Aktuálně: 4 593 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Agresivita u amazoňanů

zbynek
zbynek (922 příspěvků) autor webu
13.06.2011, 10:21:54 xxx.xxx.142.1
Zdravím, musím se trochu pochlubit a zároveň položit dotaz. Zhruba před týdnem jsem u mého 5-ti letého párů am.oranžovokřídlých pozoroval velkou změnu chování. Teda hlavně u samce, stal se agresivní vůči samici, stále ji pronásledoval a nechal ji vklidu jenom když slétla na zem nebo zalezla do boudy. Když byla v budce, seděl poblíž a nechtěl ji pustit ven, včera celý den nevylezla, se strachem o její život jsem večer otevřel kontorlní otvor a vevnitř stála naježená samice, vrčela na mě a měla pod sebou 1. vejce. Večer jsem ji viděl venku, pravděpodobně dorána spala ještě venku ale jistě to nevím, dneska to zjistím. Problémem je ale agresivita samce. Sedí poblíž budky a sotva se samice ukáže v otvoru, že by chtěla ven vletí na ní a zažene ji dovnitř, stále sedí u budky a hlídá. No je to teprve první den, ale mám obavy aby se vklidu nažrala. Bylo by řešením vytrhnout pár per v křídle? Nebo mám ještě počkat.
Orina (neregistrovaný) 13.06.2011, 10:31:46 xxx.xxx.84.69
Možná odbíhám od tématu, ale chci se zeptat. Nebylo by řešení dát amazoňanům před hnízděním budku se dvěma vletovýma otvorama, jako se to někdy dává kakaduům? Já nevím je to jen dotaz, třeba někdo odpoví.
cone (neregistrovaný) 13.06.2011, 13:08:12 xxx.xxx.67.3
Navštívil jsem chovatelské zařízení se snad stovkou párů a budku se dvěma otvory jsem neviděl. Myslím Zbyňku, že pokud samec samici v budce nebo ve vletovým otvoru krmí, tak je vše v pohodě. Jinak ke snesení vajíčka gratuluji, sám na první vejce u svých amazoňanů čekám. Také čekám na první připomínky sousedů, od cca 5ti hod. ráno do půl osmé je jejich řvaní dosti silné.
zbynek
zbynek (922 příspěvků) autor webu
13.06.2011, 14:29:36 xxx.xxx.142.1
No možná jsem to začal řešit až moc brzo, protože před chvílí, když jsem šel kolem voliéry byl samec v budce a ozývalo se zevnitř tiché "štěbetání", pravděpodobně ji krmil, tak by to bylo dobré. A křik ten je opravdu silný a ráno mě budí.
Marty (neregistrovaný) 13.06.2011, 15:12:37 xxx.xxx.155.191
Zbyňku, řekl bych, že je to na dobré cestě, ale na tvém místě bych se taky bál. Co třeba hodit pro jistotu samici do budky klas senegalu nebo piškot, aby se v případě trochu nazobala?. Ale jestli ji samec krmí, tak snad to bude v pořádku. Ať se daří.
zbynek
zbynek (922 příspěvků) autor webu
22.06.2011, 17:40:18 xxx.xxx.142.1
Tak samice sedí na 3 vejcích. Včera jsem ji přistihl, když byla na krmítku, tak jsem rychle vyfotil obsah budky a prosvěcovadlem zjistil, že minimálně jedno vejce je oplozené! Do ruky jsem jej samozřejmě nebral, ale žilky v něm byly dobře patrné, poté už samice seděla na bidle u budky a dost nepříjemně křičela a byla naježená, myslím, že by zaútočila i na mě, tak jsem rychle zmizel. Jediné dilema mám nyní takové: samca jsem odstavil do vedlejší voliéry, byl k samici agresivní a když se ji podařilo opustit budku, tak na ni utočil, že ji nechal vklidu pouze když slétla na zem a odsud se nesměla hnout, takže do budky se nedostala klidně 2 hodiny, tak jsem samca přemístil do voliéry vedle. Samica teď chodí vpohodě ven a do krmítka se nažrat, vídám ji asi 3x denně. Se samcem je v kontaktu přes pletivo ale já si teď říkám, zda po cca 5 dnech zkusit zase samca vrátit zpět, zda na samotce nezmoudřel nebo to mám ponechat celé na samici, ikdyby se z vajec něco vylíhlo? Řídil jsem se knížkou od R. Low, kde právě píše, že samice mláďata klidně i vychová sama.
Obrázek
cone (neregistrovaný) 22.06.2011, 18:11:16 xxx.xxx.67.3
Máš veliké dilema co dál dělat. Ale pokud máš mezi samcem a samicí jednoduché pletivo a máš je vedle sebe, mohl by ji snad samec nakrmit i přes pletivo, kolegovi to tak jednou udělali kubánci. Já stále na vejce čekám, už neřvou, ani o nich nevím že je mám, pořád navštěvují boudu a poskakují ve vnitřním záletu. Pokusy o páření byly, ale páření jsem neviděl.
anonymní (neregistrovaný) 22.06.2011, 19:30:27 xxx.xxx.109.90
Neviem či to skresľuje foto, ale tie vajíčka vyzerajú všetky oplodnené. Gratulujem! Mám 3 - ročný pár Amazona A. autumnalis už dva mesiace pozorujem denne viacnásobné párenie a nič. Zrejme si iba užívajú, snáď budúci rok. Agresivita u amazoňanov je úplne normálna vec, chvíľu sa milujú a potom sa bijú, ale u Vášho prípadu by som ich dohromady nedával, pretože tam hrozí zachladenie vajíčok. Je leto, kľudne môže samica búdku nachvíľu opustiť, nič sa nemôže stať. Prajem Vám úspešný odchov,týchto krásnych vtákov.
sunflowersman (neregistrovaný) 22.06.2011, 20:09:43 xxx.xxx.175.196
Taktéž gratuluji a také jsem názoru, že vejce jsou oplozeny všechny :). Nádherný pohled do boudy.Mirek
zbynek
zbynek (922 příspěvků) autor webu
22.06.2011, 21:32:47 xxx.xxx.142.1
Pletivo mezi klecima je právě dvojité, takže krmení samice samcem nepřipadá v úvahu. Fotka může zkreslovat, nechám se překvapit. Mně se pářili už jako dvouletí, i do budky chodili ale vejce snesli stejně až jako pětiletí.
cone (neregistrovaný) 27.06.2011, 22:35:59 xxx.xxx.67.3
Zdravím Zbyňku, tak jsem se konečně u amazoňanů dočkal i já, dnes k večeru jsem mohl zkontrolovat jinak stále obsazenou boudu a objevil jsem v ní první snesené vejce. Zarážející je to, že zádná agresivita u mého párů "kubíků" nebyla, od prvního okamžiku se k sobě chovali s dost velkou náklonností - samce jsem dovezl v půli listopadu loňského roku. Jsem velmi zvědav, jak to vše dopadne, samec je před nebo na boudě, ev. ve výletu. Boudu mám kmenovou, s vletovým otvorem, ale bez stropu, nahoře je otevřená. O klasickou bednovou vertikální nejevili pražádný zájem.
anonymní (neregistrovaný) 28.06.2011, 14:59:39 xxx.xxx.109.90
Tiež sa pripájam ku gratulantom, je to super prajem Vám aby to vyšlo. U mňa tiež ešte nie je koniec, pred chvíľou som videl, ako žltolíca vychádzala z búdky - uvidíme, Má ju kmeňovú s vletovým otvorom, ktorý zväčšila minimálne o 100%.
zbynek
zbynek (922 příspěvků) autor webu
28.06.2011, 20:59:02 xxx.xxx.142.1
Cone gratuluji, snad to bude probíhat lépe než u mého páru. Kontrolou jsem zjistil, že jsou všechna 3 vejce oplozena. Zkusil jsem ale vrátit samca k samici a to takový úspěch nebyl. Byl sice do 5 minut u samice v budce a uvnitř ji ihned krmil, ale jakmile sama opustila budku bylo zle. Napadl ji tentokrát i na zemi a samici šlo o holý život. Samce jsem ihned zase odchytil a umístil do voliéry vedle. Samice se po chvíli zase vrátila do budky a pokračuje v sezení. Další šanci už samcovi nedám, myslíte, že by teoreticky zvládla samice vykrmit i 3 mláďata ???
Zdeny (neregistrovaný) 29.06.2011, 09:10:06 xxx.xxx.228.154
Ahoj zbyňku, koukám, že venezuelci zahnízdili, paráda. Samečka nech jinde,když ji pořád rve. Pokud samička sedí a je v pohodě, tak si s mláďaty poradí a bude je krmit. Jedině kdyby nestačila až budou větší, tak by jsi nějaké musel dokrmit. A jak ti mladí senegalci dopadlo to dobře? Já se tam k vám musím někdy podívat.
zbynek
zbynek (922 příspěvků) autor webu
29.06.2011, 09:16:17 xxx.xxx.142.1
Zdravím Zdeny, přijeďte. Samice je zatím vzorná, sedí pevně a vyleze jen párkrát denně se nažrat. U senegalců to dopadlo dobře, oba mladé vychovali až k samostatnosti.
anonymní (neregistrovaný) 29.06.2011, 16:03:49 xxx.xxx.109.90
Takže mal som pravdu, že všetky vajíčka sú plné a s tým samcom som Vám radil tiež, samica to zvládne i sama, je leto vajíčka za tú chvíľu čo sa nažerie nezachladnú. Po vyliahnutí mladých kŕmte miešankou a máčaným - klíčeným, aby jej to rýchlejšie natravovalo a vtedy môže častejšie a na kratšiu dobu opúšťat mláďatká. keď sú maličké potrebujú teplo a časté kŕmenie v malých dávkach. Keď budú väčšie bude aj spotreba väčšia,ale nebude im už treba toľko tepla od matky, takže si myslím, že ich vyvedie sama až na bidlo.
fylip
fylip (1289 příspěvků) 29.06.2011, 22:34:54 xxx.xxx.80.34
Oboum gratuluju. Určitě to je úspěch. Zbyňku, jak jsou u Tebe Venezuelci hluční? Poslední dobou jsem viděl víc názorů, že poměrně hodně křičí.
cone (neregistrovaný) 01.07.2011, 15:58:28 xxx.xxx.67.3
Pravděpodobně včear navečer jsem se dočkal i druhého vejce u amaz. kubánských, ale jelikož u nás neustálé prší, nechodí amaz. do venkovního výletu a nemohl jsem je proto nafotit. Jinak přátelé, já o svých uřvancích / a to myslím doslovně/ nyní ani nevím že je mám, je takové ticho, že to až rve uši.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.