Aktuálně: 4 946 inzerátů174 060 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Klus poníka

Lúca (neregistrovaný) 21.02.2024, 08:20:46 xxx.xxx.167.249

Stále se učím a potřebuji radu, jak na klus. Koník když naklušem, tak jde rychle a strašně drobným nepohodlným klusem. Jako by ho klus ani nebavil a bral ho jako nepříjemnou předehra ke cvalu. Jak klus uvolnit, prodloužit? Mám pocit, že je v nepohodě on a tím i já. Možná dělám něco špatně nebo jen nevím, jak mu umožnit aby šel volně a přitom nenacválával. díky za radu.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 21.02.2024, 08:59:21 xxx.xxx.198.226

Je klidně možné, že je to prostě jeho styl klusu. Máme shetlandy a to jsou prostě šicí stroje, umějí klusat i pomalu, ale je to pro ně náročnější (musejí natahovat nožičky), takže uvolněně klušou spíš rychle. Také jsem znala huculu, která měla drobný rychlý klus, začátečník měl co dělat, aby zvládnul tak rychle vysedávat.

Porovnejte klus poníka na lonži s jezdcem a bez jezdce, tak poznáte, jestli poníkovi působí potíže klusat s jezdcem. A jestli ano, příčin může být mnoho, špatná rovnováha poníka (ještě to zkrátka s jezdcem neumí, nemá vybudované svaly), špatně působící jezdec (není jezdec v rovnováze, není uvolněný, špatně vysedává, cuká koni v hubě…), nesedící sedlo nebo jiná část postroje (sedlo vepředu může blokovat pohyb předních nohou, sedlo vzadu pohyb beder, podbřišník může tlačit na citlivé místo, špatně nastavený podocasník, vše se zvýrazní, když si sedne jezdec)… Můžete také zkusit klus bez sedla třeba na dece, jestli bude změna.

No a samozřejmě vyhodnotit by to měl váš instruktor, trenér, cvičitel, dohlížitel, majitel koně. Ten by vám měl i poradit, jak postupovat dál.

Lúca (neregistrovaný) 22.02.2024, 14:38:24 xxx.xxx.167.249

142 cm poník, 163 cm já. Vyzkouším vaše rady, že by něco nesedělo tím to nebude. Všechno je tip ťop jen bez toho sedla by to stálo za zkoušku. Ale co když se ukáže že to bude tím, dost neřešitelná situace.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 22.02.2024, 15:11:50 xxx.xxx.198.226

Jakápak neřešitelná situace, prostě vyměníte sedlo 🙂 Pozvete někoho, kdo tomu rozumí, aby vám řekl, jaké potřebuje poník na sedle vlastnosti (typ polštářů, typ kostry, komoru, délku sedla, atd.), a pak takové sedlo pořídíte a necháte docpat podle poníka. V horším případě pořídíte více či méně na míru, no. Třeba vám ten odborník řekne, že jen blbě sedláte a jinak je sedlo cajk… Jak vlastně víte, že je všechno padnoucí tip ťop? 

Verun
Verun (719 příspěvků) 22.02.2024, 18:56:34 xxx.xxx.220.12

Pokud chce poník nacválat, proč ho nenecháte , třeba se uklidní a pak bude klusat pohodlněji. Déle okrokujte a klidně nacválejte a nechte ho, co si řekne, na obě strany samozřejmě stejně. 

kometa
kometa (4181 příspěvků) 23.02.2024, 08:50:20 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Lúca z 21.02.2024, 08:20:46

Stále se učím a potřebuji radu

Já jezdila na huculech cca stejné KVH, měřím 173 cm a nikdy jsem neměla problém.

Viz výše.

Buď se poník neunese nebo vy blbě sedíte a vadíte mu. Tohle by fakt chtělo dohled na místě, od klávesnice těžko radit. Nebo vložit, když už ne video, tak aspoň fotky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.