Aktuálně: 4 850 inzerátů175 198 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

Význam třmenů

Roo98 (neregistrovaný) 06.02.2024, 09:01:01 xxx.xxx.33.128

Ahoj, mám laický dotaz. Zatím se učím jezdit na koni a napadlo mě proč jsou dobré vlastně třemy. Stejně v nich nesmím stát, při vysedávání se do nich taky nesmí stoupat. Já mám tedy problém, že když mám nohy ve třmenech tak mám tendenci se do nich stejně opírat. Ptám se jak blbec, ale řekne mi někdo, na co tam tedy ty třmeny jsou?

Kallisto
Kallisto (119 příspěvků) 06.02.2024, 09:16:01 xxx.xxx.217.242

Ale ony tam jsou na to, abyste se do nich opřela. Dělají noze oporu, vyvažují balanc a pomáhají nohu vést.

Nestavět se do třmenů znamená, abyste do nich nebyla zapřená natolik, že budete zvedat zadek ze sedla, odlehčovat sed. 

Jsou cvičení, ve kterých v nich stát musíte, např lehký sed nad kavaletami, postavení se do sedla nad skokem. To vše jen v kolenou neudržíte, v těch třmenech musíte být zapřená. Vysvětluji to zjednodušeně.

Aby plnily svou funkci dobře, musíte je mít dobře nastavené. Moc krátké někdy navádí k tomu se do nich postavit. Moc dlouhé pak nedělají noze tu správnou oporu, jezdec je neustále na noze podvědomě hledá, drží silou vůle na botě aby je neztratil a tím tuhne v sedu, což je blbě.

Jako začátečníkovi se to hůře vysvětluje, až budete pokročilejší a vyježděná, pochopíte na co tam jsou 😀

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 07.02.2024, 08:37:37 xxx.xxx.198.226

Ať vám ten, kdo vám tyhle poučky říká, je také předvede sám při jízdě na koni a náležitě zdůvodní. Pak budete vědět, jak to má vypadat, a co se za těmi slovy, která vám zřejmě nikdo zatím nevysvětlil, schovává 🙂

kometa
kometa (4240 příspěvků) 07.02.2024, 10:13:01 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 07.02.2024, 08:37:37

Přesně to mě napadlo. Že se Roo98 dostala do rukou amatéra, který sám neumí. Ani jezdit, ani vysvětlit.

Buggyra
Buggyra (3246 příspěvků) 07.02.2024, 12:32:24 xxx.xxx.198.226

Ale tak to nemusí být, prostě mohlo dojít k nepochopení. Já jsem také zůstala kolikrát hledět, jak si moje pokyny někteří cvičenci přebrali, ad absurdum, protože jsou logikou a pohybem nepolíbení (v tělocviku max. pár dřepů, na kole kilometr, na strom nikdy nevylezli, po kladině neřku-li kmeni přes potok nikdy nešli). Řeknu, musíš mít nohy pod sebou, jako bys stál na zemi, a ten člověk mi padne na ústa, protože nemá ponětí, jak vlastně stojí na zemi.

Dostkrát mi pomohlo, že jsem na toho nebohého vylezla a naskládala se tak, jak si představuji, že by to mohlo vypadat, a pak se naskládala tak, jak je poskládaný ten člověk, a popsala mu, proč to moje funguje a to jeho ne 🙂 (Taky samozřejmě pomůže natočit toho čéka na video a pak mu to pustit, když to dělá blbě a když to dělá dobře, aby si uvědomil, co kde dělá… ale u dítěte je tenhle postup ne tak názorný.)

Zase na druhou stranu nepopírám, že jezdit neumím (tak, jak bych si představovala), a vysvětlit zjevně spoustě lidí taky ne 😄

kometa
kometa (4240 příspěvků) 07.02.2024, 13:50:57 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 07.02.2024, 12:32:24

Může být.

Já jsem holt zvyklá na trenéra, který 1) sám umí a 2) umí vysvětlit, proč takhle ano a takhle ne. A trvá i na maličkostech.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.