Aktuálně: 4 529 inzerátů178 507 diskuzních příspěvků17 809 uživatelů

Je pravda to co se píše?

anonymní (neregistrovaný) 29.12.2010, 10:36:25 xxx.xxx.125.191
V posledním čísle časopisu Papoušci je článek "Hodný a tichý jako myška aymara pruhovaný" Je to jen zbožné přání chovatelů a nebo je to pravda? Jak to, že někteří chovatelé píší, že aymara dokáže křičet tak, že je to slyšet z domu až na dvůr. A též mě zaráží popisování způsobu života aymarů, kde se píše, že jen lezou po větvích. Opět narážím na znalosti chovatelky, která jim dala patřičný prostor a říká "nelezou, lítají jako vlaštovky, jen musí mít na to patřičné místo a né být zavření v kleci" Sama jsem při držení papoušků poznala, že jsou chovatelé zahleděni často do svých chovanců tak, že nedokáží objektivně napsat co nového majitele může potkat. Nejedná se pouze u držení aymar, ale i jiných papoušků. Nový majitel když po delším nebo kratším čase zjistí, že vlastně to, co vyčetl neni pravda, tak se papouška snaží zbavit. Vždyť těch inzerátů prodám levně,daruji z rodiných důvodů, z důvodů stěhování a pod. neni málo. Myslím, že to jsou pouze výmluvy jak se papouška dobře zbavit a nepůsobit špatným dojmem. Mnozí kupující se ve snaze mít doma něco extra uchylují ke koupi velkého papouška, aniž by znali chování a potřeby těch malých, se kterými je jednodušší práce. Při poznání, že velký papoušek má taky velký zobák, cestuje pták rychle z domu. A je to možná jen proto, že jsou kupující ujišťováni, že pták je nejbáječnější zvíře do bytu. Záleží tedy jak pro koho, aby papoušek neprocestoval půl života v různých rodinách jen proto, že se nedokáže napsat o papouškovi všechno.
anonymní (neregistrovaný) 29.12.2010, 11:16:43 xxx.xxx.48.30
A co se třeba podepsat? Jinak co se týče aymarů,tak je určitě rozdíl chovat jednoho jako miláčka a mít chov o více kusech. Pokud je jich více,tak samozřejmně komunikují a řvou a to opravdu dokážou. Záleží i na konkrétním ptákovi. Létat samozřejmně umí a dobře.O aymarech se tady diskutovalo nedávno. Skuste si něco vyhledat. Jenže pokud chcete odchovávat,tak je potřebujete motivovat a to jde i menším prostorem a klidem po párech. Ve velké voliéře mají jiné starosti,než hnízdit a to se netýká jen aymarů. Znám chovatele,kteří mají velké papoušky v malých voliérách,protože ve velkých s možností proletu prostě nehnízdili. Velké voliéry používají jako proletovačky pro mladé. Jinak úroveň Papouška bohužel klesla.Zrovna tak jako diskuze na netu. Většinou nejvíc radí majitelé 1 Ks papouška,kteří jsou sice nadšenci,ale bez skušeností. Těch co něco umí a vědí sem a i jinam chodí po málu. Biker70
anonymní (neregistrovaný) 29.12.2010, 14:11:31 xxx.xxx.109.90
Dámy a páni ! Ten kto sem napíše,že Aymari robia veľký krik,by nemal vôbec chovať papagáje ! CHovám tieto vtáčiky už pekných pár rokov a môžem tvrdiť,že andulky sú oveľa hlučnejšie.Čo sa týka lietania a hniezdenia - ďalší mýtus.Chovám v 2,5m dlhej volierke 3 páry+niekoľko párov zvlášť v metrových klietkach.Odchovávajú všetky páry,iba jeden rozdiel.Tie páry čo sú pohromade vyvádzajú v priemere 2 -3 mláďatá na jedno hniezdenie a tie samostatné páry 3 - 6 mláďat.
anonymní (neregistrovaný) 29.12.2010, 14:25:14 xxx.xxx.48.30
Andulky se "dohadují" prakticky neustále,ale tak nějak v rozumné hladině randálu-venku se to stratí a jsou vlastně po tichu. pokud,ale máte aymary doma,jako já v blízkosti bytu,tak věřte že ve skupině dokáží neuvěřitelně pískat,až to "tahá za uši" z toho důvodu jsem musel moji skupinu omezit,jelikoš žena nemohla po noční směně pořádně spát. Přez 2 dveře. A to má papoušky ráda. Záleží i na konkrétním kusu. Míval jsem 1,0 který v době odchovu řval prakticky neustále. Biker70
anonymní (neregistrovaný) 29.12.2010, 14:30:06 xxx.xxx.109.90
Chovám okrem aymar amazoňanov,amazónkov,aratingy,nobilisky a konžských,takže o aymarách ani neviem.
sunflowersman (neregistrovaný) 29.12.2010, 15:34:26 xxx.xxx.175.196
pro : 109.90 .... Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, zda jezdíte na Přerov. V kterém období odchováváte aymary? máte nyní nějaké odchovy? Jinak k tomu hluku. Choval jsem pouze aymary citronové a samec měl velmi pronikavý pískot, něco jako zesílená andulka, ale v porovnání napříkld s pyrurami to byl naprosto zanedbatelný hluk. Mirek
Orina (neregistrovaný) 29.12.2010, 16:22:58 xxx.xxx.68.165
Bohužel u papoušků je to asi tak co chovatel, to téměř jiný názor. To co funguje u jednoho nemusí fungovate u druhého. Musíme si zvyknout na to, jestliže máme nějaké zkušenosti ať pozitivní nebo negativní, že druhý chovatel může mít zkušenosti právě opačné než my a proto nemůžeme trvrdit, že tudíž nemá pravdu. Co se týká časopisu Papoušci, jak bylo na začátku napsáno, myslím, že úroveň je stále stejná, jen za těch cca 10 let co časopis vychází, vyspělo mnoho chovatelů do stádia pokoročilých až velmi zkušených a tedy se zdá, že časopis zaostává. Myslím si ale že každý, byť i zkušený chovatel v něm najde svůj článek a ten kdo začíná může s dalším číslem získat jiný přehled o papoušcích než měl doposud.
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 29.12.2010, 16:53:02 xxx.xxx.226.3
Vždycky si říkám:nebudu reagovat a nebudu, ale nedá mi to.rnChovám jak aymary, tak andulky v hejnu ve venkovních volierách (aymary v zimě doma)rnrn 1.andulky jsou hlučnější - melou celý den, v případě, že ale na chvíli zavřou zobák, tak i aymary jsou dost slyšet.rnrn(Pozor neporovnávejte demagogicky velké papoušky s těmihle střeďáky)!!rnrn 2. prostor: chovám je ve velké volieře a mají-li možnost proletu- normálně lítají, sice ne jako stíhačky, spíš jako vrtulníky, ale létají a rádi. Je pravdou, že v omezeném prostoru zimovací klece se z nich stávají šplhavci.rnrn 3.je jasné, že jeden pár v kleci má víc klidu na hnízdění než v kolonii.V kolonii je zase zajímavější pozorovat jejich soužití a vztahy (proto je takto chovám i andulky).rnrn 4.citlivé téma: jsou -li v omezeném prostoru = klid = hnízdí s vyšším počtem vajíček = víc si "vydělají" na krmení nebo chov kvůli mutacím.rn -jsou -li v prostoru větším = více podnětů, vzrušení, hlození, méně vajíček, ale o to zajímavější pozorování, ale..."menší výdělek".rnrn 5. řídký trus, pokud se hodně krmí ovocem, zeleninou, e opravdu "sračkovatý", mám pod nimi písek, tak se to dobře čistí.rn 6. někdo někde řekl, že neslézají na zem.U mě i v případě, že mají žrádýlko ve výšce je kolikrát načapu, jak šmejdí po zemi po něčem dobrém. Byť vše mají ve výšce.rnrn 7. soužití: s andulkama..nejsou konfliktní a i přes to se našel machr mauwe samec, co neustále dorážel na andulky.rnNyní jsou spolu jen aymary a i zde se dá již pozorovat jakási "hierarchie" (srandovní je to, že mauwe machr je nyní v podřízené pozici mezi svými). Stejně tak se dokáží mezi sebou servat, orvat se nebo se zadkama srkat dolů z bidel.rnUpozorňuji, že to jsou jen MÉ osobní poznatky, možná to u někoho funguje jinak :-))
anonymní (neregistrovaný) 29.12.2010, 17:07:42 xxx.xxx.109.90
Pre 175.196Dobrý deň.Teraz momentálne mám 2odstavené mláďata,lutino samičku a prír. samca štep. do lutin súrodencov,ďalej v dvoch búdkach mláďatá,ktoré budú vyletovať zhruba za 2 týždne a jedna samica sedí,tam by sa to malo začať liahnuť v najbližších dňoch.Odchovávam celý rok,tak,že dve hniezdenia po sebe,2 mesiace zatvorené búdky, zhruba za mesiac sa začnú znova nanášať,takže pauzujú 3 mesiace.Do Přerova chodím,ale teraz v zime nie,chystám sa až tak v marci,možno februári,ale to záleží na počasí.
sunflowersman (neregistrovaný) 29.12.2010, 17:53:13 xxx.xxx.175.196
Dobrý den. Děkuji za odpověď. Mohl byste mi prosím poslat svůj mail na sunflowersman@seznam.cz. Rád bych se Vás na něco zeptal. Děkuji
Marty (neregistrovaný) 29.12.2010, 17:57:35 xxx.xxx.100.23
V přírodě budou mít určitě mnoho různých zdrojů vápníku. V potravě to asi bude jen z menší části, ale nějaké minerálie mohou být v různých zeminách či horninách obsahující vápenec. Dále mohou konzumovat své vlastní skořápky po vylíhnutí mladých či různé schránky bezobratlovců. To je alespoň můj názor. Jinak aymarky tohoto rodu nechovám, ale mám jejich příbuzný. A. šedoprsé a citronové. Jejich hlasové projevy nehodnotím jako hlučné ani jako rušivé. Samozřejmě mají chvilku, kdy se dokážou vyburcovat k většímu křiku, ale to je jen ojediněle. Když mají své chvilky, tak bych je přirovnal k vrabcům. Jinak jsou celý den ticho. Občas má sameček citronek velmi příjemný hlas.
sunflowersman (neregistrovaný) 29.12.2010, 18:01:56 xxx.xxx.175.196
Dobrý den Růženo. To je opravdu tak, že ve větším prostoru mají méně vajec než v menším? Já pochopil z popisu pána ,který je chová jak ve větších , tak v menších prostorech, že počet mladých by mohl být nižší, díky rušení páru ostatním ptáky při páření a následovně malá oplozenost vajec. Jak to tedy je? To že by v menším prostoru snášeli méně početbé snůšky se mi nezdá pravděpodobné. Děkuji. mirek
sunflowersman (neregistrovaný) 29.12.2010, 18:03:47 xxx.xxx.175.196
tedy ve větším prostoru snášeli méně vajec. omlouvám se za chybu. Mirek
Eva P. (neregistrovaný) 29.12.2010, 21:14:36 xxx.xxx.204.249
U mě se s přibývajícím počtem aymar pruhovaných zvyšovala i hlučnost, ale to je normální. Jeden pár nejde skoro ani slyšet, připadali mi tišší ještě jak třeba zebřičky. Nejvíce jsem měla 4 páry a to už jsem říkala že je to stop, protože jsme je měli doma přes jedny dveře :-D Ale podle mě určitě pořád nadělali méně kraválu jak třeba stejně párů andulek :)
l.dienelt
l.dienelt (81 příspěvků) 29.12.2010, 21:19:53 xxx.xxx.3.141
Dobrý den, mám 4 chovné páry aymar pruhovaných, které pravidelně a zdárně odchovávají. A moje zkušenost je taková, že jsou to velice milí papoušci, zvědaví a nebojácní, kteří většinu dne drží zobáky nebo si jen tak pokuňkávají. "Zařvat" (v aymařím měřítku) jsem slyšela vždy jen samotného ptáka (v karanténě nebo odstavené mládě), který zaslechl ostatní aymary a zkusil se s nimi zkontaktovat. Odchovávám je po párech v klecích 85-90 x 35 x 50cm, mimo chovnou sezónu jsou chovní ptáci pohromadě ve dvoumetrové voliérce a ani tak o nich po zvukové stránce skoro nevím. Snášejí se poměrně dobře, pokud se jednomu z párů nezačne chtít hnízdit. Pak se mohou pěkně zmasakrovat - po dvou letech pohodového soužití mě takhle překvapili na podzim: jeden pár začal (i bez stimulace) tokat a dobil mi jiného samce tak, že měl záda v jedné krvi a většinu peří zlámanou. Co se létání týče, tak odstávčata jsou dost čiperná a létají dost, po půl roce se ale jakoby usadí a zbuchtovatí a kde můžou, dojdou radši pěšky. Ve velkých volérách se ale mohou samozřejmě chovat jinak. Co se vápníku týče, používám Optimin E a dosud jsem neměla problém s měkými skořápkami nebo zadrženým vajíčkem, naštěstí. Ptáky nechávám hnízdit v první sezóně (po roce věku) jednou, každou další dvakrát - pak jdou do voliérky. Teď mi všechny páry sedí na prvních snůškách nové sezóny, tak se moc těším, jak to dopadne. To jsou mé zkušenosti s aymarami, na které nedám dopustit, i když se zvolna přesouvám k větším druhům. Přeji hezký večer, Lucie D.
biker70
biker70 (235 příspěvků) 30.12.2010, 10:55:37 xxx.xxx.48.30
Jak píše EVA.P. čím více aymarů,tím větší hluk. Míval jsem 5 párů +odchovy a to bylo najednou třeba 30 aymarů,kteří se dohadovali a opravdu hlasitě,jak jsem psal v příspěvku výše,škoda,že jsem to nikdy nenatočil na video. Teď místo nich zimuju pyrury a o těch nevím.Občas si křiknou,ale jen chvilku. Aymarové to vydrželi dlouhé minuty. Teď mám jen 2 páry aymarů a je klídek. A měl bych dotaz na Růžu-kolik už jsi odchovala aymarů? Biker70
Ruza5
Ruza5 (988 příspěvků) 30.12.2010, 14:09:16 xxx.xxx.226.3
4 Biker70. já věděla, že si naběhnu:-), takže letos jsem neodchovala nic, protože jsem renovovala starší volieru a aymary jsem měla ve velké maštali společně s andulkama.
biker70
biker70 (235 příspěvků) 30.12.2010, 15:10:56 xxx.xxx.48.30
To byla nahrávka na smeč:) A v loni? Nic ve zlém :) Myslím,že můžeme téma" hlučnost a létavost" u aymarů ukončit asi takto- Aymarové chovaní po 1 ks jako mazlíci jsou milá, malá, tichá stvoření s nádherným pohledem a velkým "bobanem" na rameni páníčka :). Dokáží poletovat po celém bytě a nedělá jim to problém. Rádi šplhají po všem možném. Aymarové na chov dokáží být ve skupinách velmi hluční,nebo alespoň někteří jedinci.Hlavně v době hnízdění-moje zkušenost. Vše závisí na tom,kde je máme. Ve sklepě,nebo přístavbě u domu nevadí . Chov v bytě může být při celodenním řevu -pískání docela problém. Nemůžeme,ale aymary srovnávat s velkými papoušky-tam je hlučnost opravdu někde jinde.Aymarové v toku se dokáží velice slušně" dobít" Moje zkušenost a i Lucie D. Větších odchovů docílíme v menších klecích po párech,kde můžeme i cíleně sestavovat páry podle požadavků na barvu-mutaci mladých. Toho ve společném chovu nedosáhneme i když i tak se mladých dočkáme. Biker70
biker70
biker70 (235 příspěvků) 30.12.2010, 15:17:16 xxx.xxx.48.30
Ještě ohledně vápníku. Já podávám do vody rozpuštěné tablety Calcium ,které se koupí v lékárně. Nedávám je celé,ale odlamuji menší části. O sépiovou kost moji aymarové nejeví zájem,i když ji mají k dispozici. Biker70

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.