Aktuálně: 4 984 inzerátů174 043 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Čím zastavit průjem

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 08:52:25 xxx.xxx.115.233

Ahoj všem, má někdo nápad, co ještě zkusit na zastavení přes měsíc trvajícího průjmu u kočky?

Měl pro-kolin (týden), smectu (týden), teď Attapectin (dva týdny). Dva týdny je převeden z gastro diety na analergenní. 

Od ledna, kdy začal brát ATB, má i fortifloru denně.

Stolice se drží na kašovité, občas až vodová. Dvakrát s trochou krve. 

Bere Prednicortone a od minulého týdne leukeran. 

Kocour je jinak čím dál lepší, přibírá zpět, to, co zhubnul, občas i nějaký náznak hry (je to lenoch), mazlivá vtěrka  (jeho nejoblíbenější činnost), tyto granule jí s chutí, konzervy odmítá všechny (a cosmu, kterou miluje, v tuto chvíli v rámci dietního režimu nedávám). 

Příští pátek jdeme opět na kontrolu na sono a krve. Vet zvažuje fekální transplantaci. Prostě to správné trávení nechce naskočit zpět navzdory tomu, že stav střev se zlepšil. 

Beru jakékoliv nápady. Zkušenosti s jinými probiotiky či léky proti průjmu. 

hmn
hmn (1023 příspěvků) 02.03.2024, 09:08:17 xxx.xxx.27.149

entero zoo gel
aptus aptobalance
humac

vařená dieta - klasika kuřecí+mrkev+rozvařená rýže/nudle, pokud by to žral

ale! diagnóza nějaká je? bakteriologie byla?

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 09:16:09 xxx.xxx.115.233
hmn:

entero zoo gel
aptus aptobalance
humac

vařená dieta - klasika kuřecí+mrkev+rozvařená rýže/nudle, pokud by to žral

ale! diagnóza nějaká je? bakteriologie byla?


Dělalo se snad už všechno. Vzorky stolice už beru na každou návštěvu. Bohužel nemohl podstoupit odebrání části střeva, aby se rozseklo, zda se jedná o IBD nebo malobuněčný lymfom. 

Vařenou dietu do něho nedostanu. Jedině syrové maso a to teď nemůže. 

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 09:21:36 xxx.xxx.115.233
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 02.03.2024, 09:08:17

Koukám, že aptus má i nějaký atabalance slibující rychlé řešení akutních průjmů. S tím máte zkušenosti, nebo raději objednám Vámi zmiňovaný aptobalance….

hmn
hmn (1023 příspěvků) 02.03.2024, 09:34:57 xxx.xxx.27.149

možná nejdřív ata a pak apto?
apto funguje i jako probiotikum

fekální transplantace - tou se řeší střevní mikroflóra
byla zjištěna nějaká dysbakterióza či tak nějak?

kortikoidy bere, OK
ten leukeran bez potvrzené diagnózy?

ono, ty doplňky na střeva řeší jen něco….

jo, nechceš zkusit tu vařenou dietu rozmixovat na kaši? 
jsem dělala nemocnému psu, takové kašičky, kočičákům chutnalo 

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 09:48:42 xxx.xxx.115.233
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 02.03.2024, 09:34:57

Ok, vezmu Ata a apto. Snad seženu ještě dnes. 

Dysbakterióza zatím zjišťována nebyla, naposledy jsem byla na konzultaci u doktorky, když jsem tam byla s jinými kocourem. Takže jsme řešily jen na základě předchozích vyšetření. Leukeran měla v kartě napsaný jako variantu, nebude-li reagovat na kortikoidy. Říkala, že se dočasně nasazuje  i při IBD, pokud kortikoidy nestačí. A on ta střeva měl opravdu velmi poškozená. 

Mluvila o tom, že pokud se právě ani na leukeranu nic nebude dít, napadá ji ještě právě ta fekální transplantace, ale ta by neproběhla příští návštěvu. To by mi prý jen  vysvětlila, co byk tomu bylo třeba. Takže hádám, že má na mysli toto vyšetření. 

Možné dva dárce jsem si pro jistotu domluvila (moji zbylí dva kocouři bohužel v posledních dvou letech brali ATB. Jeden při trhání zubů a druhý po odstranění mastocytomu). 

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 09:54:25 xxx.xxx.115.233
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 02.03.2024, 09:34:57

Jo a dietu zkusit můžu, kdyby to nechtěl, tak áš  retrívr rozhodně držkovat nebude 😀

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 02.03.2024, 10:07:44 xxx.xxx.88.187

Všechno co bere, má negativní vliv na střeva. Nevím, co mu dát, ale pokud nemáte potvrzenou žádnou diagnozu, vyhodila bych všechny léky a nechala zažívání regenerovat. 

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 10:19:29 xxx.xxx.115.233
lesnizinka:

Všechno co bere, má negativní vliv na střeva. Nevím, co mu dát, ale pokud nemáte potvrzenou žádnou diagnozu, vyhodila bych všechny léky a nechala zažívání regenerovat. 


No jo, jenže střeva jsme začali léčit, protože je měl ohromně ztluštělé. V podstatě nebyl žádný úsek, o kterém by se dalo říct, že by se mohl blížit zdravému kousku. Poslední kontrola ukázala výrazné zlepšení, některé úseky byly již zcela v pořádku, ale pořád tam bylo i dost míst s velkým ztluštením. 

V podstatě kdyby nedostal na konci ledna nějakou infekci (horečky) a nezačal úplně odmítat dietu, tak bychom teď nic z toho neřešili. Tehdy přišel i tento průjem. Léčilo se cílenými ATB (krev, vyšetření stolice) jezdili jsme na injekční, protože po tabletách mu bylo špatně. 

Nevím, jestli by se vysazením opět nerozvinulo to zduření stěn, které se snažíme vyřešit. 

biaca
biaca (546 příspěvků) 02.03.2024, 10:44:29 xxx.xxx.47.71

Je v tom rozdíl Apatecin - je něco jako Endiaron, Aptabalance jsou něco jako probiotika.

Apatecin - za mě osobně je skvělý (dávám při extra-průjmu.) Aptabalance - lepší za mě je FortiFlora (za prvé nemá odér a lépe působí.) U nás obnovení stolice po parazitech trvalo hodně dlouho - malý má teprve nyní bobíky za 1-, až 2. 

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 12:11:25 xxx.xxx.3.240
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 02.03.2024, 10:44:29

Attapectin právě na ten průjem bere už dva týdny, s tím asi můžu pokračovat, když aptus jsou spíše probiotika. Ještě se na to podívám pořádně. Fortifloru bere už někdy od první půlky ledna. Možná by to bez ní bylo ještě horší, těžko teď říct. 

biaca
biaca (546 příspěvků) 02.03.2024, 13:07:10 xxx.xxx.47.71

Já osobně jsem velký rozdíl po použití aptabalance neviděla, tedy kromě toho, že jsem měla naštvaného kocoura - citila jsem ho i já. (naštěstí mladší je splachovací). Entero gel udělá větší službu.

Fortiflora - zpočátku jsem dávala pytlík rozmíchaný do vody stříkačkou, plus jsem měla v granulích. (V granulích jí mám stále). 

Podle testu jsou lepší probiotika yoggies (ale pro mé kluky moc silné - takže jsem je vysadila)

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 13:58:26 xxx.xxx.3.240
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 02.03.2024, 13:07:10

Mám ten aptus objednaný, tak uvidíme. Entero gel vychytává ze zažívání škodliviny a má zastavovat průjem jestli se nepletu, ne? Probiotika pokud vím neobsahuje. Vím, že jsem ho dvakrát dávala psovi, ale u něho úplně bez efektu. Ten mi skvěle reaguje na smectu. 

Fortifloru řeším od pondělí už stejně. Předtím jen do stříkačky rozmíchané a večer, teď už toto večer plus každé ráno pytlík smíchat s granulemi. Ale ani prd, posun nula. 

Jak se projevilo yoggies jako silné? Popravdě o nich čtu prvně, ani jsem netušila, že existují.

biaca
biaca (546 příspěvků) 02.03.2024, 17:08:19 xxx:xxx.55a5:26b5
Odpověď na příspěvek uživatele Odberryho z 02.03.2024, 13:58:26

Ještě lze vyzkoušet optiballast - tj. vlákninu s pektinem 

problém, je že u nás není k sehnání - ale lze objednat na Amazonu. 

https://www.amazon.de/gp/product/B09SVGM4SK/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

P.s. obnovení střevní mikroflory trvá - není to sprint, ale maraton.

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 02.03.2024, 20:59:30 xxx.xxx.88.187
Odberryho:

No jo, jenže střeva jsme začali léčit, protože je měl ohromně ztluštělé. V podstatě nebyl žádný úsek, o kterém by se dalo říct, že by se mohl blížit zdravému kousku. Poslední kontrola ukázala výrazné zlepšení, některé úseky byly již zcela v pořádku, ale pořád tam bylo i dost míst s velkým ztluštením. 

V podstatě kdyby nedostal na konci ledna nějakou infekci (horečky) a nezačal úplně odmítat dietu, tak bychom teď nic z toho neřešili. Tehdy přišel i tento průjem. Léčilo se cílenými ATB (krev, vyšetření stolice) jezdili jsme na injekční, protože po tabletách mu bylo špatně. 

Nevím, jestli by se vysazením opět nerozvinulo to zduření stěn, které se snažíme vyřešit. 


Nezpochybňuju, protože s tím nemám žádnou zkušenost. A jak jste na to přišli, respective čím to začalo, co měl za problém? Aha, už jsem to asi pochopila, na začátku byla nějaká infekce? A dietu měl na co? Na nějaké střevní záněty bych dle výsledků ATB nasadila, ale co všechno, tedy spíš, proč všechno to další? Zajímal by mě názor tady místních vetek. Poslední dobou, co kolem čtu mi přijde, že se u koček začínají léčit(objevovat?) fakt nějaké podivnosti, o kterých jsem dříve nikdy neslyšela. Nevím, jestli to všechno snad nesouvisí s tím blbým covidem, protože už mi to vážně přijde zvláštní. 

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 02.03.2024, 22:59:43 xxx.xxx.115.233
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 02.03.2024, 20:59:30

V podstatě celá léčba započala přetaženými třetími víčky v prosinci, kdy jsem od začátku tvrdila, že si nemyslím, že jde o problém očí. Nejdřív ATB kapky do očí, když to nepomohlo, tak jiná mladá vet ordinovala celková ATB. 

Až pak jsme se dostali k naší kočičí doktorce, která řekla, že to oči nebudou a bývá to spojeno buď se začervením nebo s problémem v zažívacím traktu. 

Odebrala anamnézu….průjem cca 2x do měsíce, o kterém předchozí veti (ze dvou různých klinik) prohlásili, že to není problém. Tento “ne”problém má od doby, kdy jsme si ho přivezli. Teď je mu šest. Když to řekli nezávisle na sobě dva veti, věřila jsem jim. 

Naše současná Dr ale řekla, že průjem, pokud k němu není důvod (dietetická chyba atd.) normální není. 

Takže se šlo postupně…od nejjednoduššího dál. Odčervení Panacurem pět dní po sobě + poté sbírat stolici tři dny po sobě na koprologii. Plus odběr krve hematologie a gastro panel (právě z důvodu podezření na zánět střev). 

Dle výsledků, které mi Dr volala, jsme si domluvily další kontrolu se sonem střev. Výsledky svědčily pro zánět…..vysoká hodnota B12 (asi 31 tis, kdy horní mez je asi 800 nebo 900), zvýšené hodnoty v gastro panelu a trochu zvýšené hodnoty štítné žlázy. 

Mezitím proběhlo odčervení Panacurem. Sono ukázalo obr zánět, Dr prý toto viděla poprvé. Nasazena ATB cíleně na tento zánět. Název teď nevím, hledat se mi to nechce. Plus rovnou s odstupem fortifloru, aby podpořila obnovu mikroflóry, kterou ATB zdecimují. A k tomu gastro dietu ( v minulosti se svezl s mladším na analergenní, ale průjem 2x měsíčně byl stále, proto navrhla gastrodietu). 

Ta mu nechutnala, takže jedl méně. Už další kontrolu měl malý úbytek na váze, ale řekla jsem, že jí méně (navíc měl trochu nadváhu), takže Dr řekla, že pokud tedy opravdu jí méně, nebude se tím hned znepokojovat. Stále jsme pokračovali v léčbě ATB a fortiflora.

Další kontrola měla proběhnout v úterý, ale v sobotu dostal nějakou infekci (viz. výše) a od té doby už to jelo. V sobotu jsme byli na pohotovosti. Jiná Dr se bála jakkoliv zasahovat do rozjeté léčby, takže dostal injekčně léky na horečku, nevolnosti a podporu chuti k jídlu. 

V úterý u naší kočičí Dr zjištěn úbytek na váze celkem kilo za měsíc. Kocour odmítal jídlo, stranil se. Sono ukázalo výrazné zlepšení velkého úseku střev, ale kolem slinivky velmi nepřehledné. Některé úseky tlustého střeva stále velmi zduřelé. Jinde ale v podstatě normál. Domluveno krmit čímkoliv, co přijme, aby nabral sílu. Dva dny tedy běžné krmení (Purizon, Cosma) než přišlo analergenní, které v minulosti přijímal s chutí. Na tom je od 15.2. 

Pro rozlišení IBD od lymfomu by byla třeba v podstatě břišní operace, kdy by se vzal dostatečně velký kus postiženého střeva pro poslání do laboratoře. Jenže to by nesměl pak do vyhojení (cca dva týdny) dostat kortikoidy a Dr měla (určitě oprávněné) obavy, že by se toho nemusel dožít. Takže navrhla, že by se dala jedině udělat biopsie v oblasti té sleziny, aby se vyloučilo alespoň něco (FIP, některé druhy bujení) s tím, že pak můžeme kortikoidy nasadit, ale po nasazení kortikoidů už nebude možné ten větší odběr provést. 

Biopsie proběhla hned druhý den. Společně s odběrem krve (opět B12, gastro panel, slinivka a základní krevní obraz) a vyšetření trusu. Druhý den jsme jeli pro cílená ATB (nejdřív tablety, později obden injekce) na tuším týden. B12 klesla z 31 tis na 2 tis. Stále moc, ale výrazný posun k lepšímu. Gastro lepší, slinivka lepší. FIP nepotvrzená, vše co se dalo vyloučit, tak vyloučili.

V podstatě k průjmu by teď už důvod mít neměl, ale nemůžeme ho srovnat.  Co jsem si přečetla o IBD a malobuněčném lymfomu, tak Dr postupovala správně. Jenže to bychom nebyli my, abychom nepřišli s nějakou komplikací.

Doufám, že jsem nic nepřeskočila. Těch kontrol bylo od prosince už tolik, že mi to splívá. 

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 03.03.2024, 07:50:45 xxx.xxx.88.187

Viktorek má to trávení v nepořádku taky tak nějak pořád. Doteď jsem to neřešila, ale přidaly se zuby, tak budu muset. Nechce se mi do toho, protože tohle s ním rozhodně neabsolvuju a pokud by byl výsledek IBD, tak co s tím? Dá se s tím u koček něco dělat, nebo jen kortikoidy, jako donedávna u lidí? 

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 03.03.2024, 08:53:45 xxx.xxx.115.233
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 03.03.2024, 07:50:45

Už na začátku mi Dr. řekla, ať počítám s tím, že skončí na kortikoidech. Já jsem ale věčný optimista a budu pořád věřit, že když ho dáme dokupy, střeva se zahojí a možná to zvládneme později jen na nějaké šetřící dietě bez kortikoidů. 

Nejmladší měl brát už doživotně cyklosporiny. V říjnu se je povedlo vysadit a potíže se zatím nevrátily. U něho to pro změnu začalo indolentním vředem na horním pysku a zvrhlo se to pak v záněty hlubokého podkoží. Trvalo třičtvrtě roku, než jsme ho dali dokupy, ale bylo to hlavně mým váháním (dřívější vysazení kortikoidů, aby je nebral tak dlouho, špatně koupený šampón, protože jsem věřila, že Forte je víc, koupení hypoalergenních granulí místo analergenních a hrozně dlouho jsem oddalovala nasazení toho cyklosporinu). 

Po nasazení se začal úplně zázračně dávat dokupy. Začali jsme vysokou dávkou a pak měli postupně snižovat na tu nejnižší možnou, která ten stav udrží. Měla jsem takový strach, že se zhoupne zpět, že opět jsem to posrala já a váhala se snížením, až mu ta vysoká dávka vyvolala mastocytom na špičce ouška (měl tam malý výrůstek, začal se zvětšovat). 

Pak už jsem začala bezvýhradně poslouchat a dnes může kocour žít opět život, jako předtím, jíst co chce, nebere žádné léky. Jen nevím, o kolik jsem mu zkrátila život tím, co kvůli mně musel všechno vydržet.

Odberryho
Odberryho (228 příspěvků) 04.03.2024, 17:28:38 xxx:xxx.3e:5a44

Tak si tu “hru” teď trochu otočíme 😕

Jak dlouho čekat, když pro změnu nejde? Poslední stolice v noci na neděli…opět řídká nažloutlá kaše. A od neděle nic. Je pondělí odpoledne a z četnosti 2-3x za den najednou nic. 

Kocour se tváří v pohodě, čůrat chodí pořád (nadměrné pití po kortikoidech), u misky s granulemi je také několikrát za den. 

A já místo toho, abych se radovala, že ho to už neprohání stresuju, že bude mít pro změnu střeva neprůchodná 🤦

Kočičí doktorka bude až v pátek, kdy jdeme na kontrolu. Jinak má teď dovolenou. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.