Aktuálně: 4 978 inzerátů174 012 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Hybrid nebo čisté plemeno

Agav (neregistrovaný) 28.03.2024, 08:05:17 xxx.xxx.215.241

Zajímá mě  co chováte na vejce. Jdete to čistokrevných plemen nebo hybridů? A jak je to v porovnání s povahou, nároky na krmení, snášením zimy atd. Děkuju! Agav.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 28.03.2024, 09:16:26 xxx.xxx.198.226

Mám lehčí typ hybrida Lohman a jsem náramně spokojená, velmi shánčlivé slepice, které se pohybem krásně udržují v kondici, jsou snadno ochočitelné a manipulovatelné, se zimou nemají jediný problém (nezateplený kurník, velké hřebínky bez ošetření, v mrazech dvacet stupňů letos pokles snášky, ale taky jich do toho půlka přepeřovala…).

Plemenné slepice jsem nikdy neměla (jednou nějaké liliputky), tak nemám s čím srovnávat. Slepice u mě dlouho nevydrží (chabá ochrana před predátory), takže nepotřebuji dlouhověké plemeno, stačí mi hybridky, které snáší spolehlivě do toho třetího roku stáří.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 28.03.2024, 09:57:57 xxx.xxx.137.233

Pokud chcete mít vejce, hodně vajec, tak si pořiďte hybridky a pořádně je nakrmte. Nebudete litovat. 
Pokud Vám jde o vejce s nějakou další podmínkou, tak už lze uvažovat, že čistokrevné plemeno bude vyhovovat více. Třeba pokud chcete co nejvíce vaječné hmoty při co nejnižší spotřebě krmiv, pak se můžou vyplatit zdrobnělá plemena nosných slepic. Při menší spotřebě dávají relativně více vaječné hmoty. 
Kombinovaná užitkovost některých plemen zase může dorovnávat menší počet menších vajec, někdo má zas velký výběh a přeje si, aby ho slepice využívaly atd. Pokud Vám však jde primárně o vejce, hybridky budou vždy solidní volbou. 
Jediná situace, kdy bych hybridky vyloučila, je touha odchovávat; tam vyhrávají čistokrevná plemena na celé čáře. I když i tak lze samozřejmě chovat na kočkopsa - pořídit si čistokrevné plemeno požadovaných kvalit, k tomu pár hybridek se skořápkou jiné barvy, a můžete čerpat výhody obojího. 

list
list (562 příspěvků) 28.03.2024, 10:04:08 xxx.xxx.168.183

Pokud vám jde hlavně o snášku, asi nic lepšího než hybridky nevymyslíte. Bývají klidné a při správném krmení je ve snášení snad nic nezastaví. Pokud člověk chce i nějakou produkci masa, je vhodnější čistokrevná drůbež, protože drží snášku i v další generaci, potomci hybridů budou snášet méně než jejich rodiče. 

Já osobně se chystám na kombinaci čistokrevné drůbeže a pár hybridek pro snášku i pro různorodost hejna. 

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 28.03.2024, 11:52:19 xxx.xxx.245.144

Chovám aj čistokrvné plemená, aj hybridy. Napr. na začiatok som čistokrvné mala 5 bielefeldiek,  tie krásne znášali. Dnes sú už trojročné, až tak dobre neznášajú ako spočiatku, ale som spokojná.

Hybrid je mixnutá sliepka. 

Hybrid môže byť šľachtený na znášanie vajec či iný účel, alebo to môže byť mix plemien a mix takýchto mixnutých sliepok. Mala som jedny aj druhé, spočiatku znášali všetky k mojej plnej spokojnosti.  Ale životaschopnejšie boli tie nešľachtené - a tie znášajú uspokojivo doteraz. Tie šľachtené  z Gyronu (mala som 3) už nežijú, nedožili sa 3 rokov. 

V súčasnosti mám aj minuloročné čistokrvné sliepky s kombinovanou úžitkovosťou. Rôznych druhov. Sú mladé a samozrejme znášajú dobre. 

ančovička
ančovička (856 příspěvků) 28.03.2024, 16:01:50 xxx.xxx.243.249

Já chovám hybridy druhým rokem jsem s nimi velice spokojená..na podzim koupim kuřice, aby byla vejce přes zimu.. čistokrevné maransky a vlašky  odpočívají, ale asi od konce února zase začínají snášet..maranska dobře snáší tak 3 roky..vlaška koroptvi mnohem déle…

Rybar (neregistrovaný) 31.03.2024, 12:31:14 xxx.xxx.59.28

Brojleri hybridi F1 vychádzajú z prarodičovských generácií " masných " plemien (nemusia to byť len masné ) . Ktorých konkretne, a koľko plemien sa plánovane krížilo je firemným tajomstvom tej danej firmy, poznáme ich " len " podľa názvu ,ako HYLA , ZIKA , HYLA PLUS, CUNISTAR a pod. V podstate si môžte aj vy " vyrobiť " hybrida, len to chce nieaké znalosti z genetiky, dostatok času a nervov a samozrejme mať prarodičovské generácie - takže je toho dosť veľa čo je treba a úspech neni aj tak zaručený, tak sa preto oplatí kúpiť si " hotového " hybrida už spomínaných " značiek " .

acher
acher (657 příspěvků) 31.03.2024, 20:04:57 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele Rybar z 31.03.2024, 12:31:14

Jenže tady jste na drůbeži a  zadavatele zajímají slepice a ne králíci.

jo012810
jo012810 (182 příspěvků) 01.04.2024, 05:44:51 xxx.xxx.101.29
acher:

Jenže tady jste na drůbeži a  zadavatele zajímají slepice a ne králíci.


Princip popsaný pro králíky je i drůbeže stejný. Jde o to u finálního produktu dosáhnout tkzv. heterózního efektu v tom kterém směru. U drůbeže vysokou snášku s co nejmenší spotřebou krmiva a nebo, v co nejkratší době vákrmu max. hmotnost. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.