Aktuálně: 4 955 inzerátů174 139 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Operace kolene

Jaden (neregistrovaný) 02.02.2024, 17:34:03 xxx.xxx.208.220

Dobrý den, čeká nás u fenky operace kolene. Došlo k přetržení předního zkříženého vazu. Veterinář nám doporučil metodu TPLO. Máte někdo s tímto typem operace zkušenost? 

Verun
Verun (719 příspěvků) 03.02.2024, 10:26:16 xxx.xxx.220.12

Jsou i jiné metody, záleží, jak je který veterinář na metodu zvyklý, kterou dělá a jak pes je k tomu vhodný. Dohledat diskuse mi nejde, hledá to asi jen nadpisy ne klíčová slova v textu…

apol (neregistrovaný) 04.02.2024, 01:15:40 xxx.xxx.255.22

Jo máte na mysli zřejmě zadní nohu u psa ,na přední noze koleno nemá.

Máme to za sebou přesně před rokem .Pes 38 kg dali mu tam titanové destičky z obou stran .Rozchodil to postupně asi za 3 měsíce a úplně vyléčen asi za 7 měsíců.Nepouštím ho od té doby navolno v přírodě jen doma po dvorku.Deně chodíme 3 km na procházku na vodítku.Cena byla 24 000,a to prý jinde dělají i za 40 000. Ale jsem rád  že to má již za sebou a je v poho.

Jaden (neregistrovaný) 04.02.2024, 18:54:04 xxx.xxx.208.220
Odpověď na příspěvek uživatele apol z 04.02.2024, 01:15:40

Ano, na zadní noze (píšu přední zkřížený vaz, protože je v tom koleni i zadní zkřížený vaz). Bylo nám řečeno, že po pár měsících bude moct nohu plně zatěžovat a není pak problém ani větší aktivita. Na volno ho nepouštíte jen pro jistotu nebo Vám to doporučil veterinář?

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 05.02.2024, 09:46:01 xxx.xxx.27.99

Mám psa po TPLO a zaťažujem úplne normálne, ako má zrovna chuť. Držať ju na 3km denne a na vodítku, za týždeň by sa zbláznila a ja s ňou. Je ale fakt nutné dôkladne zrehabilitovať a naozaj dodržiavať všetky obmedzenia po operácii. 

Thielli (neregistrovaný) 05.02.2024, 17:55:26 xxx.xxx.150.108

I u nas se po 6 mesicich sedmileta fena vratila do puvodniho rezimu. Beha a skace, jako by nikdy nemela problem…

Jen nepodcenit rehabilitace, noha ji nedrive uplne atrofovala pred ocima.

apol (neregistrovaný) 05.02.2024, 19:48:00 xxx.xxx.255.22
Jaden:

Ano, na zadní noze (píšu přední zkřížený vaz, protože je v tom koleni i zadní zkřížený vaz). Bylo nám řečeno, že po pár měsících bude moct nohu plně zatěžovat a není pak problém ani větší aktivita. Na volno ho nepouštíte jen pro jistotu nebo Vám to doporučil veterinář?


Jo na volno ho nepouštíme preventivně, zpočátku to bylo z důvodu postupné rehabilitace. On má skoro 40 kg a na volno běhal tryskem je to kříženec loveckého psa s něčím tak se bojím a v polích je zvěř a on by mohl běhat za ní. A pak ti myslivci ??Ale na velkém dvorku má volnost a nevadí mu to že chodí na vodítku. Pohybuje se zcela normálně.

Ale pozor ! Mě bylo řečeno před operací ,že pokud se to neprovede hned tak do tří týdnů tak pak je to problematické. A pokud vůbec ,tak pes tu nohu později nebude používat ,skrčí nohu k tělu a bude chodit po třech .Noha mu zakrní ,ochabne svalstvo a již nic s tím neuděláte a budete koukat na třínohého psa do konce jeho života. Takto mě to bylo vysvětleno, tak dost spěchejte a neotálejte.

Přiložil jsem 2 x foto po operaci.

Obrázek Obrázek
Jaden (neregistrovaný) 05.02.2024, 20:25:47 xxx.xxx.208.220

Děkuji za rekace. Operaci už máme domluvenou. Ještě jsem byla s fenkou na vyšetření na kardiologii. Je jí 9 let, tak jsem z té operace nervózní. Jinak je aktivní a ani teď nemá větší problém s běháním, musíme jí krotit, aby nedělala kraviny. Je malá a lehká (3,5kg), což je podle veterináře výhoda.

janaa
janaa (382 příspěvků) 05.02.2024, 20:43:22 xxx:xxx.6ccc:8827
apol:

Jo na volno ho nepouštíme preventivně, zpočátku to bylo z důvodu postupné rehabilitace. On má skoro 40 kg a na volno běhal tryskem je to kříženec loveckého psa s něčím tak se bojím a v polích je zvěř a on by mohl běhat za ní. A pak ti myslivci ??Ale na velkém dvorku má volnost a nevadí mu to že chodí na vodítku. Pohybuje se zcela normálně.

Ale pozor ! Mě bylo řečeno před operací ,že pokud se to neprovede hned tak do tří týdnů tak pak je to problematické. A pokud vůbec ,tak pes tu nohu později nebude používat ,skrčí nohu k tělu a bude chodit po třech .Noha mu zakrní ,ochabne svalstvo a již nic s tím neuděláte a budete koukat na třínohého psa do konce jeho života. Takto mě to bylo vysvětleno, tak dost spěchejte a neotálejte.

Přiložil jsem 2 x foto po operaci.

Obrázek Obrázek

To je hrozný nesmysl. Operovat co nejdříve se má proto, že se v neoperovaném koleni velmi rychle rozvíjí artroza,se kterou už následně nejde nic dělat. Naopak pokud je vaz operovaný včas, psi můžou prožít plnohodnotný život bez problémů. Znám i lovecké psy, se kterými po operaci chodí majitelé na hony. Nepříjemné je, že je vždy zvýšené riziko,že časem praskne i vaz v druhém koleni

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 06.02.2024, 08:37:54 xxx.xxx.27.99
Jaden:

Děkuji za rekace. Operaci už máme domluvenou. Ještě jsem byla s fenkou na vyšetření na kardiologii. Je jí 9 let, tak jsem z té operace nervózní. Jinak je aktivní a ani teď nemá větší problém s běháním, musíme jí krotit, aby nedělala kraviny. Je malá a lehká (3,5kg), což je podle veterináře výhoda.


Moja fena bola operovaná s ľahkým šelestom a polycystickými ľadvinami, rekonvalescencia po operácii prebehla fakt dobre - ale, naozaj som dodržiavala obmedzenie pohybu a nejaký čas trávila v klietke. Po zahojení už nie je nutné psa obmedzovať, pretože pri tplo v podstate rozrežú kosť a nanovo ju spoja tými šróbkami. Keď sa to zrastie, tak je noha ako nová - a tie šróby ani nie sú potrebné. Na nejaký full time šport by to asi nebolo, ale na bežné užívanie života myslím bez problémov. 

Verun
Verun (719 příspěvků) 06.02.2024, 10:15:02 xxx.xxx.220.12
Jaden:

Děkuji za rekace. Operaci už máme domluvenou. Ještě jsem byla s fenkou na vyšetření na kardiologii. Je jí 9 let, tak jsem z té operace nervózní. Jinak je aktivní a ani teď nemá větší problém s běháním, musíme jí krotit, aby nedělala kraviny. Je malá a lehká (3,5kg), což je podle veterináře výhoda.


A jak se projevuje u ní ten prasklý zkřížený vaz? 

Jaden (neregistrovaný) 06.02.2024, 16:33:25 xxx.xxx.208.220
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 06.02.2024, 10:15:02

Když se jí to stalo, tak na tu nohu nedošlapovala, chodila po třech. Druhý den na ní začla lehce došlapovat. Teď to tak různě střídá, někdy na ní chvíli došlapuje, pak zas ne nebo jen trošku. Taky jí vytáčí do strany. Když stojí, tak je vidět, že má tu nohu mírně nadzvedlou. Ale moc jí to asi nebolí. Nijak si koleno nelíže a běhá klidně po třech. Při vyšetření na veterině měla pozitivní zásuvkový test.

apol (neregistrovaný) 09.02.2024, 21:11:21 xxx.xxx.255.22
janaa:

To je hrozný nesmysl. Operovat co nejdříve se má proto, že se v neoperovaném koleni velmi rychle rozvíjí artroza,se kterou už následně nejde nic dělat. Naopak pokud je vaz operovaný včas, psi můžou prožít plnohodnotný život bez problémů. Znám i lovecké psy, se kterými po operaci chodí majitelé na hony. Nepříjemné je, že je vždy zvýšené riziko,že časem praskne i vaz v druhém koleni


Tak si pořádně přečtěte můj příspěvek,také tam píšu že operovat co nejdříve

apol (neregistrovaný) 09.02.2024, 21:18:23 xxx.xxx.255.22
Jaden:

Když se jí to stalo, tak na tu nohu nedošlapovala, chodila po třech. Druhý den na ní začla lehce došlapovat. Teď to tak různě střídá, někdy na ní chvíli došlapuje, pak zas ne nebo jen trošku. Taky jí vytáčí do strany. Když stojí, tak je vidět, že má tu nohu mírně nadzvedlou. Ale moc jí to asi nebolí. Nijak si koleno nelíže a běhá klidně po třech. Při vyšetření na veterině měla pozitivní zásuvkový test.


Jo tak to je ,ale kloub se opotřebovává a bez oprace vám skončí chodit jen po třech a nic už s tím neuděláte.Velká výhoda že je malá a operace nebude náročná a levnější.Vytáčení do strany je proto že kvůli tomu tam ty vazy jsou ,aby se to nedělo,aby noha šla jen dopředu a dozadu a nevrklala se v kloubu.

Verun
Verun (719 příspěvků) 10.02.2024, 00:22:58 xxx.xxx.220.12
Jaden:

Když se jí to stalo, tak na tu nohu nedošlapovala, chodila po třech. Druhý den na ní začla lehce došlapovat. Teď to tak různě střídá, někdy na ní chvíli došlapuje, pak zas ne nebo jen trošku. Taky jí vytáčí do strany. Když stojí, tak je vidět, že má tu nohu mírně nadzvedlou. Ale moc jí to asi nebolí. Nijak si koleno nelíže a běhá klidně po třech. Při vyšetření na veterině měla pozitivní zásuvkový test.


https://www.metropolevet.cz/luxace-pately/

To, co je v textu zelené , můžete rozkliknout dál. 

Jaden (neregistrovaný) 10.02.2024, 11:05:32 xxx.xxx.208.220
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 10.02.2024, 00:22:58

Ano, to jsem četla. Přesně na této veterině je teď na operaci TPLO. Luxaci pately ale dle ortopeda nemá. 

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 10.02.2024, 11:39:59 xxx.xxx.62.113
apol:

Tak si pořádně přečtěte můj příspěvek,také tam píšu že operovat co nejdříve


Jenže Vy uvádíte jiné důvody pro brzkou operaci než Janaa.

Jaden (neregistrovaný) 10.02.2024, 11:47:43 xxx.xxx.208.220
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 10.02.2024, 11:40:58

Jen RTG a vyšetření ortopeda.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.