Aktuálně: 4 932 inzerátů174 207 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Samice nezabřeznou

Karel Sv. (neregistrovaný) 22.01.2024, 19:43:33 xxx.xxx.264.5

Dobrý den, od října se snažím připustit samice, ale bezvýsledně. Už jsem vyzkoušel co se dalo: Rabitin, celer, petržel, Combinal E, mrkev a nic. Samci jsou při chuti, ale samice? Škoda mluvit. Buď nezabřeznou, nebo se narvou do kouta.... Vyměnil jsem samice se samcem - nic. A když se konečně u jedné zadařilo, tak je po dvakrát rozházela po kotci - včera naposledy. přitom jsem nikdy tyto problémy neměl, aspoň ne takto dlouho. A v neposlední řadě, vždy v pohodě odchovaly. Nyní jsem už i přistoupil k tomu, že jsem samice nechal se samcem i přes noc, ale problém bude v tom, že nebudu vědět, zda se zadařilo. Mám samice Vss, Kal a samce Vss, Bu. A to je již víc jak měsíc držím na seně a vodě a 2x týdně dostanou oves a 1x kousek tvrdého pečiva. Uvažuji, zda bych nepoprosil veta o nějaké naočkování látky, aby se dostaly do náležité formy.

acher
acher (657 příspěvků) 22.01.2024, 21:58:35 xxx.xxx.222.196

Pokud samice mají být v říji a zabřeznout musí mít dostatek volné energie.A v tomto období,kdy potřebují dostatek energie na teplo,tak jim při vašem krmení žádná nezbude.Možná by to chtělo je zvážit a porovnat s váhou ve vzorníku plemen králíků.Čím je krmíte normálně?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 22.01.2024, 23:43:25 xxx.xxx.139.252

No ale odborná literatura povětšině tvrdí, že neúspěchy připouštění způsobuuje překrmování. A tak se domnívám, že kolega postupuje správně.

Všichni umíme osahat králíka po hřbětu a pohmatem zjistit, zda mu koukají žebra a nebo zda je zavalitý. Já bych si naopak myslel, že by bylo potřeba nechat samice 2-3 týdny jen o senu a vodě a žádné jádro. Zavalitě obézní ženy obyčejně nebývají nymfomanky, proč by to bylo u králíků jinak?

Taky na celer mám  velmi špatné vzpomínky, nadmulo se mi po něm několik samic než mi došlo (řekl mi to starý chovatel králíků), že celerem se říje u samic nevyvolá a naopak je to příliš rizikové.

Karel (neregistrovaný) 23.01.2024, 07:38:54 xxx.xxx.264.5

Díky a jakou byste mi doporučili krmnou dávku?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 23.01.2024, 08:23:44 xxx.xxx.139.252

Článek zajímavý, ale mám s ním problém že neříká jasně KOLIK toho jádra a výčet komponentů je napsaný tak nešikovně, že evokuje cpát samice jádrem a ovocem ad libitum jako při výkrmu.

Ovšem v diskuzi pod článkem je jeden perfektní názor a já mám stejnou zkušenost. Pán píše, že se mu nedařilo připustit samice vyrostlé z mláďat od uhynulé samice. No a to je ono! Takto vypiplat králíčata jde, ale králíci pak stejně špatně (mnohem déle) rostou když mají být na výkrm ( a zůstanou menší) a chovné samice z nich nebudou tuplem!!! Něco bylo v jejich vývoji špatně (úhyn samice a tedy náhražkové krmení).

Pak se může jednat o degeneraci přešlechtěním. Snahy šlechtitelů vyhovět posuzovatelským komisím vedou často k tomu, že králíci (nejen králíci) jsou sice “krásní” ale jinak úplně na… no řekněme na nic.

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 23.01.2024, 08:44:45 xxx.xxx.124.17

Má tam procenta. Plus seno a voda, co hrdlo ráčí. Mě zaujalo, co říká o té době - připravte králici jaro. Pestrost, obilovin o pětinu víc. 
Nemám králíky, jenom mi to, co píše tady zadavatel, přišlo jako hodně redukční dieta, ne jídlo na zimu a reprodukci, tak jestli to třeba nechce ještě trochu pročíst. 

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 23.01.2024, 09:11:48 xxx.xxx.139.252

Kamarád jezevec se vrhnul z koz na dobytek. Nakoupil nádherné krávy, čistokrevné, vyšlechtěné, propagovaných cizích masných plemen, byla radost se na ně podívat. A že bude dobytkařit na maso, ne na mléko. OK, nastudoval vše dostupné a…

Nemohl připustit jalovice a ty skončily na jatkách. OK, vet mu řekl, že byly moc tlusté. Tak nechal další jalovice jen na senu a slámě, žádnou trávu, žádnou senáž a jádra ani mikrogram. Nepřipustil nic a prý pořád přetloustlé. Dokonce si půjčil býka a ten byl s krávami několik týdnů. Nic. Inseminace odborníky, nic.

Vzdal to. Nakupuje telata a ta vykrmí. To u králíků samosebou nejde. Ale prostě přešlechtěná zvířata mají problém. Asi, nebo je to něčím jiným a ne jen u králíků a zvířata ani nemusí být přešlechtěná?

kometa
kometa (4195 příspěvků) 23.01.2024, 09:16:56 xxx.xxx.224.101
Tom50:

No ale odborná literatura povětšině tvrdí, že neúspěchy připouštění způsobuuje překrmování. A tak se domnívám, že kolega postupuje správně.

Všichni umíme osahat králíka po hřbětu a pohmatem zjistit, zda mu koukají žebra a nebo zda je zavalitý. Já bych si naopak myslel, že by bylo potřeba nechat samice 2-3 týdny jen o senu a vodě a žádné jádro. Zavalitě obézní ženy obyčejně nebývají nymfomanky, proč by to bylo u králíků jinak?

Taky na celer mám  velmi špatné vzpomínky, nadmulo se mi po něm několik samic než mi došlo (řekl mi to starý chovatel králíků), že celerem se říje u samic nevyvolá a naopak je to příliš rizikové.


Já bych si naopak myslel, že by bylo potřeba nechat samice 2-3 týdny jen o senu a vodě.

U zvířat se za účelem vyvolání říje používá flushing. Což není jenom seno a voda.

kometa
kometa (4195 příspěvků) 23.01.2024, 09:18:19 xxx.xxx.224.101
Karel Sv.:

Dobrý den, od října se snažím připustit samice, ale bezvýsledně. Už jsem vyzkoušel co se dalo: Rabitin, celer, petržel, Combinal E, mrkev a nic. Samci jsou při chuti, ale samice? Škoda mluvit. Buď nezabřeznou, nebo se narvou do kouta.... Vyměnil jsem samice se samcem - nic. A když se konečně u jedné zadařilo, tak je po dvakrát rozházela po kotci - včera naposledy. přitom jsem nikdy tyto problémy neměl, aspoň ne takto dlouho. A v neposlední řadě, vždy v pohodě odchovaly. Nyní jsem už i přistoupil k tomu, že jsem samice nechal se samcem i přes noc, ale problém bude v tom, že nebudu vědět, zda se zadařilo. Mám samice Vss, Kal a samce Vss, Bu. A to je již víc jak měsíc držím na seně a vodě a 2x týdně dostanou oves a 1x kousek tvrdého pečiva. Uvažuji, zda bych nepoprosil veta o nějaké naočkování látky, aby se dostaly do náležité formy.


zda bych nepoprosil veta o nějaké naočkování látky, aby se dostaly do náležité formy.

Očkování na zvýšnou plodnost neexistuje. Viz výše - pokud organismus strádá, nebude investovat do rozmnožování.

bohemia.gall (neregistrovaný) 23.01.2024, 09:20:21 xxx.xxx.27.223

Připravte kralici jaro, to říká naprosto vše. V tom je zahrnuta veškerá stará moudrost. Podobně to platí u všech zvířat. Pokud chceme kvalitní potomstvo, musíme v první řadě kvalitním krmením připravit rodiče. Tak to je a nejde to obejít. Tak jako nekvalitně živená slepice nebude mít vejce s vysokou biologickou hodnotu, pak je špatné líhnutí, větší mortalita pri odchovu, horší růst a ve finále větší náklady…   U včel se zase říká že matka musí být zrozena v ráji..to je důvod proč bývají larvené matky často horší než přirozeně odchované včelami. Včely nepodcení, na rozdíl od včelaře nic.

acher
acher (657 příspěvků) 23.01.2024, 15:39:12 xxx.xxx.222.196

http://klubvss.cz/wp-content/uploads/2011/02/VyzivaAKrmeniKraliku.pd

Už po několikáté sem dávám tento odkaz.Dokonce už jsou 2 díly i zde v článcích a  v 2.části je výživa samic.

Odkaz od megi je také dobrý,jen bych chovným králíkům nedávala kukuřici.Míchám si podobnou směs.Oves,granule,ječmen,slunečnice,vojtěškové úsušky.Chovným,mimo reprodukci, dávám hlavně oves,granule,ječmen jen málo.Mimo větviček a řepných řízků nedávám nic jiného.Nemám problém s připouštěním a to mám samice na horní hranici váhy pro dané plemeno a některé i nad.Nikdy jsem nedávala dietu jen seno a vodu.

Anonymní (neregistrovaný) 30.01.2024, 19:53:49 xxx.xxx.269.5

take zalezi jak jsou stare, mam 5 mesicni samice ceskych strakacu a pri pripusteni se proste nic nedeje, bylo mi receno zkusenym chovatelem ze jsou jeste mlade abych pockal do 7 mesicu a telesnou dospelost.

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 30.01.2024, 20:21:17 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 30.01.2024, 19:53:49

5 měsíců pro připuštění samiček je málo..hlavně pro plemena středních a velkých plemen..samičky nejsou dospělé..

acher
acher (657 příspěvků) 30.01.2024, 21:55:39 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 30.01.2024, 19:53:49

Nechtělo by si to nastudovat alespoň základní znalosti o chovu.Samice k připuštění musí mít věk,ale také váhu pro dospělého králíka a chovnou kondici.

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 30.01.2024, 23:22:03 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 30.01.2024, 21:55:39

Jak vidím, tak jako u včel i u králíků je to stejné. Nečtou, nestudují, nevzdělávají se před pořízením zvířat.

Navíc čistokrevní můžou mít problémy tím, že jsou čistokrevní.

acher
acher (657 příspěvků) 31.01.2024, 06:58:57 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 30.01.2024, 23:22:03

Chovám čistokrevné králíky 44 let a nevidím u nich jiné problémy než u kříženců.

FraF (neregistrovaný) 01.02.2024, 11:30:50 xxx.xxx.50.27

Tak od října do ledna bývá u králíků v rozmnožování útlum.  Tím se utěšuju, že jsem měl stejný problém a chov se mi letos v tuto dobu nedařil, uvidím jak to půjde teď. Absolutní nezájem…,nikdy jsem to nezažil. Luční seno, okus, tvrdé pečivo, oves, sušené kopřivy. Ječmen jsem přestal dávat, granule nechci. Nerad bych se přiklonil k úvaze o civilizačních důvodech.  Mám povětšinou čistokrevné králíky, ale i jejich křížence.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.