Aktuálně: 4 699 inzerátů176 875 diskuzních příspěvků17 789 uživatelů

Podložka

Hannah (neregistrovaný) 21.11.2023, 20:58:22 xxx.xxx.30.53

Prosím nemáte někdo zkušenost s podložkou pod sedlo? Našemu koníkovi leží australské sedlo na kohoutku, má hodně širokou komoru, děkuji.

Hannah (neregistrovaný) 22.11.2023, 08:09:12 xxx.xxx.30.53

Ale tak mělo by to pomoci přece nebo jaká jiná možnost je?1

efe
efe (1093 příspěvků) 22.11.2023, 08:26:53 xxx.xxx.199.5
Hannah:

Ale tak mělo by to pomoci přece nebo jaká jiná možnost je?1


Samozřejmě, že je jiná možnost. Proč mu nedopřejete padnoucí sedlo? 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 22.11.2023, 09:34:07 xxx.xxx.203.51

Iná možnosť je kúpiť sedlo, ktoré mu bude sedieť. Niečo málo sa podložkou vyriešiť dá, ale určite nie sedlo, ktoré leží na kohútiku. Skôr, či neskôr si otlačíte koňa tak, že sa na neho pol roka neposadíte. 

Buggyra
Buggyra (3297 příspěvků) 22.11.2023, 10:08:30 xxx.xxx.198.226

Jediná rozumná varianta je pořídit lépe padnoucí sedlo. Optimálně si zajistit na zkoušku několik sedel, která se vám pozdávají, a pozvat odborníka, který vám vhodnost sedel prověří a společně vyberete to nejlepší.

Vaše sedlo bude mít nejen moc rozevřený úhel ližin, ale navíc bude i moc široké v komoře. To je bohužel kombinace faktorů, kterou nejde řešit nějakou podložkou. To je prostě sedlo na úplně jiného koně.

Obrázek Obrázek
kometa
kometa (4357 příspěvků) 22.11.2023, 15:16:28 xxx.xxx.224.101
Hannah:

Ale tak mělo by to pomoci přece nebo jaká jiná možnost je?1


Viv výše. Padnoucí sedlo. To je přece základ, když chci mít spokojeného a neotlačeného koně.

Hannah (neregistrovaný) 24.11.2023, 08:19:16 xxx.xxx.30.53

Díky všem, sedlo jsem dostala darem starší používané tak jsem byla ráda že aspoň něco pošetřím ale vypadá že to asi nemá jiné řešení než pořídit jiné a toto prodat.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 24.11.2023, 08:23:06 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Hannah z 24.11.2023, 08:19:16

Na sedle opravdu nemá smysl šetřit. Taky byste chodila v botách, které vás tlačí? I když jste je dostala zadarmo?

Prodejte a kupte padnoucí. Jak píšete.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 24.11.2023, 22:56:58 xxx.xxx.116.228
Hannah:

Prosím nemáte někdo zkušenost s podložkou pod sedlo? Našemu koníkovi leží australské sedlo na kohoutku, má hodně širokou komoru, děkuji.


Dáváte pod něj tu 1" filcovou podsedlovku? Já australáka měla, taky padal - bez téhle podsedlovky (westernové) by to nešlo.
No, na mou současnou kobylu by to nešlo - blbé úhly; předek držel, zadek lítal. Teď už mám west. sedlo na míru a tak jsem zjistila, že u kozlíkového sedla je nutné mít dobré míry snad ještě víc, než u anglického, co má jen lyžiny. Ale fakt je, že kobylka má v průběhu roku kapku různé míry, tak tomu uzpůsobuji podklad (různé podsedlovky) a je to v pohodě. A protože je to sedlo dobře ušité, tak opravdu stačí toto opatření; sedí celé pěkně na hřbetě a o to jde.
A jo - ta filcovka má na šířku fakt 2,5 cm 🙂 Stojí kolem 4 tis., ale je skvělá. A jsou i vezze se silnějším filcem u zad, aby se sedlo ještě kapku víc zvedlo. A ono se fakt zvedne; neutlačuje to kohoutek jako jiné vycpávky.
Aby bylo jasněji: mám sedlo jak west., tak i anglické (Barnsby blahé paměti), a ten western mám prostě kvůli tomu, že jsem babička, kyčle bolí a na delší prochajdy je prostě westernové sedlo o dost pohodlnější i bezpečnější. Kobylce je to šumák 🙂. Navíc mám i westernové otěže, a ona jak má nízko nasazenej krk (velkopolka), tak je jí v tom takhle dobře a mně je to pohodlné z mnoha důvodů -marná věc, tyhle westernové věci mají vychytávky hodně šikovné, na to ale přijde ščlověk spíš až když je používá a něco si o tom nastuduje a různě zjistí. Jezdím v obou sedlech víceméně stejně… ale jedno vím: že pokud, jak někteří říkají, že jim west sedlo nevyhovuje, protože mají pocit, že sedí “nad koněm” - tak je to blbě! Westernové sedlo je v podstatě slušně kontaktní a člověk má sedět “v koni”. Dá se podle toho rozhodnout, jestli to či ono sedlo je dobré - nebo fakt není.
Prostě se to chová trochu jinak, než anglické.

Anonymní (neregistrovaný) 25.11.2023, 16:28:47 xxx.xxx.43.59

nebudu zakládat další téma zeptám se tu, je rozšiřovací podložka pod sedlo a podložka pod sedlo jedno a to samé nebo ta rozšiřovací má jinou funkci?

kometa
kometa (4357 příspěvků) 26.11.2023, 07:37:08 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Kallisto z 25.11.2023, 20:38:17

To mě taky zaujalo a zajímalo by mě. Nikdy jsem tento termín neslyšela.

Jako, že rozšířím sedlo nebo koně?

Buggyra
Buggyra (3297 příspěvků) 27.11.2023, 09:35:49 xxx.xxx.198.226

Tak jsem to hodila do googlu a vyplivlo to jen 
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:CfHwVuMY23sJ:https://www.horseriding.cz/podsedlove-deky/rozsirovaci-podlozka-pod-sedlo/&hl=cs&gl=cz
Tak se zřejmě jedná o vyplnění chybějícího osvalení nebo otučnění = rozšíření kohoutku.

Každopádně podložky pod sedlo jsou všechny podložky, pojem nadřazený, do toho můžou spadat podsedlové dečky textilní, gelovky, pěnovky, filcové dečky, korekční dečky, terapeutické dečky, protiskluzové dečky aj., zatímco taková rozšiřovací podložka pod sedlo by byla pojem podřazený, pouze jeden typ podložky pod sedlo. Tedy tyto pojmy nelze volně zaměnit. Rozšiřovací podložka bude vždycky podložka, ale podložka pod sedlo nemusí být vždy rozšiřovací.

Anonymní (neregistrovaný) 28.11.2023, 08:08:24 xxx.xxx.43.59
Buggyra:

Tak jsem to hodila do googlu a vyplivlo to jen 
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:CfHwVuMY23sJ:https://www.horseriding.cz/podsedlove-deky/rozsirovaci-podlozka-pod-sedlo/&hl=cs&gl=cz
Tak se zřejmě jedná o vyplnění chybějícího osvalení nebo otučnění = rozšíření kohoutku.

Každopádně podložky pod sedlo jsou všechny podložky, pojem nadřazený, do toho můžou spadat podsedlové dečky textilní, gelovky, pěnovky, filcové dečky, korekční dečky, terapeutické dečky, protiskluzové dečky aj., zatímco taková rozšiřovací podložka pod sedlo by byla pojem podřazený, pouze jeden typ podložky pod sedlo. Tedy tyto pojmy nelze volně zaměnit. Rozšiřovací podložka bude vždycky podložka, ale podložka pod sedlo nemusí být vždy rozšiřovací.


no právě přesně na tom webu jsem na to také narazila a slyším ten termín poprvé a přemýšlím o využití a jestli by to třeba nepomohlo Hannah v jejím problému.

kometa
kometa (4357 příspěvků) 28.11.2023, 08:17:16 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 28.11.2023, 08:08:24

Nedokážu posoudit. Já měla vždycky sedlo na míru, kde žádná podložka nebyla potřeba - teda kromě obyč podsedlovky.

Buggyra
Buggyra (3297 příspěvků) 28.11.2023, 08:42:49 xxx.xxx.198.226

Nepomohlo. 

Tato korekční dečka je určená k tomu, co jsem psala, tedy k “vyplnění kohoutku do přirozeného tvaru” po nějaké ztrátě osvalení. Mám ji doma, dostala jsem ji od známé, která ji pořizovala na kohoutkovou opadlou ČT v krvi.

Pokud tuto podložku dáte na koně, který nemá opadlý kohoutek, tak vám vepředu zvedne sedlo nad koně, což opticky asi pomůže, aby přední rozsocha neseděla na kohoutku, ale zároveň se vám pod střední částí sedla vytvoří mezera mezi hřbetem koně a ližinami, a zadní část ližin se koni zabodne do beder. To fakt nechcete.

Pokusila jsem se vytvořit schematický obr., jak by to asi dopadlo, pohled zepředu a zboku.

Obrázek Obrázek
Horsana
Horsana (644 příspěvků) 29.11.2023, 19:50:18 xxx.xxx.51.17

To je korekčná podložka a mala som ju na kobyle, ktorá mala mohutne osvalenú lopatku a potom za ňou priehlbinu, za mňa dobrá vec, ale len ak potrebujete skorigovať nejako práve toto.

A je to podložka pod anglické sedlo, pod austrálske si to neviem predstaviť ani teoreticky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.