Aktuálně: 4 852 inzerátů175 003 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Přenos na člověka

kometa
kometa (4226 příspěvků) 11.02.2024, 14:39:15 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

Já ani nevím, co je “hospodský kvíz”!😄

To je nějaká specialita v Budějkách nebo se to konává i jinde…pokud tedy víte?


Po celé ČR. A mám pocit, že “pachatelé” pocházejí právě z Brna. Skupina mladých lidí, kteří to připravují.

Najděte si. Já chodím asi sedmým rokem a jsem vyloženě závislá.🙂

kometa
kometa (4226 příspěvků) 11.02.2024, 14:41:07 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

A člověk? S tasemnicí? Nákaza z masa…? Pouze…?


Klasika tatarák (který mimochodem miluji). I jiné syrové maso - ale toho zajíce nebo prase asi v této podobě moc lidí nekonzumuje. A rozkouslá blecha taky zrovna nehrozí.

Jo, lidská tasemnice je bez mezihostitele.

Fikovnice
Fikovnice (4328 příspěvků) 11.02.2024, 14:42:30 xxx.xxx.63.126
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.02.2024, 14:39:15

No mně se cosi plete, že na takový kvíz chodí kolegyně z práce. Zkusím se zeptat. 

A nechcete třeba ve Všeobecném pokecu popsat jak to probíhá, prostě více podrobností…?

kometa
kometa (4226 příspěvků) 11.02.2024, 14:43:22 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

No mně se cosi plete, že na takový kvíz chodí kolegyně z práce. Zkusím se zeptat. 

A nechcete třeba ve Všeobecném pokecu popsat jak to probíhá, prostě více podrobností…?


Napíšu. Pokud to bude někoho zajímat.

Fikovnice
Fikovnice (4328 příspěvků) 11.02.2024, 14:45:55 xxx.xxx.63.126
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.02.2024, 14:41:07

Tatarák si také jednou za čas dávám…

Pokud by se s tasemnicí hublo, jen by mi to prospělo!😛 Ale ne, jen ta představa a:🤮

Kdysi jsem četla knížku (samozřejmě si nepamatuji ani autora ani titul😟), kde se konal ples. A jakési dámě při tanci “vyšplouchla” na zem zpoza šatů celá xy metrů dlouhá tasemnice! Myslíte, že to je možné?

Edit: Autor - Michel Tournier, ale titul teď fakt nedám.

kometa
kometa (4226 příspěvků) 11.02.2024, 15:00:47 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 11.02.2024, 14:45:55

Nevylučovala bych.

Manželka právě toho zmiňovaného XY nám říkala, že se mu to stalo taky. Teda po návštěvě toalety. Nechci zacházet do nechutných podrobností.

Ale pravda, že z mého mladšího kocoura, který strávil “dětství” venku, tasemnice taky vyšla. Konzultovala jsem s kolegyní, prý je to normální. Prostě tasemnice bydlí, produkuje články s vajíčky a když přijde její čas, tak se pustí a může odejít.

Fikovnice
Fikovnice (4328 příspěvků) 11.02.2024, 15:03:04 xxx.xxx.63.126
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 11.02.2024, 15:00:47

Tak to je síla! Mně tehdy k hysterické reakci bohatě stačila ta škrkavka. Navíc byla živá, hýbala se!🤮

Bodlinka
Bodlinka (982 příspěvků) 11.02.2024, 15:25:06 xxx.xxx.83.72

otodectes cynotis vzácně na člověka jde. kolegyně měla a koukala se na něj svým videootoskopem. a prý slyšela, jak to škrabká nožičkama.

škrkavky na člověka taky jdou, larva migrans to je věc, ale nepanikařit. pokud to není baylisascaris, tak je to dobrý.

tasemnice mají mezihostitele vždy a všechny. na člověka jdou, když člověk zbaští vhodného mezihostitele. krávu, prase, rybu, blechu…. ano, prý vylézají libovolně ven aby mohly pouštět články. a žijí leta.

pro některé tasemnice je člověk i mezihostitel, což je hodně nepříjemné. 

kometa
kometa (4226 příspěvků) 11.02.2024, 15:30:53 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 11.02.2024, 15:25:06

A proto si tatarák klidně dám, protože být definitivním hostitelem nevidím jako velký průšvih. Echinokokózu bych ale nechtěla.

kometa
kometa (4226 příspěvků) 11.02.2024, 15:33:20 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 11.02.2024, 15:25:06

tasemnice mají mezihostitele vždy a všechny

Ale Hymenolepis nana nemusí, aspoň se to uvádí. Můžu se nakazit přímo od člověka.

megi-the-pes
megi-the-pes (2228 příspěvků) 11.02.2024, 15:49:24 xxx.xxx.124.6
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 11.02.2024, 15:25:06

On tam škrabkal nějak déle? No nerozhodla se ho chovat, to chápu… Myslela jsem, že zemře hlady. Nebo tak něco. Jak dlouho by tam asi bydlel, nevíte?

A ta škrkavka… jsem si našla, to je od mývala? A ti už tady jsou taky dost, mohl by pes, kočka donést, z pole, louky, vody? A jim to něco dělá?

Já nic neodčervila… asi roky… jdu se stydět do kouta. 

lesnizinka
lesnizinka (1549 příspěvků) 11.02.2024, 15:55:15 xxx.xxx.83.185
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 11.02.2024, 14:17:32

Ono se to jen nějak nepochopilo. Zadavatelka řeší ušní svrab. Kometka napsala, že svrab může člověk od kočky chytit, já se ptala jestli fakt ušní svrab, protože jsem to hledala, našla jen na Wiki a tam je psáno, že nikoliv, že to mají výhradně šelmy tak, jako králičí má králík a taky ho člověk od něj nechytí.  

Bodlinka
Bodlinka (982 příspěvků) 11.02.2024, 17:31:07 xxx.xxx.83.72

mývalí škrkavku dospělce má jen mýval.

ale s mezihostiteli to umí dělat věci.

otodectes se popisuje jako možně vzácně zoonotická. jak dlouho to v sobě kdo chce pěstovat nevím.

hymenolepis je divná, boubel u mezihostitelů je ve střevní sliznici, takže to má pak do toho střeva relativně kousek a dokáže se teda vyvinout dál aniž by jí někdo přímo snědl. ale jinak bývá taky dvojhostitelská.

těch tasemnic, u kterých je člověk mezihostitel i definitivní hostitel je víc, taková taenia solium… víte třeba je v rozvojových zemích je to nejčastější příčina epileptických záchvatů?

Bodlinka
Bodlinka (982 příspěvků) 11.02.2024, 17:36:20 xxx.xxx.83.72

já teda odčervuju furt a furt. sdílím prostě domácnost s tvory, kteří považují hraboše za gurmánskou lahůdku a hrabošů je nekonečná zásoba.

takže když uběhnou dva tři měsíce tak si to na sebe upozorní nějakým veselým článkem.

kometa
kometa (4226 příspěvků) 11.02.2024, 17:48:24 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 11.02.2024, 17:31:07

taková taenia solium

Nevím. Ale psala jsem, kde nejsou paraziti, jsou alergie. Zrovna v té Africe. A je otázka, co je lepší.

AAA (neregistrovaný) 11.02.2024, 18:35:38 xxx.xxx.0.243
kometa:

taková taenia solium

Nevím. Ale psala jsem, kde nejsou paraziti, jsou alergie. Zrovna v té Africe. A je otázka, co je lepší.


Zdravím,ono je to celkem logické,parazit přichází z nějakého hostitele na druhého,přenáší tím i jiné věci,někdy hodně problémové.Pokud je to v omezené síle,tak tělo nového hostitele se brání,vytvoří protilátky a je imunní novému problému,svým způsobem takové nepřímé očkování.

Když dám příklad.Jak by dopadl člověk v padesáti letech,kterého nikdy nepíchl komár?Komáři nás od útlého dětství vlastně očkují tím s čím přišli do styku.Má to však i stinné stránky,třeba Borelie,má ji dcera v pokročilém stádiu a klíště neměla.Trpěla dlouhodobými problémy až jsem jí řekl ,že to vidím podle příznaků na Borelii ,test pozitivní.Není to první případ kdy jsem to určil bez laborky podle příznaků a výsledek pozitivní.Nejsem žádný vědátor,mám hodně načteno a spoustu praktických zkušeností a hodně velikou vrozenou pozorovací schopnost.Kykoli rád pomohu druhým v nesnázích a jsem rád,že jim byla nasazena léčba.🙂

kometa
kometa (4226 příspěvků) 12.02.2024, 10:42:03 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele AAA z 11.02.2024, 18:35:38

To není úplně přesné. S parazity a alergiemi bojuje jiný typ leukocytů než s bakteriální infekcí.

A že by nás komáři naočkovali proti borelii nebo klíšťovce si nemyslím.

AAA (neregistrovaný) 12.02.2024, 13:49:46 xxx.xxx.0.243
kometa:

To není úplně přesné. S parazity a alergiemi bojuje jiný typ leukocytů než s bakteriální infekcí.

A že by nás komáři naočkovali proti borelii nebo klíšťovce si nemyslím.


Vim, jednalo se hlavně o Vámi zmíněné alergie tam kde nejsou parazité.Myslel jem to tak,že parazit z hostitele přinese na dalšího hostitele i jiné informace.To ,že by nás komár ochránil před encefalitidou,nebo Borelií si nemyslím.Víte,mám toho hodně za sebou.Před čtyřiadvaceti lety jsem měl velké problémy,horečky,velký zánět v těle,hnis i ve stolici,vyléčeno antibiotiky.Pak nastaly bolesti kloubů a páteře.Byl jsem poslán na rehabilitaci,tam mě primář bez předešlých rentgenů napravil záda tak,že mám zborcené dva obratle,málem jsem ochrnul na nohy.A co myslíte,posudková, pravá gestapačka na mě řvala ať si nevymýšlím.Neposlali mě na další vyšetření,ale k psychiatrovi.Vyšetření jsem si vyjednal jinde kde je vše prokázáno,dovezl jim to,tak uznali poškozenou páteř.Ale proč toto píši,později jsem přemýšlel kde to vše mohlo vzniknout.Uvědomil jsem si ,že jsem byl se synem na rybách a tam měl jeden malý kluk klíště za krkem nikdo se k tomu neměl a to tam byl i doktor.Klíště jsem vyjmul rukou,jenže jsem si neuvědomil,že jako věčný kutil mám na prstu ještě nezhojenou řeznou ranku od plechu,tím jsem mohl přijít k infekci.Bylo to něco přes měsíc než začaly moje prvotní problémy.Možná je moje teorie lichá ,ale i takto se člověk snadno může nakazit.

A na alergie mám vlastní úsudek.Když jsem byl malý kluk,nepamatuji nějaké velké alergie u vrstevníků,sám jsem měl alergickou reakci po prvním píchnutí vosou,později pobodán vším možným až po sršeň a nic velkého se nekonalo.U sršně jsem raději dojel na kalciovku a hydrokortizon.Alergie nebyly proto,že jsme byli stále venku v přírodě,setkali se se vším možným a tělo se s tím vypořádalo.Dnes je vše tak sterilní,odtrženo od reality,že styk s čímkoli neznámým pro organizmus vyvolává alergii.Stačejí i bytové čističky vzduchu,komerční tah,vzduch se čistí jen v prašném a závadném prostředí na různých pracovištích.Používají je i různí chovatelé,pak je očistec pro zvířata,která přijdou do prostoru bez čističky,nejsou na to přizpůsobena a většinou mají problémy.Dnes je vše tak zázračně prospěšné pro život,že člověk doslova zírá,vše je o penězích.I já sám jsem si tehdá s tím průšvihem s páteří mnohokráte naběhl na zázračná komerční léčiva,nemohl jsem vydržet bolestí,ale skutek utek.Dnes jsem na vysokých dávkách Tramalu a nic moc.Ono potlačit bolest není jednoduché,navštěvoval jsem ordinaci bolesti,některé léky zabíraly lépe,třeba DHC,ale zácpa,že by praskla střeva.

Zrovna tak přibylo alergií po kovidovém deliriu když lidé po celý den nosili roušky,tím nepřicházeli do styku se spoustou nově vzniklých jevů.Po sundání roušek velké bum,ano,tělo je zařízeno jinak.A to hlavní,že ti géniové nevědí,že nejvnímavější na viry je lidské oko,to by lidé chodili v potapěčských brýlích.Spousta vakcín se inhaluje,ale také kápne do oka do spojivkového vaku.Běžné u holubářů na parymyxovir.🙂

kometa
kometa (4226 příspěvků) 12.02.2024, 13:56:29 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele AAA z 12.02.2024, 13:49:46

Však nejsme v zásadě ve při. Že si za alergie můžeme sami, protože všechno leštíme, čistíme, vyvařujeme a dezinfikujeme, bojíme se pohladit psa nebo kočku…

My, co jsme strávili dětství u babiček na vesnici, jedli jablka přímo ze stromů, mrkev ze zahrady a motali se kolem hospodářských zvířat (prach, seno, hnůj), alergie nemáme.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.