Aktuálně: 4 871 inzerátů174 815 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Kastrace psa

Fina
Fina (4 příspěvků) 19.04.2024, 08:59:11 xxx:xxx.7f57:c188

Dobrý den, mám psa malého plemene, 15 měsíců. Venku zvedne, třeba za hodinovou procházku, nohu 50x!  Bydlíme ve městě, háravé feny jsou tu pořád. Jakmile narazí na voňavou stopu, slintá,klape tlamou,je mimo. A co hlavně - již se stalo, že označkoval byt na návštěvě (nemají fenu, jen psa). Doma neznačkuje - zatím.  Nejde mi až tak o chování venku, ale mám obavy, že se chování bude stupňovat a začne mi značkovat i doma. Jiného psa ani fenu nemám. Jaké máte zkušenosti s kastrací psů? Děkuji.

impact
impact (409 příspěvků) 19.04.2024, 11:01:13 xxx.xxx.1.97

Vesměs pozitivní. Mozek se z kulí přesune zpátky do hlavy a se psem se dá zase normálně vycházet. Aktuálně mám doma pět kastrovaných samců, jednu kastrovanou fenu, sedm nekastrovaných fen a tři nekastrované psy. Všichni spolu vychází bez problémů, ale u těch dvou nekastrátů (třetí je štěně) je ten mozek v kulách vidět fakt jakože dost. 🤐

Pokud chcete vědět, jak by pes na kastraci reagoval, zkuste se u veta zeptat na Suprelorin. Můžete si na pár měsíců vyzkoušet kastraci na nečisto a uvidíte, jestli by trvalá kastrace měla smysl. 🙃

kometa
kometa (4221 příspěvků) 19.04.2024, 12:52:31 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fina z 19.04.2024, 08:59:11

Jaké máte zkušenosti s kastrací psů? 

Viz impact, zkuste nejdřív chemickou kastraci. Ta je vratná. 

assil
assil (1517 příspěvků) 22.04.2024, 08:41:57 xxx.xxx.206.172

No ale to značkování doma je spíš o výchově a kastrací se to nevyřeší, takových lidí, kteří to zkusili a nikam to nevedlo, znám dost. Obecně to bývá problém právě u malých psů, protože u velkých to holt lidi nenechají dojít do tohohle stavu.

impact
impact (409 příspěvků) 22.04.2024, 09:52:28 xxx.xxx.1.97
assil:

No ale to značkování doma je spíš o výchově a kastrací se to nevyřeší, takových lidí, kteří to zkusili a nikam to nevedlo, znám dost. Obecně to bývá problém právě u malých psů, protože u velkých to holt lidi nenechají dojít do tohohle stavu.


Tak to já mám třeba opačnou zkušenost a to právě hodně u samců, kteří sloužili v množkách jako pokrejvači, takže nonstop kule v mozku. Kolikrát jsem byla až v údivu, jak rychle po kastraci přestali všude zvedat nohu. 😂 

assil
assil (1517 příspěvků) 22.04.2024, 09:56:42 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele impact z 22.04.2024, 09:52:28

No jenže je rozdíl pokrejvač a normální mrňavej pes, kterej je valný většině jako štěně naučen doma na podložku a pak prostě doma značkuje, tam je to jen o výchově a ti lidi pak kastrací spláčou nad výdělkem.

janaa
janaa (383 příspěvků) 22.04.2024, 09:57:52 xxx:xxx.7bf2:6c2e

Mops se taky nežinýruje zvednout sem tam nohu. A to je vykastrovanej od mládí. Ze začátku značkoval furt, částečně jsme to odstranily, ale stejně často najdu někde ochcáno. Podle mě jak ten čokl začne,tak stopro to odstranit, je skoro nemožný. Chytit se samozřejmě nenechá. Dycinky na něj řvu,že jdu pro nůžky a ušmiknu mu ho😂

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 22.04.2024, 10:08:53 xxx.xxx.221.216

A tak zadavatelka píše, že doma zatím neznačkuje, že pes značkoval na návštěvě. Tak jako jasně, to se příště nedělá, ale co když to byla jenom jednorázovka…. třeba můj afgán neznačkoval ani k tomu neměl sklony sní doma sní na návštěvě a pak k nám jednou přišla návštěva a pověsil si bundu přes židli v kuchyni a afgán mu jí označkoval. 

Já osobně bych ještě s kastrací počkala… 15 měsíců, to je ještě mladý játro a není vyloučeno, že z toho vyroste, i když bych nespiléhsla v tomto jen na to a tak nějak bych se tomu snažila pomoci tím, že by pes měl více aktivit a asi bych po něm i víc “šlapala”… jakože by měl venku méně osobního volna. A co já vím, jestli to bude za rok stejný, tak zkusit chemickou kastraci a pak se eventuelně rozhodnout jestli kastrovat a nebo ne.

impact
impact (409 příspěvků) 22.04.2024, 10:58:17 xxx.xxx.1.97
assil:

No jenže je rozdíl pokrejvač a normální mrňavej pes, kterej je valný většině jako štěně naučen doma na podložku a pak prostě doma značkuje, tam je to jen o výchově a ti lidi pak kastrací spláčou nad výdělkem.


Nevidím rozdíl mezi psem, který chčije doma na podložku a psem, který odjakživa chčije všude po baráku, kde se zrovna zastaví. 🙃

anonymní (neregistrovaný) 22.04.2024, 12:00:14 xxx.xxx.87.55
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fina z 19.04.2024, 08:59:11

Proč hned dávat kastrovat mladého psa jen proto, že se chová jako mladý pes. Měla jsem vždy psy, no a prostě čichali, lízali, klapali…. Když mě to štvalo, houkla jsem na ně a šlo se dál. Jeden pes mi začal utíkat, ale jen proto, že jsem nebyla doma a neměla na něj čas. Když jsem se přestěhovala, vzala psa s sebou a už na něj bylo víc času, problém zmizel. (Teda kromě čichání a klapání).

Druhý pes mi taky jednou čůrnul na návštěvě, ale to byl dům plný fen.   Třetí pes je takový trochu “amrdol”, za mlada hodně náruživý a temperamentní, ale výchovou a věkem se to utřepalo. 

Prostě s mladým a nabitým psem je víc práce a starostí. Takže si s ním člověk musí dát víc práce a starostí. A ne ho hned vykastrovat.  Zaměstnávat, vychovávat.

Kšíry, flexina,  kastrace a elektrický obojek nám z těch psů ty plyšáčky nevyroběji. Pes = starost, čas a hodně úsilí.

assil
assil (1517 příspěvků) 22.04.2024, 12:44:26 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele impact z 22.04.2024, 10:58:17

Spíš jsem myslela, že ten pokrejvač ty kule řeší víc než nějaký panic.

Fina
Fina (4 příspěvků) 22.04.2024, 13:13:06 xxx:xxx.f663:634e

Jako štěně na podložku učený nebyl. Co jsem se naběhala po schodech nahoru a dolů. Doma je naprosto čistotný. Se psem cvičím sportovku, OB, denně chodíme nejen na několikahodinové procházky, ale také čuchá (stopy, rozlišovačky), cvičí … takže má zaměstnanou hlavu a rozhodně se neválí na gauči. K plyšákovi má fakt daleko. Jak jsem psala, neřeším chování venku (čichání apod.),ale to, že dvakrát zvedl nohu v bytě. Doma neznačkuje, ale jestli začne, to mi teď nikdo neřekne.  Ale děkuji za všechny  reakce. Psy- samce jsem měla, jen ne v bytě. 

keriton
keriton (478 příspěvků) 22.04.2024, 13:26:25 xxx.xxx.80.20

Značkování ale přeci není vázané jen na testosteron.

Vidím to 50:50, jestli kastrace u daného psa na tento problém (resp. prevenci problému) pomůže nebo ne. 

Pokud bych měla dojem, že je pes až moc hormon a úchylák, že se kvůli tomu po většinu roku nedokáže chovat nějak normálně, pak bych klidně o kastraci přemýšlela. Ale pokud se to dá zvládnout výchovou, úpravou prostředí, atd., pes je jinak vyrovnaný, pak mi osobně přijde lepší nechat ho kompletního. Ale to je dost na osobní preferenci, každý to má jinak. 

Nám v útulku kastraci vřele doporučili. Jsem ráda, že nenařídili (no to bych si odtamtud psa nevzala, žejo), protože si tyhle věci ráda zvážím sama. A psa opravdu nechám kompletního, pokud nebude zdravotní důvod. Radši budu snášet přirozené -a zatím zvladatelné - samčí chování než riskovat, co by se stalo po kastraci (ať už v chování, žravosti nebo třeba kvalitě srsti).

Sardullah
Sardullah (983 příspěvků) 22.04.2024, 14:22:10 xxx.xxx.221.216
»
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 22.04.2024, 13:26:25

Jo tak líp bych to neřekla. Nejsem nějaký zarytý odpůrce kastrací, ale pokud se to dá zvládnout, tak bych taky psa nekastrovala. Jo známe to… začne hárat v blízkém okolí fena a nějakou dobu mám doma kňouránka, nežravku apid. Jo venku čmucháme, klapeme… ale není to nic hroznýho, tohle se dá zvládnout.

Já dala chemickou kastraci až starýmu psu, protože na stáří už to nedával tak dobře a teď teda myslím spíš nějaké i zdravotní důvody… hodně se mi pak zadýchával a celkově to bylo takový na prdlačku.

A k tomu značkování na návštěvě … ve své podstatě nevím, jestli moji psí pánové by na návštěvě něco označkovali..  myslím v bytě. Mám velké psy a posledních asi 15 let mám psy dva současně. Když přijdeme na návštěvu do bytu, tak je nás tam plno. Když přijdu na návštěvu do bytu, tak fakty nechci, aby tam moji medvědi pobíhali, takže prostě tady si lehnete a fertig.

anonymní (neregistrovaný) 22.04.2024, 15:20:49 xxx.xxx.87.55
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fina z 19.04.2024, 08:59:11

Mě ještě napadlo, že jak označkoval v tom návštěvním bytě, kde měli psa… Co když ten domácí pes sám tam někdy čůrnul a váš návštěvní chtěl jen přeznačkovat. Však nikdo ani nemusel vědět, že už označkováno bylo psem domácím. Ale to jen taková teorie a domněnka.

Já bych se zatím fakt neděsila. Pes je mladý a nabitý. Doma to nedělá, na návštěvě se mohl dostat trochu do rauše - cizí prostředí, lidi, domácí pes…  On se snad časem zklidní, vy ho taky zklidňujte.

Můj pes mi jednou, když jsme byli na výstavě, zničehonic počůral nohu. Byl prostě v rauši z přemíry psů, fen, pachů. A jednou počůral nohu cizímu člověku, protože tam pobíhala lákavá fenečka. Vlastně dvakrát.  Doma je ale čistotný zlatíčko, venku očůrávač. Všichni psi, co jsem měla chodí třeba po zahradě a neustále očůravaji a očůrávaji. Kupodivu nikdy sebemenší škoda.  Doma nikdy neznačkovali. Ani náznakem.

Osobně jsem nikdy neshledala důvod dávat psa kastrovat. A už vůbec ne proto, že se chová přirozeně.

Ale znám lidi, co dávaji kastrovat, aby pes neutíkal, aby byl klidnější, aby byl vychovaný, aby se po feně ani neohlédl… Zdá se mi škoda mrvit psa jen pro můj klid a pohodlí.

Kocoury teda kastruju, ať netrajdaji, nervou se a vydržeji mi i coby polovenkovní. 

Rapotačka (neregistrovaný) 22.04.2024, 15:26:51 xxx:xxx.8ea3:c829
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fina z 22.04.2024, 13:13:06

Musí se zakročit HNED, okamžitě! 

Rázně,  důrazně a velmi důsledně.

Už se mu to nesmí podařit!

Zrzavci
Zrzavci (2878 příspěvků) 24.04.2024, 13:12:48 xxx.xxx.226.6

Přidávám se k tomu nezmatkovat. je to mladý pes. Mám myslím dobře, velmi dobře vychované psy a taky se mi stalo, bohužel, že můj mladý vzorňoch nejvzornější, šprt a profesůrek , v psím krámě označkoval. Pochopitelně napomenut a jel ven, já se omluvila, uklidila, prodavačka mě poinformovala, že to tam před tím označkoval jiný pes. Takže od té doby jsme tam nechodili na volno, ale pěkně pod dozorem  a na vodítku. Doma nikdy nic neznačkoval. 

Kastrace je velký a hlavně NEVRATNÝ ZÁSAH DO ORGANIZMU, který se projeví s odstupem a kastrovat bez rozmyslu je velký špatně. Rozmyslete si takový krok opravdu rozvážně i proto, že leckterý pes pak ostatním velmi voní, ti ho obtěžují a velmi rychle může vzniknout averze vůči ostatním psům. Je to mladý pes, dá se s tím pracovat. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.