Aktuálně: 4 956 inzerátů174 143 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Těžké dilema - miminko a kocourek

Josef (neregistrovaný) 01.02.2024, 12:35:11 xxx.xxx.63.53

Ahoj,

rád bych znal názory, nebo zkušenosti a tipy. Čekáme v červnu první mimčo a než se dostaví dům (snad na konci roku), budeme stále v naší malé 2+1. 

Kocourek (2,5 roku) je zvyklý spát s námi v ložnici, buď na křesle u PC, nebo u nohou v posteli. Je zvyklý na otevřené dveře všude, i tak má málo prostoru (cca 55m2). 

Manželka má obavy, že když mu budeme nechávat otevřené do ložnice, tak může v noci zalehnout miminko (já o tom silně pochybuji, ale nevím jestli riskovat).

Žena si trvá na tom že musí být za dveřmi, že třeba měsíc před porodem budeme prostě zavírat a nechávat kocoura za dveřmi ať si zvykne. Víme že bude šíleně řvát a škrábat, já nevím co to udělá s jeho psychikou a taky jestli si zvykne. Druhá věc je, jakmile bude žena v noci k mimču vstávat tak bude slyšet pohyb a opět se dobývat.

Jak byste postupovali vy?  Děkuju

hmn
hmn (1023 příspěvků) 01.02.2024, 12:48:57 xxx.xxx.3.42

pro mě žádné dilema - zabezpečit postýlku, aby se tam kocour nedostal (jasně že může zalehnout, kočky se rády uloží na hrudi, jen ta miminkovská by to nerozdýchala), kocoura nechat tak, jak je zvyklý

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 01.02.2024, 13:01:29 xxx.xxx.198.226

klecové lůžko pro dítě a svobodu pro kocoura 🙂 zní to hrozně, ale to bych volila já

Však na baráku v novém prostoru si můžete určit nová pravidla a kocoura do pokoje dítěte od první chvíle nepouštět. Dítě si ani nevšimne, že bylo kdy v zabezpečené postýlce, a kocour si na nový režim v domě rychle zvykne.

Josef (neregistrovaný) 01.02.2024, 13:02:43 xxx.xxx.63.53
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 01.02.2024, 12:48:57

On na hrudník lehat nechodí nikdy ani nám právě. Mazlí se jinak. Jaký typ zabezpečení máte na mysli?

Doron
Doron (1780 příspěvků) 02.02.2024, 02:15:31 xxx.xxx.30.193
Buggyra:

klecové lůžko pro dítě a svobodu pro kocoura 🙂 zní to hrozně, ale to bych volila já

Však na baráku v novém prostoru si můžete určit nová pravidla a kocoura do pokoje dítěte od první chvíle nepouštět. Dítě si ani nevšimne, že bylo kdy v zabezpečené postýlce, a kocour si na nový režim v domě rychle zvykne.


Tak ony děti často spinkají vedle mámy v posteli  a mámy na ně bývají takové napojené, takže každý neobvyklý zvuk nebo pohyb je vzbudí .

Já bych kocourovi prostě zakázala k dítěti přilehávat, jestli není úplně blbý, tak to pochopí.My s tím nikdy problém neměli. Kdyby kočka lezla k dítěti nebo dělala něco, co bych vyhodnotila jako nebezpečné,asi bych ji prostě okřikla, případně pleskla. 

Jináč by mě zajímalo, jaké zabezpečení postýlky máte na mysli. Chtěly byste  postýlku překrývat nějakým poklopem a ten v noci na každé kojení sundávat či co?😅 Nebo později dítě zavírat samotné na noc v “jeho” pokoji  ?😬

Nevím Hmm, jak jste to dělala se štěňaty? Zavírala jste je na noc do přepravky nebo je nechávala spát přitulené k Vám. Já to druhý. No a děti potřebují to samý, bezpečí a blízkost .

Josefe, udělejte to prostě tak, jak si bude přát Vaše paní, ta bude potřebovat být v klidu aby bylo v klidu i dítě . Je dost pravděpodobný, že všechno proběhne dobře..a když to nepůjde, kocour se nepo.. 

Bohužel opravdu znám případ, kdy kočka novorozence zalehla.😢 Je to už dávno, stalo se to na Slovensku, byla krutá zima, rodiče ve stáji u koní, dítě spalo v kočárku a kočka se asi chtěla ohřát nebo možná i pečovala o dítě.., byla to strašná tragédie.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 02.02.2024, 06:50:39 xxx.xxx.198.226

Klecové lůžko může být třeba postýlka s nebesy 🙂 Jestli je to otázka půl roku, než se nastěhují do domu… No ale ok, nenapadlo mě, že matka spí s dítětem (já bych se bála, že ho zalehnu, jsem v posteli jak vyplavenej vorvaň)

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 02.02.2024, 07:15:25 xxx.xxx.119.6

Monitor dechu může dítěti zachránit život a to v domácnosti nemusí být ani kočka.

Lze pořídit a připravit postýlku dopředu? Ukazovat kocourovi, tohle není tvůj pelíšek? 

Najít si videa, rady (FB), jak kočku na příchod dítěte připravit? Třeba to maminku i víc uklidní, bude si jistější?

Pokud učit na zavřené dveře, začala bych klidně hned, ono to může být safra vyčerpávající a může to trvat třebas i dýl. 

Já teda nemám dítě a ani kočku😁. Mý rodiče si jedna z koček vycvičila na to, že za ní v noci běhali třeba 8x, a když neposlechli, “ztrestala” je bušením do okna. Určitě jen měsíc trvalo, než se nechali přemluvit, ať s tím něco dělají a možná tak dva měsíce (ne vždy vydrželi), než si dotyčná zvykla na nový režim.

Pardon, že se jako bezdětná a kočku nemající vyjadřuju.

lesnizinka
lesnizinka (1543 příspěvků) 02.02.2024, 07:49:49 xxx.xxx.87.23

Taková ta zasíťovaná postýlka dokola a nahoru nebesa. Jak to dělají lidi, nemusí být přímo afričani, ale žijící v Africe? Musejí chránit děti před komáry(malérií) ti se dostanou takřka všude, takže pořídit něco podobného. A jinak…stejně si taky myslím, že mimino budu nakonec v posteli s matkou. Ne, že bych to schvalovala, nevyspí se nikdo, tedy nikdo z rodičů.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 02.02.2024, 07:55:45 xxx.xxx.198.226

Takhle nějak jsem si to klecové lůžko představovala. Dítě hodím do postele, zatáhnu závěs, a kočku poučím, že to není na hraní, na škubání ani na šplhání. A přesně, pořídit předem, klidně jako závěs kolem postýlky dát zatím obyčejné prostěradlo, aby kočka nepoškubala při pokusech ten pěkný závěs pro dítě, a trénovat.

Obrázek
Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 02.02.2024, 07:55:45 xxx.xxx.226.6

Josefe- jestli můžu já jako člověk bez dětí a s kočkou nově žijící a doposud jen v majetku psů, takže koček neznalá,tudíž nevím, jak moc fungujou. 

Kdybych musela řešit já, zkusila bych tu variantu, že od teď začnu učit spát kocourka v obýváku. Koupila bych mu nějaký nový pelíšek- třeba takový to zavěšení u zdi, kočky prý rády takhle spávají?? a zpočátku bych tam spávala s ním a učila ho spát tam. Pak bych - volila bych pátek i s ohledem na sousedy, kdyby vyváděl, ať nejste tak nervozní- nechala kocourka spát tam a šla spát do ložnice. beru to podle psů, takže když začne protestovat- třeba nebude , co víte,  tak člověk tam nesmí jít, v momentě kdy bude vyvádět, ale musí vyčíhnout chvíli, kdy aspoň na chvilku přestane. nevšímala bych si ho a šla si teda lehnout na gauč a  pak to zase zkusila a prodlužovala bych postupně tu dobu, aby si zvykl.  chápu strach manželky , třeba je zbytečný a to zjistíte potom v běžném provozu, ale je lepší být připraven. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 02.02.2024, 08:01:47 xxx.xxx.198.226

To nemá být alcatraz, ale prostě nový kus nábytku, který bude mít kočka zakázáno okupovat. Nemá to být proto, aby se tam kočka nedostala, ale proto, aby spíš jako náhodou nepozapomněla a nevyskočila tam, proto ten závěs okolo. Přece kočku na to naučím, že tam nemá co dělat na té dětské posteli.

Ještě podotek - jak tu dětskou postýlku bych pořídila, tak bych z ní vyházela na nácvik matrace a deky, a dala bych do ní studený plech nebo kus lina nebo jinou naprosto nepohodlnou a nezajímavou věc, která kočku odradí i od prvních pokusů to používat jako boudičku. Já bych šla i dál a dala tam hlubší tác nebo plechy na pečení s nalitou vodou 😀

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 02.02.2024, 08:18:28 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 02.02.2024, 08:01:47

ale prostě nový kus nábytku, který bude mít kočka zakázáno okupovat.

no ale je otázka, zda se jim podaří se  takto s kočkou dohodnout, aby to respektovala. On ne každej to umí.

na nácvik matrace a deky,

DOKONALÁ STRATEGIE!!!  a podle mě bomba rada 👌

Janae (neregistrovaný) 02.02.2024, 08:29:08 xxx.xxx.160.6

Nu, radí vám tu bezdětná ženské.

Za prvé, kolem miminka má být co nejméně látky, jako prevence SIDS, navíc se kolem těch závěsů drží prach, to už dnes nikdo nedává.

Monitor je fajn, ale pokud v postýlce leží kočka, tak snímá i kočku a pokud by se nedejbože miminku něco stalo, monitor to nezjistí, protože kočka stále dýchá.

Já mám děti i kočky. Ony kočky na miminka nelehají, ale jsou zvědavé a můžou na miminko  skočit,  což může být problém. Naše kočky skákaly do postýlky ze země a nekoukaly, kam doskočí a pokud by se ještě motaly do těch hadrů, co vám tu radí, tak by byl průšvih hned.

A další věc, šestinedělí je složité pro maminku i miminko,  miminko je náchylné k infekci, má ještě nezahojený pupík, dost často trpí na oční infekce. A co si budeme, roztahanému stelivu nezabráníte a najít takové stelivo kolem miminka není úplně košer. Jak kočky miluji, tak kolem novorozence jsem je nechtěla.

Já kočky první týdne vyloučila z ložnice a ty polovenkovní i z baráku do suterénu, doma jsem nechala jen ty,  co venku nikdy nebyly.  Což je v malém bytě nemožné, není možné, aby se o kočku těch pár měsíců do dostavení domu někdo postaral nebo třeba zatím žila na stavbě?

Já si uplně neumím představit mít v tak malém bytě novorozeně a kočku a to jsem fakt kočkomil zachraňující každou bezprizorní zdechlinu,  určitě jsou lidi, co to zvládli, ale já bych nechtěla. Sice se za půl roku stěhujete do většího,  ale za půl roku už bude kočka jedno i v bytě, miminko bude větší pohyblivější, bude trávit čas na zemi, nějaká špína už bude jedno, protože takové starší miminko strčí do pusy kdejaký hnus a kočka kolikrát bude to nejčistší, co bude žmoulat. Jde o ty první týdny, kdy je miminko nejkřehčí a potřebuje kolem sebe čisto.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 02.02.2024, 09:34:38 xxx.xxx.119.6

Janae, 

 děti nemám, ale zas jsem důkaz přežití🙂 života s kočkama - polovenkovníma (nejen s nima), přežila jsem jejich ležení v postýlce nebo v kočárku, když mě má milovaná matka nechala na zahradě na čerstvým vzduchu, přežila jsem jejich tlapy v puse a jiné.

Myslím, že zadavatel má štěstí, že v dnešní době může vyhledat i relevantnější informace. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 02.02.2024, 10:59:33 xxx.xxx.198.226

Jak to, že přežijí děti, v jejichž domácnosti je pes nebo dva, kteří chodí dokonce několikrát ven, a na tlapách a kolikrát i kožichách domů nosí spoustu prachu, neřku-li bláta, roztočů, sem tam klíště, víří po bytě chlupy… Nebo ty ženy, které z porodnice rovnou s dítětem v uzlíku jedou ke koním a hážou hnůj. No, každý to máme ložené jinak, že. Možností, jak k tomu přistoupit, je více 🙂 Je fajn si tu představit určitě co největší spektrum.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 02.02.2024, 11:41:36 xxx.xxx.213.118
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 02.02.2024, 10:59:33

Když se narodila mamka, tak babička měla doma 3 kočky, které chodily ven dle libosti, neočkované a myslím, že je ani neodčervovala a dva psy 😀 …byt 2 + 1. A co mi babička říkala, tak jedna z koček chodívala lehat do kočárku pravidelně.

Jinak se k tématu nevyjadřuji, děti nemám, ani neplánuju.

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (130 příspěvků) 02.02.2024, 12:15:29 xxx.xxx.149.158

Dítě mám, kočky a psy taky, vyrůstali spolu. Takže  asi to můžu posoudit . Nikdy mne nenapadlo je oddělovat. Pokud nemáte rozmazlené a nevychované jedince a to na obou stranách, tak si myslím, že bude vše v pohodě. Riziko nikdy nemůžete úplně vyloučit, ale spíš vás někdo zabije v autě, než mimi zalehne kočka. Myslím si, že dceru soužití s kočkami jen pomohlo a to se narodila o 6 týdnů dříve a když jsme si ji přinesli domů, tak měla zhruba dvě a půl kila.  Nejmenší chlupatec v té době byl teda min 2x těžší 😁

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 02.02.2024, 12:20:27 xxx.xxx.191.80

Možná ze mě mluví těhotenský mozek, ale řešila bych to tak, jak si přeje Vaše paní - kocourovi bych v předstihu zakázala chodit do ložnice (nebo do jiného pokoje, kde předpokládám, že dítko bude v nejranějším věku trávit nejvíc času), abych nemusela nonstop hlídat dítě před zvířetem a později zvíře před dítětem. Ono to dítko nemusí být ani zalehnuto, stačí, když udělá nečekaný pohyb a kočka se ožene drápem. Nestojím o ty představy, že budu mít potomka bez oka, bez ohledu na to, jak malé to riziko je a kolik lidí takto vyrostlo, aniž by se jim něco stalo. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.