Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Maximální množství žrádla na jedno krmení

Anonym (neregistrovaný) 18.10.2023, 23:46:14 xxx.xxx.95.142

Zdravím, marně na internetu hledám jaké je maximální vhodné množství žrádla na jedno krmení. Myšleno v kg / objemu. 

Je mi jasné, že záleží na druhu krmiva, namočení, atd., ale určitě je nějaký limit kolik kg může kůň sníst v krátké chvíli. 

Např. dneska jsem si vážila kolik to vlastně nesu v kyblíku a bylo to 7,5 kg (velmi dobře namočené řepné řízky) , v suchém stavu je to kolem 1kg a kůň to sežere za cca 20 minut. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 19.10.2023, 07:36:19 xxx.xxx.198.226

No to taky záleží na tom, co je to za koně. Shetland bude mít jinou míru než ČMB.

Co se týče řízků, na které je zdravý kůň pochopitelně postupně navykaný, tak je množství (odhlédnuto od živinových potřeb) v podstatě neomezené, tedy pokud jsou ty řízky správně namočené  (dokonale nabobtnalé) a nezkvašené (nevyvíjejí plyny). Kůň si nacpe žaludek a pak prostě dál jíst nemůže, dokud se žaludek nevyprázdní.
Tj. pokud řízky zachovávají svůj objem po namočení, objem v žaludku se nezvětšuje přijímáním dalších tekutin nebo vývojem plynů - a to je dost podstatná podmínka.

Řízky spolu s další namočenou drcenou pící se používají úspěšně jako náhrada objemového krmení pro koně bez zubů, kdy ti koně dostávají třeba maltovník (30-40 litrů) krmení na půl dne, a prostě si vezmou, když mají chuť/hlad.

Za mě tedy pokud u koně nepozorujete nějaké problémy (od toho je to postupné navykání jak na druh krmení, tak na množství) a máte to vyvážené se zbytkem KD, může kůň dostat řízků co sežere.

Množství přijímaného krmiva na jednu dávku se sleduje především u škrobnatých/cukernatých krmiv, a to v druhém případě hlavně kvůli glykémii (a metabolické odezvě) a v prvním případě hlavně kvůli správnému dotrávení škrobů v tenkém střevě (a tu také záleží na předchozím zpracování těch škrobových krmiv, jak budou stravitelná) a zamezení přechodu škrobů do střeva tlustého, kde dochází k nežádoucím procesům, které mohou mít vážné následky.

Je vhodné, aby kyblíkové krmení (za mě tedy pocitově ani ty řízky) kůň nedostával na lačno (u škrobnatých krmiv kvůli rychlému posunu tráveniny tam, kde nemá být), u řízků třeba proto, aby nehltal, a nezvyšovalo se kupř. riziko ucpání jícnu (mnozí mají tuto neblahou zkušenost i u dokonale namočených a zapřísáhle je nekrmí).

Jesie
Jesie (95 příspěvků) 19.10.2023, 08:11:13 xxx.xxx.224.171

O tomhle jsem diskutovala před lety s veterinářkou,ze stejného důvodu - namočená vojtěška je mnohem těžší a mohutnější nez třeba musli (ale stále si trvám na tom,že si krmení míchám sama). Ona mi řekla,že sice kůň má relativně malý žaludek,ale potrava se tam příliš nezdržuje a postupuje trávicím traktem dál. Navíc,že by k prasknutí žaludku muselo dojít z důvodu nějakého jiného zdravotního problému ( akutní vředy,cizí těleso) ale ne primárně kvůli většímu množství krmiva….

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 19.10.2023, 11:22:27 xxx.xxx.235.117

Príde mi neuveriteľný ten časový údaj, že kôň zožerie cca 7,5 kg za 20 minút.  Radšej by som tento objem krmiva rozdelila. Prípadne zvážila, či je vôbec dôvod na to, aby kôň dostával taký objem krmiva. 

Verun
Verun (748 příspěvků) 19.10.2023, 15:48:13 xxx.xxx.220.12
Arbora:

Príde mi neuveriteľný ten časový údaj, že kôň zožerie cca 7,5 kg za 20 minút.  Radšej by som tento objem krmiva rozdelila. Prípadne zvážila, či je vôbec dôvod na to, aby kôň dostával taký objem krmiva. 


hele sežere…v zimě tak dotahuju objem řízkama (mám neustálý pocit, že má kobyla na noc málo sena🤪) 

je to cca malý černý 5 litrový kyblík ? a když je to struktura namočených řepných řízků(vlhká rašelina, neteče z toho voda) moje kobyla do toho dá čumák a mele pantem jak dopravníkový podavač….tak já to taky někdy v zimě odvážím. On ten objem a hmotnost je spíš voda. Při nájemním ustájení se to řeší, za jak dlouho(spíš jak rychle)  je kůň ráno schopen sežrat co má v kyblíku připravenýho od majitele, aby se dlouho nečekalo a mohlo pouštět do výběhu(ti co v kyblíku moc nemaji to mají sežraný a např. demolují box nedočkavostí)   večerní krmení je jedno…

Určitě se ale stále bavíme o objemných krmivech- řepných řízcích, vojtěškových a senných granulích , obilí NIKDY tolik být NESMÍ.

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 19.10.2023, 16:41:27 xxx.xxx.235.117

Rezky(a všeobecne vláknina) na noc by mi asi neprišli ako nejaký problém, ale pokiaľ je to nejaká zmes, v ktorej je napríklad aj jadro a celé by to malo mať tých 7,5 kg, tam už by som bola asi opatrnejšia. 

Liva
Liva (7 příspěvků) 19.10.2023, 18:26:28 xxx.xxx.229.84

Náš bezzubý valach, 650kg, dostával na noc do boxu 60l krmiva rašelinové konzistence - řepné řízky, vojtěška, senné granule… V suchém stavu toho bylo 11kg. Požíral si to v poklidu celou noc, dával si pauzy… 

Anonym (neregistrovaný) 20.10.2023, 16:21:39 xxx.xxx.30.225

Děkuji všem za odpovědi, potvrdili jste mi co jsem si myslela. Vím, že když má dost tak už víc nejí, takže strach, že by mu něco bylo nemám, spíš mě to zajímalo jestli se něco takového řeší. 
Pro upřesnění jde o starého koně běžné velikosti (160 cca v kohoutku) 24/7 na trávě, senu, ale zuby už nejsou co bývaly. Nedostává obilného nic, jenom řízky a vojtěšku + doplňky a olej. S namáčení jsem možná až trochu fanatik. Řízky namáčím přes noc/den a tak, že před krmením slévám přebytečnou vodu přes cedník, ale stejně tam ještě trochu vody nechávám. 
No a délku žraní sleduju, protože u něj stojím na louce a hlídám aby mu nelezli do kyblíku ostatní koně. 
Až přijde granulované seno zavedeme podobný režim jako píše Liva, na noc zavřít s krmením pro bezzubky ať si dá kolik bude chtít. 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 22.10.2023, 12:09:57 xxx.xxx.40.140

7,5 kg- ale to už je aj s vodou, to nemá žiadny význam vážiť, jedine že by ste chceli vedieť, koľko vody do koňa v tom kŕmení dostanete.

A ani nemá význam koňovi dávať kilo rezkov, seno mu nahradia jedine senné pelety.

Objem sena, senných peliet a sečky, na experiment bolo použité seno z rovnakého balíka, v každom vedierku je iná forma, ale rovnaká váha sena, teda 1 kg má pri rôznom spracovaní úplne iný objem, ten rozdiel je šokujúci.

Vážia sa komponenty v suchom stave, nie po zaliatí vodou.

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.