Aktuálně: 4 936 inzerátů174 273 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Drůbež a holubi

Sum (neregistrovaný) 28.08.2008, 07:23:43 xxx.xxx.162.67
Dobrý den, mám obdobný dotaz jako s těmi exoty. Chystám se zřídit společnou voliéru pro holubi (cca 4 páry) a dva 1,2 zakrslé drůbeže. Má s tím někdo zkušenosti? děkuji za rady.
J.M. (neregistrovaný) 28.08.2008, 20:14:13 xxx.xxx.105.3
Zkušenost s tím nemám, ale (!):
Kohoutek zakrslé drůbeže může být poněkud bojovnější. Holub zobající zrno na podlaze voliery může být trochu méně pozorný a trochu méně pohotový k odletu, než maličký tropický ptáček, čili není vyloučen fyzický kontakt zakrslých slepic s holuby. A ještě něco: Holubi jsou prý až z 80 % zamořeni trichomoniádovou infekcí. Před umístěním do stejné voliery by bylo dobré oba druhy nechat veterinárně prohlédnout, aby byly zdravé, aby druhému druhu nehrozila infekce.
sejček
sejček (1256 příspěvků) 01.09.2008, 21:23:53 xxx.xxx.208.66
neni to dobrý nápad skončí to fiaskem toto jsem dělal také a bylo mi divné proč mi umírají výletkové holoubato bylo to tím že jak holoubě vylétne neumí lítat a spadne a slepice ho uklobou a pak si slepice oblíbí peří a budou útočit i na staré prostě u slepic jsem za rok nic neodchoval ale naopak sem o nějaké kusy přišel a mám zd. wyandotky
Veronika Cápalová (neregistrovaný) 05.09.2008, 16:59:02 xxx.xxx.100.4
Pokud je to možné, prosíme o radu v chovu slepic.
Naše slepice často snáší vejce pouze ve vaječné bláně, přestože mají k zobání rozdrcené skořápky, písek. Ve výživě zrní, nezávadné zbytky z kuchyně, z běžného obchodu namíchaný šrot apod.
Nevíte prosím, co může tento problém způsobovat?
Za odpověď nebo odkaz na někoho, kdo mi může poradit předem velmi děkujeme.
jedovinka
jedovinka (18 příspěvků) 05.09.2008, 17:57:11 xxx.xxx.178.82
Jedná se o syndrom poruchy snášky, zde může být způsoben nedostatkem vápníku (to vylučujete), věkem nosnic, onemocněním vejcovodu - zprvidla nahlazení (ale na to ještě není dost zima a mokro). Pak je možnou příčinou nadbytek živočišných bílkovin v krmné dávce. Slepice je nabuzená k vysoké produkci vajec a "vypuzuje" je z vejcovodu dříve, než se stačí obalit vápennou skořápkou.
Zkuste se, prosím, podívat na www.ifauna.cz ; rubrika drůbež, nemoderovaná diskuze - do vyhledávače si zadejte drcené kosti. Je tam velice dlouhé diskuzní vlákno věnované výživě nosnic a upravení krmné dávky.
reakce je pro Veroniku Cápalovou.

A teď pro Sum:
Slepice jsou celkem dost promořené salmonelami, holubi trichonomiádou, oboje je navzájem přenosné. Plus chlamidie.... Vize holubi v horní části voliéry a slepice oživují dno je hezká, ale nebude fungovat. Když se vám podaří mít opravdu zdravé jedince, tak vás čeká nelehký úkol zajištění vyrovnané krmné dávky slepicím a vymýšlením jejího podání tak, aby se slepice příjmem krmiva zabavily. A samozřejmě volba vhodného plemene. V holubech se moc nevyznám, do voliéry bych asi volila anglické páviky starého typu (ale to je moje osobní nostalgie) a ze slepic nějaké klidné zdrobnělé plemeno. Nejsnáze by jste asi sehnal brahmámky. Ale opravdu, již z hlediska zoohygieny, odlišné stravy, vámi uvažovanou kombinaci nedoporučuji. Zkuste se pouvažovat o kombinaci dvou holubích párů s odpičným temperamentem, nebo, když trváte na dvou odličných druzích k holubům dát na oživení dna křepelky. Jsou to sice také prvotřídní šikanistky, ale vzhledem k poměru hmotnosti obou druhů máte šanci, že nějaké holoubě odchováte.
MVDr. R. Juranová, CSc. (neregistrovaný) 31.10.2008, 14:38:02 xxx.xxx.201.75
Tenké skořápky u slepičích vajec souvisí s nedostatkem vitamínu D3 ve výživě slepic, dále s nedostatkem minerálních látek (vitaminovominerální doplňky do krmiva) jako je vápník, fosfor (2:1) a hořčík. Také věk slepic má významný vliv v souvislosti s vyčerpáním zásob organismu, kdy problé tenkých skořápek postihuje starší slepice.
U mladých slepic může vyvolat změnu kvality skořápek infekce vejcovodu koronaviry a adenoviry, proti který lze vakcinovat kuřice před snáškou inaktivovanou vakcínou. Výživa nosnic je v tomto případě deficitní co do obsahu vitamínů, minerálních látek, a proto doporučuji přidávat denně do míchanice např. Biomin (Vitamix) a 1x měsíčně 5 kapek Kombisol AD3 pro 1 slepici přímo do zobáku (nebo do vody, kam namočíme zbytky pečiva).

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.