Aktuálně: 5 019 inzerátů173 886 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Nebezpečné rostliny

Cairo.White
Cairo.White (80 příspěvků) 08.08.2011, 20:50:23 xxx.xxx.250.26
Dobrý večer, narazila jsem na zajímavý seznam nebezpečných rostlin http://www.poicephalus.eu/strava/nebezpecne-rostliny/ pro papoušky a docela mě to zaskočilo. Co si o tom myslíte vy? Opravdu by se všechny jmenované neměly dávat papouškům? Já jsem například první bidýlka měla z větví kaštanu a aymaříkům to viditelně neuškodilo...tak jsem z toho trochu zmatená, takhle to vypadá, že jim člověk pomalu nemůže dát nic :D
anonymní (neregistrovaný) 08.08.2011, 20:54:50 xxx.xxx.241.46
koukam pomalu vsechno jedovaty mozna by bylo dobry kdyby dali co smej
anonymní (neregistrovaný) 08.08.2011, 21:12:26 xxx.xxx.174.89
Neberte to tak doslova- z uvedeného seznamu běžně papouškům předkládám například bez černý, hrušeň, jabloň, dub-vše komplet větve i s pupeny, listy, kůrou.... cibuli a česnek dávám též. Jistě toho z uvedeného seznamu podávám ptákům víc-nedočetla jsem ho :-)
anonymní (neregistrovaný) 08.08.2011, 21:12:28 xxx.xxx.174.89
Neberte to tak doslova- z uvedeného seznamu běžně papouškům předkládám například bez černý, hrušeň, jabloň, dub-vše komplet větve i s pupeny, listy, kůrou.... cibuli a česnek dávám též. Jistě toho z uvedeného seznamu podávám ptákům víc-nedočetla jsem ho :-)
Standa_h
Standa_h (23 příspěvků) 08.08.2011, 22:13:06 xxx.xxx.238.151
Zdravím, jsem tak trochu spoluautor toho seznamu a musím říct, že co jsem se dověděl z různých zdrojů, tak opravdu v tom seznamu jsou všechny rostliny nebezpečné. Některé více, některé méně a některé jen v určitou dobu např. jabloně. Proto jsme je uvedli všechny. U mnohých je napsáno co konkrétně. Nejsme biologové, takže do toho taky nevidíme nejvíc, ale jakmile zjistíme víc, určitě to tam bude. Zatím jsme v rámci dobrého svědomí uvedli všechny i jabloně, hnušně,... (neradi bychom, aby nám psali majitelé, že kvůli našemu seznamu mají problémy). Cibule a česnek neškodí, pokud papoušek nesní větší množství, to tam tuším je napsáno a tak to logicky platí o všem. Sepisovat co všechno papoušek může by zabralo ještě více času a popravdě, kdo by to četl? :) Samozřejmě uvítáme jakékoli hlubší informace, seznam jistě není kompletní. Navíc je sestavovaný pro africké papoušky.
Standa_h
Standa_h (23 příspěvků) 08.08.2011, 22:21:37 xxx.xxx.238.151
Jo, zapoměl jsem uvést, samozřejmě, že papouškovi spousta potravin nemusí uškodit v tom smyslu, že okamžitě poznáte problém, ale ten může nastat při dlouhodobém ukládání nebo působení škodlivých látek na organismus papouška. Je třeba mít na myslí, že papoušci mají malá játra, a tak se může stát, že papoušek, který se dožívá běžně 20 let, skoná bohužel dříve. Na to už sposuta lidí nemyslí. Dočetl jsem se o papouškovi, co dostává ranní kávičku, jiný čokoládku a pod... Jak dlouho asi vydrží? Ale majitelé jasně vidí, že jim to nic nedělá... Tak asi pro tento princip je seznam vhodný. Samozřejmě, že pokud vidíte, že papoušek neokusuje kůru, můžete mu dát větev kaštanu (konkrétně u něj je nejvíce nebezpečný plod). Je to na svědomí každého, jak moc chce riskovat zdraví svého svěřence ;)
anonymní (neregistrovaný) 08.08.2011, 22:42:26 xxx.xxx.64.242
Jaké teda dévéte větvičky na okus svým papouškům, když podle Vašeho seznamu jsou skoro všechny jedovaté (jabloň, švestka, hruška, třešeň,...) ???
anonymní (neregistrovaný) 09.08.2011, 09:10:23 xxx.xxx.125.38
Dobře, můžu se tedy zeptat, co je skoro 100% jeodvaté?
Cairo.White
Cairo.White (80 příspěvků) 09.08.2011, 09:23:27 xxx.xxx.250.26
Stanislav Horák: Děkuji za odpověď. Pro mě je nejtěžší poznat tu míru, kdy je rostlina nebo strom neškodný a při jakém množství mohou nastat problémy. Asi to chce vypozorovat na ptáčcích, jak si s tím poradí a taky u toho přemýšlet, co jim člověk předloží ;)
anonymní (neregistrovaný) 09.08.2011, 13:44:13 xxx.xxx.238.151
Uvědomte si, že kdyby vám někdo napsal, že je něco škodlivé okamžitě na 100% a něco na 60% po delší době, tak vy "chovatelé" jim prdnete okamžitě to, co má míň procent, není to tak?? Pokud je tam napsáno toxické, tak jeto toxické bez procent. Zvažte si to sami, proboha, snad máte mozek a jste plně samostatní. Taky si uvědomte, že seznam je pro africké papoušky, ne andulky apod. A když už sedíte na internetu, tak jste snad schopni si najít, že ovocné stromy jsou měkké dřevo, které nejvíc drží toxicitu různých postřiků. Pokud postřiky nejsou vůbec nebo nejsou větve od cesty, není to naprosto žádný problém. Trocha logiky a přemýšlení neuškodí. Navíc je web dělám speciálně pro rod Poicephalus! Seznam je sestaven americkým chovatelem a veterinářem a z Česka nejmenovaným předním chovatelem a po konzultaci s MVDr. Tukačem (přední český odborník na ptactvo apod.). Tak si tyhle dotazy napište přímo jemu, jak to myslel, že je něco toxické a kolik toho dávat.... dávejte si jim, co chcete.
anonymní (neregistrovaný) 09.08.2011, 14:02:52 xxx.xxx.238.151
Kateřina-Cairo.White: aymarky jsme chovali dříve také. Ale uvědomte si prosím, že se jedná o papoušky z Ameriky, ne Afriky. Jejich stravování i domovské rostliny jsou odlišné. Co může sníst aymara, nemůže sníst např. jiný. Je to silně rozdílné. Andulky běžně zbaští jadřinec z jablka, velkým papouškům stačí zrníčko a mají z toho silné bušení srdce, neklid, křičení, možná i nějaké bolení, to nevím..... Nejvhodnější by bylo vyhledat seznam pro ptáky tohoto kontinentu. Přeji hodně zdaru s mazlíky :-)
Standa_h
Standa_h (23 příspěvků) 09.08.2011, 15:45:04 xxx.xxx.238.151
Díky téhle diskusi jsem si všiml, že na stránkách chybí dříve přidaný seznam vhodných a nevhodných dřevin. Už by to mělo být opraveno. Takže tam naleznete část mé odpovědi, jaké dřeviny dávám papouškovi. 100% jedovaté, když se to už musí tak nešikovně napsat :) jsou rostliny a potraviny označené jako toxické. Kateřina - Cairo.White: jak jsme psal, nic ze seznamu ve větším množství a pravidelně. Jak píšete, je třeba sledovat jestli to ptáčci vůbec berou a vše zvážit.
Milan (neregistrovaný) 09.08.2011, 22:04:42 xxx.xxx.25.213
Zˇčeho autor čerpal informace? Čím jsou jedovaté kopřivy?
Standa_h
Standa_h (23 příspěvků) 09.08.2011, 22:23:31 xxx.xxx.238.151
Děkuju za první dobrou připomínku! Čerpali jsme z informací od různých veterinářů a chovatelů, knih i internetu (hlavně zahraničních stránek). Ne u všeho bylo přesně popsáno co konkrétně je nebezpečné a jak (zde v % :D ). U kopřiv je nebezpečí ve vysokém množství dusíkatých látek. Pokud ale sbíráte kopřivy pro papoušky na jaře, je v nich jejich podíl menší, a tak jsou i často doporučovány. Samozřejmě mají na papoušky i blahodárné účinky. Je to jako s výše uvedenýma rostlinama, prostě všeho s mírou. Ještě jednou díky za upozornění, informace doplníme. Snažíme se seznam stále aktualizovat a doplňovat. Proto jsme volili raději cestu - vypsat i méně nebezpečné rostliny, aby jimi nahodou někdo nekrmil pravidelně. Kdo se více zajímá jako vy, informace si najde.
cone (neregistrovaný) 09.08.2011, 22:39:47 xxx.xxx.67.3
Stando, spíše jste svým počinem mnoha chovatelům zamotali hlavičku, poic. chovám osm let, bidla z ovocných stromů podávám dle dosažitelnosti, kopřivovou moučku přidávám do dokrmovací směsi ..... a žádnou újmu jsem u svých chovanců nezaregistroval. Podobný seznam plný nesmyslů je i Bartlovic knize Žako.....
anonymní (neregistrovaný) 10.08.2011, 12:26:18 xxx.xxx.238.151
Cone - neznám normálního chovatele, který by se řídil ve svých chovech seznamem, který si vygooglí někde na internetu a podle něj denně pojede. Je to pouze doporučení. Jak tento seznam, tak seznam u pana Bartla je z velké části sestaven a potvrzen MVDr. Tukačem. Ne každý kus musí stejně reagovat a není řečeno, že jsou to tak závažné rostliny, které papouška do týdne zabijí. Každá z obsažených rostlin má to své "nebezpečné", které v každodenní dávce a velké míře nebezpečné papouškovi bude, tak jako tak. Seznam je zčásti získán od jednoho amerického veterináře/chovatele, který jej sestavil přímo pro rod Poicephalus, jeho sestavování trvalo několik let. A propo, větší chovatelé mají jistě své zdroje, odkud "nezávadné" rostliny berou, kterými jsou si jisti. Běžný chovatel, který si papouška koupí jen aby na něj koukal, utrhne jakoukoliv trávu před panelákem, uřeže větve u cesty, apod. Je to na každého uvážení, nikomu se nic nenutí. Když najdu něco uvedeného, tak si to prověřím na více stránkách a o rostlině si najdu první poslední. To uznávám za poměrně logické, bohužel ne každý logikou oplývá a jakmile uvidí seznam, už se na něj zaměří a hotovo. Ale aby si sám něco dále prověřoval, to už padá. Takže pokud někdo nechápe seznam jako doporučení, tak to pak bohužel. Pokud lidi nebudou mít svou hlavu a nebudou se řídit jen tím, co jim kdo poradí a nikdy nic nevyzkouší sami, to je pak katastrofa nejen v jakýchkoli chovech... L.
cone (neregistrovaný) 10.08.2011, 13:05:25 xxx.xxx.67.3
Děkuji za dostačující vysvětlení, já ke všem seznamům / ať doporučujícím či zakazujícím / přistupuji podobně. Ti méně znalí by měli vaše doporučení zvážit a ocenit.Příjemný den
Milan (neregistrovaný) 10.08.2011, 20:50:17 xxx.xxx.190.222
Osobně by se mi víc zamlouvalo,kdyby se dalo říct např.:pro jiihoamerické /africké/ papoušky je toxická látka XY,která se v našich podmínkách vyskytuje v té a té části rostliny a toxické je to a to množství. Takový seznam neexistuje/alespoň o něm nevím/ a tak vznikají tyto divoké seznamy,do kterých jsou přidávány rostliny podle toho jak má někdo jakou negativní zkušenost. Bohužel už nikdo nedohledá u jakého papouška to bylo,jaká část rostliny to byla,u jakého kultivaru a v jakém množství a po jak dlouhou dobu byla rostlina či její část podávána. Představa je taková,že jedovatá rostlina /nebo nějaká její část/ je rostlina ,po jejímž jednom podání papoušek uhyne. Bohužel jsou i jedy které se v těle kumulují a teprve po dosažení určité hladiny se stávají jedem, nebo jedy které svým působením narušují orgány nebo krvetvorbu a účinek se projeví třeba po letech a nikdo už si to s podáváním rostlin nebo plodů nespojí. To by odhalily pouze pitvy a zpětné srovnání s krmnou dávkou,ale to nikdo nedělá a asi dělat nebude. A tak dáváme plody které konzumují ptáci ve volné přírodě a zbytek vlastně riskujeme.
anonymní (neregistrovaný) 10.08.2011, 21:41:11 xxx.xxx.238.151
Milane, takový seznam jako píšete by musel zpracovat opravdu fundovaný odborník a myslím si, že na základě delší studie účinků takových látek. Mám za to, že vše co uváděli američí veterináři bylo již nějak potvrzeno (přece jen USA jsou mnohem větší zemí, tak i počet případů úmrtí je větší a myslím i lépe zdokumentovaný). Na takový seznam není potřeba pouze nadšení, ale čas a tedy i finance. My to děláme zatím jen z toho prvního. Tenhle seznam bych si nedovolil nazvat divokým, není to založeno na základě něčí negativní zkušenosti, ale samozřejmě netvrdím, že tam nemůže být chyba - nepravda (to bych se spíše divil). Ale jak jsem psal dříve já i přítelkyně, je to proto, aby někdo nezkrmoval jen něco, co by bylo ve větším množství zdraví škodlivé. Je to jako s alkoholem, je to jed (jako většina léků), ale v malém množství neškodí. Myslím, že podstatu toho, proč tto seznamy vznikají jste vystihl v druhé půli Vašeho příspěvku. Dlouhodobé sledování a následné pitvy navíc důvěryhodného vzorku (tedy více papoušků chovaných a krmených stejně) ještě nikdo neuskutečnil, ale to už možná zacházíme do extrémů. A právě jak píšete na konci - zbytek riskujeme - právě proto, aby začátečníci neriskovali, vznikl tento seznam. (Přece jen web je zatím spostředěn na začátečníky, zkušený chovatel si zatím moc nepočte, pro ostatní tu je diskusní fórum a časem snad bude pro všechny dost zajímavých článků, ale fungujeme teprve 3 měsíce) Cone: Ve vší úctě, viz výše vedené bych si nedovolil napsat, že v knize Žako jsou uvedeny nesmysly. Pan Bartl toto má potvrzeno veterinářem - odborníkem a stejné informace poskytují zahraniční veterináři. Chápu Vaši pozici, kdy můžete již roky odchovávat zdravé jedince, to ale nemění nic na tom, co píše Milan výše a s čím musím souhlasit. Nikdo neví přesně, co ketrá rostlina (látka) může způsobovat. Pokud někdo alespoň tuší, pak nejspíše veterinář, biolog,... Nechci už zde polemizovat nad možným zkonzumovaným množstvím škodlivé látky např. z kůry, kterou okusují jen část roku. To samozřejmě může být bezpečné a i proto je jistě podáváte. V tom nevidím problém. Jak jsem psal, seznam je především pro začátečníky a obecné povědomí, z čeho vybírat. Neberte to prosím nijak zle, pokud to tak vyznívá. Této diskuse si vážím a budu jen rád, když se najde někdo, kdo v seznamech najde díry, nebo je doplní přesně jak píše Milan - co přesně je nebezpečné, proč,... Na to jsme zatím sami a nemáme tolik možností a zkušeností. Přesto nechci nic ze seznamu jen tak vyškrtnout.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.