Aktuálně: 4 948 inzerátů174 078 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

První hárání

Anonymní (neregistrovaný) 11.10.2023, 10:11:37 xxx.xxx.165.45

Dobrý den, v kolika měsících mohu čekat první hárání u 4-měsíční fenky isrského setra a v kolikátem hárání je ideální ji nechat poprvé poběhnout? Dekuji, Lůca

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 11.10.2023, 10:24:46 xxx.xxx.226.6

Na to, jak málo máte informací o vlastněném  zvířeti, poměrně spěcháte na to “poběhnutí” - předpokládám, že tím máte na mysli krytí? Pokud ano - prosím, nejdříve si něco nastudujte, oslovte chovatele, od kterého fenku máte a také na klubu se informujte.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 11.10.2023, 11:31:49 xxx.xxx.33.9

😄😎

proboha jak taková věc vypadá a co se s ní dělá?!….pomóc (to prosím není nějaká ironie ale skutečné myšlenkové pochody táhnoucí mi hlavou 😇)

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 11.10.2023, 11:35:00 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 11.10.2023, 11:31:49

No pravděpodobně se na ní pustí smečka psů najednou a tím pádem se z ní pak stane poběhlice. Bude poběhnutá.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 11.10.2023, 11:46:36 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 11.10.2023, 11:40:33

A jo taklenc,  Vy se s fenkou vlastně teprve zavádíte. Já zapomněla. Tak to chce inštruktáž od holek zkušených. Pamatuju si těžký pravidlo - že každý hárání je stejně jiný 🙂 . A u nás třeba to první bylo hodně prudký. Ve smyslu průtočnosti. Pak už se to zklidnilo

 Já vždy hlídala změnu barvy krve - jak to zesvětlá, je to prý tady! To nejhorší období. Tali měla zpočátku hárání tak, že po zesvětlání se udělala mezera, to je taky nebezpečný období a pak ještě začla znovu barvit klasickou barvu krve. při dalších už tahle fáze nepřišla. Takže jsem jen odhadovala ten konec, pomáhal mi Rumíček, podle něj jsem věděla, že už fertig.

Já myslím, že se tu pak holky třeba rozepíší. 

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 11.10.2023, 12:28:20 xxx.xxx.11.197
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 11.10.2023, 11:46:36

Já mám v podstatě podobnou zkušenost jako vy. První hárání krev všude, druhé už trošku lepší a fena už poznala, co to je a že se musí čistit. Většinou se udělá ta mezera a nebo se fena začne tak urputně čistit, že nic nekape ani nejsou chlupy špinavé, ale pes začne blbnout, takže se pozná, kdy je v nejlepším. Neodděluju po celou dobu hárání, ale jen cca týden, každopádně furt hlídám, kdyby se vyskytla nějaká anomálie. U starší feny je teda problém, že ani nemusí hárat, stačí když načichne od mladší hárající a pes je nepříčetnej. Už jsem psala v jiném vlákně, jak jsem měla obavy, co se to děje, jestli nemá třeba zánět nebo tak něco. Což se na veterině neprokázalo. Jinak celková doba hárání je u mých fen těch cca 20 dní a interval mají od 8 do 10 měsíců.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 11.10.2023, 12:48:50 xxx.xxx.226.6

Já ještě doplním, že naše Tali si po prvním hárání střihla opáčko asi po třech  měsících.

Hmn - jestli chcete, mám svý krátký zápisky v archivu emailu, kde jsem si to zkratkovitě zapisovala, kdybyste chtěla, můžu to třeba o víkendu napřeposílat .

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 11.10.2023, 12:51:21 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 11.10.2023, 12:44:15

Jo, já jsem si v tu dobu zauklízela. Doporučuju dát před pelíšek velké ručníky a ty měnit, jak se fena zvedna, tak to jde nejvíc. Rozhodně nejsem příznivec kalhotek - fena se nemůže čistit.  Ona taky zpočátku některá fena neví, co jako dělat, takže se třeba moc nečistí a přijde to časem /když to není vyloženě od přírody prasátko, což asi taky může nastat výjimečně/

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 11.10.2023, 13:25:50 xxx.xxx.11.197
hmn:

“krev všude” v kombinaci s fena neví co s tím - to se jako lítá s kýblem za ní ?


Tak přímo za ní asi ne, ale jinak jo, utírala jsem průběžně nebo to po ní uklízela starší zkušenější fena.  A občas jsem ji taky musela osprchovat, jak jí to teklo po stehnech.

Jo, a koberce jsem zrušila, jinak se asi všechno dá vyprat, kalhotky taky nedávám a na gauč dávám deky, případně velké osušky.

Sardullah
Sardullah (961 příspěvků) 14.10.2023, 11:22:48 xxx.xxx.189.104
hmn:

pelíšek……mimo jiné mi v noci chodí do postele, na peřinu, pomazlit se, člověka ohlodat
na gauče
v obýváku koberec


Gina hárala poprvé ve 14ti měsících…všude mám koberce, chodí do postele-tam mám teda přehoz, protože se se mnou pesani válej v posteli furt a to by ta postel za krátkou dobu vypadala, na gaučích to samé. Gina je čistotná holka, takže vzácně sem tam kapička za zemi, jinak nic.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 15.10.2023, 12:12:08 xxx.xxx.33.9

takže přikoupit nepromokavá prostěradla
starých přehozů, závěsů, prostěradel, povlečení i ručníků je dost
postavit kousek plotu, ať není u cesty (přičemž to musí být průchozí pro kočičáky)
koupit psa, ať hlídá neprostupnost toho kousku u cesty😄(takový jorkmut se protáhne i dírou kočičí)
na koberec, přemýšlím, jestli bude lepší role pojistné hydroizolace, vinylový koberec, role pvc či co
prostě těžká pohoda 😄😎

poznaly/i jste, že se blíží hárání, podle chování feny?

sutrik
sutrik (311 příspěvků) 15.10.2023, 18:48:17 xxx.xxx.15.113
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 15.10.2023, 12:12:08

Zatím Bonnie hárala jen jednou. Změna chování týden předem byla. Byla roztěkanější. Je uštěkaná, k tomu přidala víc štěkání. Tři dny předem několika lidem na statku chtěla chňapat po nohách. A začala honit auta. To předtím nedělala. Honění aut a roztěkanost jí vydržela asi týden hárání, chňapání přestalo hned se začátkem hárání, štěkot se taky vrátil s háráním k normálu.

Čekám v říjnu teď druhé hárání. Jestli začne být zase trhač, tak je to tu. Ale doufám, že změna chování nebude tak výrazná jako při prvním hárání. 

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 15.10.2023, 19:33:57 xxx:xxx.e7be:7335

“poznaly/i jste, že se blíží hárání, podle chování feny?”

Jop, ale taky to je kus od kusu. Jedna byla mazlivější, druhá drsnější a chtěla být víc sama, třetí byla víc akčnější, čtvrtá naopak padala únavou po běžné vycházce… Stejně tak byly každá jiná ohledně žrádla, některá by se cpala jak nezavřená, z další se naopak stala nimra nimravá nežravá. Ale tak nějak shodně u všech jsem viděla zhruba měsíc či 3 týdny před háráním vždycky změnu v srsti. Lupy, matnost, větší línání, bylo jedno, v kterém ročním období háraly. 

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 15.10.2023, 22:27:31 xxx.xxx.62.63

U Maliny si změnu chování před háráním nepamatuji, ale když se hárala, byla dost nerudná k některým samečkům, i když normálně to je velmi přátelský pes. 

NO a krvácela teda děsně, měla jsem nahozený skříňky a v podstatě jsem mohla za ní chodit s hadrem a utírat a utírat. 

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 16.10.2023, 08:36:46 xxx.xxx.65.248
Zrzavci:

Jo, já jsem si v tu dobu zauklízela. Doporučuju dát před pelíšek velké ručníky a ty měnit, jak se fena zvedna, tak to jde nejvíc. Rozhodně nejsem příznivec kalhotek - fena se nemůže čistit.  Ona taky zpočátku některá fena neví, co jako dělat, takže se třeba moc nečistí a přijde to časem /když to není vyloženě od přírody prasátko, což asi taky může nastat výjimečně/


Nené… záleží na kalhotkách! Hnědá na začátku dostala psí hárací kalhotky. Během hodiny je rozebrala na látku, gumičky, přezku a podívala se na mě, zda jsem se jako nezbláznila… že se prostě k pulině potřebuje dostat. No tak jsem jí to odkývala a dál za ty gatě nevyhazovala peníze. Ale pak nás to chytlo nečekaně na dovolené v penzionu s koberci, takže dostala kalhotky moje (trochu poupravené). A heuréka. Zachytily valnou část toho, co padalo dolů, ale zároveň byly dostatečně volné, aby se mohla čistit. Poslední hárání už to ale zvládá i bez těch volných gatí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.