Aktuálně: 4 581 inzerátů178 011 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

rozjeté nožky a dědičnost?

Peťula
Peťula (665 příspěvků) 23.05.2011, 12:14:47 xxx.xxx.38.103
Dobrý den, bohužel jsem po otevření budky zažila nemilé překvapení a to rozjeté nožičky u mláděte aymarky. Již jsem na příští hnízdění připravila ležatou budku elkového tvaru s přepážkou, ale vzhledem k tomu, že sameček je takřka stejně postižený jako jeho mládě, je možné, aby toto bylo způsobeno nejen špatným prostředím či nešťastnou náhodou, ale i geneticky? Prosím o názory hlavně někoho, kdo měl ve svém chovu podobnou zkušenost. A pokud se někomu povedlo podobný zdravotní problém zmírnit použitím konkrétní fixace, prosím o fotečky. Díky předem :-)
Obrázek
Peťula
Peťula (665 příspěvků) 24.05.2011, 09:52:07 xxx.xxx.38.103
Tak jsem včera zkusila mláděti nožky zafixovat prozatím volnými poutky z náplasti. Překvapilo mě, jak jsou nožky volné, zákrok se zdál naprosto nebolestivý.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 24.05.2011, 09:55:53 xxx.xxx.241.224
Dobrý den, já jsem jednou měla u korelky rozjeté nožičky,fixovala jsem to podle návodu. nedávala jsem na nožky kovové kroužky,ale kroužky ze zdravotní náplasti udělané a zafixované kůží, co je třeba na přívěsky. Drželo to pěkně , nezařezávalo se to ,ale nelepšilo se to. Nakonec to za mě vyřešili rodiče, přestali mládě krmit. Zřejmě vycítili, že něco není v pořádku. Dana
Peťula
Peťula (665 příspěvků) 24.05.2011, 10:06:45 xxx.xxx.38.103
Děkuji za zkušenost, taky se bojím, že dnes mládě najdu mrtvé :-(. Ale za pokus to stojí, bez něj by se ani neudrželo na bidle, takže ztratit moc není co, ale získat třeba ano :-)
biker70
biker70 (235 příspěvků) 24.05.2011, 10:36:48 xxx.xxx.48.30
Koukám na diskuzích na rady. Bohužel nejpravděpodobnější bude ta nepříjemná varianta. Možná bude nejlepší se s tím smířit a netrápit aymaru a i sebe :( Biker70
leef (neregistrovaný) 24.05.2011, 17:31:47 xxx.xxx.102.221
Měla jsem kdysi tuto zkušenost u andulek, nohy jsem jim zafixovala náplastí na požadovaný " rozestup" a ještě zafixovala proužkem tkalounu na zádech za křídly. U mláďat kde jsem to podchytila dřív se nožky srovnaly bez problému u nejstaršího to bylo znát, ale fungoalo normálně. Fotku bohužel nemám. Je zajímavé, že se to čas od času vyskytlo jen u jednoho páru který se sám sestavil / každý kus z jiného kraje ČR/ spolehlivě hnízdil a měl vždy kolem 5 -8 máďat.
cone
cone (1412 příspěvků) 25.05.2011, 13:41:08 xxx.xxx.67.3
Ahoj Peťulo, asi dvakrát se mi podařilo rozjeté nožičky - tedy mírně rozjeté - spravit poutky z náplasti, bylo to jednou u pap. senegalského a jednou u agap. taranta. Později jsem u jedináčka agap. taranta zpozoroval již značné rozjetí a volil jsem bandáž pevnou, nožku jsem zafixoval pod tělo. Bylo nutné dost často bandáž měnit a uvolnovat podle růstu mláděte, které jsem ručně začal raději dokrmovat, nožka se o poznání spravila, částečná deformace nyní při posedu na bidle je stále patrná, navíc přibyla deformace křídla, kreré bylo polepením náplastí na určitý čas také znehybněno. Mládě - nyní asi dvouleté- mám doma, létá, sedí na bidle a dělá radost.
Peťula
Peťula (665 příspěvků) 25.05.2011, 13:45:44 xxx.xxx.38.103
Moc díky za názory, moji převážně chatovací přátelé :-)). Včera jsem mládě sontrolovala. Bylo živé, nakrmené :-). Tak jsem předělala poutka na užší a uvidíme. Bolesti evidentně nemá, takže o utracení zatím neuvažuji, myslím, že ho nijak netrápím. Uvidíme co bude dál, jak se zachovají rodiče i zda se povede nožku alespoň trošku spravit tak, aby byla použitelná k přidržování na bidle. Budu i nadále informovat :-)
cone
cone (1412 příspěvků) 25.05.2011, 13:49:28 xxx.xxx.67.3
PS- nedávno jsem tento problém rozjetých nožiček konzultoval s kolegou ze Slovenska, který měl podobný problém/také u agap. taranta/, použil poutko a po cca dvou týdnech se stav upravil. K tvé otázce o dědičnosti - myslím, že je pro nějakou seriozní odpověď dost málo zmapovaných případů a jakákoliv odpověď bude značně diskutabilní a spíše vykonstruovaná.
Peťula
Peťula (665 příspěvků) 13.06.2011, 10:19:15 xxx.xxx.38.103
Tak jen pro uzavření, snad pro někoho bude tohle téma přínosem. Mládě je venku, fixace již není možná, nožky jsou již pevné, a stažení zjevně bolestivé. Nožky jsou více od sebe ale, funkční, takže jsem ráda i za takové zlepšení. :-) Lepší fotka není zatím možná, schovává se :-). Je úplně vlevo.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 14.06.2011, 18:18:48 xxx.xxx.127.62
Jaký je to přínos do chovu a popř pro další kupující, když se množí mrzáci v další generaci? Jestliže zachráním postiženého ptáka je snad hloupost ho používat dál do chovu a rozšiřovat postižení v dalších generacích. Nebo se mnou ostaní chovatelé nesouhlasí?
fylip
fylip (1289 příspěvků) 14.06.2011, 18:57:08 xxx.xxx.80.34
Dobrý den, Já s Váma nesouhlasím, naopak. Peťula má i postížené alexandry, kteří jí letos vyvedli jedno mladé a je úplně zdravé, teda alespoň podle fotek. Postížení rodičů na mláděti nezanechalo žádné následky, stejně tak by to bylo podle mě i u aymar, podle mě byl ale problém v tom, že bylo mládě v budce samo. Já jsem tento problém v chovu ještě naštěstí neměl, ale už jsem o něm několikrát slyšel a stejně tak mi se mi to potvrdilo v tomto vláknu, akorát na ifauně, kde tuto situaci s jedináčkem a rozjetýma nožkama popisoval i jiný chovatel. Naopak si myslím, že Peťula dělá perfektní věc a dá možnost vyvést mladé i postíženým papouškům.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.