Aktuálně: 4 685 inzerátů176 962 diskuzních příspěvků17 790 uživatelů

Korelka Bibinka - jak na ni?

Denisa (neregistrovaný) 29.06.2011, 22:38:58 xxx.xxx.72.208
Všechny tu upřímně zdravím. Nedávno jsem dovezla domů nového člena rodiny, tedy korelu jménem Bibinka. Rozhodla jsem se pro ptáčka od chovatele který se jej snažil prodat, měla jsem dříve různá nechtěná a toulavá zvířata, kočku z ulice, pejsky mám oba z útulků, králíčka od paní která se ho chtěla zbavit apod. a včechna tato zvířátka byla a nebo stále ještě jsou naprosto úžasná. Byla mi tedy nabídnuta korela s tím, že o ni delší dobu nebyl zájem, že je zdravá a ještě mladá. Neváhala jsem a koupila ji. Vlastnila jsem dříve již mnohá zvířata a tak jsem věřila, že chov papouška již zvládnu. Dost jsem toho přečetla a snažila se tyto nasbírané informace využít. Bibinka je skvělá, zdá se být naprosto zdravá, je krásná, moc hezky štěbetá, ale bohužel je velice plachá. Nebyla kromě krmení v kontaktu s lidmi a mně se nyní nedaří ji ochočit. Návody které jsem nalezla, tedy vkládat ruku do klece, neucuknout ani pokud štípe a nabízet ji z ruky pamlsky které po chvíli ochutná a tak si získat její důvěru nefungují. Po vložení ruky do klece začne Bibinka rozevírat zobák, velmi syčí, štípe mě, což není vůbec příjemné a pokud neuhnu a ruku ponechám, i přes její pokus o to mě odehnat, stále u ní, začne splašeně lítat po kleci a vrzat zobáčkem. O pamlsky - proso, piškot, zelené větvičky, maliny (prosím poraďte jaké další mohu nabídnout) z mojí ruky nemá vůbec zájem, jen do mě klove a syčí. Zkouším to několikrát za den, no neposunuli jsme se ani o kousíček. Dočetla jsem se, že k lepšímu ochočení je pro začátek vhodná menší klec a chov pouze jednoho zvířete, podle toho jsem se také řídila. Rozhodně ji nechci vrátit ale ráda bych aby se se mnou spřátelila. Mám malou dcerku, i jí se ptáček velice líbí a doufala jsem, že právě korela je vhodný druh i k dětem, ta moje je ale zatím velmi uzavřená a o kontakt, zdá se, nestojí. Prosím poraďte, jak na ni?
bellina (neregistrovaný) 30.06.2011, 07:29:47 xxx.xxx.174.89
Dobrý den Deniso, víte to máte těžké. Nikdy nevíte co si korelka s lidmi užila, jak s ní bylo zacházeno...přečtěte si téma CO JI JE? to je otřesná ukázka toho, jak taky může človek se zvířetem zacházet :-( Pokud má třeba něco podobného za sebou, nikdo by se nemohl divit že lidem nevěří. Myslím si, že na to jdete dobře. Je vidět, že jste opravdu něco nastudovala. Z pamlsků teď v létě ještě používám klásky trávy z louky. Moji ptáci /i ti neochočení/ mi pro ně téměř chodí na ruku. Myslím však, že s vaší korelkou to bude trošku oříšek. Vám nezbývá něž se obrnit trpělivostí a zkoušet to stále dokola. Velký mazel z ní ale s největší pravděpodobností už nikdy nebude. Pokud je korelka mladá, neuvažovala jste o pořízení partnera? Bibinka by byla jistě spokojená. Dcerka by mohla sledovat *jak se ptáčci mají rádi :-)* a ochočit by jste si potom mohly třeba jejich potomka. S ním by byla práce jistě mnohem jednodušší.
Denisa (neregistrovaný) 30.06.2011, 22:02:55 xxx.xxx.72.208
My bohuzel nemame dostatecne prostory pro odchov, mam k dispozici jen byt, tedy nikoli venkovni volieru a chci kazdemu zviratku u nas doprat dostatek zivotniho prostoru. Zatim jsem rozhodnuta zabojovat a nejak toho draka ochocit ale ona je zatim zasadne proti, poradne zuri a stipance jdou do krve kdyz nestiham uhybat. Manzel k ni ruku ani nestrci a dcerka ta ma prisny zakaz na ptacka sahat. Zkousim ted vzit treba piskotek a jemne se ji dotknout tim piskotem takze zacne vztekle klovat do nej ale rozcupuje piskot a cela najezena my jde po ruce, navic to syceni se take stupnuje. Zda se mi ze cim vice se s ni snazim navazat kontakt, tim vice ona zuri, stupnuje se to. Nekdy na me udela nalet a zacne sycet ikdyz jen prochazim kolem klece. Jsem trochu zklamana, vsude jsem cetla jak jsou korelky vhodne pro zacatecniky, ze nejsou vubec agresivni, no ta nase je poradny bojovnik:( ale urcite to s ni zatim nevzdavam, jen potrebuji poradit nejake finty jak na ni. Take to jmeno Bibinka je pouhy odhad. Mela by to byt samice, ale kdo vi, ten od koho jsem ji koupila si sam nebyl jisty ale spis hadal a vek netusim vubec. Udajne je mlada ale to je dosti relativni pojem.
salamounek
salamounek (161 příspěvků) 30.06.2011, 22:24:30 xxx.xxx.81.125
Zdravím Deniso nevím čemu říkáte nedávno, ale pokud je to pár dní či týdnů, pokrok ještě nemůžete moc očekávat. Jedině kdyby byla ručně dokrmená. Pokud je z voliéry počítejte nejméně s rokem. Rozhodně bych se nenechávala klovat. Podle toho co popisujete, ona si "svůj" prostor brání a vy jí ho pořád narušujete. Já bych jí ho zpočátku nenarušovala, aby získala jistotu a pamlsky bych nabízela přes mřížku klece. A to může i manžel i dcerka. Nejdříve si jich nebude všímat, ale po čase až získá jistotu a kuráž jistě přijde pro pamlsek k mřížce. Pak teprve bych nabízela pamlsek ve dvířkách a až zvládne i to, potom můžete s rukou dovnitř. Moje korely vždy milovaly pampelišku, hlavně květ je přitahoval. Musíte se obrnit trpělivostí. Jeden z mých největších mazlů, korelka Šalamoun, se plně ochočil až za tři roky. Teprve po této době již v životě nezasyčel ani neštípnul.
anonymní (neregistrovaný) 30.06.2011, 22:33:54 xxx.xxx.72.208
Evy Váš příspěvek mě velmi potěšil. Jsem Vám vděčná ze konkrétní rady jak postupovat. Určitě vyzkouším. V některých knihách jsem se dočetla pravý opak, tedy nejít na to příliš pomalu a neustále papouškovi prostor narušovat, až si na to zvykne. Že necháte-li ho dlouhou dobu bez přímého kontaktu s lidskou rukou, už si nenavykne nikdy. Můžu zkusit ty pamlsky přes mříže a dát ji zatím čas. Jen bych opravdu nerada ztratila tu šanci na ochočení úplně. Mám momentálně k dispozici fotoaparát pouze na mobilu který není zrovna kvalitní ale pokusím se o nějaký snímek.
Denisa (neregistrovaný) 30.06.2011, 22:45:20 xxx.xxx.72.208
Jen by mne jeste zajímalo, to ji mám držet třeba rok pouze v kleci, než se ochočí? Ráda bych aby měla k dispozici byt a mohla se proletět jak bude chtít. Jak toto realizovat když na sebe nedá sáhnout?
anonymní (neregistrovaný) 30.06.2011, 22:49:12 xxx.xxx.72.208
Bibinka - samecek nebo samicka, mlade nebo dospelec?
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 01.07.2011, 08:33:29 xxx.xxx.174.89
Dobrý den, fotky jsou opravdu velmi nekvalitní. Zkuste jí vyfotit ještě jednou, někde u okna na denním světle. Třetí a čtvrtá fotka /kdyby byla kvalitnější/ by na určení pohlaví jistě stačila.
Lada Hulenová (neregistrovaný) 01.07.2011, 09:06:50 xxx.xxx.61.154
Dobrý den, vyměňte bydla za přírodní, mohou být i trošku silnější, tyto rozhodně nejsou vhodá, budou jí přerůstat drápky, taky není dobré místo pro korelu - kuchyň, je přímo nevhodné, při vaření se uvolňují výpary které korele nesvědčí, pozor na jedovatý teflon. Jinak co se týče ochočování mě se osvědčilo sedět u korely a stále na ní mluvit. Taky jsem jí nikdy nenarušovala její teritorium a nestrkala ze začátku ruce do klece. Musíte zjistit co ji chutná, ty naše mají nejraději pampelišku nebo žabinec ptačinec, jeho semínka mají nejradši. Nejprve nabízet přes mříže a korela si musí k jídlu sama dojít. Pak tuto vzdálenost postupně zkracujte. A až se to naučí tak můžete otevřít klec a zkusit dát jídlo ke dvířkům a zase jí to nabízet z ruky a zase si musí sama přijít. Nejprve to bude trvat dlouho než si vezme, bude se bát, může to trvat celé týdny, ale je důležité aby si sama přišla, protože když tam strkáte ruce do klece, tak jí plašíte a tím u ní ztrácíte u důvěru. Až se vám ji podaří ochočit pak až bych jí pustila, mě to ochočování trvalo 2 měsíce. Protože jak jí potom dostanete do klece? Chce to moc a moc trpělivosti a nejméně 3 hodiny denně se jí věnovat a mluvit na ní.
Obrázek
salamounek
salamounek (161 příspěvků) 01.07.2011, 18:43:22 xxx.xxx.81.125
Já jsem ji pouštěla vždy buď v sobotu nebo v neděli, kdy bylo dost času ji nalákat zpět do klece, asi na hodinku (vždy z toho ale byly nejmíň dvě). Dvířka se vyklápěla zhora dolů, takže jsem je silnou kancelářskou sponkou pověsila do vodorovné polohy. Pak jsem je přivázala na provázek (u jedné strany) a do klece dala salátek nebo pampelišku. Pak už jen z dálky číhala a když vlezla do klece, zatáhla jsem za provázek a pomalu šla dvířka docvaknout. Ale první tři týdny jsem ji nepouštěla vůbec, aby si okoukala okolí a zvykla na klec. Pokud chcete, podívejte se na mé stránky, je to tam popsáno. Ta bidla rozhodně vyměňte za větve a souhlasím s Ladou, že kuchyň není vhodné místo. Fotky nejsou příliš ostré, ale vypadá to na samičku, ovšem po prvním přepeření se to může změnit. Jestli je mladá poznáte tak, že pokud má nožičky růžové, je to mladý pták. Starší pták má nožičky šedivé. Jinak vypadá moc hezky. Stejně jako u Lady mi také nejdříve přistávala na hlavě, až později pak na rameni či na nastavené ruce. Lado, taky máte fešandu.
Denisa (neregistrovaný) 01.07.2011, 21:37:46 xxx.xxx.72.208
Dekuji za pochvalu a vsem za rady. Klec jsem si objednavala v chovatelskych potrebach a tam mi prave radili ze tento typ kleci ma ta bidla potazena na povrchu nejakym protiskluzovym materialem a ze jsou kvalitni. Dobre se mi s nimi manipuluje, snadno je umistim presne tam kam chci, takze se mi zdala prakticka. S vetvemi jen tak z venku nemam dobrou zkusenost z doby kdy jsem chovala morcatka, kraliky a potkany jelikoz se mi z takto prinesenych vetvi u zvirat namnozili roztoci. Lze tedy nekde koupit nejaka prirodni bidla pokud bych se chtela vyhnout obycejnym vetvim?? Dale jsem se chtela prosim zeptat, nemam -li zatim tedy moznost Bibinku poustet z klece se proletet, mela bych poridit tedy kled prostornejsi?? Docetla jsem se, ze do zacatku je vhodna mensi klec, ze se tak korela lepe ochoci, takze v ni sice muze kousek preletet ale na nejake velke prolety to neni. Uplne uprimne tak velkou klec, aby v ni mohla krouzit a letat si ani nemam kam umistit, pocitala jsem s tim, ze ji bude slouzit predevsim k odpocinku a ke krmeni a jinak ji dopreji denne volny pohyb v byte. Nyni tedy nevim zda bych mela zakoupit o neco vetsi klec nebo vytrvat a snazit se o co nejdrivejsi ochoceni Bibinky tak aby se mohla proletet mimo klec. K vasim vytkam ohledne umisteni klece v kuchyni musim rici, ze jinou moznost nemame a nikde jsem se nedozvedela ze by v tom byla potiz. Mam tedy i dvoje zname kteri oboji chovaji par andulek a maji klece umistene v kuchyni ale je pravdou ze to nejsou zkuseni chovatele. Je mi trosku neprijemne to tu rozvadet, nicmene nase bytove podminky jsou takove, ze mame k dispozici sice pekny ale mensi byt 2+kk, kdy jeden pokoj slouzi jako maly obyvacek s kuchynskym koutem a rozkladaci pohovkou a druha mistnost je detsky pokojicek, kde neni ani vhodny prostor kam klec umistit ani to neni vhodne misto, nebot je tam potreba v noci klid na spani, takze Bibinka bydli s nami v obyvakokuchyni:) nemam to jak lepe vymyslet tak snad me ted vsichni neodsoudite..
Denisa (neregistrovaný) 01.07.2011, 21:41:12 xxx.xxx.72.208
Lado musim jeste dodat ze Vase korelka je taky moc pekna, vtipna fotografie:)) Je to samecek nebo samicka? Na ty drapky jsem jeste koupila takove obdelnicky co se daji na dno klece k obrusovani drapku pri chuzy, mate s nimi zkusenost? Myslite, ze jsou vhodne?
bellina (neregistrovaný) 01.07.2011, 22:01:13 xxx.xxx.174.89
Osobně vůbec nejsem příznivcem těhto umělých obrušovadel. Ať už se jedná o bidla, nebo různé podložky.... Podle mého názoru opravdu přírodní větve nemůže nic nahradit.Na nerovných a nepravidelných větvích si ptáček nejen obrousí drápky a procvičí prsty, ale ozobáváním se taky zabaví a doplní cenné a zdraví prospěšné látky. Naproti tomu sezením na bidlech které tam máte vy-ať se vám zdají jakkoliv praktická-mohou korelce po čase vzniknout nepříjemné otlaky na nožkách.
Denisa (neregistrovaný) 01.07.2011, 22:23:34 xxx.xxx.72.208
Ty vetve sami o sobe nejsou zadny problem, myslim ze to bude i pekne vypadat, obavam se jen nejakych roztocu ci jinych potvurek ktere mohou v tomto dreve zit. Nemela jste s tim nikdy problem? Ja jsem dostala pro sve hlodavce vetve od kolegyne z prace z jeji zahrady, nebyly cerstve narezane, nybrz bylo to starsi drevo, zrejme jim to tam lezelo nejakou dobu na dvore, sice pod striskou, takze zadna plisen nebo neco takoveho ale chovali drubez, kraliky, kocky a po tom co jsem vetve umistila do kleci, objevil se mi u zvirat svrab a nejakou dobu jsme to museli opakovane lecit. Nebylo to nic prijemneho, U nas v okoli zije mnoho kocek, stejne tak u babicky, ktera vlastni velkou zahradu se spoustou ovocnych stromu ziji kocky, psi, mysi i drubez. Krome ptacka mame dva pejsky a malou holcicku, takze mam z tech vetvi nekde z venku po spatne zkusenosti uz obavy. Nicmene dam na Vas, otlaky bych ji urcite zpusobit nechtela, tak snad z toho nebudeme mit potize.
bellina (neregistrovaný) 01.07.2011, 22:34:33 xxx.xxx.174.89
Než dám větve ptákům, osprchuju je teplou vodou. Větve na bidla můžete i krátce spařit vroucí vodou /třeba z rychlovarky/ Dělám to už několik let a nikdy jsem zatím žádný problém neměla.
salamounek (neregistrovaný) 02.07.2011, 20:32:19 xxx.xxx.81.125
Já větve myji pod horkou tekoucí vodou a myji je houbičkou na nádobí (samozřejmě ji na to mám zvlášť) tou stranou s drátěnkou, protože tady v Praze jsou větve hrozně zaprášené. Nikdy jsem s roztoči problém neměla. Větvičky dávejte čerstvé, také pár hodit do klícky na okus. Je to lepší právě kvůli tomu jak psala Bellina, že nemají nožičku pořád v jedné stejné pozici. Pokud se vám nechce vždy do větviček vyřezávat ten výřez, aby šla dát na drátky klece, tak já sříhám větve do tvaru písmene Y, takže když všechny tři konce uvážu k mřížce, nemůže se větev otáčet. Velikost klece není z fotek příliš patrná, takže těžko říci. Korelku můžete mít i v tom obýváku, já mám papoušky v pokoji kde pracuji i spím, na noc jim přikrývám přední stranu starým závěsem, aby na ně nesvítila televize a všechno je v pohodě. Kromě brzkého raního vstávání ptáčků, není žádný problém. Kvůli pořádku mám na zemi před klecemi pruh linolea, které se dobře zametá i myje. V bytě se papouškům moc drápky neobrušují, i když mají silnou větev i kvalitní brusné bidlo, přesto jim je musím tak jednou za půl roku trošku přistřihnout. Na zemi si drápky moc neobrousí, tam je brusný papír myslím na nic.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.