Aktuálně: 4 584 inzerátů178 034 diskuzních příspěvků17 799 uživatelů

Zkratky u inzerátů

Dessey (neregistrovaný) 03.01.2024, 20:49:13 xxx.xxx.204.119

Chtěla bych se zeptat na zkratky co se uvádí u inzerátů koní, nerozumím tomu :-/

Kůň do sportu CS ?

Výkonnost ST ?

Chodí ZL ?

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 03.01.2024, 22:19:57 xxx.xxx.116.228

CS je samostatná plemenná kniha vzbouřence Müllera 😀 Aspoň teda bejvala, můžu mít staré informace. Výklad zkratky je “slovenský teplokrevník”, na rozdíl od slovenského teplokrevníka (ST) 😀 
V podstatě je to český teplokrevník (ČT), nebo spíš, řekněme, středoevropský sportovní kůň (bez zkratky 🙂 ). Ale stejně je potřeba koukat na konkrétní původ, ne jen na zápis do plemenné knihy (PK). Někde by kůň zapsán být měl, ale roli to hraje až při výběru druhého pohlaví při chovu (oba rodiče by měli být v téže plemenné knize). Fakt ale je, že CS mají leckdy lepší původy, než ČT.
Celý tenhle špás je o tom, že v té plemenné knize by měl mít kůň uvedený plný původ minimálně po 4 generace (teda doufám, že nekecám).

Zápis lze taky v průběhu života koně doplnit, chovný kůň může být v několika plemenných knihách, typicky nějaké německé + české.

Výkonnost ST (středně těžký)? Těch moc nebude. Holky, kolik je to? 130? Cena bude odpovídat. Výkonnost ale neznamená, že to vyhrál, jen, že to šel a dokončil (jakkoli, ale ne vyloučením). U takového koně bych dávala pozor m.j. na to, aby to nechodil příliš mladý (rychlokvaška, bez zkratky) - min. 8 let by měl v té době mít valach nebo klisna, která ještě nebyla připuštěna. Už jsem viděla koně, co to chodili mladší a po deseti letech věku už nechodili vůbec. Takže pokud ho tam honili dřív, bude dost možná chabrus na nohy ☹️. Výjimka potvrzuje pravidlo. Zjistit se to dá tam, kde jsou kariéry jezdců a koní. A nezáleží jen na výšce, ale taky na frekvenci - jestli chodil co dva týdny celou sezónu, nebo jen jednou…

ZL - základní lehký. Zas, kolik to je, nevím z hlavy, kolem metru…možná rozeskakování max 110, ale určitě mě někdo opraví. Tyhle zkratky ustupují a navíc se kombinují s počtem hvězd, který znamená ne jen výšku, ale taky obtížnost kurzu a tak.

Ty zkratky obtížnosti jsou skokové (parkurové) - tak jsem pochopila dotaz, ale můžou být i vytrvalostní či drezurní.

HelaS
HelaS (75 příspěvků) 03.01.2024, 23:01:08 xxx.xxx.116.228
Odpověď na příspěvek uživatele Kallisto z 03.01.2024, 22:49:39

Super, díky! Ale nejsou tam kombinace…Ale to je asi spíš věcí stavitele, je to tak?

Dessey (neregistrovaný) 05.01.2024, 09:32:25 xxx.xxx.204.119

Děkuji, toho koníka se zkratkami jsem viděla na bazoši a takový přehled co jste sem dali se určitě hodí a asi ne jenom mně 🙂

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 05.01.2024, 09:52:22 xxx.xxx.217.242
Odpověď na příspěvek uživatele HelaS z 03.01.2024, 23:01:08

Já vás schválně o zbytek tabulky ochudila, jako že to bude stačit. V pravidlech je samozřejmě více viz obrázek

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.