Aktuálně: 4 636 inzerátů177 745 diskuzních příspěvků17 796 uživatelů

hry, tryky, vychova a tresty.

Minda (neregistrovaný) 30.08.2009, 21:34:25 xxx.xxx.1.224
tak me napadlo udelat tema na o hrych, tohlento se tyka asi jen lidi, co maji doma papouska jako mazla, mam mladatko mniska, a rda bych ho naucila neake tryky... a chtela bych sisnim i rat, jenze nevim jak...nevim jaky mu dat trest, kdyz kousne, nebo dela to co by nemel... dekuji za rady x-))
Mikeš (neregistrovaný) 31.08.2009, 02:40:23 xxx.xxx.70.105
Papoušci jsou divoká zvířata držená v zajetí několik málo generací, vytrženi z přírody, kromě pár druhů chovaných už dlouhé roky. Jako s divokými zvířaty se s nimu musí tedy zacházet. Jejich chování se nepodobá psům nebo kočkám, kteří jsou již domestikováni. Proto i hry a tresty jsou odlišným nástrojem komunikace. Vše pro papouška musí !!! přicházet nenásilnou zábavou, kterou musíte ukončit dříve než hra papouška omrzí. Trestu se musíte vyhnout především vy, aby nemusel vůbec přijít. To znamená respektovat papouškovo soukromí a náslině se mu nevnucovat do přízně pokud o ní nestojí. I v přírodě pokud jeden pták nechce přijmout druhého do svého teritoria nastane boj, a slabší ustoupí a nebo aby k boji vůbec nedošlo ptáci se navzájem vyhnou. Vy jste pro papouška druhý pták a záleží na něm jestli s vámi bude chtít komunikovat nebo ne a nebo jestli ho komunikace předčasně omrzí, či jestli přistoupí ke hře. Jestliže si neuvědomíte zákony přírody a nebo je neznáte kupte si raději psa, kde výcvik spočívá pouze na trhnutí vodítkem jako trestu nebo na podání pamlsku.
anonymní (neregistrovaný) 31.08.2009, 05:22:07 xxx.xxx.174.103
Alle Mikeši,pes vás taky klidně rafne,když mu nedáte chvilku pokoje...Jinak s vámi souhlasím.
Papouška potrestáte snad jedině tím,že ho zavřete do klece a přestanete se mu věnovat.Na chvilku:-)
anonymní (neregistrovaný) 31.08.2009, 07:52:30 xxx.xxx.30.34
jen k tomu zavření do klece. nemůže se ptom stát že papouch místo aby měl klec za své soukromé území kde odpočívá přes noc ji potom bral jako něco čím je trestán ?
Mikeš (neregistrovaný) 31.08.2009, 12:57:28 xxx.xxx.94.166
Pro 174.103 kolik psů jste za život vlastnil a kolik jste jich vycvičil pro světový šampionát IPO, že si troufáte říct, že vás pes - klidně rafne- u mně by to bylo poprvé a naposled, pak by mu bylo vysvětleno že jsou určité mantinely, kdy se smí používat zuby. Jinak k tomuto vysvětlování u mě nedošlo ani při výcviku cizích psů.
minda (neregistrovaný) 01.09.2009, 12:09:09 xxx.xxx.39.181
ja si myslim, ze kdyz mmam rucne dokrmeneho mnicha, ktery me neustale prudi tim ze si chce znecim hrad a okousava mi tu skoro vse co jde, chci se mu venovat a hrat si nim, jenze nevim jak... e to takovej dablik...:-)
liaj
liaj (111 příspěvků) 01.09.2009, 20:06:51 xxx.xxx.6.67
mindo.ve volné přírodě tráví papoušci většinu dne sháněním potravy.v zajetí mají potravu v misce a tudíž jim zbývá spoustu volného času. dle mého názoru je dobré, když se tento čas vyplní hrou.

mám pár žaků. jsou jim přes dva roky. dopoledne, když jsem v práci, se zabaví hračkami na okusování v kleci, na ptačím stromě, povídáním.ještě neharmonizují, jsou mladí.odpoledne je brávám k sobě. děláme clickertraining, když má samec náladu, sám si řekne "pojď si hrát"...dostává odměnu a je spokojený. jestli budete chtít víc informací a nějaká videa, napište mi do mejlu :-). zdravím.
Jitka (neregistrovaný) 05.09.2009, 15:02:20 xxx.xxx.242.194
"kupte si raději psa, kde výcvik spočívá pouze na trhnutí vodítkem jako trestu"...s tím nemůžu souhlasit. Vycvičit spolehlivého psa je věda a rozhodně to nespočívá jen na trhnutí vodítkem. Nebudu tady výcvik psů rozebírat, je to web o papoušcích, ale tuhle připomínku si prostě nemůžu odpustit. Pokud budu trhat se psem ,který trénuje IPO, což jsou většinou plemena typu NO, BOM atd. Jejich touha po kousání je tak velká, že když cuknete vodítkem či používáte ostnáč, pes se vám "podřídí", protože kousat chce tolik, že to protrpí jen aby si kousnul. Kolik jste vycvičil vy psů dejme tomu pro agility nebo pro dog dancing? Neexistuje jen IPO. Zkuste si několikrát se psem škubnout na agility...ano, někteří psi to řešit nebudou, ale 98% psů v takovém případě nikdy nepůjde naplno a tím pádem pes na vrchol nepůjde. Někdy bych vám dala třeba mého psa, aby jste zkusil cvičit "trhnutím vodítka". Pokud to se svou fenou udělám, pravděpodobně se sesype. A to právě kvůli metodě trhnutí vodítkem. Kdysi jsem měla stejný názor jako vy, ale když mi dokázali na cvičáku takovýmto způsobem zničit za 3 měsíce do té doby vyrovnaného psa, tuto metodu jsem opustila a dala se na pozitivní motivaci. Výcvik způsobem trhnutí vodítka v mé feně vyvolal pocit, že cokoli udělá není dobře a výsledkem je, že se občas bojí něco udělat, aby to špatně nebylo. Tím jsem si zablokovala psa na přemýšlení a plného výkonu se nikdy nedočkám... Každý pes je jiný a tvrdit, že cvičit papouška je kumšt a tak si někteří radši pořiďte psa je blbost. Já cvičím papoušky i psy. Důležitý je především vztah a čím déle cvičím pozitivní motivací (myslím, že to moc Ipařů nepoužívá, tato metoda jde spíš do sportů jako jsou agility nebo tanec atd.), tím víc vidím, že rozdíly mezi zvířaty jsou minimální. Vycvičit kočku, mníška nebo psa pomocí klikru je podle mého názoru velice jednoduché. Vzhledem k proporcím zvířat také určuji triky, které je učím. Můj pes, kočka i papušek umí podat packu/nohu a můžu vám říct, že všechna tato zvířata již klikr znala dlouho a chápala jeho princip a všechny tři "tak odlišné" rasy se tento cvik naučili za dva dny. Všichni. (samozřejmě po určité praxi s klikrem, začátky jsou spíše těžší). Zdravím všechny a hodně štěstí zábavy ve výcviku a hrách!
+ Pane Mikeši, nemůžu říct, že se zbytkem textu plně souhlasím, ale dejme tomu, že ze 70% váš článek beru. Spíš jsem do těch psů, takže mě to docela naštvalo, takže pokud je to moc přehnané, tak se omlouvám. Přeji hezký den
Jitka (neregistrovaný) 05.09.2009, 15:04:40 xxx.xxx.242.194
Mindo, doporučuji vám přečíst si tento web
http://www.lerl.info/clickertraining/index.php
Je o výcviku papoušků klikrem, ale i když takto cvičit zřejmě nebudete, určitě si to projděte, námětů je tam dost ;)
Mikeš (neregistrovaný) 05.09.2009, 16:05:46 xxx.xxx.93.36
Odověď pro Jitku. Agility a tanec se psem je jiná disciplína než IPO a taky se musí cvičit jinou metodou, to je samozřejmé. My co cvičíme IPO3 , ZVV3, OP, neuznáváme běhání v trubkách a ani polštářové psíky, keří nám nic neříkají. Pes je v kohoutku od 52 cm a výše. O takovém psu se dá říct, že je to pes, ti malí jsou jen trhači kalhot.Ale je samozřejmé, že každý si pořídí psa na jakého stačí. Co mě bude u baráku platný ratlík, který sežere prvního buřta,kterého tam někdo hodí a nebo mi babička ležícího psa zašlápne.
Mikeš (neregistrovaný) 05.09.2009, 16:17:55 xxx.xxx.93.36
Je možné, že se papoušek na klikr(naučí nějaký trik). Pochybuji však o tom, že to může být cviků víc, protože klikr má stejnou intonaci a papoušek nebude při kliknutí vědět, který cvik po něm právě chceme. Rozhodně lepší je povel rukou, spojený s hlasovým povelem,podobný jako je to u psů při ZVV3, kdy dáváme povely rukou psovi, který je od nás vzdálen na délku cvičičtě, (tedy něco podobného jako je morzeovka u námořníků). Ovšem záleží na zkušenostech cvičitele, aby věděl jak takové povely používat. Výcvik psa na mistrák netrvá rok, ale je tomu podřízena intenzivní práce - každodenní, několik roků. Pokud chodíte do práce, do školy nebo máte ještě jiné záliby naučíte papouška maximálně několik cviků na ostatní ne že by nebyla chuť, ale nebude tolik času.
anonymní (neregistrovaný) 05.09.2009, 17:04:53 xxx.xxx.16.33
mikes - nejdriv si o vycviku pozitivni motivaci neco precti. kliknuti NENI povel.
Mikeš (neregistrovaný) 05.09.2009, 17:46:37 xxx.xxx.93.36
Asi nepřečtu, klikl a kšíry jdou mimo mě.Nejlepší jsou ptáci, kteří žijí normálně a netancují jak kdo píská, ale to už je názor každého jednotlivce.
anonymní (neregistrovaný) 05.09.2009, 18:29:34 xxx.xxx.16.33
v tom pripade nechapu, proc se k vycviku s klikrem vyjadrujes a navic pises nesmysly viz:
***Pochybuji však o tom, že to může být cviků víc, protože klikr má stejnou intonaci a papoušek nebude při kliknutí vědět, který cvik po něm právě chceme.***

me treba taky nezajima rybareni, tak nikomu na nevysvetluju, proc tahle navnada na pstruhy je blba (notabene, kdyz nemam anung o tom, jak se pstruh chyta).
Jitka (neregistrovaný) 05.09.2009, 20:14:03 xxx.xxx.242.194
Pro Mikeše:
Já cvičím se svými psi hodně sportů, a opět s vámi nemůžu souhlasit. IPO je velice zajímavá a velmi obtížná disciplína, která mě baví stejně jako agility nebo tanec se psem. Vaše představa o tom, že psi na tanec jsou polštářový, je mylný. Naopak, ale co, možná každý myslíme jinou úroveň tance. Já osobně mám nyní psa s kohoutkovou výškou 54cm, polštářový opravdu není. Děláme především agility a tanec a přesto by si od cizího jídlo nevzal a na svůj věk plní roli hlídače velkého pozemku perfektně. Hlídá a to jsem s ní ještě na IPU v životě nebyla, ale zase není agresivní, lidi miluje, ale svou oblast si hlídá... Myslím, že by byla na IPO více než vhodná, je razantní, úžasně čuchá a její poslušnost je veselá a přesná. Ale každý máme svůj oblíbený sport a i když myslím, že by byla dobrá, IPO s ní dělat nebudu, tedy aspoň ne na vrcholové úrovni. Nelíbí se mi totiž zacházení na většině cvičišť.
A ke klikru, z vašich slov jde poznat, že nevíte na jakém principu klikr funguje. Klik není povel pro daný cvik, klik znamená "právě teď si udělal něco, co se mi líbí, něco, za co si zasloužíš pochvalu". Když chci papouška něco naučit, tak když udělá to, co po něm chci (třeba si zrovna protahuje křídla) kliknu a dám mu odměnu. Klikr je založený na podmíněném reflexu, není to povel. Později, kdy již chápe za co mu klikám přidám povel. pak se pracuje v pořadí - povel (papoušek udělá co se po něm chce) - klik - odměna. Když papoušek zvládá povel na slovo přestanu klikat a budu již dávat jen slovní povel. Klikr je na výcvik psů, papoušků i ostatních zvířat naprosto perfektní, můžete si hrát s detaili, které pouhými slovy jen těžko zachytíte s takovou přesností, jako klikr.
Hezký večer
Jitka (neregistrovaný) 05.09.2009, 20:26:46 xxx.xxx.242.194
O povelech rukou i hlasem mě taky nemusíš poučovat, jak jsem řekla. Chci svým psům, papouškům i kočkám dát co nejvíc, chci aby přemýšleli. Proto je vedu všestranně, dělám 90% sportů se psem, co existují. Závodit se taky snažím co nejvšestranněji a to přesněji v agility, tanci a obedienci a samozřejmě se svou novou, nezkaženou fenkou chystám nějaké základní zkoušky z poslušnosti a nejvíc se chceme zaměřit na stopařské speciály.
A k vycvičeným papouškům. Nevím, co by bylo lepší pro vás? Já dávám přednost ochočeným a cvičeným papouškům. Pokud si ho neochočíte, tak bude žít celý život "ve stresu". Tedy ne celý život, jen do doby, kdy si na vás zvykne. U mých andulek to byl celý život. Pokud si papouška neochočím a pak budu sahat pro misky, dosýpavat mu zrní a dolévat vodu v pro ptáka nepříjemně blízké vzdálenosti. Když si papouška ochočíte, bude zvyklý, že i když s ním manipulujete, je to v pořádku. Pokud si spolu vytvoříte vztah, což je pro ochočení podle mne dost důležité, pak je jen k dobru učit ptáčka triky cviky a různé blbinky. Papouška to baví, protože vás má rád a i vy by jste měl vědět, že pokud máte s někým opravdu vztah a je to jeden z mála nebo dokonce jediný člověk, s kterým máte vztah, chcete s ním být, trávit s ním co nejvíc času a kontakt s ním vám dělá dobře. když papouška učíte triky, je s vámi v těsném kontaktu a to papouškům, pokud máte vztah, dělá dobře. Navíc, když ho naučíte nějaký trik, udělá vám to radost a to paoušek taky pozná a má samozřejmě taky radost. A pak když je sám, tak si někdy zkracuje volnou chvíli tím, že dělá právě ty blbinky, které jste ho naučili. Je důležité vybrat pro papouška trik, pro který má předpoklady. pokud mám papouška, který spíš rád popochází po bidélku, než aby létal, naučím ho statické triky, u kterých nemusí nikam popoletovat např. podávání nohou. Pokud mám papouška, který neposedí, učím ho naopak akční triky, protože by ho ty statické moc nebavily. Můžete ho naučit létat na určité místo nebo přinášet předměty nebo proletovat nějakými otvory. Hlavní je, aby jste se vy i váš papoušek bavily! Jen pak to má smysl ;)
pěkný večer
Mikeš (neregistrovaný) 05.09.2009, 20:35:31 xxx.xxx.93.36
Mě se konkrétně na výcviku psa líbí jeho razatnost při obranách současně se střelbou, kdy se ukáže, že pes má pevné nervy. Málokterý poštářový pes při výstřelu nezdrhne a taky vím, že dokáže zdrhnou i pes velký. Takový pes je na cvičičtích typu ZVV3 odsuzován a majitel se tam bohužel "nechytá", proto tam ani nechce chodit." Tajtrlíka" v trubkách dokáže udělat každý pes, ale obrany málokterý. I když jsem viděl i krysaříka, který to zvládal na úrovni své velikosti, takže pak klobouk dolů. Jinak klkr mě nazajímá, protože se zajímám o chov a ne o poskakování s cvakadlem kolem voliér. Takže se ani nezajímám o souvislosti s použitím.
Jitka (neregistrovaný) 06.09.2009, 12:21:11 xxx.xxx.242.194
A zase jsme u toho. Vy děláte IPO, takže to zvládne jen málokterý pes. My děláme agility, ale co, to není žádná věda, to zvládne každý...To je jednoduchý naučit ho běhat "trubkama". Až vycvičíte dobrého psa na agility, pak o tom mluvte. Z Vašich slov jde poznat, že zřejmě vůbec netušíte, o čem agility jsou. Nevidíte do toho a nevypadá to, že chcete psa všestranně zaměstnávat. Ale to je samozřejmě jen Vaše věc, že ano.
Ano, tunelem dokáže proběhnout každý pes, stejně jako na obranách jde velkou většinu psů kousat. Ale jen menšina je v probíhání tunelů vážně dobrá, stejně tak jen málo psů dokáže kousat na vyšší úrovni.
Jestli k tomu však přistupujete tak, že agility jsou moc snadné, takže je to podřadná psí disciplína a IPO je královská disciplína, pak ani nemá cenu o tom mluvit.
A jedna maličkost, psi neběhají trubkami, nýbrž tunely. Trubkami běhá akorát tak voda nebo plyn...
Mikeš (neregistrovaný) 06.09.2009, 12:36:17 xxx.xxx.94.36
Necháme to do psích diskusí, tady nikoho nezajímá jestli běhá pes tak nebo jinak. Raději napište nějaký příspěvek jak předcházet zánětům u papoušků, to bude zajímat diskutující tady.
minda (neregistrovaný) 06.09.2009, 23:11:49 xxx.xxx.35.157
myslim si ze se hodne chovatelu snazi zblizit ze svim papouskem, a to hrama...nemluvime o psech, jestli se vam pane mikesi tahle diskuze nelibi, tak do ni nepiste, je to jednoduche...!
vaz nazor je sice zajimavi, ale tiim padem se u vas musi papousek pekne nudit...kazde zvire si hraje...a to si pamatujte...

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.