Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Projevy koně, který dlouho nejezdil

Maky (neregistrovaný) 27.09.2023, 18:26:17 xxx.xxx.113.243

Zdravím,

omlouvám se za hloupý dotaz asi pro vás, ale ptám se jako zvědavá mamina dcery zapálené do koní. Jake mohou být projevy koně, který dlouho nejezdil, potřebuje prijezdit? Je to asi kus od kusu, ale třeba nějaké příklady, zkušenosti nebo zobecnění pro představu? Děkuji 😊

kometa
kometa (4408 příspěvků) 27.09.2023, 18:32:38 xxx.xxx.147.163
Maky:

Zdravím,

omlouvám se za hloupý dotaz asi pro vás, ale ptám se jako zvědavá mamina dcery zapálené do koní. Jake mohou být projevy koně, který dlouho nejezdil, potřebuje prijezdit? Je to asi kus od kusu, ale třeba nějaké příklady, zkušenosti nebo zobecnění pro představu? Děkuji 😊


Ano, potřebuje si připomenout “dobré způsoby”. A postupně se dostat do kondice.

Ale záleží na povaze jednotlivce a tom, co od něj budete chtít. To nepíšete.

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 27.09.2023, 21:05:35 xxx.xxx.95.182

kůň, který dlouho nejezdil, bude spadlý ze svalů, může chvilku trvat, než si zase najde rovnováhu pod jezdcem, může méně nebo vůbec reagovat na pobídky, prostě to pozapomene

plus teda. ono vám nikdo neřekne upřímně, proč dlouho nejezdil. důvod je vždycky oficiálně nedostatek času, ale může za tím být nějaká čertovina buď z hlediska chování toho zvířete, nebo zdravotní problém.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 28.09.2023, 07:47:04 xxx.xxx.147.163
Bodlinka:

kůň, který dlouho nejezdil, bude spadlý ze svalů, může chvilku trvat, než si zase najde rovnováhu pod jezdcem, může méně nebo vůbec reagovat na pobídky, prostě to pozapomene

plus teda. ono vám nikdo neřekne upřímně, proč dlouho nejezdil. důvod je vždycky oficiálně nedostatek času, ale může za tím být nějaká čertovina buď z hlediska chování toho zvířete, nebo zdravotní problém.


To mě dodatečně taky napadlo. PROČ ten kůň dlouho nejezdil? Byla bych velmi obezřetná.

Maky (neregistrovaný) 28.09.2023, 09:30:55 xxx.xxx.113.243

Děkuji.  Tak to tak odpovídá.. Moje dcera s kamarádkou si našli ježdění u soukromníka na dvou koních. Prý na ně nemá čas. To, co mi povídá, se mi ale moc nezdá. Podotýkám, že za ježdění platíme. Venku od koní prý celkem dobrý, i klus a cval, ale jsou prý tvrdohlavý a občas zkouší, že někam nepůjdou. Na jízdárně se prý ten dcery nejdřív ani nerozjel, ted už s ním kluše, ale kolikrát se vzteká po pobidce a na druhou stranu kruhu se s ní pere, že klusat nechce. Zatím na té jízdárně necvala, ani ho nedonutí, protože pry donedávna ten klus byl hrozně jakoby zrychlený, nepravidelný, ale údajně se to zlepšuje. Na chvíli se pak na tu jízdárnu vykašlali a šla tam až ted po delší době v týdnu. Kůň ale prý mnohem víc blbnul, stavěl se na pobídku na zadní, vztekal se a uskakoval a zase na tu druhou stranu nechtěl jet. Prý je to jinak klidas hodný, ale ta jízdárna je praní a mě se to prostě moc nelíbí. Nevím jaké chování od koně po pauze je adekvátní a hlavně, aby se to nezhorsovalo.. Holky mají ZZVJ, nějaké hobby, ale aby chodili nekomu cvičit koně, to teda nevim…Já byla kdysi lesojezdec, ale do hloubky o různých koních povědomí nemám, byli stáří a vycvičení a už je to dávno.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 28.09.2023, 10:16:56 xxx:xxx.deb6:bfd

S tými všetkými informáciami vám to príde ako fajn prostredie na jazdenie pre dcéru? Chápem, že dcéra bude nadšená, že si krotí koníka, ale podľa popisu môže byť kôň poriadne boľavý, preto sa prejavuje, ako sa prejavuje. To, že táto otázka a možnosť ešte nenapadla, naznačuje, že dcéra nebude skúsená a vyjazdená. V kombinácii s týmto koňom by to chcelo dozor od skúseného človeka, ktorý dokáže rozlíšiť, či si koník robí srandu z dieťaťa, alebo to myslí vážne a má na ten odboj dôvod. 

Anonymní (neregistrovaný) 28.09.2023, 10:28:51 xxx.xxx.113.243
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 28.09.2023, 10:16:56

Právě, že nemyslím, proto se dohodneme, že se kouknem někam jinam. Začalo to gradovat až takto teď. Jenom jsem chtěla slyšet ještě názory na to někoho jiného, prostě si o tom hodit řeč. Dceři je 16, tak taky se dozvídám vše postupně, v určitých dávkách, ale už to právě je moc 😀

kometa
kometa (4408 příspěvků) 28.09.2023, 10:33:36 xxx.xxx.147.163
Maky:

Děkuji.  Tak to tak odpovídá.. Moje dcera s kamarádkou si našli ježdění u soukromníka na dvou koních. Prý na ně nemá čas. To, co mi povídá, se mi ale moc nezdá. Podotýkám, že za ježdění platíme. Venku od koní prý celkem dobrý, i klus a cval, ale jsou prý tvrdohlavý a občas zkouší, že někam nepůjdou. Na jízdárně se prý ten dcery nejdřív ani nerozjel, ted už s ním kluše, ale kolikrát se vzteká po pobidce a na druhou stranu kruhu se s ní pere, že klusat nechce. Zatím na té jízdárně necvala, ani ho nedonutí, protože pry donedávna ten klus byl hrozně jakoby zrychlený, nepravidelný, ale údajně se to zlepšuje. Na chvíli se pak na tu jízdárnu vykašlali a šla tam až ted po delší době v týdnu. Kůň ale prý mnohem víc blbnul, stavěl se na pobídku na zadní, vztekal se a uskakoval a zase na tu druhou stranu nechtěl jet. Prý je to jinak klidas hodný, ale ta jízdárna je praní a mě se to prostě moc nelíbí. Nevím jaké chování od koně po pauze je adekvátní a hlavně, aby se to nezhorsovalo.. Holky mají ZZVJ, nějaké hobby, ale aby chodili nekomu cvičit koně, to teda nevim…Já byla kdysi lesojezdec, ale do hloubky o různých koních povědomí nemám, byli stáří a vycvičení a už je to dávno.


Od takového ježdění bych odešla rychlým krokem. Holkám to nic nedá a ještě můžou přijít k úrazu. Zajímalo by mě, jak by se k tomu dotyčný majitel pak postavil. Dost pochybuji, že má pojistku. A asi mu na vlastních koních moc nezáleží, když je dá jenom tak z ruky a pustí lidi samotné ven.

Já taky jezdila u soukromníka. Trénovala nás na jízdárně (chodilo nás tam víc) a když jsem jela ven, doprovázela mě na kole. Než usoudila, že už to zvládnu sama. A jezdila ho i sama, aby opravila naše chyby. Mimochodem, byl to hřebec, ale velmi dobře vychovaný a přiježděný. Nikdy nevyhodil, nestavěl se na zadní, neprchal. Jenom si v přítomnosti kobyl trochu “zabublal” a natřásal se, jaký je chlap.  A hodně jsem se na něm naučila.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 28.09.2023, 10:35:37 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Právě, že nemyslím, proto se dohodneme, že se kouknem někam jinam. Začalo to gradovat až takto teď. Jenom jsem chtěla slyšet ještě názory na to někoho jiného, prostě si o tom hodit řeč. Dceři je 16, tak taky se dozvídám vše postupně, v určitých dávkách, ale už to právě je moc 😀


Opravdu jděte jinam. Než se stane neštěstí.

A ta kamarádka je plnoletá?

Maky (neregistrovaný) 28.09.2023, 11:48:52 xxx.xxx.113.243
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.09.2023, 10:35:37

Kouknu po klasické stáji, bude tam míň skrytých ale… Kamarádce je 20. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 28.09.2023, 12:11:28 xxx.xxx.147.163
Maky:

Kouknu po klasické stáji, bude tam míň skrytých ale… Kamarádce je 20. 


Aspoň, že tak. Ale vypustit v podstatě cizí lidi na ne úplně přiježděných koních ven…pán je asi docela kaskadér.

Koukněte, případně napište, odkud jste. Třeba tady někdo dá tip na kvalitní stáj.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.