Aktuálně: 4 885 inzerátů174 922 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Poruseni smlouvy

Espiro
Espiro (355 příspěvků) 04.01.2024, 22:34:25 xxx.xxx.168.151
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 04.01.2024, 22:16:02

Ach jo…

Proč si aspoň nepogůglíte, než něco napíšete? 

Nemáte pravdu.

assil
assil (1525 příspěvků) 05.01.2024, 12:06:11 xxx.xxx.121.3

Někde v právní poradně jsem četla, že pokud mám v jakékoliv smlouvě nějaké podmínky pro kupující, musím tam mít sankce a u soudu jsou pak vymahatelné ty sankce a ne ty podmínky. Je to tedy tak nebo ne?

Espiro
Espiro (355 příspěvků) 05.01.2024, 13:28:46 xxx.xxx.168.151

Pokud sankce, vztažené k podmínkám, nejsou příliš tvrdé a ty podmínky nepřiměřeně omezující, pak ano. Ale jak by který soud rozhodl, je otázka, kterou nikdo nezodpoví.

Jozefčík
Jozefčík (31 příspěvků) 09.01.2024, 16:07:13 xxx:xxx.af99:4729

Tak se sem s dovolením připíchnu. Hodím sem pohled ze druhé strany. Někdy před třemi měsíci jsem založila na podobný případ diskusi. Podle vašeho schématu jsem majitel C. Když jsem našla ten prapodivný inzerát, tak jsem si dohledala chovatelku a domluvila se s ní, že si psíka mohu koupit. Ale vlastně ani nevím, jak by to mělo být správně právně. Ale myslím si, že se chovatelky nemusím bát. 🙂Přijde mi to předkupní právo jako nevymožitelné. Jednak se chovatel nemusí vůbec dozvědět, že se pes z jeho odchovu prodává (v mém případě fotka inzerovaného psa byla stažená z jiné chovky) a ani nevím, zda si chovatelé projíždějí inzeráty nebo jak se vůbec dozvídají, že se prodává jejich odchov. No a ten majitel B mi navíc trvrdil, že žádnou smlouvu k němu nemá a nedostal. Taže bych ho vlastně koupila v dobré víře. 

Obrázek
Sarah01
Sarah01 (1580 příspěvků) 09.01.2024, 16:28:47 xxx.xxx.162.253
Jozefčík:

Tak se sem s dovolením připíchnu. Hodím sem pohled ze druhé strany. Někdy před třemi měsíci jsem založila na podobný případ diskusi. Podle vašeho schématu jsem majitel C. Když jsem našla ten prapodivný inzerát, tak jsem si dohledala chovatelku a domluvila se s ní, že si psíka mohu koupit. Ale vlastně ani nevím, jak by to mělo být správně právně. Ale myslím si, že se chovatelky nemusím bát. 🙂Přijde mi to předkupní právo jako nevymožitelné. Jednak se chovatel nemusí vůbec dozvědět, že se pes z jeho odchovu prodává (v mém případě fotka inzerovaného psa byla stažená z jiné chovky) a ani nevím, zda si chovatelé projíždějí inzeráty nebo jak se vůbec dozvídají, že se prodává jejich odchov. No a ten majitel B mi navíc trvrdil, že žádnou smlouvu k němu nemá a nedostal. Taže bych ho vlastně koupila v dobré víře. 

Obrázek

A Vám to připadá v pořádku, jako vážně? 

Já můžu říct, že jsem byla defakto na obou stranách, jako chovatel A i jako druhý majitel C (kdy ale všechno probíhalo přes chovatelku, asi jako u Vás, a od majitele B mám smlouvu). Stažení fotky z jiné chovky mně teda přijde jako vrchol drzosti a ano chovatelé si hodně projíždějí inzeráty a dávají si navzájem vědět. Já jsem třeba taky tahle našla psa z jedné CHS, chovatelka mně byla vděčná a pro pejska si hned jela. Já mám odchován zatím jen jeden vrh, ale neumím si představit, že jsem se se štěnětem piplala, v noci nespala, dokrmovala ho z lahve, abych se pak nakonec ani nedozvěděla, u jakého člověka skončí a jak je s ním zacházeno. Pes není rohlík a sakra mně záleží na tom, aby se měl dobře. Jinak pokud první majitel nedostal smlouvu, jak tvrdíte, tak to potom nebyla žádná CHS, ale množka. A nebo Vám kecal, aby se psa zbavil. 

Jozefčík
Jozefčík (31 příspěvků) 09.01.2024, 17:19:06 xxx:xxx.af99:4729
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 09.01.2024, 16:28:47

Počkejte, to si asi nerozumíme. Já tohle chování odsuzuju. Jenom podle diskuze, a vlastně mé zkušenosti usuzuji, že vymožení předkupního práva je v dost případech nemožné a není valné opory v zákoně. Chovatelka našeho zachráněnce je naopak skvělá. Byla ráda, že jsem ho dohledala, a přesně jak píšete, tu fotku jiného psa z jiné chovky jsme nechápaly obě. Domluvily jsme se, že si ho mohu koupit, jinak by si pro svého odchovance dojela. A ten majitel B mi zapřel smlouvu (s chovatelkou ji uzavřenou měl), ale s ním jsem si smlouvu pochopitelně sepsala, i když on ji pro sebe nechtěl. Množka (kočičí) je ten majitel B. A ano chtěl se psa zbavit za každou (poloviční) cenu prvnímu zájemci, co zavolá a hned si ho odveze.

Diskuzi jsem založila někdy před třemi měsíci zde https://www.chovzvirat.cz/diskuze/tema/17420-novy-clen-smecky/2/

Tady jsem si jen dovolila napsat vlastní případ z druhé strany.

Sarah01
Sarah01 (1580 příspěvků) 09.01.2024, 18:38:11 xxx.xxx.162.253
Odpověď na příspěvek uživatele Jozefčík z 09.01.2024, 17:19:06

Aha, tak to vlákno jsem fakt nečetla. Tak ten Váš případ je hodně podobný tomu, který jsem před 2 lety dohledala já. Akorát já už jsem si pejska nemohla vzít, protože jednoho už právě mám doma a k tomu 2 feny, tak víc bych nezvládla.  A u Aroska je to asi taky něco takového. A ano, ta ustanovení ve smlouvě jsou právně nevymahatelna, bohužel. Spoléhá se na to, že majitel štěněte bude tak slušný, že ji dodrží. A většinou je. Chovatelka od mojí feny dává do smlouvy třeba i povinnost nechat udělat rentgeny kloubů, ale taky se jí už stalo, že se na to majitel vykašlal.

Tak přeju hodně radosti s chlupáčem.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 10.01.2024, 20:32:28 xxx:xxx.3aa2:22ee
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 09.01.2024, 18:38:11

Ja mam ve smlouve povinnost udelat po roce veku psa rtg taky. Vysvetlim jim co a proc po nich chci a vsichni to nastesti akceptuji. Taky o ceny rtg a posouzeni u ofiko posuzovatele maji snizenou kupni cenu psa a i to maji ve smlouve. 

I tuhle podminku mam pod smluvni pokutou. Muj pravnik mi tehda rekl, ze to je vlastne asi jediny zpusob jak si neco trochu pojistit, aby bylo vymahatelne. Pokud je pokuta v rozumne vysi a onen bod ktereho se to tyka neni nijak nesmyslny, tak by to melo u soudu projit. Tak v to doufam … 

Teda spis doufam ze ty smluvni pokuty proste potizisty odradi uz v zarodku. 

A jinak k pripadu - zatim zadne nove info nemam. Az budu neco vedet, dam vedet. Snad to dopadne dobre.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.