Aktuálně: 4 958 inzerátů174 166 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Lékařská praxe- nepovedená léčba

Anonym (neregistrovaný) 23.10.2023, 08:28:27 xxx.xxx.70.91

Dobrý den, nechci rozpoutat válku ale přesto se zkusím zeptat. Když se u psa nepovede léčba za desítky tisíc, kdo to hradí? Platí se i tak veterinářům nebo ne? Je to riziko do kterého se s tím jde nebo se neplatí? Je to situace do které dost možná spějeme. Leukémie psa velkého plemene, několik transplantací krve, kdy každá z nich stojí velké peníze.

Bodlinka (neregistrovaný) 23.10.2023, 08:34:41 xxx:xxx.5781:6029

Platí majitel, samozřejmě.

Že je léčba drahá ještě neznamená vyléčení ale za to veterinář nemůže, pokud postupuje lege artis.

balu
balu (1534 příspěvků) 23.10.2023, 08:37:35 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Anonym z 23.10.2023, 08:28:27

Podle mě je to riziko, do kterého jdete a platíte vy, jako pacienti. Určitě vám před započetím léčby veterinář vysvětlil, že se léčba nemusí dařit. Je to jak u lidí, ne každý se z leukémie vyléčí i přes transplantaci kostní dřeně. 

Pro mě by to byla diagnóza vedoucí k uspání psa. Neměla bych to srdce jej “mučit” chemoterapií a vůbec celou léčbou s - ještě k tomu - nejistým výsledkem.

impact
impact (409 příspěvků) 23.10.2023, 10:07:10 xxx.xxx.16.122
Anonym:

Dobrý den, nechci rozpoutat válku ale přesto se zkusím zeptat. Když se u psa nepovede léčba za desítky tisíc, kdo to hradí? Platí se i tak veterinářům nebo ne? Je to riziko do kterého se s tím jde nebo se neplatí? Je to situace do které dost možná spějeme. Leukémie psa velkého plemene, několik transplantací krve, kdy každá z nich stojí velké peníze.


Pokud se jako majitel rozhodnete psa léčit a jste logicky dopředu obeznámen se všemi možnými riziky, tak samozřejmě náklady nesete sám. Nerozumím, proč by to měl hradit veterinář. On Vám snad neklečel na krku, že máte psa léčit. Bylo to Vaše rozhodnutí.

Sarah01
Sarah01 (1521 příspěvků) 23.10.2023, 10:56:58 xxx.xxx.225.167
Anonym:

Dobrý den, nechci rozpoutat válku ale přesto se zkusím zeptat. Když se u psa nepovede léčba za desítky tisíc, kdo to hradí? Platí se i tak veterinářům nebo ne? Je to riziko do kterého se s tím jde nebo se neplatí? Je to situace do které dost možná spějeme. Leukémie psa velkého plemene, několik transplantací krve, kdy každá z nich stojí velké peníze.


U lidí přece, i když je léčba neúspěšná, nese náklady zdravotní pojišťovna. Ta léčba je drahá, výsledek vám nikdo nezaručí, doktor není bůh. Pokud máte pejska pojištěného, můžete u ní nárok uplatnit.

Drvodělka (neregistrovaný) 23.10.2023, 12:28:18 xxx.xxx.11.69

Než mořit psa nejistou léčbou….

Zvíře má prožít šťastný život, bez bolestí, jestli krátký nebo dlouhý je mu jedno, vnímá okamžik, ne několik měsíců dopředu. Kdyby byla víceméně jistota vyléčení, je to něco jinýho, ale takhle…

kometa
kometa (4195 příspěvků) 23.10.2023, 12:42:49 xxx.xxx.224.101
Anonym:

Dobrý den, nechci rozpoutat válku ale přesto se zkusím zeptat. Když se u psa nepovede léčba za desítky tisíc, kdo to hradí? Platí se i tak veterinářům nebo ne? Je to riziko do kterého se s tím jde nebo se neplatí? Je to situace do které dost možná spějeme. Leukémie psa velkého plemene, několik transplantací krve, kdy každá z nich stojí velké peníze.


Viz výše.

Vy se jako majitel rozhodujete a taky všechno platíte. Veterinář vás snad s finanční částkou a prognózou seznámil, nebo ne?

A upřímně, já bych do toho vůbec nešla. Protože šance na vyléčení v tomhle případě je minimální. Spíše žádná.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 23.10.2023, 13:06:34 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonym z 23.10.2023, 08:28:27

Pochopitelně, že se platí. Vet přece nemůže vědět, jak pes na léčbu zareaguje. Není to zpackaný zákrok. Je to léčba nemoci, kdy to vyjít může a nemusí.  To je jako kdybych nechtěla před lety zaplatit veterináři vyšetření mého psa /rtg, sono, příprava k operaci/, kdy se během operace zjistilo, že operovat nemá smysl a necháme psa důstojně odejít.  Vezla jsem si domů mrtvého parťáka a stálo mě to 6000,- , ale ten veterinář to přece nemůže dělat zadarmo. Když budete švadlena a budete šít šaty pro nevěstu, která mezitím ztloustne - abych ji nenechala rovnou zemřít - a šaty už ji nebudou, tak si tu práci asi taky necháte zaplatit, ne?

Zvědavá (neregistrovaný) 23.10.2023, 18:17:05 xxx.xxx.97.137

Omlouvám se za “odborný” dotaz. U psů se skutečně dělají transplantace kostní dřeně? Nemyslí zadavatelka pouze krevní transfuze?

Dlouhá léta jsem dělala v lidské hematoonkologii a vím, že transplantace kostní dřeně není vůbec legrace. To jako existují dárci psí kostní dřeně? A jak je to vůbec s HLA kompatibilitou u psů? Vím, že třeba u koní je problém i krevní transfuze, protože mají příliš mnoho krevních skupin.

Sarah01
Sarah01 (1521 příspěvků) 23.10.2023, 19:29:52 xxx.xxx.162.253
Odpověď na příspěvek uživatele Zvědavá z 23.10.2023, 18:17:05

Zadavatel píše: “několik transplantací krve”. Takže je otázka, co tím měl na mysli. Snad se ještě ozve. Já jsem tedy zatím o odběrech kostní dřeně u psů nečetla ani neslyšela, o odběrech krve ano. Pokud je potřeba nějaká krev k transfúzi, bývá výzva na FB a už jsem ji za roky, co tam jsem, četla několikrát.

Zvědavá (neregistrovaný) 23.10.2023, 20:59:24 xxx.xxx.97.137

Mně se jako nejpravděpodobnější jeví, že pes dostal několik krevních transfuzí. A pokud se jedná skutečně o nějaký typ leukémie, tak se prostou krevní transfuzí určitě nevyléčí. Jen zlepší na jistou dobu zdravotní stav psa. Ale vstupních informací pro posouzení je velmi málo.  

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 23.10.2023, 23:03:57 xxx.xxx.95.21

transplantace kostní dřeně se u psa nedělá. některé typy hlavně chronické leukemie reagují dobře na chemoterapii s remisemi, které jsou dlouhé měsíce i rok

u jiných jsou remise v řádu několika málo týdnů. transfuze, pokud je tam dřeňový útlum, samozřejmě tu věc nijak neřeší a pouze jakž takž udržují psa při životě. stěžovat si, že to stojí koruny, je chucpe.

Fikovnice
Fikovnice (4292 příspěvků) 23.10.2023, 23:17:59 xxx.xxx.61.29
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 23.10.2023, 23:03:57

Můžu se pro zajímavost zeptat? Jaká chemoška se psům dává?

Mívají také více typů leukémie? Alespoň to základní dělení na ALL a AML (lymfatická vs. myeloidní)…?

Edit: Pardon, píšete o chronické leukémii… Ale i tak: Mohou mít oba typy (lymf. i myeloid.)?

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 24.10.2023, 00:00:03 xxx.xxx.95.21
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 23.10.2023, 23:17:59

psí leukemie je většinou CLL. Původně z t-lymfocytů. průběh je takový podobný jako u lidí, děsně neurčitý, zhoubně chronický. někdy se to najde úplně náhodou při odběru krve. dává se chlorambucil s prednisonem, někdy plus vinkristin, v podstatě spíš jako paliativní záležitost, ale ta zvířata můžou žít i několik let docela oukej.

akutní lymfoblastická leukemie je fičák a je to teda ta věc, co by potřebovala ty transfuze. dává se cyklofosfamid+vincristin+prednison reaguje asi třetina zvířat a remise trvá tak tři měsíce. u některých typů se medián přežití počítá ve dnech od diagnózy. osobně bych takové svoje zvíře léčila thiopentalem.

myeloidní leukemie jsou vzácné, tím pádem se tam o chemoterapii ví docela málo, prognóza akutní formy je asi podobně blbá.

Quash
Quash (273 příspěvků) 24.10.2023, 03:41:20 xxx.xxx.33.234

Jestli jsem to dobře pochopila, rozhodnutí majitele o léčbě musí být v  případě akutní leukémie velmi rychlé. Protože u majitele mohou v době rozhodování převažovat emoce, veterinář by měl podle mého opravdu dobře vysvětlit závažnost, prognózu a finanční náročnost. 
starší článek
https://vetweb.cz/akutni-leukemie-psu-popis-ctyr-pripadu/

kometa
kometa (4195 příspěvků) 24.10.2023, 08:34:24 xxx.xxx.224.101
Zvědavá:

Omlouvám se za “odborný” dotaz. U psů se skutečně dělají transplantace kostní dřeně? Nemyslí zadavatelka pouze krevní transfuze?

Dlouhá léta jsem dělala v lidské hematoonkologii a vím, že transplantace kostní dřeně není vůbec legrace. To jako existují dárci psí kostní dřeně? A jak je to vůbec s HLA kompatibilitou u psů? Vím, že třeba u koní je problém i krevní transfuze, protože mají příliš mnoho krevních skupin.


Nedělá.

Oni si majitelé občas něco nepamatují, špatně si přeloží, domyslí.

Minulý týden jsem v autobuse vyslechla rozhovor, jak něčí kočce diagnostikovali z krve během 20 minut mozkový nádor. Slušné vychování mi zabránilo říct, že je to nesmysl.

kometa
kometa (4195 příspěvků) 24.10.2023, 08:37:36 xxx.xxx.224.101
Quash:

Jestli jsem to dobře pochopila, rozhodnutí majitele o léčbě musí být v  případě akutní leukémie velmi rychlé. Protože u majitele mohou v době rozhodování převažovat emoce, veterinář by měl podle mého opravdu dobře vysvětlit závažnost, prognózu a finanční náročnost. 
starší článek
https://vetweb.cz/akutni-leukemie-psu-popis-ctyr-pripadu/


Tak přesně tyhle materiály mám pro děti na cvičení z patologie. Že prognóza jako opravdu špatná. Vyhozené peníze.

Blbě řečeno, radši je investovat do nového parťáka.

Arosek
Arosek (263 příspěvků) 24.10.2023, 10:09:56 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 24.10.2023, 00:00:03

Potvrzuji prognozu u ALL.


V ponedli fena mirne “divna”, courala se na prochazce, frfnala v jidle

V utery odmitla jit na prochazku.

Ve stredu nabery krve - hematolka uplne v prd.., krevni obraz v rozkladu. Po porade nasazen Prednison, zda se holka chyti …

V patek k veceru krece, zvraceni, kolaps - byla odejita za duhu, pac rvat do ni dalsich par dni Diazepam jen proto aby byla by mi laska k ni nedovolila. 

Toz asi tak ☹️

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 24.10.2023, 11:27:44 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Arosek z 24.10.2023, 10:09:56

jako teď někdo, aktuálně?? Nebo je to předchozí zážitek. Mně se svírají útroby, jenom to čtu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.