Aktuálně: 4 978 inzerátů173 987 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

prosím poradte

gabisediva
gabisediva (11 příspěvků) 30.05.2009, 21:03:34 xxx.xxx.213.156
dobrý den,letos chovám ptáky prvním rokem a ráda bych se na něco zeptala.Zahnízdili mi korely,snesly 5 vajec,rodiče vzorně seděli.Vylíhlo se 1mládě,potom 2 a když se vylíhlo 3,první dvě zemřeli.Dnes uhynulo i to třetí.Prosím poradte,čím by to mohlo být,volátka mají plná,takže rodiče určitě krmí.Nechci přijít o ty dvě holátka co se vylíhnou.Děkuji
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 30.05.2009, 21:18:21 xxx.xxx.151.22
pokud ty korely hnízdily poprvé mohlo to být tím že zahynuly, nebo se klidně mohli něčeho leknou, či je něco vyrušilo, pokud máte ve voliéře jiný druh papouška, mohl to být tím.. pokud tam máte s nimy andulky mohli to mít za vinu oni.. a důvodů může být i víc, určitě nevěšte hlavu když se nevyvede tohle první hnízdění to druhé určitě ano, mladé páry občas chybují
gabisediva
gabisediva (11 příspěvků) 30.05.2009, 21:29:10 xxx.xxx.213.156
chovám s nimi i andulky a vedle nich mám hned alexandry malé.Samec hlídá budku vzorně a žádnou andulku tam nepustí ani nakouknout.Korely jsou velmi mladé,samci je 6měsíců a samičce 5.Já jim do boudičky ani nechodím,abych je nevyrušila,opatrně nakouknu jen když je jdu nakrmit a jsou oba venku.Dnes to bylo ale hrozné,myslela jsem,že ty uhynulé odstraní sami,ale bohužel to zbylo na mě,vůbec mě tam nechtěli pustit a útočili na mě.Moc Vám děkuji za radu a povzbuzení.
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 30.05.2009, 21:39:01 xxx.xxx.151.22
tak hlavní a opravdu obrovská chyba je to že jim je pouhých půl roku a méně, mají hnízdit tak v jednom roce života, v tak mladém věku je riziko že nepřijdete jen o mladé ale můžou to odnést i rodiče, já bych jim sebral budku a nechal je zahnízdit až příští rok, protože je to opravdu velmi vysiluje to hnízdění
gabisediva
gabisediva (11 příspěvků) 30.05.2009, 21:48:28 xxx.xxx.213.156
No tak to je opravdu pořádná chyba,jenže co mám tedy dělat,když v boudičce jsou ještě 2 vajíčka?Já jsem do voliéry původně umístila jednu boudičku pro andulky s tím,že htějí hnízdit,protože jsem na zemi ve voliéře našla vajíčko a myslela jsem si,že je od andulek,jenže k mému překvapení jí zabraly právě korely.Myslela jsem si,že jsou mladé,ale když se pářily sami od sebe,tak jsem si myslela,že je to v pořádku.
kajik (neregistrovaný) 30.05.2009, 21:51:11 xxx.xxx.93.251
dejte andulky nekam jinam a nechte tam korely samotne. Taky to mohlo byt tim, ze korely jsou mlade a nekrmili vylihla mladata.
ev (neregistrovaný) 30.05.2009, 21:51:12 xxx.xxx.35.177
Pokud na sobě ptáci neměli nějaké podlitiny tak je s největší pravděpodobností nechaly prochladnout, korely se totiž starají většinou až moc vzorně, tím že se korely v zahřívání střídají tak se stane opravdu málokdy že uvidíte oba dva rodiče z budky venku tak jak píšete vy, jsou velmi mladí a nezkušení.
Byla tak trochu hloupost je nechat zahnízdit v takovém věku, ideální je až příští rok na jaře, protože na podzim budou stále příliš mladí. Problém ale vidím v tom že máte smíšenou voliéru a korely se budou snažit vecpat do budky pro andulky, takže je to akorát na problémy. Ideální je pár od ostatních úplně oddělit.
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 30.05.2009, 22:01:21 xxx.xxx.151.22
vajíčka prosviťte nebo ponořte do vody jak chcete, pokud jsou čistá nebo zárodek odumřelý, jedině dobře můžete tedy pár odstranit a nechat hnízdit až příští rok.. pokud ne, zkuste je nechat vylíhnout, když to bude možné mladé podsaďte pod jiný pár který bude odchovávat a zameste dalšímu hnízdění, pokud ani ta možnost není, buď musíte riskovat nebo vajíčka prostě odstraňte i se zárodkem, je to drastičtější i když zárodky to bolet nebude, ale nebudete riskovat mladý párek korel.
gabisediva
gabisediva (11 příspěvků) 30.05.2009, 22:07:13 xxx.xxx.213.156
To by nebyl až takový problém oddělit ptáky,ale co s těmi 2 vajíčky,na kterých stále sedí?Z těch se určitě také vylíhnou mládata?Mám je odstranit,nebo počkat až se vylíhnou a čekat jak to dopadne?Jo a jedno mládátko mělo na bříšku takovou malou,jakoby načernalou skvrnu.Možná jako modřinka.
gabisediva
gabisediva (11 příspěvků) 30.05.2009, 22:18:37 xxx.xxx.213.156
Pro Luboše-to je teda pech.Mladé se líhnou postupně,přesně tak jak mají,takže si myslím,že v tom mladé budou.Nemám možnost je dát pod jiný pár,mám pouze jediný párek korel perlových,zbytek jsou andulky.Bojím se sáhnout na ty vajíčka,co kdyby na ně už nesedli?A hlavně nemám na to,abych vyhodila vajíčka se zárodky.Dneska jsem to strašně obrečela,mě je jich strašně líto,ale o páreček taky nechci přijít.
ev (neregistrovaný) 30.05.2009, 23:15:30 xxx.xxx.35.177
Pokud si opravdu myslíte že z vajec ještě něco bude, tak je nechte, je dost možné že se polepší a budou se starat. tady jde spíš o to aby samice nezačala snášet znovu, tahle výchova mladých je až tak nevysiluje oproti snášení. Pokud mělo nějakou podlitinu tak to nemusí znamenat prochladnutí, ale noční vyplašení a následné udupání mladých, příp. mohli v panice vylíst z budky a už se tam nevrátit a mladé uhynuli.
Každopádně zamezte dalšímu hnízdění, můžete přijít tímto způsobem o samici
Orina (neregistrovaný) 30.05.2009, 23:25:16 xxx.xxx.97.167
Gabi asi budete zrovna tak špatná chovatelka jako já. Já vždycky brečím nad každým nezdarem a úhynem, třeba i staré samičky, která už měla svůj život za sebou, ale je mi jí líto. Do chovatelství se hodí asi jen drsňáci, kteří berou chov bez citu. Kdysi jsem říkala, že nedovedu papouška utratit a že s ním musím k veterináři, na to se mi ozval někdo a říkal, to já s tím praštím o zem a je po ptákách. Teď vám asi zatrnulo u srdce, jako mě tenkrát, když jsem to četla. Plně chápu co asi prožíváte nad životem svých papoušků, přeji vám ať vše dobře dopadne. Taky říkám něco zlého pro něco dobrého, určitě budete vědět pro příště víc a víc se bude dařit.
gabisediva
gabisediva (11 příspěvků) 30.05.2009, 23:35:32 xxx.xxx.213.156
Moc Vám všem děkuji za rady a vyčkám jak to dopadne.Každopádně je už letos hnízdit nenechám,počkám si na příští rok.Jen doufám,když se vylíhnou,že mi zase neumřou,to bych je už nenechala hnízdit nikdy.Vyndavat mrtvolky z hnízda není nic pro mě,jsem na zvířátka hrozná citlivka.
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 31.05.2009, 09:58:11 xxx.xxx.151.22
jestli teď nebude hnízdění úspěšné tak je nesmysl je nenechávat nikdy hnízdit, jsou mladé a je velké riziko že prckové můžou znova zahynout.. i když budete mít 10 suprových párů, dřív nebo později budete muset sem tam nějakou mrtvolku vyndávat, nemusí to být vaše chyba ani chyba rodičů, ale třeba při vysokých či nízkých teplotách mohou uhynout a to neovlivníte, doma máme kolem 90 exotů iu když se o ně vzorně staráme, máme vytápěné úkryty sem tam nějaké mládě uhyne..
ev (neregistrovaný) 31.05.2009, 11:12:12 xxx.xxx.35.177
Každý chovatel musí jednou za čas řešit úhyny a rozhodně si nemyslím že by se tento koníček hodil jen pro lidi bez citu. Také velice špatně snáším tyto situace, zvláště úhyn staršího kusu na který se koukám leta a víceméně to člověk obrečí.
Co se týče utrácení tak jak Orino popisujete, mám na to dost razantní názor a má to svůj důvod. Utrácím opravdu až když je to nezbytně nutné, tz. že se mládě trápí nebo by nemělo šanci ani po snaze léčení vést aspoň kvalitní život. A ano, utrácíme tímto, pro mnohé brutálním, způsobem. Má to ovšem svůj důvod. Z utrpení zvířat asi jako každému je mi zle, představa že nechám ptáka trpět byť jen o minuty navíc je pro mě nepředstavitlná situace, prostě člověk musí zatnout zuby byť je vám ptáka sebevíc líbo a udělat to... pro mě je brutálnější způsob jet na veterinu třeba s umírajícím ptákem bez nohy, který neskutečně trpí, s touhle situací že ptákovi díky své slabosti nedokážu ulevit od bolesti hned bych se vyrovnávala těžce.
Navíc jedno klepnutí s hlavičkou je jistá smrt bez utrpení. Tahejte ptáka půl hodiny na veterinu když má bolesti a zažívá stres když mu můžete ulevit okamžitě. Ještěže ty zatnuté zuby nemusí mít člověk tak často a jsou to opravdu vyjímečné případy.
Kelišová
Kelišová (113 příspěvků) 31.05.2009, 23:26:31 xxx.xxx.61.103
Asi se to všichni bojí říct-já ne.Nepojedu s andulou na veterinu utratit kvůli finanční stránce věci.Už jsem chtěl dávno zadat dotaz,jak utratit drobotinu humanním zbůsobem?Taky to řeším ránou o zem.Takže díky ev,že jsi se to nebála napsat a držím v tomhle s tebou.Holt i takové situace k životu patří,bohužel.
kasssy (neregistrovaný) 01.06.2009, 05:55:04 xxx.xxx.52.72
Ahoj. Nejsem žádný zkušený chovatel,ale pisatelka psala,že dala budku původně andulkám,ale že ji obsadily korely. Myslí,že chyba je i v té budce. Do andulčí by se korela neměla vejít vletovým otvorem. Nebo alespoň mě se tam nevejde. Jinak mám asi roční pár korel,v první snůšce bylo 7vajec,jedno bylo čisté,ale ostatní patrně zastydly avšichni říkaj,že jsou mladý a nezkušený a že příště to bude lepší. Asi jo,budu tomu věřit.Pár taky seděl vzorně,ale měl vajíčka na dvou místech,tak asi každý hřál svoji kupčičku.
anonymní (neregistrovaný) 02.06.2009, 11:14:01 xxx.xxx.213.156
Boudičku jsem si vyráběla sama,byl to můj první výtvor,otvor má necelých 7cm,a boudička je pro korely opravdu dost malinká.Jinak se mi skutečně vylíhly poslední dvě mládata,jedno v neděli a druhé dnes ráno,zatím žijí obě,ale rodiče jsou občas oba venku,třeba jen 5 min.,tak si nedělám naděje.Větší problém v dané době vidím v tom,že jsem je včera viděla pářit.Je to možné,když mají malé?Jak mám zamezit další snůšce a zárovenˇjim nechat ty dvě holátka? Ví někdo jak na to?
Orina (neregistrovaný) 02.06.2009, 16:18:04 xxx.xxx.65.224
Jednoduše nechte rodiče krmit a vejce z budky postupně odendavejte. Samice bude sice snášet dál, ale vy musíte především dbát na to aby mladí vylétli z budky. Hned jak vylétnou budku odstraňte, nebo starý pár přendejte do proletové voliéry. Jinak otvor 7 cm je dost velký aby tam prolezl i senegalec, tak to korely neměly zas až tak velký problém aby do budky vlezly.
Orina (neregistrovaný) 02.06.2009, 16:30:12 xxx.xxx.65.224
Jinak co se týká utracení, bohužel tento způsob jak popisuje ev se nevyhne žádnému chovateli. Jen někdy, a to třeba u těch chudáků s cirkovirozou u kterých bylo evidentní, že nevydrží, jsem jela na vetrinu v bláhové naději, že se ještě dá něco dělat - nedalo. Je něco jiného odebrat nadpočetná vejce, usmrtit neopeřené vadné mládě než usmrtit opeřeného trpícího papouška. Tady vždycky doufám v zázrak(i když se neděje), že mu na veterině zachrání život.Prostě doufám do poslední chvíle a rozhodnutí usmrtit nechám raději na veterináři, u kterého doufám, že dovede lépe posoudit zdravotní stav.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.