Křeček džungarský

Křeček džungarský

Phodopus sungorus

Výskyt: Stepi náhorních planin Střední Asie
Délka: 10-12 cm
Hmotnost: 20-40 g
Březost: 18-21 dnů
Počet mláďat: 2-8 ks
Délka života: 2-3 roky
Krmivo: Směs zrnin, zelenina
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17869 zobrazení     2 komentáře

Popis

Křeček džungarský má tělíčko vajíčkovitého tvaru, s kulatou širokou hlavičkou, korálkovitýma černýma očičkama a krásně kulaté uši posazené z boku hlavičky.

Křeček džungarský je charakteristický svými černými oblouky nad pacičkami a uhelně černým hřbetním proužkem linoucím se od hlavičky až k ocásku. Správná barva chloupků je tmavě hnědá a na konci chloupku je černá.

Existují 3 barvy: přírodní (agouti), safírová (sapphire), perlová (pearl). Perlová může být kombinovaná s přírodní (agouti pearl) nebo se safírovou (sapphire pearl).

V zimě se křeček džungarský přesrsťuje do zimní srsti (krásná chundelatá bílá srst).

Chov

Křeček džungarský je velmi teritoriální a samostatně žijící jedinec a ve volné přírodě se s jedincem opačného pohlaví setkává jen v době páření. Vždy chováme každého křečka džungarského ve své ubikaci!

I když se může zdát, že nám jedinci spolu perfektně vycházejí, jejich společné soužití je velice stresuje a někdy, když zrovna nejsme se svými chovanci, můžou mezi nimi vznikat souboje, které mohou mít za následek zranění a v některých případech bohužel i smrt.

V dnešních zverimexech bohužel nenajdete čisotkrevného křečíka džungarského. To co prodavači ve zverimexech nazývají křečíkem džungarským, je ve skutečnosti hybrid křečíka džugarského a křečíka Campbellova, kteří se mohou mezi sebou pářit.

Bohužel toto mezidruhové křížení vzniká za účelem vzniku atraktivních barev, ale nese s sebou mnoho nemoci např. cukrovka, obezita, head tilt, swimming....

Křečík džungarský by měl mít ubikaci velkou od 50x30x30 cm. Křeček džungarský má ochlupená chodidla, nejvhodnější ubikací pro něj je akvárium nebo plast box.

Čistokrevný křečík džungraský je milí, komunikativní a hraví. U hybrídků se někdy může vyskytnout plachost, kousavost nebo agrese vůči majiteli.

Křeček džungarskýNázvy ve světě

Anglicky: Dzhungarian Hamster, Německy: Dschungarischer Zwerghamster, Rumunsky: Hamster rusesc pitic alb de iarna

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.11.2021, 14:15
Já ho mám
10.07.2020, 15:17
Je to skvělej mazlíček