Aktuálně: 4 977 inzerátů173 992 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Bílý švýcarský ovčák

Elda (neregistrovaný) 26.02.2024, 08:24:46 xxx.xxx.96.62

Dobrý den, moc se mi líbí bílý švýcarský ovčák. Zatím jsem psa žádného neměla ale podle literatury se uvádí že je vhodný i pro začátečníky a že není dominantní. To je na psa takové velikosti docela rarita tak chci znát ještě názor vás chovatelů. Času se mu věnovat mám dost, jsem aktivní jak si švýcarák vyžaduje. 

hmn
hmn (1023 příspěvků) 26.02.2024, 09:20:08 xxx.xxx.27.149

je to krásný pes

hodím odkaz na článek, věnuj prosím pozornost zejména těm 6ti důvodům, proč si to plemeno NEpořídit
ne že bych se tě snažila odradit, to ani náhodou, ale vždy je rozumné se seznámit zejména s negativy (resp. relativními negativy), ať je člověk připraven :

https://hobbio.cz/bily-svycarsky-ovcak/

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 26.02.2024, 09:39:18 xxx.xxx.44.42
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 26.02.2024, 09:20:08

Hezky napsáno! To si musím uložit, až se zas někdo na BŠO bude ptát.

Eldo s BŠO žiji již 20let. Měla jsem velké štěstí na tu první, osudovou. Časem se nám ti psi v ČR dost mění. Zjemnili vzhled i povahu, často se stávají nevyrovnanými. Covidová doba plemeni bohužel neprospěla, vyprodukovala se štěňata snad na všem, co šlo. A ta štěňata budou mít štěňata teď..

Na klubových stránkách je perfektní databáze, tam se dá leccos vyhledat. Ale stejně bez osobního kontaktu nevybírejte, povaha se z vysokého procenta dědí po matce..

Obrázek
Elda (neregistrovaný) 26.02.2024, 10:14:11 xxx.xxx.96.62

Děkuji 🌼teď jsem v práci, přečtu si to večer v klidu a pak napíšu. Nádherní jsou to máte pravdu.

Elda (neregistrovaný) 27.02.2024, 14:52:18 xxx.xxx.96.62

Konečně jsem se dostala k přečtení. Všechno byl řekla ok až na tyto body 

  • Je velmi závislý na své smečce, na svém pánovi. Odloučení nese špatně a určitě to není pes do kotce na zahradu.
  • Při zanedbání rané socializace může jeho křehčí povaha přerůst v bázlivost a nedůvěru, je tedy třeba již malé štěně seznamovat s co nejvíce podněty, a to zásadně pozitivní metodou a klidným přístupem!

Zvládne mé klasické osmihodinové pracovní směny sám doma? A ještě jedna otázka jsou jeho lovecké pudy. Jak se snáší s dalšími domácími zvířaty? Ne že by s nimi přišel do styku, ale na králíky, slepice co budou přes pletivo/plot bude nějak dorážet?

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 27.02.2024, 15:10:03 xxx.xxx.205.61

Zvládne mé klasické osmihodinové pracovní směny sám doma? A ještě jedna otázka jsou jeho lovecké pudy. Jak se snáší s dalšími domácími zvířaty? Ne že by s nimi přišel do styku, ale na králíky, slepice co budou přes pletivo/plot bude nějak dorážet?

To jako že bude 2 měs štěně 9 hod samo ? Koukám, dle otázek, že jste “psími vědomostmi” vcelku nepolíbená, tož doporučuju studium , nejlépe F.Šusty - teď jsou komplet jeho 4 knihy ve slevě na https://www.knihcentrum.cz/Kniha/trenink-je-rozhovor

 Jakou činnost s ním plánujete a ohledně krmení máte už představu ?

hmn
hmn (1023 příspěvků) 27.02.2024, 15:22:14 xxx.xxx.27.149

“Zvládne mé klasické osmihodinové pracovní směny sám doma?

zvládneš ho naučit samostatnosti? víš, jak se to dělá?

“ A ještě jedna otázka jsou jeho lovecké pudy. Jak se snáší s dalšími domácími zvířaty? Ne že by s nimi přišel do styku, ale na králíky, slepice co budou přes pletivo/plot bude nějak dorážet?”

víš jak se toto řeší? jsi připravena psa učit klidu u zvířat?

standard je sice jeden, ale každý pes je individuál, notabene v těchto “parametrech”. 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 27.02.2024, 19:36:10 xxx.xxx.44.42
Odpověď na příspěvek uživatele Elda z 27.02.2024, 14:52:18

* Ad závislost na pánovi - ANO! Upřednosňuje ho přede vším, a to i před vlastním druhem. I naše malá, kterou jsme přivezli ve 3 měsících a má 3 psí parťáky, kteří jí milují, stejně vždy dá přednost mně.

* Ad samobytí doma - nejsou jiní než jiné plemeno. Štěně to prostě nedá, ani psychicky, ani s ohledem na venčení. Prostě ne. Chce to čas, dobrou výchovu a spoustu pozornosti, když doma jste. Fakt je potřeba vědět jak na to!


* Ad lovecký pud - zase je to o výchově. Fakt je. Je to OVČÁK, ale instinkt ovčáckého psa vychází z loveckého, na to pozor. Nicméně opravdu není problém štěně naučit co a jak se smí a nesmí. Zase musím pyšně pochválit svoje holky, které absolutně bez problémů fungují na farmě mezi volně žijícími slepicema, v dosahu králíkáren, všude kočky, za plotem ovce, koně. Jde to. Zvládá to i ta 9měsíční, u té je samozřejmě ještě nutný dozor.


Jenže nejen u těch výše řečených bodů je prostě nutné vědět JAK NA TO. Nepíšeme, zda máte zkušenost se psy. Nepíšete, proč zrovna BŠO. A nepíšete, zda máte v nejbližším okolí někoho, kdo pomůže. To jsou zásadní fakta.


Na závěr: přijeďte se podívat na klubovou výstavu, budou jich tam desítky, od štěňat po veterány. První 6.4. Šafránkův mlýn, druhá 8.6. Nová Živohošť, třetí 7.9. Česká Skalice

Anonymní (neregistrovaný) 02.04.2024, 19:39:07 xxx:xxx.72:107
Odpověď na příspěvek uživatele Elda z 26.02.2024, 08:24:46

Dobrý den, máme teď 5 měsíční štěně BŠO. Předtím jsme měli RR a Baucerona, tedy velké psy. Podle mne náš BŠO poměrně dominantní je. V porovnání s RR dá poměrně dost práce ho usměrnit. Pokud to bude Váš první pes, raději bych volil fenku než psa. Taky samozřejmě záleží na kusu, ale náš dominantní je.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 03.04.2024, 00:49:40 xxx.xxx.177.249
Odpověď na příspěvek uživatele Lenocka z 26.02.2024, 09:39:18

Já už se moc nechytám, jaká plemena (psů, koček a jiné havěti😀) tu kdo chová… Pro zakladatele se omlouvám - nemám žádné info. Jen jsem OT chtěla napsat Vám, že závidím - v dobrém - BŠO jsou opravdu nádherní psi!👌👍

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 03.04.2024, 20:57:59 xxx.xxx.38.241

Ano ano, vzhledem k módnosti, covidu a velmi přísným bonitačním pravidlům přibylo štěňat bez PP. Zrovna nedávno jsem se dozvěděla o štěněti, které již v roce života trpí bolestmi a už se jich nikdy nezbaví, je to k pláči. A to je přitom BŠO (s PP) vcelku zdravé plemeno… 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 04.04.2024, 08:27:35 xxx.xxx.38.241
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 03.04.2024, 22:09:48

Štěně má potíže ortopedické. A prý se mu věnovali - do schodů nosili, nadměrný pohyb taky neměl (ani nechtěl).

Přikládám zprávu, kterou jsem viděla. Je to k pláči.

Obrázek
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (770 příspěvků) 04.04.2024, 09:25:11 xxx.xxx.27.179

Osobně mám taky pocit, že ten počet BŠO bez PP se taky zvyšuje tím, že je velmi populární mezi majiteli psů - začátečníky, prý kvůli povaze. Fajn. Ale jsem na FB ve skupině BŠO a ty dotazy a příspěvky ve skupině, no někdy padám na znak. Dělají se z toho vskutku miminka a těch bezpapíráků je tam milion. Prostě nezkušený pejskař nechápe, do čeho jde…a plno lidem je to jedno.

Teď mluvím především o těch zdravotních predispozicích.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.