Zoo Děčín

Zoo Děčín ve vás zanechá stopu…

Zoo Děčín
Zoo Děčín

Zoo Děčín - základní informace

Adresa:Žižkova 1286/15
405 02 Děčín 4
Telefon:412 531 164
E-mail:info@zoodecin.cz
Www: www.zoodecin.cz
Rozloha (celková/expozice):6 ha / 5 ha
Počet chovaných druhů:149 druhů
Počet chovaných jedinců:402 zvířat
Mapa zoologické zahrady: Zoo Děčín

Zoo Děčín - informace pro návštěvníky

8.00 - 18.00 : 8.00 - 18.00
8.00 - 19.00 : 8.00 - 19.00
8.00 - 18.00 : 8.00 - 18.00
8.00 - 16.00: 8.00 - 16.00
Dospělí (květen-srpen): 90 Kč 
Dospělí (říjen): 50 Kč 
Dospělí (osatní měsíce): 70 Kč 
Děti (květen-srpen): 50 Kč 
Děti (říjen): 30 Kč 
Děti (ostatní měsíce): 40 Kč

Zoo Děčín - kde nás najdete

Zoo Děčín

Zoo Děčín je zoologická zahrada nacházející se na okraji města Děčín v severozápadní části města Podmokly a svou rozlohou se řadí k nejmenším v České republice. Rozkládá se na vrchu Pastýřská stěna, obklopena městským lesoparkem. Oddělenou expozicí děčínské zoo jsou Rajské ostrovy nacházející se nedaleko zoo, cca 700 metrů od zoo v centru města.

Zoologická zahrada Děčín byla založena v roce 1948 a otevřena již o rok později. Jejím zakladatelem byl děčínský obchodník Ludvík Grác. V době vzniku děčínské zoologické zahrady byly v Československu pouze čtyři zoologické zahrady. Původně byla pro zoologickou zahradu vyměřena plocha zhruba 8 ha, při vzniku však byly využity pouze 2 ha, postupně se pak plocha rozrostla na dnešních 6 ha.

V prvých letech existence bylo v zoo chováno přibližně 40 až 50 druhů zvířat, např. medvěd malajský – v té době jediný v republice, makak rhesus, pavián, pár medvědů hnědých, karpatští vlci, tchajwanský jelen sika, mufloni, daňci, sup bělohlavý, bažanti, čápi a volavky. Do roku 1956 získala zoologická zahrada lva, pár velbloudů, hyenu a kotula. Během dalších dvou let pak přibyly samice mandrila, dikobrazi, pštrosi emu, lama a mývalové. Poměrně bohatě byla obsazena i terária. V roce 1958 dosáhl počet chovaných zvířat zhruba 300 kusů v 98 druzích a kolem 200 kusů akvarijních ryb.

31. prosince 2009 byla zahrada obohacena o vzácnou raritu: srnu-albína.

Statistické údaje
Zoo Děčín hospodaří na 6 ha ploch a jejím zřizovatelem je Statutární město Děčín. Od roku 2001 se návštěvnost postupně zvyšovala – zoologickou zahradu a Rajské ostrovy celkem v roce 2007 navštívilo 90 981 lidí, což je o 30 % více než v roce 2001. Počet zaměstnanců se pohybuje kolem 40–50 osob a celkové náklady v roce 2007 dosáhly více než 17 mil. Kč.

Zoopark v současnosti chová téměř 400 zvířat v 150 druzích (údaj ke 2. 2. 2013), mezi nimiž nechybí ani silně ohrožené druhy vedené v Červené knize ohrožených zvířat nebo CITES a mezi návštěvníky oblíbená zvířata jako medvěd hnědý grizzly, levhart mandžuský, levhart perský, vlk obecný, kakadu žlutolící či ara vojenský.

V lednu 2013 vedení ZOO oznámilo, že nemíní zvyšovat vstupné a že v uplynulém roce zahradu navštívilo 90 000 návštěvníků.

Členství v organizacích
Zoo Děčín je členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (World Association of Zoos and Aquariums, WAZA), Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZ), Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (European Association of Zoos and Aquaria, EAZA), Mezinárodních zoopedagogů (International Zoo Educators’ Association, IZE), Mezinárodní databáze druhů (International Species Information System ISIS) a Evropských chovných programů ohrožených druhů (European Endangered Species Breeding Programmes, EEP).

Expozice
Oddělená expozice děčínské zoo, Rajské ostrovy, vznikla na místě bývalé Noční zoo zvané Sulawesi a byla otevřena v roce 2006. Má čtyři části zaměřující se na faunu rozdílných částí světa: Réunion – korálový útes, Fidži – mangrovové pobřeží, Sulawesi – asijský tropický deštný prales a Haiti – polopoušť karibských ostrovů. Mezi tamními obyvateli návštěvníci najdou např. perutýna ohnivého, klauna očkatého známého z animovaného filmu Hledá se Nemo, krajtu mřížkovanou, leguána kubánského, několik druhů sklípkanů či rozmanité mořské korály. V posledním, čtvrtém patře je situován Zooklub, kde se konají besedy, přednášky a výukové programy.

Vedlejší dění
Pro mateřské školy, základní školy a ústavy sociální péče nabízí ZooŠkola výukové programy realizované ve vlastní učebně a/nebo po areálu zoo a na Pastýřské stěně. Další výukové programy a filmy s ekotématikou, a to i pro střední školy, nabízí ZooKlub v budově Expozice Rajských ostrovů. Zoo také organizuje zájmové kroužky zaměřené na zoologii.

V areálu zoo se nachází prostor pro děti s průlezovým hradem, lanovou opičí dráhou a kamzičí ministěnou, především dětem slouží také kontaktní minizoo. Návštěvníci mohou využít prostory k občerstvení a prodejnu suvenýrů.

Přístupnost návštěvníkům
Zoologická zahrada Děčín je přístupná jak pěším, tak motoristům – v bezprostřední blízkosti zoo leží parkoviště pro osobní automobily. Vzhledem k poloze zoo na vysokém kopci je příjezd k zoo omezen dopravní značkou omezující vjezd vozidel těžších než 1,5 tuny. Autobus do kopce nevyjede a k areálu zoo však nezajíždí žádný prostředek hromadné dopravy. Výtah na Pastýřskou stěnu od levého břehu Labe již mnoho let není v provozu, magistrát města však do budoucna uvažuje o jeho opětovném zprovoznění.

Pastýřská stěna je pískovcová skála na pravém břehu Labe přímo naproti děčínskému zámku. Na jejím vrcholu, 150 m nad hladinou řeky, byla v roce 1905 postavena stejnojmenná restaurace s vyhlídkovou věží.