Aktuálně: 4 946 inzerátů174 065 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Odčervení

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 01.11.2023, 10:32:31 xxx.xxx.40.140

Flotačka je kvalitatívne vyšetrenie- odhalí, alebo aj nie, aké druhy parazitov v koňovi v čase odberu vzorky produkujú vajíčka.

Tie krížiky, to je archaizmus, ktorý sa vžil a nehovorí o sile infestácie, počítajú sa vajíčka v 3 kvapkách pod mikroskopom. Kvapky sa robia ručne, z hornej vrstvičky, kam v roztoku vyflotovali vajíčka.

EPG je kvantitatívna metóda, kde sa počítajú vajíčka presne v 1 grame trusu.

Kone nikdy dlho bez prazitov nebudú, no do hodnoty EPG 200 nie je nutné u malých strongylov (u škrkaviek by som zbystrila), odčervovať, táto metóda sa zaviedla kvôli nadužívaniu odčervovacích prípravkov a hroziacej rezistencii, ktorú tu už žiaľ máme a ku ktorej hojnou mierou prispeli neinformovaní veterinári, fanúšikovia lacných pást a z minulosti vžitého režimu striedania pást (a účinných látok).

No netreba zabúdať, že záchyt vajíčok pásomníc v truse je extrémne malý (to už skôr do 24 hodín po odčervení), ani jedna z metód neodhalí prítomnosť žalúdočných strečkov, zriedkavo mrlí.

Vajíčka strečkov a mrlí na tele koňa by mal byť schopný všímavý majiteľ odhaliť, ale väčšinou to tak nie je.

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 01.11.2023, 10:55:11 xxx.xxx.40.140

Ale stále zatiaľ rozhoduje cena a nevedomosť, bohužiaľ, priplatiť si za EPG je považované za nehorázne, dáva sa jednorazovo Panacur, injekčný ivermektín, majitelia netušia, čo vlastne bolo koňovi podané, vedia iba, že pastu, takú tú drahšiu, lepšiu že dali…🙄

FECRT je neslušné slovo, predstaviť si larvičky pod sliznicou čreva a čo tam asi tak páchajú je priveľa.

Po 2 rokoch som sa vrátila späť na kliniku a toľko verminóznych kolík za mesiac si nepamätám za posledných 10 rokov.

A bude to stále horšie, pokiaľ ľudia nezmenia svoj prístup.

Už sa stalo, že ušetrených 15 eur za pastu viedlo k úhynu, či eutanázii koňa.

My tu máme šťastie, že tu máme SAV a lucidnú pani, ktorá sa venuje rezistencii malých strongylov a tá vniesla svetlo to temnoty niektorých väčších okolitých stajní, ale chodila si po trus sama a bolo to snáď aj zdarma, robila iba EPG a keďže sme mali nejaký prienik klientov, zistila som, že vysoké hodnoty EPG (cez 1500) si kone predávali v rámci rodiny- matka rekordérka s EPG 3500 dala dokázateľne žriebätá s EPG nad 1500, jeden jej potomok uhynul na ruptúru čreva práve po odčervení Panacurom, čo bola v podstate pozvánka pre larvičky, by vycestovali cez stenu čreva do lumenu a keďže ich boli milióny, črevo prasklo.

Ale, samozrejme každý si myslí, že jemu sa to nestane.

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 01.11.2023, 11:16:36 xxx.xxx.40.140
kometa:

Opravdu injekční ivermectin? To bych se teda bála.


Tým sa odčervuje celý národný žrebčín. Iba veľmi drahé kone dostanú pastu.

A kade-tade na vidieku úplne bežná vec, nezabúdajme, že CENA rozhoduje, nie efektívnosť a tak sa injekčný ivermektín podáva per os, do žily, pod kožu aj do svalu.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 01.11.2023, 11:36:46 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 01.11.2023, 11:16:36

A ti koně to zvládají?

Asi už jsme se o tom bavily. Já viděla jednou fotku koně po im. aplikaci ivermectinu a brr!

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 01.11.2023, 11:58:43 xxx.xxx.40.140
kometa:

A ti koně to zvládají?

Asi už jsme se o tom bavily. Já viděla jednou fotku koně po im. aplikaci ivermectinu a brr!


Pán doktor tvrdí, že áno, že to je super ☹️

Tam to do žily dostávajú kone, čo by bolo nevhodné, keby im to vyhnisalo zo svalu von, takže žriebätá, matky a všetko, čo nejde na predaj, alebo výstavu, či súťaž to dostáva do svalu, pod kožu, do huby…

Ja som videla ataxiu po iv podaní ivermektínu, dosť príšernú, dopadlo to dobre, našťastie.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 01.11.2023, 12:39:30 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 01.11.2023, 11:58:43

No, tak když to tvrdí pan doktor☹️…. Já děti důrazně varuji, ať si u svých koní nenechají něco takového vnutit.

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 01.11.2023, 12:50:18 xxx.xxx.235.117

Pán doktor nám roky takto odčervoval dostiháky, do svalu, desiatky koní, viackárt ročne. Mimo nejakých boľavých krkov (čo je ale celkom časté pri pichaní čohokoľvek, ak kôň  nedrží), fakt žiadne komplikácie. 
Ale, mali sme typy, ktoré boli vyložene kolikové (možno 2-3 kusy), žiadne extra vážne koliky, väčšinu rozchodil novasul, ak vôbec. U tých som spätne presvedčená, že boli fakt začervení. 

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 01.11.2023, 13:17:03 xxx.xxx.40.140
Arbora:

Pán doktor nám roky takto odčervoval dostiháky, do svalu, desiatky koní, viackárt ročne. Mimo nejakých boľavých krkov (čo je ale celkom časté pri pichaní čohokoľvek, ak kôň  nedrží), fakt žiadne komplikácie. 
Ale, mali sme typy, ktoré boli vyložene kolikové (možno 2-3 kusy), žiadne extra vážne koliky, väčšinu rozchodil novasul, ak vôbec. U tých som spätne presvedčená, že boli fakt začervení. 


Njn, žiadne komplikácie, ani žiaden účinok 🙄

Teda, v dobe pred cca 20 rokmi sa popisoval asi 20 % účinok proti nejakým strongylom.

Tu u nás v JK nejaký kôň po iv aplikácii uhynul, tak to už potom veľmi v móde nebolo, ale to bolo pred mnohými desiatkami rokov.

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 01.11.2023, 14:47:35 xxx.xxx.235.117

Takto spätne, keď viem, aké prúsery z toho mohli byť, som fakt rada za to, že to bolo len bez účinku. Raz som videla vykadiť dospelého koňa niečo asi 30cm dlhé. 

Spomínam na dobu okolo milénia (čiže tiež už 20 rokov, panebože), takže väčšina z tých zvierat už nežije z logických dôvodov. 

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 03.11.2023, 16:56:10 xxx.xxx.40.140

No, veď to, že obdobie okolo milénia bolo pred 20+ rokmi, to je na tom asi to najhoršie 😀 

Aj keď akurát dnes som mala výžer mozgu s červíkmi v pľúcach a ako na nich výborne zabralo injekčné odčervenie, u x fríza…

Tipujem, že kôň vykašliaval vývojové štádiá škrkaviek…

Never mind, že ten istý kôň je rovnako strašne začervený aj teraz, po troch rokoch a bude do konca života, pretože je to x fríz a že sa svoj krátky život stihne kontaminovať každú plochu, kam vkročí.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 08.11.2023, 08:10:52 xxx.xxx.93.46

Tak si vyliju kýbl (💩) na hlavu a přiznám se že o vyšetření EPG čtu tady poprvé, to už mi dává mnohem větší smysl vyšetřovat a dělat si reálnější obrázek o pastvinách/koních.

To si rozhodně zavedeme do stájového managmentu 🤗

Verun
Verun (719 příspěvků) 08.11.2023, 09:15:06 xxx.xxx.220.12
Horsana:

No, veď to, že obdobie okolo milénia bolo pred 20+ rokmi, to je na tom asi to najhoršie 😀 

Aj keď akurát dnes som mala výžer mozgu s červíkmi v pľúcach a ako na nich výborne zabralo injekčné odčervenie, u x fríza…

Tipujem, že kôň vykašliaval vývojové štádiá škrkaviek…

Never mind, že ten istý kôň je rovnako strašne začervený aj teraz, po troch rokoch a bude do konca života, pretože je to x fríz a že sa svoj krátky život stihne kontaminovať každú plochu, kam vkročí.


😲děkuji za klid, mám svou kobylu s frýskou ve výběhu už několik let…

Dotaz: před 5denním odčervením Panacurem jsem kopro nedělala, teď bych ho udělala, jak na tom kobyla je. Nechám udělat EPG? 

Vyšetření na klesající počty FECRT nemám s čím srovnat.

Verun
Verun (719 příspěvků) 08.11.2023, 19:19:59 xxx.xxx.220.12

Jsem vyštrachala staré protokoly z laboratoře…

kobyla ve 2,5letech 1800 vajíček na g trusu v listopadu, další rok v únoru 980 vajíček na g trusu(stále středně silné začervení)…odčervováno klasicky ivermectinem s praziquantelem.

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 09.11.2023, 11:25:13 xxx.xxx.51.17
Verun:

Jsem vyštrachala staré protokoly z laboratoře…

kobyla ve 2,5letech 1800 vajíček na g trusu v listopadu, další rok v únoru 980 vajíček na g trusu(stále středně silné začervení)…odčervováno klasicky ivermectinem s praziquantelem.


To je veľká nálož.

Jedine moxidectin vám môžerm odporučiť a snažiť sa držať GIT zdravý, dobré krmivo, kvalitné seno, kaše, MRKVA.

Od fríza vo výbehu by som ušla.

Áno, mrkva, zdá sa, že nám toho už veľa neostáva z účinných látok…

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 09.11.2023, 13:50:11 xxx.xxx.198.226

nonéééé, ale jakože ta kytka je skoro stejná 🙂 že teda ty účinné látky se mohou vyskytovat asi tam i tam. Obojí je dietetikum, nebo jak se tomu nadává.

No jo, uznávám, že je to trochu překombinované. Ono hodně “mrkví” (miříků) je různě účinných. Třeba bolševník, že.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.