Zoo Hluboká nad Vltavou

Svět zvířat jako na dlani

Zoo Hluboká nad Vltavou
Zoo Hluboká nad Vltavou

Zoo Hluboká nad Vltavou - základní informace

Adresa:373 41 Hluboká nad Vltavou
Telefon:387 002 211
E-mail:info@zoo-ohrada.cz
Www: www.zoohluboka.cz
Rozloha (celková/expozice):6 ha / 3,5 ha
Počet chovaných druhů:305 druhů
Počet chovaných jedinců:2772 zvířat
Mapa zoologické zahrady: Zoo Hluboká nad Vltavou Zoo Hluboká nad Vltavou

Zoo Hluboká nad Vltavou - informace pro návštěvníky

8.30 - 16.00 : 8.30 - 16.00
8.30 - 17.00 : 8.30 - 17.00
8.30 - 18.00 : 8.30 - 18.00
8.30 - 19.00 : 8.30 - 19.00
8.30 - 18.00 : 8.30 - 18.00
8.30 - 17.00 : 8.30 - 17.00
8.30 - 16.00: 8.30 - 16.00
Dospělý: 110 Kč 
Dítě do 90 cm: zdarma 
Dítě 90 cm - 15 let: 70 Kč 
Důchodce: 80 Kč 
Student do 26 let (průkaz): 80 Kč

Zoo Hluboká nad Vltavou - kde nás najdete

Zoo Hluboká nad Vltavou

Zoo Ohrada je zoologická zahrada nacházející se nedaleko Hluboké nad Vltavou, otevřená od roku 1939. Jde o malou zahradu specializující se na zvířata žijící v České republice, ale chová i množství cizokrajných druhů. Podílí se na záchraně mnoha ohrožených živočišných druhů a zapojuje se do řady národních i mezinárodních programů.

Zoo Ohrada je příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a jejím symbolem je vydra říční.

Historie
Zoologická zahrada Ohrada byla založena ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v parku u loveckého zámku Ohrada, který již tou dobou nebyl využíván pro své původní účely. Slavnostně byla zahrada otevřena 1. května 1939 a ještě v témže roce se tam přišlo podívat přes 33 tisíc návštěvníků. Po druhé světové válce zoo i zámeček převzal stát, ale správci byly postupně různé organizace, jejichž činnost většinou souvisela s myslivostí a podmínky chovu zvířat nebyly uspokojivé. Návštěvnost se však už v 60. letech pohybovala kolem 150 tisíc lidí ročně.

Za posledního správce tohoto typu, Zemědělského muzea Praha, návštěvnost klesla až na polovinu a uvažovalo se dokonce o zrušení zoo. V roce 1971 zoo převzal Jihočeský kraj, pod jehož vedením ze zoo vznikla příspěvková organizace Zoologická zahrada Ohrada a osamostatnění jí přineslo výhody dalšího rozvoje. Chovná zařízení se modernizovala a zvýšil se počet chovaných druhů, s čímž rostl i počet zaměstnanců a stejně tak návštěvnost zoo.[1]

V roce 1990 převzal zoo Ohrada jako zřizovatel Okresní úřad v Českých Budějovicích, podařilo se další rozšíření (v současnosti má zoo rozlohu 6 ha, z čeho je 1,8 ha přístupné veřejnosti) a po roce 2000 bylo přebudováno i potřebné provozní zázemí. V roce 2007 se expozice rozrostly o areál Český les, Jezevčí skály.

Činnost
V zoo Ohrada bylo k 31. prosinci 2012 k vidění 2439 zvířat 256 druhů. V posledních letech se počet návštěvníků pohybuje kolem 225–230 tisíc ročně. Zaměřuje se na chov druhů žijících především v České republice s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie, k vidění je zde však také rozmanitá fauna Austrálie, Ameriky a Afriky. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům českých a evropských živočichů. Zoo také poblíž Temelína provozuje stanici pro handicapované živočichy sloužící k ošetření zraněných a nemocných zvířat z Jižních Čech a záchranné centrum CITES.

Od roku 2006 v areálu funguje vzdělávací centrum poskytující programy pro školy i veřejnost. Pracovníci oddělení ekologické výchovy a propagace vyjíždějí s vybranými kontaktními zvířaty na besedy do mateřských a základních škol a zoo organizuje početné vzdělávací programy pro školy i veřejnost, mezi jinými např. každoroční křty nových přírůstků, Velikonoce v zoo, Den dětí v zoo či Dětské divadelní dny, konající se v krytém venkovním divadélku. V areálu zoo je také během roku možno zhlédnout fotografické a biologické výstavy a prezentace. V letním období se návštěvníci mohou účastnit populárních komentovaných krmení některých druhů zvířat (medvěd, vydra, pelikán, kočkodan).

V roce 2007 vznikly nové expozice Český les, Jezevčí skály, mořské akvárium v restauraci a terárium ve vzdělávacím centru. Český les je atraktivní průchozí voliéra, jejíž prostor je upraven do podoby evropských biotopů (např. jezírko, potůček, les) a je obýván veverkami a množstvím ptactva. Jezevčí skály se staly domovem pro malé šelmy, jako je jezevec, liška či kočka divoká. V zadních prostorách areálu byla v témže roce otevřena nová restaurace s přilehlým dětským hřištěm a výběhy pro domácí zvířata.

Současným ředitelem zahrady je Vladimír Pokorný. V zoo Ohrada pracuje 38 osob (leden 2009), jejich největší skupina je zaměstnána v zoologických odděleních zoologického útvaru. Roční provozní náklady zoo se pohybují kolem 30 miliónů Kč včetně sponzorských darů a dotací.

Účast v organizacích
Zoo Ohrada je členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, Evropské asociace zoo a akvárií, Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií, Mezinárodní asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad, Evropského chovného programu ohrožených druhů a Evropské plemenné knihy, do které je zapojena s pěti druhy.

Přístup do ZOO Ohrada
Do zoologické zahrady Ohrada lze přijet z hlavní silnice Hluboká – České Budějovice: u Loveckého zámečku je parkoviště. Na téže silnici je i zastávka autobusu Hluboká nad Vltavou, Lovecký zámek, rozcestí k ZOO. Blízko je i železniční zastávka Hluboká nad Vltavou. K zoo také vede cyklistická stezka od Českých Budějovic.