Aktuálně: 4 589 inzerátů178 042 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Jankovitost u koně

Gaza (neregistrovaný) 08.11.2023, 06:50:18 xxx.xxx.110.206

Dobrý den, jak častá je u koní jankovitost dáli se to vyjádřit v %. Pořád na to neexistuje žádná léčba❓ Čím to je že nemoc mozku zasahuje korunku koně❓Děkuji❗

kometa
kometa (4408 příspěvků) 08.11.2023, 10:13:05 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Gaza z 08.11.2023, 06:50:18

Proč by  měla zasahovat korunku koně?

Za jankovitost se kdysi označovalo jakékoliv nestandardní chování koně.

Za mě je to v 99% způsobeno špatným přístupem člověka. Na poškození mozku - otrava, nádor… dávám zbývající 1%.  Nevím, jak je častá -  u koní v rukou neználků je jí více. Léčba spočívá v odstranění příčiny - tj. v těch 99% změna přístupu ke koni. Ve zbývajícím 1% není.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 08.11.2023, 10:55:15 xxx.xxx.198.226

To bude kombinace informací 

https://cs.wikisource.org/wiki/Ott%C5%AFv_slovn%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%BD/Jankovitost

Malá citlivost korunky může značit jankovitost.
https://theses.cz/id/r289z3/25668314

Jakože když má kůň ataxii v souvislosti se sníženou hmatovou citlivostí končetin, může to mít spojitost s tím poškozením mozku. Což dává smysl (jsou to všechno nervy). A ne, na poškození mozku u koní žádná léčba není. Kolik takových koní je v populaci, to tedy netuším, ono toho spousta taky zůstane nediagnostikováno.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 08.11.2023, 14:03:20 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 08.11.2023, 10:55:15

To jo, na ten test s korunkou si vzpomínám ještě ze školy. Ale myslím, že organická příčina poškození mozku bude u koní v řádu promile.

Aspoň já si na žádný takový případ nevzpomínám. A že se kolem koní motám už dost dlouho.

A Ottův slovník naučný, při vší úctě, už nemá úplně aktuální informace.

Gaza (neregistrovaný) 09.11.2023, 07:22:06 xxx.xxx.110.206

Děkuji vám. Ano byl myslela jsem ten test, kdy se má šlápnout na korunku a kůň s jankovitostí nereaguje. Myslíte, že může jankovitost vyvolat zanedbávání koně, málo ježdění a zábavy? Že koni lidově řečeno hrábne? A je ten kůň potom ještě jezditelný nebo je to konec? Děkuji.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 09.11.2023, 08:18:38 xxx.xxx.8.145
Odpověď na příspěvek uživatele Gaza z 09.11.2023, 07:22:06

Záleží na příčině. Většinou je zatím špatné zacházení, at nějaké agresivní chování, tak i péče začátečníka, který jen prostě neví jak s koněm manipulovat, jak mu vhodně stanovit hranice a že vůbec je potřeba stanovit hranice. Pokud se následně dostane kůň k znalým lidem, je náprava určitě možná, záleží i na charakteru koně - jak rychle a jak dobře. 

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 09.11.2023, 08:32:16 xxx.xxx.198.226

Jako jestli se dá degenerativní porucha nervové soustavy vyrobit zanedbáváním potřeb přirozeného chování koně, málem ježdění a zábavy? Ne, tak to fakt nejde. Asi jako degenerativní poruchu nervové soustavy nevyvoláte u člověka tím, že ho zavřete do jednoho baráku na celý život. Jasně, koni i člověku může z toho “hrábnout”, ale není to projev choroby. Pouze té frustrace, případně přemíry energie a tak dále. U lidí i koní dlouhodobě frustrovaných se projevují spíš různé stereotypie, změny chování, obsese a podobně, ale na fyzickém stavu jejich nervové soustavy se to neodrazí. No a samozřejmě pokud po tom toho koně nebo člověka uvedete do normálního prostředí s normální mírou podnětů a správným přístupem, je ten kůň i člověk použitelný úplně normálně, po určité rehabilitaci.

Mimochodem, málo ježdění ještě nikdy žádnému koni neublížilo. Dokonce si troufnu tvrdit, že ani žádné ježdění žádnému koni nikdy neublížilo. (nedostatek pohybu ano, ale to je něco jiného)

kometa
kometa (4408 příspěvků) 09.11.2023, 10:24:59 xxx.xxx.224.101
Gaza:

Děkuji vám. Ano byl myslela jsem ten test, kdy se má šlápnout na korunku a kůň s jankovitostí nereaguje. Myslíte, že může jankovitost vyvolat zanedbávání koně, málo ježdění a zábavy? Že koni lidově řečeno hrábne? A je ten kůň potom ještě jezditelný nebo je to konec? Děkuji.


Viz výše.

Asi jste nečetla příspěvky pořádně. Jankovitost, která se projeví nereakcí při šlápnutí na korunku, je neléčitelná, protože je způsobená poškozením mozku. Ale tu jsem v životě neviděla.

Tzv. jankovitost, kdy kůň neposlouchá a staví se různě na odpor, je způsobená špatným a nevhodným zacházením. A to se dá změnit. Ale vždycky zůstane riziko, že se takový kůň v nějaké situaci zachová nepředvídatelně. Protože už má zafixované špatné vzorce chování.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 09.11.2023, 10:28:13 xxx.xxx.224.101
Buggyra:

Jako jestli se dá degenerativní porucha nervové soustavy vyrobit zanedbáváním potřeb přirozeného chování koně, málem ježdění a zábavy? Ne, tak to fakt nejde. Asi jako degenerativní poruchu nervové soustavy nevyvoláte u člověka tím, že ho zavřete do jednoho baráku na celý život. Jasně, koni i člověku může z toho “hrábnout”, ale není to projev choroby. Pouze té frustrace, případně přemíry energie a tak dále. U lidí i koní dlouhodobě frustrovaných se projevují spíš různé stereotypie, změny chování, obsese a podobně, ale na fyzickém stavu jejich nervové soustavy se to neodrazí. No a samozřejmě pokud po tom toho koně nebo člověka uvedete do normálního prostředí s normální mírou podnětů a správným přístupem, je ten kůň i člověk použitelný úplně normálně, po určité rehabilitaci.

Mimochodem, málo ježdění ještě nikdy žádnému koni neublížilo. Dokonce si troufnu tvrdit, že ani žádné ježdění žádnému koni nikdy neublížilo. (nedostatek pohybu ano, ale to je něco jiného)


To neublížilo, ale - za mě jsou nejhorší majitelé, kteří na koně hupsnou o víkendu a chtějí po něm, vzhledem k předchozímu netrénování, nemožné.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 09.11.2023, 11:36:39 xxx.xxx.198.226

Nesedí mi to na něj, první dotaz s těmi obrázkovými doplňky a pak ženský rod… Vlastně mě to vůbec nenapadlo. Nakonec i kdyby, tak je mi to jedno. Já jsem si díky tomu dotazu zase rozšířila obzory, a to já ráda 🙂 Takže ať je to, kdo je to, děkuji za dotaz 🙂

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 09.11.2023, 11:44:04 xxx.xxx.198.226
kometa:

To neublížilo, ale - za mě jsou nejhorší majitelé, kteří na koně hupsnou o víkendu a chtějí po něm, vzhledem k předchozímu netrénování, nemožné.


Mno jo, ale to je něco jiného. To je naopak přetěžování koně, který k tomu výkonu není v tu chvíli způsobilý. Takže za mě by to spadalo pod definici “moc ježdění” 🙂 Nicméně pořád ještě to nezpůsobí onemocnění nervové soustavy.

Ale dobrá poznámka, určitě to souvisí, a laik by měl být v tomto směru poučen.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 09.11.2023, 13:34:33 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 09.11.2023, 11:44:04

To samozřejmě nesouvisí. Tady se jedná o vyloženě špatný managment.

Ale o tom se bavíme od začátku, ne? Klasická jankovitost způsobená onemocněním mozku je velmi vzácná.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 09.11.2023, 13:38:20 xxx.xxx.198.226

Já mám za to, že tazatelka se ptala na to onemocnění. I to v úvodním příspěvku zmiňuje. Tj. ptá se i jak četné je zastoupení nemocných zvířat v populaci, zmiňuje nemoc mozku... Takže já se od začátku bavím spíš směrem k tomu onemocnění, no a posléze jsem odpovídala na dotaz, zda to onemocnění může způsobit nedostatečné vypohybování nebo zabavení koně.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 09.11.2023, 13:42:36 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 09.11.2023, 13:38:20

Máte pravdu.

Ale tak jako tak platí předchozí odpovědi - nemoc je velmi vzácná a neléčitelná.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.