Aktuálně: 4 959 inzerátů174 165 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Pracovní plemena

Milena (neregistrovaný) 29.11.2023, 07:34:40 xxx.xxx.7.49

Jaky máte názor na pracovní plemena? Má s nimi někdo zkušenost a napsal by mi podle vašich zkušeností 3 nejlepší pracovní plemena? Děkuju za vaše rady, Milena. V.

Milena (neregistrovaný) 29.11.2023, 07:59:49 xxx.xxx.7.49

Nejvíc mě zajímaj služební a záchranářští psi, ale klidně i jiní ze všech oborů, kteří psi jsou nejučenlivější a v daném oboru pro člověka nejužitečnější. Budu na to psát práci, děkuji.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 29.11.2023, 08:19:23 xxx:xxx.ff08:78fe

Za mě byl nejučenlivější a nejlépe spolupracující velký černý knírač. Tedy, nejučenlivější - to je taky široký pojem. Teď máme doma SAO a můžu říct že je velmi učenlivý, v tom smyslu, že přesně ví, co od něj chci. Jen to dělá pouze, když má pocit, že to má smysl. Dám příklad - když jdeme na procházku na povel si sedne a nechá si nasadit obojek a vodítko.  Netahá a zdánlivě bych ho mohla vodit všude sama, ale nedělám to, protože kdyby si vzal do hlavy, že mi něco - někdo ohrožuje, zaútočí a pak ho zastaví jen můj muž. Když mu řeknu sedni, jen tak, buď mě dloubne packou nebo se otočí s výrazem, přece se nenechám buzerovat. Nicméně je to nesmírně chytrý, citlivý pes, jen prostě nebude klasicky cvičit. To na co je určen - ochrana a obrana domácích zvířat a lidí zvládá naprosto bravurně.

balu
balu (1534 příspěvků) 29.11.2023, 08:28:21 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Milena z 29.11.2023, 07:59:49

Když na to budete psát práci, tak byste měla mít to, co chcete zde po  nás, už ujasněné, ne? 

Víte vůbec, která plemena se na co používají? 

Víte, že např. záchranařinu dělají psi různých plemen, i společenských a loveckých? 

Jak se určuje nejučenlivější plemeno? 

A nejužitečnější? 

Kolik je vám let a co, jakou školu a obor, studujete?

janaa
janaa (382 příspěvků) 29.11.2023, 08:33:24 xxx:xxx.6c3e:dbeb

Souhlasím s balu, pokud to není jen všeobecný “pokec”, tak to chce vážně upřesnit,specifikovat. Služební - má hlídat, má být schopný zasáhnout proti člověku, má vyhledávat bomby,drogy atd.? Záchranářský - vodní záchranařina, hledání osoby venku v prostoru, v sutinách? Co je to nejučenlivější, nejvíc užitečný?

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 29.11.2023, 09:02:06 xxx.xxx.203.51
Milena:

Nejvíc mě zajímaj služební a záchranářští psi, ale klidně i jiní ze všech oborů, kteří psi jsou nejučenlivější a v daném oboru pro člověka nejužitečnější. Budu na to psát práci, děkuji.


A do tej práce bude používať informácie z anonymného fóra bez zdrojov? 

Aluška (neregistrovaný) 29.11.2023, 11:56:58 xxx.xxx.200.75

Pro mě je nejideálnější pracovní pes jezevčík 😀 😀, je šlechtěnej aby pracoval sám 😀 😀

Sardullah
Sardullah (963 příspěvků) 29.11.2023, 14:59:57 xxx.xxx.221.216

Pro mě nej pracovní pes je pastevec…naše Ginuška pracuje tak, že šetří energii, takže se furt povaluje. Přes den sem tam vyštěká někoho, kdo jde okolo. Večer preventivně ohlásí všem vlkům široko daleko, aby věděli, že nemá cenu chodit, protože nedá svoje lidské ovečky bez boje. A kdyby ten vlk přišel, tak by do toho šla na plný pecky. A co je hlavní… vůbec mě ke své pracovní činnosti nepotřebuje.  

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 29.11.2023, 15:42:06 xxx.xxx.191.80

Záleží, jaká si určíte kritéria. 

BO - nepřekonatelný v mnoha aspektech, ale vyžaduje psovoda s mozkem v hlavě větším než průměrným. Rozhodně to není pes pro každého.
Pudl - nepřekonatelný v mnoha aspektech, ale je zjevné, že obrany nebudou jeho parketa. Pes univerzální, zvláště ten velký je vhodný do rodiny i na vrcholový výcvik, a to jak služební (vyhledávají drogy), sportovní (agility), tak i pracovní (vodí nevidomé) a lovecké. 
Hovavart - nepřekonatelný v mnoha aspektech, na prvních místech ho často neuvidíme, ale v kombinaci služebního, strážního a rodinného psa patrně nemá konkurenci. 

A nemůžu opomenout plemena, která pracovní nejsou, ale přesto mají vlohy, pokud se dostanou do rukou schopného majitele. Třeba tady na stránkách je aktivní paní, která vyhrává ceny s motýlem. S kingy se zas vcelku úspěšně experimentovalo při vyhledávání na letištích - malý pes roztomilého zjevu nikoho neděsí, naupozorňuje na sebe a v klidu si prošmejdí všechna zákoutí zavazadel. Kanaánští psi fungují v izraelské armádě v podmínkách, v jakých by jiné plemeno těžko uspělo. 
Takže dle mého - jdete na to špatně. Napřed si určete definici, co je podle Vás pracovní plemeno, a sestavte si jejich seznam; pak si určete kritéria, podle kterého budete pracovní plemena hodnotit, a až pak stanovte, které pracovní plemeno je nejlepší. 

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 29.11.2023, 15:51:45 xxx.xxx.242.84
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 29.11.2023, 09:02:06

A to je možná ten vtip. Že se do práce opíše, co tu napíší zkušení, a pak to nepodlehne uvedení a následné kontrole citací.  😜 Dobrý nápad… 

Kilian
Kilian (958 příspěvků) 29.11.2023, 16:55:07 xxx.xxx.146.32
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 29.11.2023, 15:42:06

….jé děkuji…musím po zkušenosti s motylem říci, že je to opravdu pes pracovní a jediné co ho limituje je ta velikost a váha….nicméně věřím tomu, že skvělý pes na vyhledávání v malém prostoru a skvělý asistenční pes někomu, kdo preferuje malé lehké plemeno….sporťák duši i tělem a není nic co by ho nebavilo, škoda že   se s nimi víc nepracuje…..

orionka
orionka (531 příspěvků) 29.11.2023, 19:56:16 xxx.xxx.82.160
Arbora:

A do tej práce bude používať informácie z anonymného fóra bez zdrojov? 


Echt vědecký přístup. Ale možná je ta práce v páté obecné.

Arosek
Arosek (263 příspěvků) 30.11.2023, 08:26:55 xxx.xxx.130.20

Jak uz bylo receno - zadani  je “ponekud vagni” …

Pro me a me potreby je nejlepsi pracovni pes Golden. 

Ale kavalir taky neni k zahozeni.

A jejich vzajemna spoluprace … to je uplne top 🙂

Milena (neregistrovaný) 30.11.2023, 10:47:48 xxx.xxx.7.49

Moc vám děkuji, píšu něco takového:

https://is.ambis.cz/th/ezsnk/Bakalarska_prace_David_Kusy_UCO_37170.pdf

tu omáčku kolem mám hotovou proto se neptám na další věci. A teď řeším bod 2.1. Nejpoužívanější plemena psů v záchranářské kynologii a tam je uvedeno 5 plemen když kouknete, mně stačí 3 plemena a nechci to vyloženě opsat tak se ptám na nějaká další plemena, v té práci je u záchranářů uvedena třeba border kolie což se mě teda nezdá.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.