Aktuálně: 4 905 inzerátů174 734 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Jak postupovat u falesne brezosti?

Svatka (neregistrovaný) 02.01.2024, 21:18:34 xxx.xxx.48.30

ahojky chci se zeptat na podle me malo diskutovane zavazne tema falesne brezosti. Setkali jste se s ni nekdo a kdyztak nam napiste jak jste postupovali, aby ste ji ukoncili. Ja se nastesti nesetkala ale mam dve feny co pravidelne haraji a bojim se toho. Je vetsi sance ze se objevi kdyz chodi k plotu souseduv pes behem harani a pres pletivo se ocuchavaji? Dik za odpoved

Bodlinka
Bodlinka (981 příspěvků) 02.01.2024, 21:48:19 xxx.xxx.89.69

falešná březost není žádné závažné téma, ale normální psí fyziologie. prostě pes je zvíře žijící ve smečce kde se rozmnožuje jen dominantní pár no a co lepšího s těmi ostatními samicemi než je mít v záloze, kdyby se kojící feně něco stalo.

takže se toho nebojte, je to prostě normální. i kdybyste je měla v temné kopce bez jakéhokoliv kontaktu s vnějším okolím, tak prostě nějaká uroveň falešky po hárání nastává.

když fena hodně hnízdí, tak stačí přidat jí práci.

janaa
janaa (383 příspěvků) 02.01.2024, 22:01:10 xxx.xxx.174.238

když fena hodně hnízdí, tak stačí přidat jí práci.

S tím si dovolím mírně nesouhlasit. Možná u fen,které mají běžně flákací režim. U pracovních fen už té práce člověk moc nepřidá, a falešky stejně mají.

Ale jinak samozřejmě souhlasím, faleška se zbytečně demonizuje,pokud u toho fena nemá nějaké zásadní problémy,tak není důvod to nějak  řešit. U příliš pečujících fen,co mají tendence se starat o hračky,bych samozřejmě ty sebrala, u fen,co jsou v blahobytné kondici, určitě snížila krmnou dávku. Já mám zkušenost, že mi feny začnou s faleškama po svém prvním odchovaném vrhu

balu
balu (1549 příspěvků) 02.01.2024, 22:07:00 xxx.xxx.152.98

Falešku měly obě naše kavkazanky. 

U první bývala dost silná, často s laktací. Zkusili jsme babskou radu a krmili v té době převážně vařenou zeleninou. Moc to nepomohlo. 

Druhá neměla falešku tak silnou a u ní  mamka zvolila jinou strategii, a to, vyjít feně vstříc. Fena měla malou figurku, se kterou si běžné hrála, ale při falešce se z ní stalo štěně. Fena ho nosila mamce do postele jako nejvyšší projev důvěry a mamka simulovala tou hračkou kojení. Když to mamka udělala poprvé, fena byla šťastná, bylo na ní vidět, jak je ráda, že mamka pochopila. Hodně to prohloubilo jejich vztah.

efe
efe (1062 příspěvků) 03.01.2024, 07:54:13 xxx.xxx.199.5

…chodi k plotu souseduv pes behem harani a pres pletivo se ocuchavaji…

Bych se spíš bála tohoto… ono se dá přes to pletivo nejen očuchávat a pak tu rázem nemáte falešnou, ale opravdovou březost…

kometa
kometa (4216 příspěvků) 03.01.2024, 08:54:44 xxx.xxx.224.101
Svatka:

ahojky chci se zeptat na podle me malo diskutovane zavazne tema falesne brezosti. Setkali jste se s ni nekdo a kdyztak nam napiste jak jste postupovali, aby ste ji ukoncili. Ja se nastesti nesetkala ale mam dve feny co pravidelne haraji a bojim se toho. Je vetsi sance ze se objevi kdyz chodi k plotu souseduv pes behem harani a pres pletivo se ocuchavaji? Dik za odpoved


podle me malo diskutovane zavazne tema falesne brezosti

Nemyslím, že by to bylo málo diskutované téma. Informací je dostatek.

Viz výše - u fen je to fyziologický jev. Co s tím bylo zmíněno - ubrat krmení, přidat práci, sebrat hračky. V případě pochybností veterinář.

megi-the-pes
megi-the-pes (2224 příspěvků) 03.01.2024, 09:04:40 xxx.xxx.124.17

Sebrat hračky, krmení a přidat práci - no tak to fungovat vůbec nemusí, u nás nefunguje. Dlouho žádná faleška nebyla, pak dlouho byla, teď nějak není.
Fungovalo to, že jsem říkala - jo, máš krásný štěně (gumová pískací slepice). To zmizelo rychle. 

Problém může být, když ve vemenu začnou nějaké bouličky, ony zmizí… ale někdy nezmizí a jsou tvrdé… a rostou. Třeba. A hned máte fenu, co bude mít jizvu přes celé břicho. A horší věci.
Ale normálně to je tak, že se třeba jen udělá mléko a zase odejde. Trablům (ne všem, že jo) na vemeni se dá předejít, kdyby to bylo horké, tvarohem… tvarožník se tomu říká. 
No ale takových problémů se moc neděje, to máme jenom my… asi… nebo co.

Bodlinko, je pravda, že brát vzorek z boule ve vemeni je neprůkazné? 

Doron
Doron (1823 příspěvků) 03.01.2024, 10:05:53 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 03.01.2024, 09:04:40

To mě mrzí, že má Megy  problém . Ať je to do dobrý !🙏

Já jsem falešku řešila, měla jsem takový pocit, že to fenkám nedělá dobře ani psychicky ani fyzicky . Ony byly takové jiné než skutečně březí nebo kojící feny, takové posmutnělé, zmatené, přiblblé.., cecíky nalité a neměl kdo pít ...

Jídlo jsem neubírala, ale brala jsem je hodně ven, na takové dlouhé, rychlé, pokud to  šlo i celodenní procházky, snažila jsem se je dostat do modu “ smečka loví, smečka se přesouvá”. Většinou stačil víkend na to, aby to odeznělo .

Verun
Verun (728 příspěvků) 03.01.2024, 10:19:13 xxx.xxx.220.12

náš vet říkal, že s lékama nebo ne bude to stejné, psovi bude zle , na nebožku jsem k zastavení laktace dostala bromocriptin, ale bylo jí samozřejmě z toho zle- blila, tak jsme to nějak přežily(hárala jen v unoru a v 9 byla kastrovaná) současná si odbyla pár  hárání se  stupňujícísema  faleškama a proto jsem jí taktéž nechala vykastrovat, zbyla jí mléčná lišta jako po štěňatech, takže vypadá jako tlustá😉, ale není😇.je jen kozatá.

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 04.01.2024, 15:39:48 xxx.xxx.221.216

Ovčanda falešky měla bohužel spojené i se zdravotními komplikacemi, ale co tak slyším okolo, tak to není nějakým pravidlem, nebude to tak časté.

Jako říká se…sebrat hračky, přidat práci…já se třeba s kavkazandou starala o štěňátko…plyšového mývala…a naopak bych řekla, že náš vztah se tímto stal ještě..no nebojím se použít výraz “intimnější”.

Svatka (neregistrovaný) 05.01.2024, 09:56:54 xxx.xxx.48.30

tak vam dekuji ze jste me uklidnili ja to totiz z doslechu mela falesku za docela zavazny problem, kdyz se fene spusti mleko a muze to dojit az k zanetu. A taky mi dela starosti souseduv pes se kterym se ocichavaji a kdyz nase fenky haraji je videt jak dava ocas na bok a stavi se k pareni, ke skoku dojit nemuze je za plotem ale prave jestli toto chovani kdy uz je pes v tesne blizkosti nemuze k falesne brezosti jeste napomoct.

Verun
Verun (728 příspěvků) 05.01.2024, 10:00:57 xxx.xxx.220.12
Odpověď na příspěvek uživatele Svatka z 05.01.2024, 09:56:54

falešná březost je hormonální záležitost cca dva-tři měsíce po hárání, s pohledem na psa nebo úmyslem se pářit nemá nic společného. ale nebyla bych si plotem tak jistá, chtivej pes nebo fena  dokáže vymyslet lecos.

balu
balu (1549 příspěvků) 05.01.2024, 13:28:58 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Svatka z 05.01.2024, 09:56:54

Já bych si plotem nebyla jistá - pes může nakrýt i přes plot. V tomto jsou psi i feny vynalézaví. Takže pokud máte plot s oky, ne plný plot, tak bych byla ostražitá a v době, kdy hárají, bych feny bez dozoru na zahradě nenechala.

Přítomnost psa k falešce nepřispěje.

kometa
kometa (4216 příspěvků) 05.01.2024, 15:06:16 xxx.xxx.147.163
Svatka:

tak vam dekuji ze jste me uklidnili ja to totiz z doslechu mela falesku za docela zavazny problem, kdyz se fene spusti mleko a muze to dojit az k zanetu. A taky mi dela starosti souseduv pes se kterym se ocichavaji a kdyz nase fenky haraji je videt jak dava ocas na bok a stavi se k pareni, ke skoku dojit nemuze je za plotem ale prave jestli toto chovani kdy uz je pes v tesne blizkosti nemuze k falesne brezosti jeste napomoct.


Ale to může - spustit mléko a způsobit zánět mléčné žlázy. Stejně jako opakované falešky můžou vést k pyometře.

A že pes nenakryje fenu přes plot…, na to bych nespoléhala. Viz výše.

Anonymní (neregistrovaný) 15.01.2024, 11:38:15 xxx.xxx.37.233

Pomůže všechny hračky uklidit a trochu snížit přísun krmiva, zvýšit pohybovou aktivitu a dát pozor, aby to nezašlo moc daleko a cecíky se jí příliš nenalily a neztvrdly (může z nich jít lehce zmáčknutím vytlačit mléko).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.