Aktuálně: 4 589 inzerátů178 050 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Agresivní kůň

Anonymní (neregistrovaný) 13.09.2023, 14:09:51 xxx.xxx.206.53

Poradíte mi jak se zachovat vůči agresivní klisně? Je jí 12 let a při krmení je hodná, jakmile se ale vracím s vodou už je zle. Sklopí uši a vyvádí, natahuje se po mě se zlým výrazem. Mohla by to být žárlivost na jiného koně? Doteď byla sama.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 13.09.2023, 19:23:02 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Poradíte mi jak se zachovat vůči agresivní klisně? Je jí 12 let a při krmení je hodná, jakmile se ale vracím s vodou už je zle. Sklopí uši a vyvádí, natahuje se po mě se zlým výrazem. Mohla by to být žárlivost na jiného koně? Doteď byla sama.


Jako že byla do 12 let sama?

Doron
Doron (1907 příspěvků) 13.09.2023, 22:18:47 xxx.xxx.162.126

To je zvláštní… Je to spojený jenom s tím napájením ? Jinak se v boxe chová jak? Jaká je při ošetřování ?

A jaká je pod sedlem ?

A jak dlouho ji máte ?

Má dostatek vody ?

Já vím, moc otázek 😊😅.

Anonymní (neregistrovaný) 13.09.2023, 22:28:29 xxx.xxx.206.53

12 let byla v soukromém chovu sama a teď je ve stáji s více koňmi. Už jsme zkoušeli nejrůznější věci i jiné kýble a nic nepomohlo. Možná má s vodou nějaké špatné zkušenosti z dřívějších dob. Pod sedlem jak výjde ven je jak beránek. Ale také jak to bude možné chystáme její první zapuštění, tak třeba to hříbě a starostlivost o něj vyřeší, snad ještě nezhorší.

Doron
Doron (1907 příspěvků) 14.09.2023, 00:02:18 xxx.xxx.162.126

Vyvedla bych jí ven, mezitím dala vodu.

Nechala bych to vyhasnout.

Později v kýbli na vodu něco dobrýho, hned u dveří boxu, ať si pro to sama přijde.

Taky si myslím , že ji někdo okyselil.

Leithian
Leithian (581 příspěvků) 14.09.2023, 00:08:44 xxx.xxx.16.116

Byvaly majitel z kobyly udelal magora a asociala. Proc jste takovy zvire proboha kupovali? Je jasny ze to je casovana bomba se kterou si vy bez zkusenosti evidentne neporadite. A o hribeti neuvazujte. Stopro nema tak hvezdnej rodokmen aby to bylo zivotne dulezity

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 14.09.2023, 06:43:49 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 14.09.2023, 00:08:44

Zde teda souhlas. 

Samozřejmě si uděláte, co chcete. Ale i přes to bych se zamyslela, že i když u tohoto koně je agresivita pravděpodobně naučenou bezmocí, nikde není napsáno, že dá spolehlivého koně, už jen to, že hříbě okoukává chování své matky i vůči lidem. Máme ve stáji velmi průměrnou kobylu (jejíž nejvyšší chovatelská hodnota byla to, že to byl srdeční kůň majitelky), která neměla nic extra povahu, mysleli si, že po hříběti se vzpamatuje. Nakryli jí bomba hřebcem no - a výsledek je ten, kůň je na 95 % a na dalších 5 % nebezpečně zkratovitý. Nikdo mu nikdy nezkřivil ani vlásek, má celý život jednoho hodného majitele. 

Jinak pokud si nevíte s agresivním koně rady v místě, bude to chtít asi zavolat někoho, kdo umí i ze země a poradí Vám…ono kolikrát stačí konzultace nebo dvě a hned se budete na svůj problém s koněm koukat jinak.

Já třeba doporučím Láďu Nykla, ale je mnoho dalších.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 14.09.2023, 07:16:44 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 14.09.2023, 06:43:49

“…..a výsledek je ten, kůň je na 95 % a na dalších 5 % nebezpečně zkratovitý…” - vypadlo mi tam, že je na 95 % OK.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 14.09.2023, 07:22:55 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

12 let byla v soukromém chovu sama a teď je ve stáji s více koňmi. Už jsme zkoušeli nejrůznější věci i jiné kýble a nic nepomohlo. Možná má s vodou nějaké špatné zkušenosti z dřívějších dob. Pod sedlem jak výjde ven je jak beránek. Ale také jak to bude možné chystáme její první zapuštění, tak třeba to hříbě a starostlivost o něj vyřeší, snad ještě nezhorší.


Ne vždy s Leithian souhlasím, ale tady ano. Takového koně bych si nekoupila. A kobylu nepřipouštěla, jak píše JanaJanaJanaJana.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 14.09.2023, 08:31:19 xxx.xxx.131.25
Anonymní:

12 let byla v soukromém chovu sama a teď je ve stáji s více koňmi. Už jsme zkoušeli nejrůznější věci i jiné kýble a nic nepomohlo. Možná má s vodou nějaké špatné zkušenosti z dřívějších dob. Pod sedlem jak výjde ven je jak beránek. Ale také jak to bude možné chystáme její první zapuštění, tak třeba to hříbě a starostlivost o něj vyřeší, snad ještě nezhorší.


Prosím, nepripúšťajte asociála. Dosť pravdepodobne sa to zhorší a môže sa stať, že žriebä odmietne úplne, prípadne bude agresívna aj voči nemu. Naozaj to nie je dobrý nápad. 

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 14.09.2023, 09:24:39 xxx.xxx.57.149

Byla blbost takového koně kupovat - od toho ty předkupní prohlídky jsou - abyste si ověřili jak se kůň chová, v jakých podmínkách je, jak je na tom zdravotně. hodně věcí se dá odhadnout již z původní stáje. 

Pominu, že jste si troufla vzít asociala (dlouhodobého) a supla do stáda - to jste fakt očekávala že bude pohoda, lambáda? S problémovým koněm je fajn pracovat jako s mladým - jednak oťukavate,co už umí a jak dobře/vhodně se to naučil a zároveň zjistíte, kde jsou naproste mezery, které se snažíte doučit. V případě zkaženého koně, hledáte řešení tak dlouho, než naleznete. Občas se může stát, že ho nenaleznete nikdy.

Pokud si neumím poradit se základní manipulaci (což je i napájení), nebudu přece zdvihat laťku, že do takového procesu soupnu hříbě. Kdy kobyla bude zase jiná reagovat,když má pod sebou hříbě a je otázka jestli bude vhodně (bezpečně reagovat).

Není ostuda takové koně prostě nechat být, pokud se vyčerpali možnosti (zde určitě trenér, zkušený člověk a klidně ne jeden, mě napadlo Adam Punčochář). Některé křivdy koě  se koní nepřepíší.

Velmi zvažte připouštění - hodně dělá kobyla - zdraví i chování - pozorujte kolem sebe, ptejte se chovatelů…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.