otoky na hlavě a kolem pohlavních orgánů.

Mor - původce nějaký calicivirus, průběh akutní až perakutní. Večer nakrmím, ráno leží všichni nožkama nahoře.

Proti obému rozhodně očkovat a jak psáno výše, lépe monovalentní vakcínou.


Díky za osvětlení!!!

Jak jsem psala, králičím nemocem nerozumím ani zbla…tak jsem se nechala nachytat, že to psala vetka.

Fikovnice
Fikovnice (4343 příspěvků) 11.09.2023, 13:28:23 xxx.xxx.61.6
Fikovnice:

Díky za osvětlení!!!

Jak jsem psala, králičím nemocem nerozumím ani zbla…tak jsem se nechala nachytat, že to psala vetka.


Každopádně to je poměrně síla - napsat, že to psala vetka a uvést lidi v omyl! Lidi od králíků vědí, ale já se fakt nechala nachytat!😕

kometa
kometa (4256 příspěvků) 11.09.2023, 13:30:51 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

Každopádně to je poměrně síla - napsat, že to psala vetka a uvést lidi v omyl! Lidi od králíků vědí, ale já se fakt nechala nachytat!😕


Ono mi bylo hned podezřelé, že ta “veterinářka” nemá české jméno ani českou VŠ. Proto si myslím, že ani neexistuje. Česká praktikující by byla dohledatelná.

Přijde mi to stejné jako reklamy na zubní pastu apod. Tam je taky doporučuje stomatolog XY, který doktorem nejspíš ani není.

Fikovnice
Fikovnice (4343 příspěvků) 11.09.2023, 13:32:53 xxx.xxx.61.6
kometa:

Ono mi bylo hned podezřelé, že ta “veterinářka” nemá české jméno ani českou VŠ. Proto si myslím, že ani neexistuje. Česká praktikující by byla dohledatelná.

Přijde mi to stejné jako reklamy na zubní pastu apod. Tam je taky doporučuje stomatolog XY, který doktorem nejspíš ani není.


No jo…ale nesplňuje to definici klamavá reklama nebo tak něco?

megi-the-pes
megi-the-pes (2240 příspěvků) 11.09.2023, 15:25:35 xxx.xxx.61.17

Vet není češka, vidíte jméno i univerzity + zooplus ag je německá firma, zde může jít o špatný překlad, buďte tak hodné, milé paní doktorky, a napište jim to, budou rádi.

Myslím, že se té nemoci říkalo mor, ale šlo o myxomatozu, která je tady od 1952.
Opravový mor 1 je z 1983 a verze 2 až nějak 2004 (četla jsem to včera a zapomněla).

kometa
kometa (4256 příspěvků) 11.09.2023, 15:40:19 xxx.xxx.224.101
megi-the-pes:

Vet není češka, vidíte jméno i univerzity + zooplus ag je německá firma, zde může jít o špatný překlad, buďte tak hodné, milé paní doktorky, a napište jim to, budou rádi.

Myslím, že se té nemoci říkalo mor, ale šlo o myxomatozu, která je tady od 1952.
Opravový mor 1 je z 1983 a verze 2 až nějak 2004 (četla jsem to včera a zapomněla).


Volala jsem tam. Že to opraví.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.