Aktuálně: 4 660 inzerátů177 623 diskuzních příspěvků17 794 uživatelů

Dotaz na pana Šišku -Senegalci

Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 15.01.2008, 20:01:46 xxx.xxx.183.35
Pane Šiška. Právě jsem skončil krmení a přistihnul jsem jeden pár senegalců jak se páří. Chtěl bych slyšet váš názor. Mohlo by se jednat o bezúčelné páření, které nevede k hnízdění a nebo by se mohlo jednat o páření za účelem zahnízdění? Zdá se mi, že jsem tuto páru viděl, už dříve pářit se, ale nebyl jsem si jistý, až teď si sem jistý. Zdá se mi, že samec je v toku. Je poměrně hlučnější.

Dále by mě zajímalo, protože své ptáky sledujete přes kamery, jak dlouho trvá páření senegalců. Někde jsem slyšel, že se páří i 14 dní.

Další otázka se vztahuje na problematiku krmení. Už vícekrát jsem v časopisech ve článcích o zahraničních chovatelích postřehl tento způsob krmení. Vše míchají dohromady. Nevím zda je to dobrý nápad, ale dneska jsem to vyzkoušel. Dávka naklíčených zrnin, rozmražená zeleninová směs (mrkev, hrášek, kukuřice, brokolice), ovesné vločky, mrkev, jablko, okurek, pomeranč, červený grep, piškoty, rozmražené jeřabiny, rozmražené šípky, banán a trochu zelené papriky. Toto vše jsem důkladně smíchal a posypal suchou vaj. míchanicí značky White Molen a vaječným All mixem, kde je toho taky spousta. Toto jsem smíchal dohromady a podával. Pak dle vaši rady jsem nahoru přidal kousky uvařeného vajíčka i se skořápkou. Co vy na to? Nepřeháním to s tím krmením? Zase si myslím, že čím pestřejší tím lepší.
Taky by mě zajímalo zda papoušci budou přijímat ty zrniny, protože se to vše nalepilo na to ovoce. Co si o tom myslíte?
cone
cone (1412 příspěvků) 15.01.2008, 21:41:58 xxx.xxx.176.221
To je dobrá zpráva. U mě vždy po páření, které může trvat i Vámi zmiňovaných 14 dní, následovala snůška. Nyní mi snesli vejce až za 3 týdny od prvního zaregistrovaného páření.
Zastáncem Vámi uváděného způsobu krmení je pan Strnad, který s ním má vynikající výsledky, ale chce to ptáky na tento systém naučit.Celkové množství je potřeba stanovit jen takové, aby je papoušci byli nuceni zkonzumovat, aby nevybírali jen to co mají nejraději.Jinak by tento systém ztratil na významu a většinu krmení byste vyplýtval.Držím palce,průběžně informujte, jistě to bude zajímat více fandů do senegalců.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 15.01.2008, 22:11:33 xxx.xxx.183.35
Pane šiška. Pan Strnad má trochu jinou metodu. On do této směsi přidává hodně vaj. míchanice a strouhanky. Jeho směs je pěkně sypká a nic se na ovoce nelepí. Já mám namysli spíše vlhčí směs, kde vaječná míchanice není tolik zastoupena. Tím čím krmí pan Strnad mi spíše připadá jako podomácku vyrobena vaječná míchanice s přídavkem naklíčeného zrní. Já mám na mysli trošičku odlišnější směs. Zkusím někdy nafotit a zítra večer dám vědět jak to dopadlo. Jak tuto směs přijali.

Ale teď odbočím hodně od tématu. Před chvílí jsem byl vypínat elektrické topení (tím na večer přitápím. Jinak je tam topení, které vytápím plynovým kotlem) Nedalo mi to a zkontroloval jsem některé budky. A nafotil jsem vletovým otvorem zajímavé snímky u druhé páry senegalců. Nevím zda jste to už někdy viděl, ale já ne a taky nevím co by to mohlo znamenat. Snad že by samec takhle samici krmil? Nebo, že by se sní takhle pářil? Nebo něco jiného? Podívejte na fotky a sám posuďte co by to mohlo být.

Fotky jsou horší kvality.
Obrázek
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 17.01.2008, 19:11:16 xxx.xxx.168.20
Tak tedy uvidíme. Všimnul jsem si u této samice, že má pravděpodobně vajíčko u kloaky, takže pravděpodobně bude snášet. Byl by to jejich druhý odchov, ale nechci to zakřiknout. Samec u druhého páru je určitě v toku, protože je šíleně uřvanej.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 24.01.2008, 20:35:37 xxx.xxx.183.35
Zatím se nic neděje, ale samec od druhého páru je neustále v toku. Pořád se rychle pohybuje po bidlech a je hrozně uřvaný. Prostě více křičí než obvykle. Tak uvidíme
cone
cone (1412 příspěvků) 25.01.2008, 16:37:06 xxx.xxx.176.221
Pane Hála, kamarádovi se páří žakové i v budce. Má tam nainstalován kamerový systém a viděl jsem to také.Takže se domnívám, že u vašich senegalů může jít o totéž.Domníval jsem se podle zvuků vycházejících někdy z budek, že tam probíhá kopulace, ale s jistotou to tvrdit nemohu, v budkách kamery nemám. Cone
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 25.01.2008, 17:41:10 xxx.xxx.168.20
Uvidíme jak se to bude dál vyvíjet. Hodně přemýšlím, že tomu druhému páru kde je samec v toku předložím kmenovou budku, protože budku c mají je velkého průměru a má zbytečně velký vletový otvor. Ptáci si udělali ještě jeden vletový otvor vzadu. Myslím, že jak se začne oteplovat, tak bych mohl očekávat nějaké úspěchy. Dneska se mi pářili kakarici ve voliéře a to dostávají jen suché zrniny + nějaké vitamíny do vody na minerální látky. To teplo se na nich asi hodně projevilo, proto jsem je dneska přemístil a dal jim na výběr dvě budky.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 25.01.2008, 18:49:32 xxx.xxx.168.20
No asi tak nějak. Austrálii nechovám, ale myslím si že pokud teď jdou do toku a pak se oteplí, tak začnou přepeřovat a bude stejně po hnízdění. Počkal bych až ptáci přepeří a pak je stimuloval k hnízdění. Je ještě podle mě brzo.
cone
cone (1412 příspěvků) 05.02.2008, 22:43:31 xxx.xxx.176.221
Ondřeji, gratuluji, snesli poměrně rychle od páření. Dost možná, že se pářili již i dříve než jste to zaregistroval. Takže měsíc klídek a jsou venku z vajec. Já čekám vylíhnutí mladých do konce týdne. Cone
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 05.02.2008, 23:49:51 xxx.xxx.123.54
Ano je to tak. Je to ten pár, který se mi podařilo nafotit v budce v zajímavé poloze. Je to ten pár o kterém jsme se bavili na burze, že měl mladé a ty pak ve 20 dnu uhynula nakrmena. Teď mám v plánu pokud se tedy mláďata vylíhnout, odebrat je do inkubátoru hned, jak jen to bude možné, ale pořád chci jedno mládě v budce nechat, tak aby si pár zažil odchovat alespoň nějaké to mládě do samostatnosti.
Co je velice zajímavé, tak i v tomto hnízdění jsem si povšimnul rapidího úbytku vody. Jsou to 3 dny, když jsem přítelkyni ukazoval skoro prázdé misky s vodou, které většinou dávám raději plné, až po okraj. Mám za to, že samice si vlhčí podestýlku a později i vajíčka. Nevím zda je to tak u všech pár, ale u tady této mi to takhle funguje. Snad to vše proběhne bez větších komplikací. Držte mi palce.
cone
cone (1412 příspěvků) 06.02.2008, 16:37:59 xxx.xxx.176.221
Pro Michala .Osobně nepokládám za těžké složít pár a vylíhnout mladé, ale odchovat nebo určit optimální čas na odebrání na ruční dokrmení, to je už o trochu těžší.Hovořím jen za sebe a z vlastních zkušeností. Z 15 kusů mi 1 samice ulítla, 1 byla zabita, vytvořilo se 5 párů, které následně odchovaly částečně nebo se u jiných jen vylíhla mláďata. Některé páry zahnízdily a vyvedly mladé do doby odebrání i opakovaně. Jiné likvidovaly mladé následně v různém obdobi od 3 do 15 dnů.Nyní mám jen dva jakž takž spolehlivé páry, které zahnízdí v zimních měsících dvakrát. To jsou moje zkušenosti, prvního odchovu jsem docílil v r. 2003, asi po 5ti měsících po zakoupení prvních 6ti kusů.
Jinak si myslím p.Hála, že ponechání jednoho mladého na přirozený odchov nemusí skončit dobře, kamarád několikrát toto zkoušel u žaků, a vždy o mládě, které ponechal u rodičů přišel.
Zdravím a držím palce Cone
DAIEN
DAIEN (79 příspěvků) 06.02.2008, 17:42:32 xxx.xxx.69.250
Jo to snad né ale sehnet samici dá jistou práci.Loni jsem zakoupil pár ale bohužel to nakonec byli dva samci fotky jsem vkládal i sem na určení pohlaví.Nyní mám zamluvenou samici z letošních mladých takže to spíše bude o tom čekat až dospěje takže v tom bylo myšleno že se snad dočkám pokud k sobě půjdou.Jinak co se týče toho ponechání mláděte tak mám stejné informace od kamaráda co dělá žaky,letos mu to udělali i konžský takže přeji mnoho úspěchu a chovu zdar.Michal
cone
cone (1412 příspěvků) 06.02.2008, 19:10:15 xxx.xxx.176.221
Musím se také poohlédnout po starší samičce versteri, tak vím, co to obnáší, ale sehnat by se mělo dát vše. Známý prodával v prosinci v Přerově dvě samičky /mladé/ a vezl je na konec burzy domů.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.